Dzielnica wybrała firmę, która zbuduje nową szkołę przy Gilarskiej

24
Share

Dzięki pieniądzom od miasta inwestycja wreszcie może ruszyć. Ale kolejne opóźnienie otwarcia szkoły jest nieuniknione.

 

W grudniu informowaliśmy, że drugi (powtórzony) przetarg na budowę placówki na dawnym polu PGR jest poważnie zagrożony – urzędnicy z Targówka chcieli wydać na tę inwestycję 42 mln zł brutto, a najtańsza oferta budowlańców wyniosła niemal 51 mln zł.

Jednak w styczniu Rada Warszawy była bardzo hojna dla Targówka – na dzielnicowe inwestycje przyznano nam rekordowe 106 mln złotych. Te pieniądze pozwolą na mnóstwo potrzebnych i kilka kontrowersyjnych inwestycji – a także załatały dziurę w budżecie budowy pierwszej od ponad 30 lat publicznej szkoły podstawowej na terenie naszej dzielnicy.

Dzięki temu Urząd Targówka właśnie wybrał wykonawcę szkoły – została nim warszawska firma IDS-BUD S.A. która w przetargu zażądała za budowę właśnie 51 mln zł (a dokładnie 50 995 tys. zł). Jeśli nie będzie żadnych odwołań ani innych nieoczekiwanych przeszkód, w ciągu kilku tygodni umowa z tą firmą powinna zostać podpisana i budowa wreszcie będzie mogła ruszyć – być może już w marcu.

Planowany przy Gilarskiej (to adres roboczy, będzie zmieniony) kompleks to nie tylko podstawówka, ale też przedszkole, które będą mogły pomieścić łącznie ponad 800 dzieci. Pierwotnie miały być budowane równocześnie, ale ostatecznie inwestycję podzielono na etapy – na obecnym etapie I ma być budowana sama szkoła. Etap II – przedszkole, oraz etap III – sala sportowa, powstaną dużo później.

Niestety, nawet zakładając szczęśliwe zakończenie i rozpoczęcie budowy w przyszłym miesiącu, otwarcie szkoły ponownie się opóźni. Zgodnie z początkowymi hucznymi zapowiedziami urzędników i radnych Targówka, placówka miała zacząć działać już 1 września 2019 r. Potem termin jej otwarcia oficjalnie przesunięto na wrzesień 2020 roku.

Jednak zgodnie z warunkami przetargu, wykonawca będzie miał na budowę szkoły 20 miesięcy. Nawet jeśli inwestycja wreszcie ruszy w marcu i nie będzie dalszych opóźnień, zakończenie jej budowy nastąpi więc najwcześniej w grudniu 2020 roku – a jeśli dodamy to tego czas na odbiory, oznacza to, że de facto nowa szkoła na Targówku będzie mogła zacząć działalność dopiero od roku szkolnego 2021/2022.

 

Położenie przyszłej szkoły na dawnym polu PGR. Placówka prawdopodobnie będzie miała adres od nowej ul. Rembrandta (na planie po lewej stronie), bo ul. Nowotrocka (na planie po prawej) wciąż nie będzie wybudowana.

24
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx