Irena Sendlerowa przed wojną pracowała na Bródnie. Przypomina o tym tablica

11
Share

W rocznicę urodzin bohaterki tablica pamiątkowa ku jej czci zawisła na ulicy Siedzibnej.

 

Irena Sendlerowa (1910-2008) to bohaterka mrocznych czasów II wojny światowej. Podczas niemieckiej okupacji zaangażowała się w niesienie pomocy Żydom, była m.in. kierowniczką referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom („Żegoty”). Wspólnie ze swoimi koleżankami z AK uratowała przed śmiercią kilkaset żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Po wojnie została za to uhonorowana tytułem Sprawiedliwa wśród Narodów Świata oraz Orderem Orła Białego. To, mamy nadzieje, wszyscy wiedzą.

Czego wiele osób nie wie, to że Irena Sendlerowa pomagała innym ludziom także przed wojną – i robiła to na Bródnie. W latach 30. XX w. pracowała w miejskim Ośrodku Opieki i Zdrowia, którego siedziba znajdowała się w budynku przy ul. Siedzibnej 25. Opiekowała się m.in. ubogimi mieszkańcami Nowego Bródna i jeszcze biedniejszymi mieszkańcami osiedla dla bezdomnych na Annopolu.

Ten fragment życia Ireny Sendlerowej upamiętnia tablica, którą ufundowały władze dzielnicy Targówek z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. W piątkowej uroczystości odsłonięcia tablicy oprócz burmistrza, kompletu jego zastępców i grupy radnych, wzięła też udział Janina Zgrzembska – córka Ireny Sendlerowej.

Tablica pamiątkowa wisi na kamienicy przy ul. Siedzibnej 25, tej samej, w której przed wojną pracowała Irena Sendlerowa. Przypomnijmy, że w innej części Bródna kilka został namalowany poświęcony jej mural – znajduje się na ścianie Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 62 przy ul. Skrajnej 10.

 

zdjęcia: UD Targówek

11
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx