W ramach przygotowań objazdów wokół budowy metra powstaje mnóstwo pasów dla autobusów. ZTM wyjaśnia, dlaczego tak właśnie musi być.
Nowe buspasy na Bródnie działają od dziś – lub zaczną działać w najbliższych dniach – aż na 5 ulicach: Wyszogrodzkiej, Bartniczej, Chodeckiej, Łojewskiej oraz Matki Teresy z Kalkuty. Są one kluczowym elementem objazdów wokół ulicy Kondatowicza, która wkrótce zostanie rozkopana pod budowę dwóch stacji II linii warszawskiego metra.
Dzisiaj (13 lutego 2019) zostały uruchomione pierwsze z nich: na ulicach Bartniczej i Wyszogrodzkiej (tylko w kierunku ul. Wysockiego) oraz na Chodeckiej na odcinku od ul. Kondratowicza w stronę ul. Matki Teresy.
Z kolei w piątek (15 lutego 2019) nowa organizacja ruchu z pasami dla autobusów zostanie wprowadzona na ulicach Łojewskiej (w kierunku Łabiszyńskiej) oraz na Chodeckiej na odcinku od ul. Krasnobrodzkiej do Kondratowicza.
Najbardziej spektakularna (ale też najbardziej opóźniona) jest inwestycja na Matki Teresy pomiędzy Chodecką i Wincetnego – ulica na tym odcinku jest całkowicie zamknięta i poszerzana, dzięki czemu powstaną tu buspasy w obydwu kierunkach. Powinny już być gotowe, ale prace nad nimi właśnie zostały wydłużone do około 23 lutego 2019 r.
Dlaczego buspasy powstały właśnie na tych ulicach i dlaczego w czterech przypadkach prowadzą tylko w jednym kierunku (ogólnie mówiąc: w stronę centrum Warszawy)? Zarząd Transportu Miejskiego wyjaśnił to w swoim miesięczniku „iZTM„:
„Przed wprowadzeniem czasowej organizacji ruchu na Bródnie, związanej z budową stacji metra powstała analiza pokazująca wpływ zamknięcia ulicy Kondratowicza na ruch uliczny w tej części dzielnicy bez jednoczesnego wprowadzania ułatwień dla Warszawskiego Transportu Publicznego, a na to następnie zostały nałożone dwa modele pokazujące ułatwienia. Te analizy pomogły opracować wytyczne dla wykonawcy oraz podejmować decyzje przy ustalaniu organizacji ruchu.
Zarząd Transportu Miejskiego zaproponował wprowadzenie buspasa na ulicy Matki Teresy z Kalkuty – po tej zmianie będą po dwa pasy ruchu w każdą stronę, po jednym dla samochodów i komunikacji miejskiej. Wydzielone pasy dla autobusów funkcjonować będą również na ulicy Chodeckiej, Łojewskiej, Wyszogrodzkiej oraz Bartniczej – na tych ulicach wydzielony został pas dla autobusów jadących w kierunku centrum. Dlaczego akurat tak? Priorytetem jest umożliwienie mieszkańcom Bródna przedostanie się rano do miejsc pracy, szkół i urzędów – z obserwacji ZTM wynika, że poranny szczyt komunikacyjny jest krótszy i bardziej intensywny.
Ponadto, polityka transportowa i obserwacje ruchu podpowiadają, że należy ograniczać dojazd do centrum samochodów i ułatwiać wyjazd z niego. Mieszkańcom miasta trzeba zaproponować taką ofertę komunikacyjną, żeby już wychodząc rano z domu podjęli decyzję, że będą podróżować transportem publicznym. Dlatego właśnie, jeśli trzeba wybrać, to lepiej wytyczyć buspasy wiodące do centrum, bo jeśli pasażer dojechał tam komunikacją miejską, to najprawdopodobniej również w ten sposób wróci do domu.
Według badań około 57 proc. podróży w Warszawie odbywa się komunikacją miejską. Na Bródnie, z powodu budowy metra i zamknięcia ulicy L. Kondratowicza będzie „do dyspozycji” mniej dróg, którymi można wyjechać z osiedla co może spowodować utrudnienia w ruchu. Ponieważ najwięcej mieszkańców osiedla jeździ Warszawskim Transportem Publicznym, autobusy powinny być uprzywilejowane tak aby poruszały się sprawnie i szybko, nie utykały w zatorach. Stąd buspasy w czasie budowy metra.”
Tak wyjaśnia konieczność budowy buspasów ZTM. Zamknięcie ul. Kondratowicza i rozpoczęcie głównego etapu budowy metra na Bródnie jest obecnie zapowiedziane na weekend 1-3 marca 2019 r.
Zapomnieli dodać, że przy każdym przejściu dla pieszych na tych wszystkich ulicach tam gdzie powstał taki dodatkowy pas zamontowano progi. Rozumiem, że w okolicach tych przejść trzeba wymuszać ograniczenia prędkości tylko czemu takimi beznadziejnymi progami? Teraz przez trzy lata będziemy codziennie na nich podskakiwać.
po co komu samochód, pozamykać ulice w pisdu,
A samochód ze zdjęcia do artykułu przekraczający linię ciągłą (omijając poduszki berlińskie) już ukarany mandatem czy jeszcze nie?
co za idiota wymyślił byś pas na Bartniczej ? nic on nie pomoże autobusem ale na pewno będzie ur
trudnieniem. Bus pas na odcinku 200 metrów? A potem autobus musi ustąpić pierwszeństwo pojazdom jadącym normalnym pasem … normalka w Polsce jak w szpitalu dla wariatow
Stoisz na straży osiedlowego prawa, konfidencie? Paździochem nie będziesz.
A dodatkowe linie, dodatkowe autobusy? Chętnie pojadę komunikacją, jeśli taka spełni choć minimalne oczekiwania mieszkańców dzielnicy (w tym moje). Jeśli mam być dodatkową szprotką w puszcze to raczej nie jestem zainteresowany…
Zamiast malować ciągłe linie powinni:
– postawić betonowe bloczki;
– bariery drogowe
a najlepiej wieżyczki strzelnicze z uzbrojonym myśliwym na dzikusy:)
poszukuję adwokata doświadczonego w sprawach odszkodowań za zniszczone zawieszenie wynikające z instalowania tych idiotycznych progów!!!!!!!!!!!!
https://zdm.waw.pl/sprawy/odszkodowania/ TO JAK KTOS BY CHCIAŁ ODKSZDOWANIE ZA ZAWIESZENIE
do Michał:
zgadzam się. Niech najpierw zapewnią swobodny, szybki przejazd a potem wymyslają takie blokady, progi i inne bzdety.
100 może maks 200 metrowy buspas na Bartniczej to totalny pokaz głupoty, absolutnie bez sensu, co to przyspieszy? Poza tym przez to uniemożliwiają skręt w Goworowską oraz skręt z Goworowskiej w lewo w Bartniczą.
Te progi jakieś lewe są, bo autobus, który jakoby miałby je „brać między kołami” radośnie na nich podskakuje. No, chyba, że kierownik specjalnie nie trafia :> To raz. Dwa: progi pojawiły się też tam, gdzie bus pasa nie ma. No to teraz jazda będzie jeszcze wolniejsza, bo osobówka musi (teoretycznie) zwolnić bardziej niż autobus, co by ten próg przejechać. A autobus nie pojedzie szybciej, bo osobówka przed nim zwolniła itd… Trzy: hamowanie-przyspieszanie przy każdym progu w żaden oczywiście sposób nie wpłynie na poziom zanieczyszczeń pyłami i spalinami, o poziomie spalania paliwa nie wspominając. Wszak walczymy (już urzędowo) ze smogiem, piratami,… Czytaj więcej »
Skoro autobusy mają być uprzywilejowane to dlaczego wszystkie nowe buspasy kończą się pierwszeństwem dla samochodów? Widziałem linię pończoch bus pas i przechodzące w część dla samochodów. A powinno być tak że jezdnia dla samochodów kończy się i są strzałki nakazujace zmianę pasa P-9b lub P-9a.
Pozamykają masę ulic dla ruchu samochodowego, a pozostałe zmniejszą o buspasy, gdzie 1 autobus będzie wiózł nieraz 20 osób raz na 10 minut, a w tym czasie w korku będzie stało 100 samochodów. BRAWO URZĘDNICY !
Skargi odnośnie likwidacji tych tragicznych progów można składać na stronie warszawskiej 19115 – jest tam przegródka z wnioskami i skargami obywatelskimi. STOP dziadostwu za nasze pieniądze !!!
Ale zmasowany atak samochodziarzy. Nagle odezwała się w nich troska o środowisko, hałas spaliny (jak by na co dzień nie rozjeżdżali trawników i nie generowali spalin i nie żądali parkingów w miejsce każdego skrawka zieleni pod blokiem). No i troska o ich własne cztery kółka, że niby felgi się uszkodzą lub zawieszenie (mimo że na co dzień dziarsko wjeżdżają na krawężniki żeby zaparkować na chodniku pod oknem, czy robią sobie skróty przez rozjeżdżone i podziurawione klepiska). Śmiech na sali z tymi protestami. Po prostu trzeba zmienić przyzwyczajenia albo pocierpieć trzy lata w permanentnym korku, dając się omijać autobusom, korzystającym nawet… Czytaj więcej »
Normalnie jak ormowiec. Mnie też denerwują idioci parkujący gdzie popadnie, ale nie upoważnia cię to do wyzywania każdego kto ma samochód. Argumenty, że zamontowane progi są do bani są słuszne, być może nie używasz samochodu, to nie masz pojęcia o jeździe. Poza tym zapewne ty jesteś chodzący ideał, nie śmiecisz, segregujesz odpady, sprzątasz po psie, mówisz dzień dobry, przechodzisz tylko na zielonym i tylko po pasach itd.
Uwielbiam buspasy.
jedno jest pewne:
budowa metra na Bródnie zaskoczyła
urzędników i tych od Trzaskowskiego i tych miejscowych od Antonika – dlatego mamy taki bałagan i nieprzemyślane decyzje….
Trasa Krasińskiego powinna nosić imię Premiera Jana Olszewskiego!
POPIERAM!
do Nesti
20 osób na 10 min? Kpisz sobie? A kiedy kilkaset osób stoi w korku, bo w samochodach siedzi po 1 osobie to jest ok?
Krzyczcie sobie tu do woli i przerzucajcie się co raz to mądrzejszymi argumentami. Za dwa tygodnie i tak staniecie w korku, przez co i wasze problemy z progami znikną, bo przy prędkości rzędu 1-5 km/h wpływ na zawieszenie będzie praktycznie żaden a i czasu na przemyślenia będzie więcej :)
Poraz kolejny przypominam. Już nie tylko duże miasta, jak Warszawa, ale i te mniejsze, jak Zielona Góra, mają przelicznik ilości samochodów na ilość mieszkańców znacznie większy niż Nowy Jork, Londyn, Paryż. Jesteśmy bogatsi? Nie, jesteśmy ubożsi i finansowo, i przede wszystkim mentalnie. To drugie doskonale siadać w komentarzach jaśnie paniczy w karocach o średnim wieku kilkanaście lat. Nie widzę powodu, żeby w mieście, które ma niezła komunikację, preferować odpadki mechaniczne, bo jakiś zakompleksiony typ, MUSI mieć samochód, ktoś MUSI mu zapewnić miejsce parkingowe, pieszy MUSI poczekać wieczność przez jezdnię. Otóż ten wasz samochodzina, który kosztuje często mniej niż średniej klasy… Czytaj więcej »
ten kwik blachosmrodziarzy do to dla mnie prawdziwa poezja :))) Cieszę się z zamknięcia autostrady Kondratowicza jak i innych ulic. Wreszcie na Bródno dotarła cywilizacja, a korzystający z komunikacji w końcu nie będą dyskryminowani
@Anu Ty nie przypominasz, Ty po raz kolejny sączysz jad zgniłej antymotoryzacyjnej demagogii. ” Już nie tylko duże miasta, jak Warszawa, ale i te mniejsze, jak Zielona Góra, mają przelicznik ilości samochodów na ilość mieszkańców znacznie większy niż Nowy Jork, Londyn, Paryż.” – w Paryżu i Londynie mieszkańcy już powoli dowiadują się jak w imię ekologii i równości można sprawić że rzemieślnik montujący muszle klozetową nie dojedzie samochodem do Anu któremu muszla właśnie pękła…A ten kogo stać na nowy drogi samochód to wjedzie. Gdzie tu równość i tolerancja o którą tak zaciekle walczysz na forum? ” Otóż ten wasz samochodzina,… Czytaj więcej »
Jednych (samocód) i drugich (komunikacja) się nie pogodzi. Jedni będą jednak stać w korku (samochód) a inni wolno ale jechać (komunikacja). To kwestia wyboru.
A widzisz, ja jestem za tym, aby do jazdy po ulicach dopuszczone były samochody maksymalnie z 10-12 letnik stażem, starsze na złomowisko. Co Ty na to przyjacielu?
niech zamontują przy tych buspasach kamery, co by rejestrowały swołocz osobową nimi jadącą. a na Wincentego stały posterunek drogówki, bo element najazdowy /białołęka marki, wołomin itp./ będzie udawał greka.
Za trzy lata powstaną kolejne blokowiska np. na byłym terenie PKP sprzedanym deweloperowi,które ma liczyć kilka tysięcy mieszkańców, także potencjalnie niech na każdą rodzinę lub lokal przypadać będzie jeden samochód ( a coraz częściej widzimy rodziny,które są w posiadaniu 2 samochodów ),także niestety nie spodziewajce się poprawy w po wybudowaniu metra. Ulic niestety nie przybędzie,samochodów w naszej dzielnicy owszem tak. Znam osoby,które z domu do pracy maja bardzo dobry dojazd komunikacja miejską np bezpośrednio tramwajem bez przesiadki ale niestety na tramwaj trzeba poczekać i jedzie się 25 minut a samochodem 15 minut i zawsze jest miejsce siedzące i ciepło. Tylko… Czytaj więcej »
https://www.auto-swiat.pl/progi-zwalniajace-glupota-czy-wybawienie/pet6ly6 czyli trzeba jechać 90 aby zawieszenie nie ucierpiało
budowa drogi rowerowej na ulicy Bartniczej zmniejszyłaby korki i smog bo wiele osób by się przesiadło na rowery ( jest dużo miejsca po stronie północnej). bezpłatna komunikacja chociaż na czas utrudnień zmniejszyłaby zatory na drogach. wiele osób woli wsiąść do ciepłego tramwaju niż zamarzniętego samochodu
Jeżeli autobusy mają być uprzywilejowane to zamontować im koguty, syreny i niech zap…ją od przystanku do przystanku na sygnale.
Dwa. Kierowcy samochodów. Nie poddawać się. Poświęcić że dwie niedzielę handlowe i wyjechać na calodzienną przejażdżkę po Bródnie tak by Żoliborz nie mógł do galerii handlowych dojechać, to zyskamy sprzymierzeńców do pisania petycji do ratusza.
Trzy. Na pewno Ciastkowski będzie uprawiał lanserke i pojawi się z kamerami na Bródnie. Niech wraca w korkach. Nie zjeżdżać. Nie ustępować. Byle radośnie.
No genialny strateg i planista z ciebie. To teraz jeszcze wstań sprzed klawiatury i wdróż ten swój genialny plan w życie, zanim sam na amen staniesz w korku za dwa tygodnie :) A do tego czasu – miłej zabawy w stratega. PS – metro się budowało, metro się buduje i metro się zbuduje bez zważania na takich krzykaczy jak ty.
@Bródniak co za problem pojechać rowerem po jezdni na Bartniczej?
I pomyśleć że nie tak dawno wydano z funduszu 411 tys. zł na budowę miejsc postojowych dla samochodów osobowych wzdłuż ul. Wyszogrodzkiej. Wszystkie miejsca w kierunku ulicy Rembielińskiej zostały zlikwidowane.To się nazywa gospodarka planowa
stac Cie na samochod to stac Cie tez na naprawy proste ! skarbonka bez dna ;) mechanicy zarobia
„Totalna opozycja” widać że tu nie mieszkasz i mało obchodzą cię potrzeby jego mieszkańców a interesuje cię tylko rozpierducha bo i tak nic nic tym nie osiągniesz, budowy metra nie zatrzymasz. A większość kierowców na Bródnie rozumie, że budowa metra oznacza utrudnienia i konieczność uprzywilejowania komunikacji zbiorowej bo inaczej wszystko by tu stało i nie miałbyś żadnej alternatywy. Ja też na codzień jeżdżę samochodem, ale jak będą spore korki to wsìądę sobie w autobus i tyle one będą mnie obchodzić. Po prostu będę miał wybór i możliwość szybkiego wyrastania się z Bródna a to jest dla wszystkich najważniejsze. A pretensje… Czytaj więcej »
Dlaczego na Al. KEN, Rosola i Puławskiej nie ma buspasow w kierunku centrum? Jeżeli logiką ZTM jest niewpuszczanie samochodów do centrum?. To tym bardziej takie rozwiązania powinny być stosowane w tych miejscach, przecież metro już jest na Ursynowie.
do ciujek: to norma przecież. Najpierw się buduje, potem remontuje a potem jeszcze raz buduje :) a kasa na koncie jest
Progi haha, wczoraj jechałem na suwalskiej i już podskakują płytki, max tydzień wytrzymają :) :):):)
A co do miejsc parkingowych na chodeckiej. Też miał ktoś wenę. Na jednym pokazane miejsca do parkowania pod kątem ( co oszczędza miejsce i ułatwia manewr) a na innym już równolegle ( co utrudnia manewr i wydłuża czas parkowania-> blokuje ruch) ciekawe to jest, kto to wymyślał. miejsca takie same wszędzie. Może tabliczek innych zabrakło i dali jakie mają :D:D:D:D:D
Te spowalniacze trzeba rozjechać i tyle, to jest hańba!!!!!
@borys. Proszę nie upowszechniać kłamliwych informacji o mnie. Mam dwa auta w kondycji przewyższającej średnią krajową. Obydwa garażowane (jedno na parkingu społecznym pod wiatą a drugie nieco dalej w garażu własnościowym. Tylko ja tych aut używam dla przyjemności albo na dłuższe trasy. Do o pracy jeżdzę komunikacją miejską. Bo tak szybciej wygodniej i taniej. Dlatego progi mi nie przeszkadzają a wręcz uważam że są potrzebne. To że niektórzy kierowcy nie potrafią zmienić nawyków to ich problem.
coil! Warszawa to nie wieś żeby rowerem po ulicach jeździć czyli życie ryzykować, od tego w mieście są drogi rowerowe
Warszawa to nie wieś, by po niej samochodem jeździć. Do poruszania się po mieście służy komunikacja miejska, rowery i taksówki.
No to zacznie się kolejka po odszkodowania za uszkodzone zawieszenia.
Dzizasss po co to metro.
Trzeba było poprowadzić je prosto na bialoleke. Zamiast oni nas rozjezdzac my byśmy ich rozjechali dojezdzajac do stacji a napewno tam jest więcej miejsc do parkowania.
A taki tu był kiedyś spokój.
Kur..
Taaaa… zaczną się wnioski o odszkodowania… co raz więcej bajkopisarzy na tym forum. A z drugiej strony zaczną się wnioski odszkodowania za rozjeżdżoną zieleń, za parkowanie na droga h pożarowych, za stawanie na chodnikach… I zobaczymy kto tęgłupią wojenkę wygra :)
Nie ma najmniejszego sensu wojowanie o to który środek transportu lepszy a który gorszy. Są przeprowadzane badania natężenia ruchu oraz wydajności transportu które pokazują iż to transport zbiorowy jest najlepszym wyjściem na zakorkowane ulice oraz zanieczyszczenie powietrza . Z resztą takie same badania są przeprowadzane w wielu stolicach Europejskich państw – wnioski te same .
Dlaczego od razu wojenkę? Czytam te komentarze i stwierdziłem, że w końcu muszę sam napisać. Sam jeżdżę samochodem, progi jako progi mi nie przeszkadzają, a nawet myślę, że są potrzebne, szczególnie w rejonie parku. Kwestia tylko wykonania, na Rembielińskiej udało się zmienić na takie które nie są tak tragiczne jak te nowe. Co do metra to się bardzo cieszę, że będzie, kolejna możliwość poruszania się z Bródna. Przetrzymać trzeba ten remont, świat się nie skończył jak remontowali Grota to i teraz się nie skończy. Tak jak pisałem, sam jeżdżę samochodem, ale tych którzy będą parkować jak młotki trzeba będzie karać… Czytaj więcej »
armagedon już mamy,zakaz jazdy,parkowania za chwilę zakaz życia tu na skrzyżowaniu Rembielińska Bazyliańska.Koniec świata,zaorane,zabetonowane.Jak żyć?a wzrost stawek za grunty 1000%.Tak rządzi PO.
Super, już nie mogę się doczekać tego zamknięcia. Jeszcze dwa tygodnie i się zacznie :)
A ja dalej będę jeździł autem. Wezmę w Leasing kolejne 10 aut. Wsadze Ukraińców i hindusow na Ubera. Już moich uberow 8 szt śmiga po Wawie.
Ewa @
twoi sąsiedzi tak wybrali, jeśli nie ty sama :)
ale dzięki temu czują się dowartościowanymi warszawiakami. Juz nie są tymi wiesniakami co głosuja na PiS, ale zagłosowali jak powiedziała towarzyszka z TieVaueNu! I oni teraz miastowe państwo!
a że słoma z butów i lisa kita z nie powiem czego wystaje, to nie widzą te nowomiastowe państwo! Zresztą kupili mieszkanie w Tęczopolu!
A ja się pytam dlaczego nie zrobią kolejki linowej z Targówka na Żoliborz. To skracało by drogę a nie kosztowało tyle co most. można by połączyć metra z okolic dzielnicy targówek do placu wilsona i jeszcze jakie widoki nad wisłą jak by najwyżej była w okolicach centrum olimpijskiego.
@Wawer,
Kolejka była by droższa w utrzymaniu i wykonaniu.
Bródno nie jest pierwszym miejscem na Ziemi, gdzie budowano metro. A czytając komentarze można odnieść takie wrażenie.
Generalnie lipa, inwestycja przygotowana na poziomie stolicy państwa trzeciego i świata, republiki bananowej. Przy dzisiejszych technologiach wystarczy zająć tylko małe fragmenty powierzchni skwerów, gdzie mają być wyjścia na powierzchnię terenu. Metro jest budowane pod powierzchnią gruntu, gdzie zasuwają tarcze o wdzięcznych imionach za gruby hajs. Tymczasem jakieś bananowe przewalacze robią stan klęski żywiołowej, zamykają główne ulice, a pozostałe paraliżują. Jeśli ulica Kondratowicza jest zamykana, to w jej ciągu – czyli cały (i tak mało zasadny) kierunek powinien być budowany metodą odkrywkową i zająć góra 6 miesięcy. Tymczasem pan ciapowski cycki sobie przyprawia, a jego harcownisie robią ekstremalno-ekskrementalne eksperymenta na żywej… Czytaj więcej »
O, nawet na Św. Wincentego pojawią się progi przy Zielonym Zaciszu. Jest już postawiony znak, na razie przekreślony.