Nowe buspasy na Bródnie – gdzie, kiedy i dlaczego?

58
Share

W ramach przygotowań objazdów wokół budowy metra powstaje mnóstwo pasów dla autobusów. ZTM wyjaśnia, dlaczego tak właśnie musi być.

 

Nowe buspasy na Bródnie działają od dziś – lub zaczną działać w najbliższych dniach – aż na 5 ulicach: Wyszogrodzkiej, Bartniczej, Chodeckiej, Łojewskiej oraz Matki Teresy z Kalkuty. Są one kluczowym elementem objazdów wokół ulicy Kondatowicza, która wkrótce zostanie rozkopana pod budowę dwóch stacji II linii warszawskiego metra.

Dzisiaj (13 lutego 2019) zostały uruchomione pierwsze z nich: na ulicach Bartniczej i Wyszogrodzkiej (tylko w kierunku ul. Wysockiego) oraz na Chodeckiej na odcinku od ul. Kondratowicza w stronę ul. Matki Teresy.

Z kolei w piątek (15 lutego 2019) nowa organizacja ruchu z pasami dla autobusów zostanie wprowadzona na ulicach Łojewskiej (w kierunku Łabiszyńskiej) oraz na Chodeckiej na odcinku od ul. Krasnobrodzkiej do Kondratowicza.

Najbardziej spektakularna (ale też najbardziej opóźniona) jest inwestycja na Matki Teresy pomiędzy Chodecką i Wincetnego – ulica na tym odcinku jest całkowicie zamknięta i poszerzana, dzięki czemu powstaną tu buspasy w obydwu kierunkach. Powinny już być gotowe, ale prace nad nimi właśnie zostały wydłużone do około 23 lutego 2019 r.

 

Dlaczego buspasy powstały właśnie na tych ulicach i dlaczego w czterech przypadkach prowadzą tylko w jednym kierunku (ogólnie mówiąc: w stronę centrum Warszawy)? Zarząd Transportu Miejskiego wyjaśnił to w swoim miesięczniku „iZTM„:

„Przed wprowadzeniem czasowej organizacji ruchu na Bródnie, związanej z budową stacji metra powstała analiza pokazująca wpływ zamknięcia ulicy Kondratowicza na ruch uliczny w tej części dzielnicy bez jednoczesnego wprowadzania ułatwień dla Warszawskiego Transportu Publicznego, a na to następnie zostały nałożone dwa modele pokazujące ułatwienia. Te analizy pomogły opracować wytyczne dla wykonawcy oraz podejmować decyzje przy ustalaniu organizacji ruchu.

Zarząd Transportu Miejskiego zaproponował wprowadzenie buspasa na ulicy Matki Teresy z Kalkuty – po tej zmianie będą po dwa pasy ruchu w każdą stronę, po jednym dla samochodów i komunikacji miejskiej. Wydzielone pasy dla autobusów funkcjonować będą również na ulicy Chodeckiej, Łojewskiej, Wyszogrodzkiej oraz Bartniczej – na tych ulicach wydzielony został pas dla autobusów jadących w kierunku centrum. Dlaczego akurat tak? Priorytetem jest umożliwienie mieszkańcom Bródna przedostanie się rano do miejsc pracy, szkół i urzędów – z obserwacji ZTM wynika, że poranny szczyt komunikacyjny jest krótszy i bardziej intensywny.

Ponadto, polityka transportowa i obserwacje ruchu podpowiadają, że należy ograniczać dojazd do centrum samochodów i ułatwiać wyjazd z niego. Mieszkańcom miasta trzeba zaproponować taką ofertę komunikacyjną, żeby już wychodząc rano z domu podjęli decyzję, że będą podróżować transportem publicznym. Dlatego właśnie, jeśli trzeba wybrać, to lepiej wytyczyć buspasy wiodące do centrum, bo jeśli pasażer dojechał tam komunikacją miejską, to najprawdopodobniej również w ten sposób wróci do domu.

Według badań około 57 proc. podróży w Warszawie odbywa się komunikacją miejską. Na Bródnie, z powodu budowy metra i zamknięcia ulicy L. Kondratowicza będzie „do dyspozycji” mniej dróg, którymi można wyjechać z osiedla co może spowodować utrudnienia w ruchu. Ponieważ najwięcej mieszkańców osiedla jeździ Warszawskim Transportem Publicznym, autobusy powinny być uprzywilejowane tak aby poruszały się sprawnie i szybko, nie utykały w zatorach. Stąd buspasy w czasie budowy metra.”

Tak wyjaśnia konieczność budowy buspasów ZTM. Zamknięcie ul. Kondratowicza i rozpoczęcie głównego etapu budowy metra na Bródnie jest obecnie zapowiedziane na weekend 1-3 marca 2019 r.

 

58
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx