Znani raperzy robią instalację artystyczną na Targówku. Chociaż myślą, że to Praga | targowek.info

Znani raperzy robią instalację artystyczną na Targówku. Chociaż myślą, że to Praga

Jesli słuchacie polskiego rapu, to z pewnością znacie duet PRO8L3M (czyt.: Problem). Artyści zorganizowali niezwykle oryginalną premierę swojego albumu w naszej dzielnicy, lecz sami o tym nie wiedzą.

 

Zespół PRO8L3M nie jest typowym hip-hopowym składem. Oskar Tuszyński i Piotr „Steez” Szulc niechętnie pokazują swoje twarze, za to chętnie łączą rapowe teksty z nowoczesną muzyką, którą trudno sklasyfikować.

Muzycy właśnie ogłosili koniec prac nad swoim drugim albumem zatytułowanym „Widmo” i z okazji jego premiery zorganizowali dla fanów nietypowe wydarzenie, nazwane „multimedialnym doświadczeniem”. Od 22 do 26 lutego 2019 r. zapraszają na odsłuch nowej płyty połączony z podróżą w wirtualnej rzeczywistości do roku 2050.

Wszystko pięknie, ale w czym PRO8L3M ma problem?

Otóż instalacja (czy raczej IN5TALAC7A) artystyczna grupy ma miejsce w pofabrycznym budynku przy ul. Zabranieckiej 82, w dobrze znanym w naszej dzielnicy miejscu, w którym działa m.in. hala paintballowa Labsektor i sklep z designerskimi meblami King Home – a więc w sercu Targówka Fabrycznego.

Jednak we wszystkich zaproszeniach, informacjach prasowych, sklepach z biletami raperzy zapraszają na „przeszło półtoragodzinną przygodę w wirtualnej rzeczywistości, zaaranżowaną w postindustrialnej przestrzeni na warszawskiej Pradze”. No właśnie: „na Pradze”.

Niestety, chociaż Oskar i Steez to raperzy z Warszawy, to chyba nie najlepiej znają swoje miasto. Ulica Zabraniecka to z całą pewnością nie jest Praga, lecz Targówek – i skoro PRO8L3M tego nie wie, to w takim razie wyraźnie piszemy o tym my.

Bilety na PRO8L3M – OUTPOST – IN5TALAC7A na ul. Zabranieckiej 82 na Targówku Fabrycznym dostępne są na stronie Going.pl

 

 

Przczytaj też: Gwiazdy z Targówka nowego pokolenia

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

24 komentarzy na temat “Znani raperzy robią instalację artystyczną na Targówku. Chociaż myślą, że to Praga

 • 21 lutego 2019 o godz. 07:36

  Tak jak niektórzy nie mogą się się pogodzić z rzeczywistością, że Bródno to dziś Targówek, tak chłopaki nie mogą pogodzić się z tym że Targówek dziś to już nie Praga Północ.

 • 21 lutego 2019 o godz. 08:29

  Ale uszczypliwy artykuł… Autor ma chyba pro8l3m ;)

 • 21 lutego 2019 o godz. 08:43

  Normalnie Katalończycy;)

 • 21 lutego 2019 o godz. 09:02

  beznadziejny artykuł …….ja przez całe zycie mieszkałem na Wyszogrodzkiej ….. to tez była Praga ….. teraz to Targówek …… ale było jeszcze i Bródnem …. i co ?????? ….. dla mnie zawsze będzie Bródnem …..więc dla raperów moze Targówek przemysłowy być Pragą…. jaki to problem ????? a Pan Autor gdzie mieszka?????

 • 21 lutego 2019 o godz. 09:18

  Wstyd kiedy warszawiacy nie znają swojego miasta

 • 21 lutego 2019 o godz. 09:20

  Zmiana ich nazwy na Warszawę oznacza tylko zmianę nazwy, to i tak były, są będą przygarnięte przez Warszawę sieroty.

 • 21 lutego 2019 o godz. 09:37

  Wystawa? Czrgo?

 • 21 lutego 2019 o godz. 10:07

  Brooklin ale Wyszogrodzka to nadal Bródno ale dzielnica Targówek. Więc z jednej strony mieszkasz na Bródnie a z drugiej na Targówku. Podstawowo jednak powinieneś mówić, że na Bródnie chociaż jak powiesz że na Targówku to nie będzie błąd ale zbyt wielkie uogólnienie.

 • 21 lutego 2019 o godz. 10:59

  Mój pierwszy dowód wydany był na Pradze Północ. Całe życie na Bródnie. I choć postkomuchy z unii demokratycznej zmieniły podział administracyjny. Utworzyły dzielnice Targówek, bo wstydzili się nazwy 5 razy większego osiedla jakim było Bródno. PO prostu nikt nie chciał być burmistrzem gminy Bródno.
  Tak więc z Bródna taki Targówek jak i Praga Północ….

 • 21 lutego 2019 o godz. 11:35

  Bródno , Targówek dla mnie były , są i będą zawsze Pragą Płn. Bez względu , kto i kiedy dostanie kolejnego kretyńskiego „olśnienia” żeby zacząć mieszać w tym temacie.

 • 21 lutego 2019 o godz. 11:54

  Prawda jest taka że zmiany podziału administracyjnego przez ostatnie 200 lat, szczególnie z naciskiem po roku 1945, doprowadziły do tego, że nikt już nie wie gdzie tak naprawdę mieszka. Bródno leżało na zachód i północ od Targówka i Zacisza, a od lat jest osiedlem w ramach dzielnicy Targówek. Podział na „Bródno” i „Bródno-Podgrodzie” też jest sztuczny i nie ma historycznego uzasadnienia. W okresie międzywojennym zachodnia część Bródna, leżąca bliżej torów Kolei Nadwiślańskiej – tzw. Nowe Bródno, wraz z Cmentarzem Bródnowskim, należała do Warszawy i miała bardziej miejski charakter (granica miasta przebiegała w przybliżeniu w rejonie ul. Rembielińskiej i Bolesławickiej). Równocześnie istniała wiejska gmina Bródno, obejmująca tereny leżące dalej na wschód, w tym wieś Stare Bródno. Obszar gminy Bródno (oprócz gromad Brzeziny i Grodzisk) przyłączono do stolicy w 1951. Że nie wspomnę już o idiotycznym podziale na „Pragę Północ” i „Pragę Południe”, takich przykładów można mnożyć.

 • 21 lutego 2019 o godz. 12:20

  A dla mnie, wszystko co jest po prawej stronie, od Tarchomina do Gocławia (po Białołękę, Ząbki i Rembertów), to Praga. :)))) U nas zawsze się mówiło, że to co „za Wisłą”, to Praga. :)

 • 21 lutego 2019 o godz. 16:45

  Praga to ogólna nazwa używana na określenie prawobrzeżnej Warszawy.

 • 21 lutego 2019 o godz. 17:48

  Zacisze, Elsnerów, Lewinów, Targówek Osiedle, Targówek Mieszkaniowy, Targówek Fabryczny, Utrata, Bródno, a dla bardziej szczegółowych Głodna Wieś, Stefanówka, Dotrzyma, Antoninów, Hermanówek, Lewicpol. Pozdro dla tutejszych i kumatych!

 • 21 lutego 2019 o godz. 17:50

  Praga- tereny od ulicy Skaryszewskiej na południu do mostu Gdańskiego na północy, między Wisłą na zachodzie a obwodnicą kolejową warszawy na wschodzie. Sąsiaduje z Golędzinowem, Bródnem, Targówkiem Mieszkaniowym, Targówkiem Przemysłowym, Kamionkiem i Saską Kępą.

 • 21 lutego 2019 o godz. 19:00

  Prażanin – powinieneś dodać „Praga dzisiaj …” Wtedy byłoby OK, bo jak wskazano powyżej Targówek też kiedyś administracyjnie był częścią Pragi.

 • 21 lutego 2019 o godz. 22:56

  Bo administracyjna Praga nijak się ma do tej prawdziwej są to dwie różne rzeczy.

 • 21 lutego 2019 o godz. 23:40

  Bert – zgoda – tak samo jak dzisiejsza Warszawa nijak się nie ma do tej prawdziwej. Ale chłopaki z zespołu nie piszą że performance mają na prawdziwej Pradze, więc jak mieli na myśli potoczne określenie prawego brzegu, to raczej wszystko jest OK :)

 • 22 lutego 2019 o godz. 10:40

  Gwoli ścisłości i prawdy historycznej:
  to dzisiejsza Praga Północ to dawne:
  – Praga Książęca
  – Skaryszew
  – Golędzinów
  oraz powstała później: Nowa Praga

 • 23 lutego 2019 o godz. 03:40

  Warto mieć na uwadze że np. Straż miejska ma swoje komendy w ilości odpowiadajacej liczbie dzielnic sprzed reformy.

  Kiedys Srodmiescie bylo az do Towarowej… ale sie to zmienilo. I dzis mowi sie Wola na to co nigdy ja nie bylo.

  Podzial na Prage-Polnoc i Prage-Poludnie jest czysto porzadkowy, i ma swoje korzenie w czasach miedzywojnia (a moze i wczesniej).

  Ja urodzilem sie na Pradze-Polnoc, w Praskim, i cale zycie mieszkalem na Zaciszu (od kilku tygodni pomieszkuje na Dolnym Mokotowie), i ciezko bylo mi pogodzic sie z tym ze Targowek przestal byc czescia pragi, i jeszcze dal nazwe jednostce nadrzednej, dzielnicy. Ale tak samo bylo z Mokotowem.

  W miedzywojniu byl Mokotow i Czerniakow. Dolnego nie bylo.

  Jesli sie nad tym zastanowic – to wszytskie nazwy sa sztuczne i ich zycie jest wynikiem jakiejs ogolnej zgody uzytkownikow.

  Rozbicie wielkiego Mokotowa na Mokotow, Ursynow i Wilanow spowodowalo np. to ze Służew i Służewiec leżą teraz w dwóch dzielnicach,,,

  Poza tym prosty przyklad – czesc Pragi Pn stala sie Targowkiem, a konkretnie Brodnem i buduja tam teraz osiedle.

  Granica miedzy Praga Pn i Pd, tymi sprzed reformy – tez nie jest taka sama jak obecnie.

  Na Bielanach jest zajezdnia Zoliborz, i wiele osob okresla Bielany mianem Zoliborza – Piaski zoliborskie, Wolumen na Zoliborzu… Auto-Zoliborz jest na Piaskach, Zoliborska Lecznica dla Zwierzat na Bielanach…

  Na Jelonkach ostala się Hala Wola.

  Targowek powinien byc PRAGĄ-WSCHÓD!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Prawa strona warszawy, to praska strona, potocznie Praga.

  Praskie bylo Zacisze. Okolice Mokrej, ktore grały w Alternatywy 4 uliczki w okolicach Chemicznej, Rajgrodzka którą grała Biruty – były PRAGĄ.

  Do 2017 PITY skladalismy na Dąbrowszczakow… (dzis Sawinkowa).

  Cmenatrz w Ursusie jest administracyjnie we Włochach, które w zasadzie o mały włos nie zostały Okęciem…

  Tereny obecnego Ursynowa to była Gmina Wilanow…

 • 23 lutego 2019 o godz. 09:28

  Bardzo dobre podsumowanie tego jak można zrobić gów…burzę z niczego.

 • 26 lutego 2019 o godz. 13:06

  brodno od wioski grodna byles wogole w lasku?

 • 26 lutego 2019 o godz. 13:32

  Taa…k,

  a w naszym przypadku mamy Cmentarz Bródnowski, Lasek Bródnowski, Kanałek Bródnowski, PGR Bródno …
  tylko ratusz jest Targówka i może dobrze, bo ciężka tam atmosfera.

 • 22 marca 2019 o godz. 21:49

  Anonim
  21 lutego 2019 o godz. 07:36

  Tak jak niektórzy nie mogą się się pogodzić z rzeczywistością, że Bródno to dziś Targówek, tak chłopaki nie mogą pogodzić się z tym że Targówek dziś to już nie Praga Północ.

  —-

  Może wróć już do siebie ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.