Co dyrektor ZTM mówił o komunikacji na Targówku [ZAPIS CZATU]

26
Share

„Na pewno nie można pisać o pogorszeniu komunikacji na Targówku” – zapewnia Wiesław Witek.

 

Miasto rozpoczęło konsultacje społeczne dotyczące zmian w komunikacji po uruchomieniu nowych stacji II linii metra na Pradze i Targówku (więcej czytaj tutaj: Oficjalna propozycja: zmiany tras autobusów po otwarciu metra na Targówku). Na dobry początek przez godzinę na pytania mieszkańców na czacie internetowym odpowiadał dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, Wiesław Witek.

Poniżej przedstawiamy najciekawsze pytania oraz odpowiedzi szefa ZTM dotyczące bezpośrednio Targówka.

Skąd propozycja linii 162 na plac Hallera? Proszę, aby 162 jechało Targową, 11 listopada, św. Wincentego, Borzymowską, Trocką. To jest połączenie dla Wincentego i 11 listopada do metra i Dw. Wileńskiego i Wschodniego.
Wieslaw_Witek: Na ul. 11 Listopada kursują tramwaje, które łączą ją z M2. Jest również stacja Szwedzka.

Czy 169 i 369 będą miały wspólny przystanek spod metra w kierunku Bródna? Jeśli tak, to który?
Wieslaw_Witek: Tak, 169 i 369 będą ruszyć ze wspólnego przystanku w ul. Trockiej w kier. Św. Wincentego.

Czemu chcą Państwo wycofać linię 170 z małej Radzymińskiej, gdzie znajduje się wiele przedszkoli oraz szkół? Dojazd z Osiedla Wilna do przedszkoli będzie bardzo ograniczony.
Wieslaw_Witek: Proponujemy nową relację z Os. Wilno do Dw. Wschodniego i dalej do Targowej. „Nowe” 156 dowiezie do metra Targówek.

Jakie są szanse na poważne skomunikowanie osiedla Wilno z centrum dzielnicy Targówek i M2 (na os. Targówek)?
Wieslaw_Witek: Linia 156. Będziemy obserwować napełnienie i w przypadku dużego zainteresowania poprawimy częstotliwość.

Proponuję, żeby autobus linii 176 dojeżdżał do Metra na Szwedzkiej – proste i szybkie skomunikowanie mieszkańców ulicy Wysockiego z metrem.
Wieslaw_Witek: Linia 176 – dopóki trwa budowa metra [na Bródnie], to ul. Odrowąża przeznaczona jest dla komunikacji indywidualnej i tramwajów.

W którym miejscu będzie planowana pętla 262 na Wolińskiej? I kiedy w ogóle planowane jest jej wybudowanie (obecnie Wolińska czeka na remont, jest nieutwardzona)?
Wieslaw_Witek: Po przystosowaniu układu drogowego ul. Potulickiej. Kraniec proponowany przy Wolińskiej na Łodygowej.

Proponuję połączenie linii 345 z 262 w linię 262 całotygodniową na trasie linii 345.
Wieslaw_Witek: Ulice na Zaciszu uniemożliwiają kursowanie autobusów przegubowych.

Pomysł z utrzymaniem 160 i skróceniem 527 do Trockiej nie wygląda dobrze. Nie można zlikwidować 160, a 527 po jego trasie wydłużyć do Dworca Centralnego?
Wieslaw_Witek: Linie 160 i 527 mają diametralnie inne częstotliwości.

Może w takim razie warto przedłużyć linię 512 do Metra Ratusz Arsenał?
Wieslaw_Witek: Nie planujemy przedłużyć 512 do Ratusza. Są tramwaje i linia 190.

A pomyślał ktoś co będzie jak rano będzie awaria w metrze, a tu zjedzie się tyle autobusów do metra a jedyną alternatywą będzie niewydolne 160?
Wieslaw_Witek: W przypadku awarii zawsze uruchamiamy linię zastępczą. Przykładem linia M1. Utrzymywanie na stałe takiej komunikacji nie jest racjonalne.

Czyli rozumiem, że 345 i 262, obie na Łodygową, pojadą z różnych przystanków z metra, a pasażerowie będą polować na autobus na środku skrzyżowania?
Wieslaw_Witek: 262 pojedzie dopiero, gdy ulice Zacisza będą dostosowane. W terminie późniejszym. 345 pojedzie od razu, od uruchomienia [II linii metra na Targówku].

Skoro będzie mniej autobusów na ul. Radzymińskiej, proponuje likwidację buspasa w kierunku Dw. Wileńskiego.
Wieslaw_Witek: Nie planujemy likwidacji buspasa.

Co będzie z linią 512 po otwarciu metra Trocka? Czy będzie jakąś zmiana?
Wieslaw_Witek: Wg projektu linia 512 pozostaje na stałej trasie.

Jak wyobraża pan sobie tyle autobusów na Trockiej? Zapraszam już teraz po godz. 16, żeby zobaczyć jak wygląda wyjazd z pętli i jazda Trocką. Ulica Trocka jest bardzo wąska (…).
Wieslaw_Witek: Ruch na ul. Trockiej na pewno zmieni się po otwarciu Pratulińskiej. Będziemy obserwować i analizować sytuację.

Jaki sens ma likwidacja bezpośredniego połączenia Bródna z Konwiktorską, rejonem Placu Krasińskich oraz Placu Grzybowskiego? Chodzi o 227, a wbrew pozorom dużo osób nią jeździ.
Wieslaw_Witek: Już aktualnie jest minimalne wykorzystanie linii 227.

Bródno, z tego co widać w planach, będzie potraktowane skandalicznie. Brak dojazdu do Centrum, Muranów… Chyba że z niesamowitą liczbą przesiadek. A teraz jest 527 (czy ktoś widzi jak to mocno oblegany autobus?! Przecież on jeździ co 5 minut i jest załadowany już na 3 przystanku!).
Wieslaw_Witek: Z Bródna do centrum i na Muranów kursują również tramwaje. Będzie metro.

Zacisze, mimo że tuż obok metra, nie ma żadnej sensownej linii dojazdowej do trockiej. 212 co 20 minut poza szczytem jadące przez Radzymińską to absurd. Potrzebny szybki dojazd z Jórskiego w Łokietka i do Trockiej.
Wieslaw_Witek: Proponujemy dostosowanie 212 do obecnej częstotliwości 120 na Zaciszu. Będziemy analizować – ten i pozostałe głosy.

I czy 512 nie może jechać Samarytanka, Korzona, do metra, po zmianie geometrii skrzyżowań i progów?
Wieslaw_Witek: Przeanalizujemy możliwość takiego przebiegu linii 512.

Myślę, że dobrze by było, żeby Pan zrozumiał że Dworzec Wileński jest punktem przesiadkowym samym w sobie. I tak naprawdę te zmiany pogorszą komunikację. Bo brakuje infrastruktury jak Nowotrocka. I dlatego, że są niekonsekwentne. Zostawia się rzadko kursujące linie, więc brak autobusów na naprawdę częste linie dowowoze.
Wieslaw_Witek: Z Targówka do Wileńskiego 160 i 169. (…) Przypominam też, że metro kursuje w szczycie częściej niż co 3 minuty, więc na pewno nie można pisać o pogorszeniu komunikacji na Targówku.

To był czat z dyrektorem Zarządu Transportu Miejskiego. W kolejnych miesiącach ZTM zaplanował także spotkania konsultacyjne z mieszkańcami naszej części Warszawy – w ich trakcie jego pracownicy rozmawiać będą na temat przedstawionych propozycji dotyczących transportu publicznego po uruchomieniu stacji Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka.

Na Targówku odbędą się dwa takie spotkania:
6 maja 2019 (w poniedziałek) w godz. 17:00 – 21:00 w Gimnazjum nr 141 / Szkole Podstawowej nr 377 przy ul. Trockiej 4.
2 czerwca 2019 (w niedzielę) w godz. 11:00 – 16:00 w Urzędzie Dzielnicy Targówek przy ul. Kondratowicza 20.

Oprócz tego, można też wysyłać petycje i wnioski na temat proponowanych zmian mejlowo na adres konsultacje@ztm.waw.pl. Opinie ZTM zamierza zbiera do niedzieli, 23 czerwca – a na początku wakacji 2019 powinnismy wreszcie poznać ostateczny kształt komunikacji miejskiej na Targówku po otwarciu II linii metra.

zdjęcie na górze: archiwum targowek.info

 

26
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx