Dom kultury na Targówku Mieszkaniowym: jest już działka, nie ma pieniędzy | targowek.info

Dom kultury na Targówku Mieszkaniowym: jest już działka, nie ma pieniędzy

Budynek będzie reprezentacyjny i z garażem podziemnym. Tylko kiedy powstanie?

Bródno ma Dom Kultury Świt (i spółdzielczą Lirę), Zacisze Dom Kultury Zacisze, od niedawna własnym domem kultury może się pochwalić nawet Targówek Fabryczny. A na Targówku Mieszkaniowym, wielkim osiedlu bloków, na którym mieszka 40 tysięcy ludzi, takiego miejsca edukacji i rozrywki nie ma od długich dziesięcioleci.

Kiedyś (chcielibyśmy napisać „wkrótce” – ale to zbyt duże ryzyko) ma to się zmienić. O tym, że dzielnica szykuje budowę takiej placówki pisaliśmy na targowek.info m.in. przy okazji uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Teraz, dzięki interpelacji radnej Warszawy Beaty Michalec, wiemy na ten temat trochę więcej.

Dom kultury na Targówku Mieszkaniowym stanie na skraju Parku Wiecha, przy ulicy Remiszewskiej, naprzeciwko szkoły podstawowej nr 114 – w miejscu, w którym teraz działa parking (zdjęcie na górze).

Do niedawna terenem tym zarządzała Spółdzielnia Mieszkaniowa „Praga”, ale dzielnicowi urzędnicy właśnie odzyskali kontrolę nad działką i tutaj nie ma już przeszkód do budowy placówki.

Przeszkodą są pieniądze – a raczej ich brak. Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację, podpisaną przez wiceprezydenta Warszawy Michała Olszewskiego, budynek domu kultury na Targówku „ze względu na reprezentacyjny charakter obiektu wymagany w opisie działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz konieczność budowy parkingu podziemnego” będzie kosztował aż 25 mln zł.

Powierzchnia użytkowa budynku ma wynieść 5000 m2, choć jest też rozważany wariant ograniczenia powierzchni, minimalnie do 3100 m2. Dzielnica Targówek ma już przygotowany program funkcjonalno-użytkowy placówki – ale na razie nie ma pieniędzy.

„Po uzyskaniu środków niezbędnych na realizację tego zamierzenia inwestycyjnego możliwe będzie niezwłoczne rozpoczęcie prac przygotowawczych i dokumentacji projektowej” – zapewnia wiceprezydent Olszewski.

Konkretne terminy nie padają, lecz jednego możemy być pewni: choć sprawa się toczy, to od otwarcia domu kultury na Targówku Mieszkaniowym dzielą nas jeszcze długie lata.

zdjęcie na górze: działka przy ul. Remiszewskiej, na której powstanie kiedyś dom kultury / fot. Google Maps

PRZECZYTAJ TEŻ:

14 komentarzy na temat “Dom kultury na Targówku Mieszkaniowym: jest już działka, nie ma pieniędzy

 • 25 kwietnia 2019 o godz. 07:49

  Powinni zbudować ten większy, 5000 m2. Będzie to służyć na lata, szczególnie dzieciom i osobom starszym. Kiedyś nie rozumiałem sensu takich osiedlowych „domów kultury”, przecież żyjemy w dobie internetu, myślałem ze to relikty PRLu. Teraz wiem że się przydają wielu ludziom.

 • 25 kwietnia 2019 o godz. 09:12

  Przecież na Targówku powstał już Dom Kultury. To jest obecny Teatr Rampa, który niejako wtarabanił się do budynku i zajął go w całości. Jeszcze jak byłem w podstawówce to w Rampie wyświetlali filmy dla lokalnych szkół np. Króla Lwa czy Dzwonnika z Notre Damme. Teatr jest oczywiście potrzebny ale z tej okazji po kulturę masową trzeba jeździć na Bródno albo Zacisze.

 • 25 kwietnia 2019 o godz. 09:15

  Ja mysle ze trzeba wybudowac nowa szkole specjalna na Targówku bo dzieci z orzeczeniami do szkoly specjalnej i na wozkach inwalidzkich nie maja gdzie sie uczyc bo szkola na bartniczej jest za mala i to dopiero jest problem .

 • 25 kwietnia 2019 o godz. 09:18

  Czy coś w naszej dzielnicy udaje się zrobić od razu i na czas? Czytam artykuły i mam wrażenie, że ciągle u nas inwestycje są odwoływane, przekładane, opóźniane – mosty, drogi, parki, dom kultury…

 • 25 kwietnia 2019 o godz. 09:37

  A co ma być tuż obok tego placu? Tam gdzie kiedyś był parking społeczny i juz od jakiś dwóch lat jest zdjęta siatka i jest tam dalej parking . Wydaje mi się że to tam były kilka lat temu plany powstania domu kultury. Droga redakcjo możesz podpytać czy ten teren nie jest już aby sprzedany deweloperowi jakiemuś albo dany w zamian za ten marny odzyskany kawałeczek spółdzielni Praga?

 • 25 kwietnia 2019 o godz. 11:13

  do Ana
  Teren, z którego zdjęte zostało ogrodzenie itd. było dzierżawione przez RSM Praga i przeznaczone na parking dla mieszkańców. Jednakże Spółdzielni podniesiona została opłata i przestało to być rentowne i teren wrócił do miasta.
  Pisałem w tej sprawie do Redakcji, jak miał miejsce demontaż ogrodzenia i budki, ale do tej pory nie doczekałem się odpowiedzi, natomiast uzyskałem informację w Administracji.

 • 25 kwietnia 2019 o godz. 12:17

  koolejny dom kultury na ktory nie mozna zapisać dziecka bo pierwszeństow mają słoiki i samotne matki (często ze świadomego wyboru).

  żałosne. kasa w błoto.

 • 25 kwietnia 2019 o godz. 12:18

  No co za niespodzianka, przecież na Mieszkaniowym wiecznie czegoś nie ma i trzeba jeździć na Pragę, bo na Bródno dojazd jest kiepski.

 • 27 kwietnia 2019 o godz. 16:26

  Trzeba mieć nadzieję , źe wybudują!! Magdalena

 • 27 kwietnia 2019 o godz. 17:27

  A podobno Dom Kultury miał być tam, gdzie teraz jest bazarek na Trockiej?

 • 1 maja 2019 o godz. 07:52

  Dramatycznie brakuje parkingów przesiadkowych, dramatycznie brakuje spalarni śmieci, ale nie, nieee…dom kultury najpilniejszy.

 • 7 maja 2019 o godz. 09:49

  dziwne troche że teren udało sie ” odzyskać” a budynków jakoś nie można, nawet sami burmistrzowie przyznaja sie że budynki chociaz stoją na gruncie miasta nie sa w jego ewidencji czyli co sa niczyje? bo na pewno nie tzw organizacji zwanych spółdzielniami

 • 11 maja 2019 o godz. 21:53

  A dla mnie to mogą go wcale nie budować, zasłonią ludziom widoki, nie dość, że mieszkania od północy, to jeszcze ściany z oknami wepchają. Niech pomyślą choć o jednej górce na zimę dla dzieciaków, bo niedługo nie będą wcale mogły jeździć sankami. W kolejnych budynkach mają być parkingo oczywiście za kasę. Teraz jest ekonomicznie i komfortowo. Samochodziki parkują za freeeeeeee. Tak trzymać!

 • 25 maja 2019 o godz. 13:19

  No tak. Po co komu kultura, skoro są telefony, samochody, piłka nożna i alkohol? Tudzież możliwość mazania sprayem po ścianach? >:-]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.