Kolejny rekord samochodów na moście Grota-Roweckiego. Ale przecież most Krasińskiego niepotrzebny

54
Share

Po moście łączącym Trasę Toruńską z Trasą AK jeździ ponad 200 tysięcy samochodów NA DOBĘ. Choć oczywiście z powodu korków słowo „jeździ” jest tu sporym nadużyciem.

 

Zarząd Dróg Miejskich jak co roku podsumował ruch na mostach przez Wisłę w Warszawie. Jak co roku liczba aut przejeżdżających przez naszą rzekę wzrosła, i jak co roku największy ruch i największy wzrost liczby liczby aut odnotował „nasz” most Grota-Roweckiego, będący przedłużeniem Trasy Toruńskiej i częścią trasy S8.

Dzięki automatycznym punktom pomiaru ruchu ZDM obliczył, że w 2018 roku mostem Grota–Roweckiego przejechało średnio 201 363 samochodów na dobę! To wzrost o ponad 11 tysięcy aut/dobę w stosunku do roku 2017 (wtedy średnia wynosiła 190 tys. samochodów dziennie) i aż o blisko 40 tysięcy aut w porównaniu do roku 2015 (wtedy mostem Grota jechało „tylko” 162 tys. samochodów dziennie).

Jak już napisaliśmy powyżej – określenie „jechało” jest jednak nadużyciem. Najczęściej samochody na moście Grota i trasie Toruńskiej nie jadą, a powolutku toczą się w korkach. Wypadki na tej arterii są absolutnym standardem – już praktycznie nie ma dnia, żeby było przynajmniej jedego poważnego zdarzenia.

Wczoraj (w niedzielę) dwie osoby zostały ranne w zderzeniu aut na Trasie Toruńskiej na wysokości ul. Głębockiej. W ostatni czwartek na S8 na wysokości Broniewskiego zderzyło się 6 samochodów, w tym dwa TIR-y. A dzień wcześniej w porannym korku doszło niezależnie od siebie aż do czterech wypadków. To oczywiście tylko wybrane przykłady zdarzeń, po których na całej trasie tworzyły się gigantyczne korki.

201 tysięcy samochodów na dobę oznacza 73,5 miliona samochodów rocznie – taki ruch panuje na moście Grota-Roweckiego. Oczywiście wielka część tego ruchu to tranzyt wschód-zachód po trasie S8. Ale to też jedyna przeprawa bezpośrednio łącząca Bródno z lewobrzeżną Warszawą. Mieszkańców Bródna uratowałaby budowa lokalnego mostu i trasu Krasińskiego – lecz wszyscy wiemy, co rządzący Warszawą myślą na ten temat.

Już wygasła decyzja środowiskowa na budowę mostu Krasińskiego, czyli jeden z najważniejszych i najtrudniejszych do uzyskania dokumentów potrzebnych do prowadzenia tego typu inwestycji. W rezultacie, nawet gdyby dzisiaj władze Warszawy nagle zachciały wrócić do budowy tej ważnej przeprawy, to cały proces inwestycyjny musiałby zacząć się od samego początku. Ale, co też wiemy, zdaniem rządzących od lat Warszawą nasza dzielnica nowej przeprawy przez Wisłę nie potrzebuje.

 

zdjęcie na górze: most Grota Roweckiego na którym akurat wcale nie ma wielkiego ruchu / fot. www.ukosne.um.warszawa.pl

54
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx