Mieszkanie Plus na Targówku. Powstanie ponad 700 rządowych mieszkań

59
Share

To ostateczny koniec dawnego pola PGR: u zbiegu ul. Gilarskiej i św. Wincentego powstanie wielkie osiedle z rządowego projektu Mieszkanie Plus.

Decyzje zapadły: na dawnym polu PGR nie będzie nawet kawałka parku czy łąki. Wczoraj (w piątek) na konferencji prasowej Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju ogłoszono, że ostatni większy kawałek pola, który jest jeszcze niezabudowany, wkrótce zniknie. Zostanie na nim zbudowane kolejne osiedle bloków – tym razem z rządowego programu Mieszkanie Plus.

– Stoimy dziś na warszawskiej działce u zbiegu ulic Gilarskiej i św. Wincentego. To ponad 4,5 hektarowy grunt, na którym powstanie osiedle na 700 mieszkań. Ta atrakcyjna, dobrze skomunikowana lokalizacja – powiedział podczas konferencji prasowej Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju (chociaż z jego oceną „dobrego skomunikowania” moglibyśmy mocno polemizować).

Jak podaje rząd, Mieszkanie Plus jest o 24 procent tańsze niż kredyt hipoteczny, a dzięki dopłatom do czynszu Mieszkanie na Start może być tańsze nawet o 34 procent. Mieszkania na Targówku w Warszawie są częścią wielkiego projektu budowy w ramach Programu Mieszkanie Plus ponad 113 tys. mieszkań na wynajem w całej Polsce.

Nas jednak najbardziej interesuje to, że projekt Mieszkanie Plus ostatecznie zakończy historię dawnego pola PGR na Targówku i jednego z klinów napowietrzających Warszawy.

Całe pole pomiędzy ulicami św. Wincentego, Gilarską i Samarytanka miało ok. 18 hektarów i jeszcze na początku lat 90. XX wieku rosło na nim zboże. Potem pole zamieniło się w zieloną łąkę (wiosną żółtą), która stała się popularnym wśród mieszkańców miejscem spacerów z psem, awaryjnym lądowiskem dla szybowców, a nawet wielkim planem filmowym.

Jednak pięć lat temu zarządzająca polem Agencja Nieruchomości Rolnych podzieliła teren na kawałki i wystawiła na sprzedaż. Dziś w jego poszczególnych częściach deweloperzy kończą budowę dwóch wielkich osiedli: Nowy Targówek (Atal) oraz Osiedle Amsterdam (Dom Development), zaś dzielnica Targówek właśnie rozpoczęła budowę szkoły podstawowej (będzie tam też przedszkole). Teraz, na tym co jeszcze nie zostało zabudowane, powstanie Mieszkanie Plus na ponad 700 mieszkań.

Pole PGR sprzed zabudowy – ale juz podzielone na działki /mat. Agencji Nieruchomości Rolnych

Tak wyglądało pole PGR jeszcze w 2012 roku / fot. archiwum targowek.info

zdjęcie na górze: wczorajsza konferencja na ostatnim wolnym fragmencie pola PGR na Targówku. Od lewej Grzegorz Pięta – p.o. dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Artur Soboń – wiceminister inwestycji i rozwoju, Rafał Romanowski – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi / fot. mat.prasowe/Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

59
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx