Parking P+R na Trockiej będzie po 2023 roku. Wcześniej parking modułowy

49
Share

Władze miasta przespały najlepszy moment na budowę parkingu P+R przy stacji metra Trocka, więc teraz musimy długo czekać i wspomagać się prowizorką.

O budowie parkingu „Parkuj i jedź” obok stacji metra Trocka mówi się mniej więcej tyle czasu, co o budowie samej stacji. Z tym, że II linia metra na Targówku zostanie uruchomiona jesienią i bez wątpliwości Targówek Mieszkaniowy zaleje wtedy fala samochodów z Marek, Ząbek i pewnie nawet Białołęki – a po parkingu „Park and Ride” nie ma śladu.

Władze miasta i dzielnicy do tej pory udzielały na ten temat szczątkowych i zdawkowych odpowiedzi, ale dzięki interpelacji warszawskiej radnej Alicji Żebrowskiej teraz mamy wreszcie pełną informację.

Wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński potwierdza w odpowiedzi na interpelację, że parking P+R powstanie. Znajdzie się w okolicach ul. Trockiej i Korzona na działce zajętej aktualnie przez pętlę autobusową „Targówek” (która jesienią zmieni nazwę na „Metro Trocka”). Będzie to wielopoziomowy obiekt na kilkaset samochodów, a na poziomie terenu będzie znajdować się pętla techniczna dla autobusów ZTM.

Lecz…

W związku z brakiem możliwości wyłączenia z użytkowania tej pętli do czasu zakończenia budowy ostatniej stacji (C2I „Bródno”) północno-wschodniego odcinka II linii metra, prace budowlane nie mogą zacząć się wcześniej niż w 2023 r. – informuje wiceprezydent Soszyński.

Faktycznie, od jesieni 2019 roku ZTM planuje na dzisiejszej pętli „Targówek” umieścić aż 9 linii autobusowych wożących ludzi do metra. Będzie tu bardzo tłoczno i przeniesienie tych autobusów w inne miejsce nie wchodzi w grę.

Lecz przypomnijmy, że od wiosny 2016 roku ta pętla była niemal pusta – dojeżdżała na nią tylko jedna linia dzienna. Wtedy był idealny moment na budowę w tym miejscu wielkiego parkingu, ale urzędnicy, zamiast to wykorzystać, w żółwim tempie zastanawiali się co właściwie robić, jak i dokładnie gdzie. Teraz, gdy w końcu się zdecydowali, będziemy musieli czekać na tę inwestycję co najmniej cztery lata.

Jak mamy więc sobie radzić do 2023-24 roku?

Do tego czasu planowane jest na sąsiedniej działce (będącej w użytkowaniu wieczystym Spółdzielni RSM Praga, na której zlokalizowany jest parking społeczny), zagospodarowanie terenu pod parking modułowy demontowalny, na który została opracowana dokumentacja projektowa, oddając użytkownikowi wieczystemu poziom 0 na parking społeczny i przeznaczając poziomy nadziemne na parkowanie w formule „Parkuj i Jedź” – czytamy w odpowiedzi na interpelację radnej Żebrowskiej.

Ten tymczasowy parking modułowy ma kosztować ok. 25 mln zł i mieć ok. 390 miejsc postojowych – z czego około sto miejsc będzie przeznaczonych dla mieszkańców okolicznych bloków, zaś ok. 290 miejsc na parking „P+R”.

Budowa i uruchomienie parkingu modułowego przy Trockiej planowane jest na lata 2019-2020 – podaje Robert Soszyński.

Dobrze czytacie: nie tylko docelowy parking P+R powstanie dopiero po 2023 roku, ale też pomiędzy uruchomieniem metra na Targówku Mieszkaniowym (jesienią 2019) a otwarciem choćby tymczasowego wielopoziomowego parkingu (2020) upłynie co najmniej kilka, a bardziej prawdopodobnie kilkanaście miesięcy. Przez ten czas Targówkowi Mieszkaniowemu grozi wielki parkingowy chaos.

zdjęcia na górze: modułowy parking w Kielcach zbudowny przez firmę Uni Parking – tymczasowy parking na Trockiej może wyglądać podobnie / zdjęcie ilustracyjne / fot.www.uni-park.pl

49
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx