Stacja metra "Podgrodzie" - to jest naprawdę dobra propozycja | targowek.info

Stacja metra „Podgrodzie” – to jest naprawdę dobra propozycja

Sami napisaliśmy, że wymyślone przez urzędników nazwy stacji metra na Bródnie są dobre i lepszych chyba się nie znajdzie. Ale dla stacji przy urzędzie dzielnicy czytelnik targowek.info znalazł najlepszą!

 

Kilka dni temu informowaliśmy na naszej stronie, że trwają przygotowania do nazwania trzech ostatnich stacji II linii metra w naszej dzielnicy, których budowa dopiero co się rozpoczęła.

Przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego, Zespołu Nazewnictwa Miejskiego i radnych Komisji Nazewnictwa Miejskiego Rady Warszawy wybrali dla tych trzech ostatnich stacji północno-wschodniego odcinka II linii warszawskiego takie nazwy:

Stacja C19: Zacisze

Stacja C20: Kondratowicza

Stacja C21: Bródno

Pierwsza z nich – Zacisze – nie budzi najmniejszych wątpliwości i praktycznie nie ma dla niej innych opcji. Dla ostatniej – Bródno – można już próbować szukać zamienników, ale proponowana nazwa, nie tylko naszym zdaniem, jest najtrafniejsza.

Natomiast nazwa stacji C20, budowanej pod ul. Kondratowicza obok urzędu dzielnicy Targówek, choć w pierwszej chwili wydaje się być także dobra, po większym namyśle już taka nie jest – o czym zaciekle dyskutowali czytelnicy targowek.info pod naszym artykułem sprzed kilku dni.

Punkt wyjścia tych wątpliwości: ulica Kondratowicza jest długa, a pod nią znajdą się aż dwie stacje (nie tylko C20, ale też C21 Bródno) – a więc takie nazwanie stacji będzie wprowadzalo podróżnych w błąd.

Dlatego część mieszkańców zaproponowała pod naszym artykułem nazwanie tej stacji „Ratusz Targówek” – którą niestety poparli też radni Targówka. Lecz ta nazwa jest jeszcze większym błędem: owszem, przy Kondratowicza stoi urząd dzielnicy Targówek, ale geograficznie jest on położony na Bródnie (a Bródno i Targówek to zdecydowanie nie to samo), a poza tym na II linii będzie już stacja Targówek Mieszkaniowy, potem stacja Trocka, potem Zacisze… i w tym momencie kolejny „Targówek” w nazwie wprowadzi jeszcze większe zamieszanie. Więc takie rozwiązanie zdecydowanie nie może zostać przyjęte!

Jaka więc jest najlepsza nazwa dla stacji C20?

W tym miejscu oddajemy głos naszemu czytelnikowi o nicku „anu”, który zaproponował dla stacji C20 nazwę „Podgrodzie”! I jest to bardzo dobry pomysł, który nasz czytelnik dodatkowo trafnie uzasadnił:

Wystarczy zerknąć na obecne stacje [na I linii metra]: Marymont, Słodowiec, Stokłosy, Imielin, Natolin, Służew, Wierzbno, Wawrzyszew, Młociny, Kabaty.

Niektóre z tych nazw funkcjonowały, niektóre w zasadzie były zapomniane i odżyły dzięki trasie metra. To nazwy jeszcze z czasów niskiej, podmiejskiej zabudowy. Potem przyszły wielkie osiedla, nowy podział administracyjny, tradycja się gdzieś zatarła, zostały bardziej ogólne: Bielany, Żoliborz itd.

A przecież my mamy nie tak znów zapomniane Podgrodzie i Bródno. Obie stacje, bez żadnego kombinowania, leżą w tych nazwijmy to „podokręgach” administracyjnych. Bródno jest językowo silne, nazwa jest oczywista. Podgrodzie jest nazwą nieco zwyczajową, potoczną, historyczną, ale wciąż w miarę żywą. Skoro Słodowiec czy Wierzbno, często nazwy o wiele bardziej arechologiczne, to czemu po prostu nie Podgrodzie.

Nie byłoby kłopotu z Ratuszem, z Kondratowicza, nazwa oddawałaby faktyczny zasięg tej stacji, godziła stare i nowe bloki. Nazwa nawiązywałaby do nazewnictwa na innych stacjach metra, byłaby podtrzymywaniem lokalnej tradycji nazewniczej.

(…)

Po co ładować się w takie dyskusje, skoro mamy dziedzictwo językowe. I to bardzo ładne – Podgrodzie. A sama nazwa części dzielnicy nie jest przecież od czapy. Nawiązuje do grodu, do początku osadnictwa. Szkoda byłoby wręcz stracić okazję do jej ożywienia, utrwalenia, uświadomienia innym mieszkańcom miasta, że taka nazwa istnieje (gdyby nie metro, nie znałbym wielu lokalnych, starych warszawskich „poddzielnic”).

(…)

Podgrodzie funkcjonuje i to niemal w dokładnym promieniu zasięgu stacji. Jest administracja Podgrodzie, jest pętla Podgrodzie itd. Owszem, zaraz ktoś powie, że nie można nazwać metra tak jak przystanku [autobusowego]. Ale jest jakaś hierarchia wartości. Stacja za miliardy jest chyba ważniejsza niż kilka wiat. Nazwy można zmienić, doprecyzować…

– pisze w komentarzach na targowek.info nasz czytelnik „anu” i nie pozostaje nam nic innego, niż się z nim całkowicie zgodzić:  „Podgrodzie” to kompromisowa, ale zdecydowanie najlepsza nazwa dla tej stacji!

I jak najbardziej możliwa do wprowadzenia: ostateczną decyzję dotyczącą nazw stacji metra podejmą bowiem za jakiś czas radni całej Warszawy, którzy, jak dobrze wiemy, mogą wybrać każda nazwę jaka im się podoba. Wiemy też, że wielu radnych czyta targowek.info, więc powtarzamy za „anu”: nazwijcie stację metra C20 „Podgrodzie”!

 

zdjęcie na górze: to tylko prosta przeróbka naszego autorstwa – ale Podgrodzie dobrze wygląda na tablicach informacyjnych metra, prawda? ;)

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

73 komentarzy na temat “Stacja metra „Podgrodzie” – to jest naprawdę dobra propozycja

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 07:14

  Podgrodzie!

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 07:52

  Bródno – Ratusz

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 07:55

  No właśnie, w artykule wskazano na istotny problem: nazwa stacji „Podgrodzie” (a i „Bródno” również…) może się mylić z nazwą pętli autobusowej „Bródno-Podgrodzie”. Tymczasem nazewnictwo punktów komunikacyjnych powinno być intuicyjne. Nie przekreślając propozycji Czytelnika może warto było rozważyć jednoczesną zmianę nazwy pętli autobusowej np. na „Krasnobrodzka”? Tym bardziej, że po otwarciu linii metra, a później nowej linii tramwajowej, komunikacja autobusowa na osiedlu nabierze bardziej charakteru lokalnego.

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 08:14

  Ratusz jest kluczowym urzędem w dzielnicy i dla lepszej orientacji powinien znaleźć się w nazwie stacji.

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 08:41

  Podgrodzie? Spoko, jestem za

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 08:44

  ja bym nadał stacji nazwę Podgrodzie – Ratusz ! precyzuje miejsce i godzi wszystkich.

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 08:47

  Turysta sobie język złamie niż to wypowie.

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 08:50

  Do Europejczyka:

  Turysta raczej na Bródno nie zawita. Niestety…

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 09:00

  Ogólnie przystanki ( stacje) przy ratuszach mają to słowo w nazwie. Jest to spore ułatwienie. Podgrodzie, choć piekna nazwa, może wprowadzać w błąd. W końcu spory kawałek dalej mamy pętlę o podobnej nazwie i z tamtym konkretniej rejonem kojarzy się właśnie Podgrodzie. No niestety mimo, że na Bródnie, to jest to właśnie Ratusz Targówek tudzież początek ulicy Kondratowicza.

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 09:03

  „To jezioro damy tutaj, a ten niech sobie stoi w zieleni”. Widzę, że stałem się dyrektorem. Jak nic ktoś do mnie dziś zapuka i wypłaci mi honorarium za urbanistyczne poprawki:)

  A na poważnie, gdyby przeanalizować nazewnictwo, w sumie przecież nielicznych stacji metra, to mimo tej niewielkiej próbki, można się doszukać jakiegoś klucza.

  Przeważają (szczególnie na krańcach pierwszej linii, ale i w ogólnym rozrachunku) nazwy zwyczajowe, wywodzące się często od folwarków, wsi, majątków. Trzeba by przeprowadzić oddzielną ankietę, które z tych nazw przed budową metra, były żywe, funkcjonowały choć w lokalnym zasięgu. Na pewno odżyły ponownie przez metro. Generalnie to komunikacja miejsca często za zachowuje te historyczne określenie mniej lub bardziej zatarte pod większymi dzielnicami. Dopiero, kiedy kolejną stacja jest w tej samej dzielnicy (nieważne czy tej z oficjalnego podziału administracyjnego, czy z tego zwyczajowego) i nazwa została wykorzystana, metro zaczyna posiłkować się jakąś konkretną ulicą. A kolejny stopień nazewnictwa, to konkretne obiekty (Ratusz, UW, Stadion). I nieprzypadkowo najwięcej tych nazw bliżej centrum, bo są to obiekty o zasięgu ogólnomiejskim czy ogólnopolskim.

  Trzymając się tego klucza my nie musimy posiłkować się Kondratowicza (w sumie nazwą wąską jak szerokośc ulicy, ale i niejednoznaczna, jak długość ulicy). Mamy Podrgrodzie, przecież nazwę wciąż funkcjonującą. Owszem lokalnie, ale czy dla mieszkańca Bródna takie np. Wierzbno było znane przed budową metra. Nie to był Mokotów.

  Nie mówiąc już o tym, że my się pośrednio poromujemy tym Podgrodziem. Bo przecież hasło: Ty zaczyna się Warszawa, ma konkretny kontekst.

  Szkoda byłoby tego nie wykorzystać. Nazwa Podgrodzie i wciąż żywa, i ma konkretny kontekst, i ma w sobie zapis pamięci historycznej sprzed wieków, i odzwierciedla zasięg stacji, i łączy starszd i nowsze bloki.

  Skoro taka fajna, soczysta nazwa leży jak na złotej tacy, po co posiłkować się tą w sumie awaryjną nazwą ulicy – nie ma za bardzo jak nazwać stacji, to skorzystamy z nazewniczego fast fooda i nazwiemy ją po najmniejszej linii oporu, czyli od ulicy bezpośrednio nad nią.

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 09:14

  Bródno Ratusz lub Bródno Szpital

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 09:27

  Bardzo dobry pomysł!

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 09:40

  PODGRODZIE to jest to!
  Nazwy ulic są zmienne -komuś znów nie spodoba się patron i zmieni nazwę na inną.
  Podgrodzie to nie tylko abstrakcyjna nazwa pewnego terytorium, ale miejsce historyczne ,związane z konkretnym istniejącym Grodem , którego pozostałości można oglądać nieopodal, na terenie Lasku Bródnowskiego.
  Jestem ZA.

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 09:47

  Zamiast Zacisze, proponuję nazwę Zadópie

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 10:00

  Po co to pisać artykuły z tyloma literówkami

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 10:01

  „Kondratowicza” to dużo lepsza propozycja.

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 10:04

  To ja dla następnych stacji proponuję nazwy: Wyzima Handlowa, Stare Dworzyszcze i Bagna :)

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 10:06

  A na budowie stacji Kondratowicza-Rembielińska PRZEZ CAŁE DNIE świecą się latarnie. Po co?

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 10:09

  Ratusz – Podgrodzie

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 10:18

  @Tubylec
  Ratusz sytuowano w Grodzie a nie na Podgrodziu- to k woli ścisłości. Tak więc proponowana przez ciebie nazwa obarczona jest błędem logicznym.

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 10:24

  Mieszkam przy tej stacji. Pewnie się przyzwyczaję, ale nie rozumiem Waszego zachwytu… Nigdy nad nazwą Bródno nie musiałam się zastanawiać bo ta nazwa jest ze mną od urodzenia. Podgrodzie zawsze mi się kojarzyło z Krasnobrodzką.

  Ta stacja jest na zbiegu Bródna, Zacisza i Podgrodzia. Tylko Podgrodzie jest wolne… no mój pech ?

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 10:36

  Nazwa „Podgrodzie” super, ale nie przejdzie. Sugeruje ona lub może sugerować, że „tu zaczęła się Warszawa”. Wielu „lewobrzeżnych” mieszkańców znieść tego faktu nie może. Przez wiele lat można było zaobserwować w opiniotwórczych mediach konsekwentne ignorowanie naszej dzielnicy czy wręcz celowe deprecjonowanie, kojarząc ją z przestępczością, pijaństwem, itd. Choć zmieniło się to, gdy zaczęto właśnie budować metro, a w związku z tym zaczęli inwestować deweloperzy reklamujący się w tych mediach. Nazwa „Podgrodzie” niebezpiecznie podniosłaby rangę naszej dzielnicy, a co za tym idzie, wzrosłoby zagrożenie, że – być może – trzeba by przeznaczać więcej pieniędzy w ten rejon miasta.

  Z trochę innej beczki. W wikipedii możemy przeczytać, że „Gród został spalony na początku XI wieku i prawdopodobnie w powstaniu Masława”. Miecław (Masław, Mojsław, Miesław; zm. 1047) – władca Mazowsza, wcześniej cześnik Mieszka II), samozwańczo władał Mazowszem, gdy na Węgry uciekł Kazimierz Odnowiciel. Do artykułu o Masławie załączona jest mapka „Terytorium państwa Miecława”. I na tej mapce mamy nazwę… „Stare Bródno”. Choć z komentarzem „grody o nazwach zaginionych, umownych”. I tu może być kolejny problem z uzasadnieniem uchwalenia nazwy „Podgrodzie”. W innym, historycznym opracowaniu, pt. „Potęga Piastów – kim byli założyciele Polski” można znaleźć na jednej z mapek nazwę, z błędem ortograficznym zresztą, „Brudno”. Tak czy owak w historycznych opracowaniach spotykamy raczej „Bródno” a nie „Podgrodzie”. Jeżeli spece od nazewnictwa zaczną się „doktoryzować” w temacie, raczej nie znajdą historycznego uzasadnienia na nazwę „Podgrodzie”, choć to najładniejsza nazwa ze wszystkich propozycji.

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 10:40

  Przy takim podejściu ostatnia stacja powinna się nazywać „Toruńska”. Bo tak (historycznie) nazywały się „osiedla” w ramach całego dużego „Osiedla Bródno”. I szczerze mówiąc – akurat „Bródno-Podgrodzie” jest najnowszą nazwą w ramach osiedla, bo budowane na przełomie lat 60/70. Toruńska to połowa lat 60-tych.

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 10:42

  eh, jakiś nowy Tubylec się tu pojawił :/
  Abstra…ąc od językowych potworków…, ktoś w ogóle wie, gdzie jest Osiedle Podgrodzie?
  https://www.google.com/maps/place/Br%C3%B3dno-Podgrodzie,+05-077+Warszawa/@52.2994784,21.0249831,13z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x471eceea057f863f:0x9db26bc6f6dbee61!8m2!3d52.297017!4d21.0653261
  To już bliżej niż do tramwaju, ale… no sorry. Stacja będzie na południowo-zachodnim skraju całkiem dużego obszaru. Trochę jak „Bródno ma tramwaj” :>
  Bardziej rozpoznawalny i praktyczniejszy będzie Szpital Bródnowski. I bliżej (nie licząc kilku bloków tuż przy stacji.)

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 10:45

  Ja już to Bródno – Podgrodzie, zgodnie z nazwą obszaru MSI na północ od Kondratowicza. Ostatnia stacja Bródno i wszystko gra.

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 11:07

  Ja proponuję Bródno-Podgrodzie

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 11:42

  Targówek-Ratusz najlepsza

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 12:04

  Podgrodzie

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 12:10

  a może „szpital bródnowski”

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 12:22

  Widzę, że uparcie przewija się ten Ratusz.

  Dla przypomnienia. Dla nieprecyzyjnych precyzyjnych.

  Ratusz jest już nazwą zwyczajową. Dla precyzyjnych – według waszego postulatu nazwa stacji powinna brzmieć Urząd Dzielnicy. Tylko w sumie dlaczego jeden z kilkunastu urzędów w mieście ma być tak wyróżniony? Owszem niektóre stacje mają nazwy od budynków, ale są to obiekty często o zasięgu ogólnopolskim. Tak, jest też Ratusz, ale to ratusz gminy Warszawa, gminy do której należymy (nie mówiąc już o tym, że to jeden z największych kompleksów zabytkowych w mieście, a nie zwykły biurowiec i nawet w starym układzie administracyjnym zasługiwał na wyróżnienie). Skoro ratusz, to konsekwentnie inne stacje powinny się zwać Ratusz, Ratusz, Ratusz (Bielan, Mokotowa itd). Niby chcecie być dokładni, a zrobiłby się niezły bałagan. Oczywiście nazw już istniejących nikt zmieniać nie będzie, ale z logicznego punktu widzenia trudno uzasadnić dlaczego Ratusz Arsenał i jakiś nasz Ratusz? Co w tym ratuszu jest istotnego dla innych części miasta.

  Ktoś z kolei pisze, że tak łatwiej będzie się zorientować w dzielnicy, bo to kluczowy urząd. Trochę przesada, urząd jest lokalny, tylko dla mieszkańców okolic – naprawdę są tak zagubieni, żeby w nazwie stacji podpowiadać im, gdzie mają urząd?

  Stacja metra ma spore oddziaływanie, liczone w setkach metrów, a może i kilometrach. To nie jest przystanek lokalnej linii autobusowej, nie musi mieć nazwy od najbliższego skrzyżowania czy przysłowiowej budki z piwem.

  No i Ratusz zawsze rodzi kompilacje w kwestii Targówek/Bródno. Jeśli Ratusz to według podziału administracyjnego Targówek, gdy tymczasem według topografii mamy tu Bródno ( a precyzyjniej Bródno Podgrodzie obok Nowego Bródna). Nie nazwiemy go Ratusz Bródno, bo takiej dzielnicy nie ma. Wyżej pisałem, dlaczego w kontekście Ratusz Arsenał nie mają też sensu nazwy typu Ratusz Kondratowicza czy Ratusz Szpital.

  Dla jasności ta niechęć do nazywania Targówkiem czegoś ma Bródnie, nie ma podtekstu ambicjonalnego. Ja osobiście jestem zhomgenizowanym i Polakiem, i Warszawiakiem. Tak się potoczyła historia, że mało w nas regionalizmów, a walki dzielnica kontra dzielnica, to zabawa dla kiboli i innych blokersów.

  Chcecie być precyzyjni, to nie promujcie nazwy Targówek na Bródnie (a promowanie Ratusza, ostatecznie tym jest). Tu chodzi o elementarny szacunek dla topografii, dla orientacji w przestrzeni. Pomiędzy Targówkiem a Bródnem jest kilka kilometrów, nawet w dużym mieście to jest dużo, to zupełnie inne punkty miasta. Nie przypadkowo te dwa osiedla nie graniczą nawet ze sobą. Nie przypadkowo mielibyśmy przebieg metra Targówek-Trocka-Zacisze-Ratusz Targówek. Znów – chcecie być precyzyjni, tylko gdzie ta precyzja i logika w takim układzie?

  Owszem to jedna jednostka administracyjna. Ale mieszkamy i w jednej gminie, i powiecie, i województwie, i państwie. Mieszkańcy Zagłębia irytują się, kiedy ktoś mówi, że mieszkają na Śląsku. Nie powiemy że mieszkaniec Sopotu mieszka w Gdańsku. Mnie osobiście irytuje już ciągle tłimaczemie, że owszem mieszkam na Targówku, ale tak tak naprawdę na Bródnie. Nie powielamy sami sobie tego chociaż w nazewnictwie metra, bo będzie z tego taka sama historia. Masz wysiąść na Targówku, ale na tym właściwym, nie na Bródnie itp.

  Tak na marginesie, choć oczywiście nikt już nazwy zmieniać nie będzie. Oczywiście każdy zna tę historię, że Targówek, bo Bródno się źle kojarzyło. Gdyby brać pod uwagę liczby, jakieś głosowania, to z kolei Bródno miałoby fory i to mieszkańcy Targówka, musieliby ciągle tłumaczyć, gdzie naprawdę mieszkają. Ale w sumie mozna było iść drogą kompromisu, wielcy mogli ustąpić małym. Mnie np. nazwa Targówek się nie podoba, gdzieś w tle skokarzeń są bazar, hałas, przekupki. A już nazwa Zacisze jest piękna, od spokoju, ciszy. A tę mamy też w sumie na Bródnie i Targówku, nie tylko w dzielnicy domów jednorodzinnych. To Zacisze mogło połączyć Bródno i Targówek nie tylko swoim terytorium ale i nazwą.

  I nie miałbym nic przeciwko nazwie Ratusz Zacisze. Nie dlatego, że ładniejsza niż Targówek. Zacisze graniczy z Bródnem, nie ma się kłócić o tę kilkadziesiąt metrów, czy to już Bródno, czy jeszcze Zacisze. Natomiast wpychanie Targówka na Bródno to już gwałt na przestrzeni.

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 15:13

  Z zadupia to jesteś ty koleś.To nie jest rstusz tylko Urząd Gminy.

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 16:04

  zaciszanin został chyba odhibernowany po 17 latach…
  jaki urząd gminy? nie ma żadnej gminy od 2002 roku – jest tylko dzielnica

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 16:11

  Zaciszanin z zadupia to tu jesteś koleś. To nie utząd gminy bo gminą jest Warszawa tylko Urząd Dzielnicy. Taki urząd czy miasta czy gminy czy dzielnicy to potocznie ratusz.

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 16:28

  Ratusz Bródno !

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 16:35

  Głębocka

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 16:40

  Białołęka City, taką mam koncepcję

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 16:57

  Najlepsza nazwa to: „Ratusz Targówek Bródno Podgrodzie Szpital Bródnowski Circle K (dawny Statoil), skwerek G. Ciechowskiego Bella Napoli” pogodzi wszystkich :)

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 17:06

  @tubylec (przez ‚t’)
  Pętla autobusowa „Bródno-Podgrodzie” też leży na granicy tego obszaru.

  +1 Podgrodzie

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 17:54

  Mogę sie założyć że i tak urzędasy zrobią nam na Bródnie nazwe Targówek-Ratusz, nie po to pewna pani przeforsowała bezsensowną nazwe Targówek-Mieszkaniowy aby teraz z tego zrezygnować. Podgrodzie bardzo dobry pomysł mam nadzieję że to przejdzie Zacisze,Podgrodzie,Bródno

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 19:06

  Proponuję Klub TheLira.

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 20:09

  Zacisze – Podgrodzie – Bródno! To ma sens.
  Tym bardziej, że sama dzielnica wydała niedawno kasę na pseudo-pomnik (przy kanale bródnowskim), całkiem niedaleko od tej budowanej stacji metro, poświęcony Podgrodziu, jako miejscu, w którym narodziła się Warszawa.

  Nie ma co ustanawiać nazwy stacji na siłę od przylegających ulic, czy miejsc.

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 23:10

  Myślę, że najbardziej charakterystycznym punktem Bródna i tuż przy budowanej stacji metra jest szpital bródnowski.
  Mieszkaniec Kabat jadąc tym naszym odcinkiem metra gdy usłyszy stacja szpital bródnowski będzie dokładnie wiedział gdzie jest a gdy usłyszy stacja podgrodzie nic mu to nie powie.
  Czy się to komuś podoba czy nie to najbardziej kojarzone miejsce na Bródnie.
  Czy dla mieszkańców samej wawy czy dla przyjezdnych.
  Ja mieszkam na Bródnie od urodzenia od 45 lat szanuję nazwę podgrodzie ale ona coś mówi nam tym tu mieszkającym i żyjącym.
  Odkąd pamiętam gdy ktoś mnie pytał o drogę to punktem orientacyjnym osiedla był właśnie szpital.
  Każdy kto będzie jechał metrem i usłyszy szpital bródnowski bez zastanowienia będzie wiedział gdzie jest.
  To jest najlepsza nazwa.

 • 12 kwietnia 2019 o godz. 23:48

  Mi szpital zupełnie nie pasuje. Ratusz, Lasek Bródnowski lub Podgrodzie znacznie lepsze. Zresztą dziś formalna nazwa szpitala to Mazowiecki Szpital Bródnowski Sp. Z.o.o. Jak to w spółce każdy może jutro zmienić nazwę na Szpital Wschodni czy Szpital pod wezwaniem św Alojzego lub jeszcze coś podobnego.

 • 13 kwietnia 2019 o godz. 09:15

  Podgrodzie to bez sensu,, powielanie przystanku końcowego autobusów o takiej samej nazwie,np.500,169 114 itd, Bródno-Podgrodzie,, to jest wprowadzanie w błąd,, powinno być Kondratowicza,,

 • 13 kwietnia 2019 o godz. 09:15

  Podgrodzie to bez sensu,, powielanie przystanku końcowego autobusów o takiej samej nazwie,np.500,169 114 itd, Bródno-Podgrodzie,, to jest wprowadzanie w błąd,, powinno być Kondratowicza,,

 • 13 kwietnia 2019 o godz. 09:41

  Ja proponuję targówek ratusz

 • 13 kwietnia 2019 o godz. 10:27

  Bródno Podgrodzie to raczej tereny pętli autobusowej a nie okolice ratusza,mieszkam na Bródnie od 70 roku i od podgrodziu mówiło się właśnie o tamtej części. Ratusz-Malborska wg mnie a następna Rembielińska ☺

 • 13 kwietnia 2019 o godz. 10:33

  Propozycja Jeremiasza do bani! Nie wiem skad jesteś ale zapamietaj BRÓDNO TO NIE TARGÓWEK! i nie chcemy na Bródnie mieć stacji Targówek w nazwie,Targówek to Trocka i okolice,☺amen

 • 13 kwietnia 2019 o godz. 10:35

  Do 43te o tym samym pomyślałam, to kojarzy się z zupełnie innym miejscem na Bródnie

 • 13 kwietnia 2019 o godz. 10:39

  Dobrze pisze Darth Vader ,

 • 13 kwietnia 2019 o godz. 10:58

  Podgrodzie to nazwła zawłaszczona przez pętlę autobusową. Czas to odkręcić bo stacja metra będzie zdecydowanie bliżej miejsca, którego podgrodzie dotyczy, tj. obszaru przy grodzie, który znajdował się w lesie bródnowskim.
  Zdecydowanie „Stacja Podgrodzie”!
  Już ją nawet słyszę, czytaną przez pana Ksawerego Jasieńskiego czy Macieja Gudowskiego :-)

 • 13 kwietnia 2019 o godz. 12:18

  Patrząc na posty wydaje się że lista prawdopodobnych nazw jest zamknięta, bo albo przewijajasię wciąż te same propozycje albo co raz to nowepropozycje komiczne niczego nie wnoszące do tematu tak więc pozostaje oddać głos radnym i zamknąć dyskusję.

  1) Zacisze
  2) Kondratowicza / Targówek Ratusz / Podgrodzie (*) / Las Bródnowski / Szpital Bródnowski
  3) Rembielińska / Bródno

  (*) w sumie to jest jeszcze jedna wariacja „Grodzisko Bródno”

 • 13 kwietnia 2019 o godz. 12:34

  @darth vader
  jak mieszkaniec Bródna jest w stanie rozeznać się gdzie jest metro Stokłosy czy inny Wawrzyszew, to również inni dadzą radę z Podgrodziem, a z tym szpitalem to nie wiem skąd masz te dane, że niby najbardziej rozpoznawalny punkt

 • 13 kwietnia 2019 o godz. 16:50

  @ww
  Nie wiem. Skąd Ty jesteś ale szpital bródnowski yo szpital wojewódzki i do niego nawet jeżeli nie widziałeś dostarczają pacjenta śmigłowcem.
  Sama nazwa wskazuje na to gdzie człowiek się znajduje.
  Nie nazywa się matki Teresy czy inaczej a właśnie szpital Bródnowski bo….. Jest na Bródnie!.

 • 13 kwietnia 2019 o godz. 20:25

  Aha, śmigłowcem… mogą nawet kosmolotem, ale to nie jest żaden argument za nazywaniem stacji metra od szpitala.
  Stacje w większości nazwane są od dzielnic/osiedli albo ulic i nie ma żadnego problemu, żeby ktoś miał kłopot z ich lokalizacją

 • 13 kwietnia 2019 o godz. 20:40

  Szpital Bródnowski, tak powinna brzmieć nazwa.

 • 13 kwietnia 2019 o godz. 21:48

  Uważam, że nie należy zmieniać nazwy przystanków przy zajezdni, bo od wielu lat funkcjonuje. Poza tym nazywają się one Bródno- Podgrodzie a nie Podgrodzie jak propozycja nazewnictwa stacji metra.
  Dziadek ma świetną propozycję: Podgrodzie- Ratusz.
  Dalej na uboczu byłaby zajezdnia Bródno- Podgrodzie i jeszcze dalej byłaby stacja metra Bródno.

 • 13 kwietnia 2019 o godz. 22:59

  Ale dzbany wokoło. 1) Jedni mówią że Bródno to nie Targówek. Jeśli to przyjąć za fakt to Bródno to również nie Warszawa. Bo aktualnie układ jest taki, że Warszawa to miasto, którego jednostką pomocniczą jest dzielnica Targówek na której znajduje się osiedke Bródno. 2) Szpital Bródnoeski jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością.. dziś nazywa się Mazowieckim Szpitalem Bródnowskim a jutro będzie Mazowieckim Szpitalem Targóweckim. Nazwa może się w każdej chwili zmienić, jeśli tak zadecydują władze spółki. 3) Konstrukcja Podgrodze Ratusz jest tak samo nielogiczna jak port na plaży. Ratusz jest w grodzie a nie na podgrodziu tak samo jak port jest przy brzegu a nie na plaży.

 • 14 kwietnia 2019 o godz. 14:57

  Żadne Podgrodzie najczytelniej dla podróżnych brzmi RATUSZ TARGÓWEK

 • 15 kwietnia 2019 o godz. 06:49

  Zawitałem do Was z Powiśla. Przyznam, że „Podgrodzie” bardzo mi się podoba i trzymam kciuki, żeby została właśnie ta nazwa.

 • 15 kwietnia 2019 o godz. 12:46

  Jak przedostatnia będzie Podgrodziem, to ostatnia Bródno będzie kojarzyć się z prowincją

 • 15 kwietnia 2019 o godz. 13:06

  Naprawdę nie ma co się spierać. Padło kilka interesujących nazw dla stacji przy skrzyżowaniu Kondratowicza z Malborską i Wincentego (Kondratowicza / Targówek-Ratusz/ Podgrodzie / Las Bródnowski, i teraz radni albo coś z tego wybiorą albo zaskoczą czymś zupełnie nowym. Dalsze dywagacje nie mają chyba za bardzo sensu, bo nic nowego (realnego) nie pojawia się w propozycjach

 • 15 kwietnia 2019 o godz. 13:47

  Podgrodzie!
  Po co się trzymać jakiś budynków, które nie wiadomo jak długo będą pełnić swoja funkcję – ratusz dzielny Targówek. Kiedyś nie było takiej dzielnicy. Była Praga Północ, a przed woja cyrkuł 23 (chyba). Za ileś lat zrobią reformę administracyjną i i będzie nowy podział. I co wtedy z tym ratuszem? No chyba, że zrobią dzielnicę Bródno.

 • 16 kwietnia 2019 o godz. 10:15

  Co do nazwy szpitala bródnowskiego, tej oficjalnej i nieoficjalnej, to mamy już casus rodna Babka, przemalowanego za Zgrupowania AK „Radosław”. Co jest na wyświetlaczach i rozkładach? Rondo „Radosława”, który przecież formalnie nie istniał.
  Najbezpieczniej będzie nazwać tą stację „Malborska”. No chyba, że ta też się zmieni, bo w tym mieście nic nie jest pewne. Ale skoro już o absurdum się ocieramy, to zostaje numer/nazwa kodowa czyli C20.

 • 17 kwietnia 2019 o godz. 10:57

  a c21 Kondratowicza annopol

 • 17 kwietnia 2019 o godz. 15:23

  Wszystko, tylko nie Ratusz-Targówek !

 • 18 kwietnia 2019 o godz. 05:19

  Jadąc od centrum za Szwedzką mamy stacje: Targówek > Trocka, gdzie Trocka też jest na Targówku, dlatego w pierwszej kolejności być może lepiej brzmi nazwa gminy/dzielnicy/osiedla (w tym przypadku Targówek), a potem ulica położona na tym obszarze, niż odwrotnie.
  Idąc dalej, za Trocką będzie ‚Zacisze’, a gdyby następną była stacja ‚Bródno’, moim zdaniem byłoby przejrzyściej, ponieważ jest to info, że jesteśmy już na innym osiedlu. Końcowa stacja na nim się znajdująca byłaby np. ‚Rembielińska’.

 • 24 kwietnia 2019 o godz. 03:03

  A może pomyślmy o nazwie tej stacji ZIELONE ZACISZE wcześniejszą stacja jest Zacisze a następna niech będzie ZZ
  .czytelna w pobliżu dużego osiedla

 • 10 maja 2019 o godz. 23:11

  podgrodzie

 • 3 października 2019 o godz. 11:17

  A jak przeniosą ratusz gdzie indziej to co będzie? Jestem za nazwą podgrodzie

 • 29 sierpnia 2020 o godz. 17:37

  PGR Bródno. Nazwa trochę młodo-historyczna, ale w końcu w tym miejscu wiele lat rosły ziemniaki

 • 30 sierpnia 2020 o godz. 23:34

  Podgrodzie dobra nazwa, a pętlę nazwać Krasnobrodzka i wszyscy będą zadowoleni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.