To TEN podpis. Budowa metra na Targówku oficjalnie ZAKOŃCZONA!

22
Share

Taaak! Na jeden dzień przed umówionym terminem metro na Targówku Mieszkaniowym jest gotowe! Pozostają pytania: jak długo potrwają odbiory i kiedy będziemy mogli tym metrem pojechać?

 

Zapowiedzieliśmy to dwa dni temu – i tak się stało. A nawet paręnaście godzin wcześniej. W piątek 10 maja 2019 roku, o godzinie 11, oficjalnie i formalnie zakończyła się budowa prasko-targóweckiego odcinka II linii metra w Warszawie.

„Potwierdzam zakończenie prac” – to fragment ostatniego wpisu w dzienniku budowy, zanotowanego wczoraj przed południem na naszym odcinka metra. Zaraz po nim wykonawca, firma Astaldi, przekazał do stołecznego ratusza dokumentację niezbędną do wykonania odbiorów i uruchomienia linii M2 od stacji Dworzec Wileński na Pradze, przez Targówek Mieszkaniowy do stacji Trocka.

„Od dziś możemy mówić, że warszawskie metro jest dłuższe o kolejne trzy stacje. Generalny wykonawca przekazał nam już komplet dokumentacji dzięki której możemy rozpocząć procedurę końcowych odbiorów inwestycji. Liczmy przy tym na dobrą współpracę ze służbami wojewody. Chcemy, by warszawiacy pojechali metrem na Targówek jak najszybciej” – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Tak naprawdę stwierdzenie, że „warszawskie metro jest dłuższe o kolejne trzy stacje” jest na razie czysto teoretyczne. Żeby tak się rzeczywiście stało – i żeby mieszkańcy Targówka faktycznie pojechali podziemną kolejką do centrum Warszawy i dalej – nowy odcinek musi zostać skontrolowany i odebrany przez służby wojewódzkie.

Ile to potrwa i kiedy zostanie otwarte metro na Targówku? Tego niestety nie wiadomo.

W wariancie optymistycznym może to się stać w ciągu 2-3 miesięcy i wtedy pojedziemy metrem z Targówka pod koniec lata, może na początku roku szkolnego. W wariancie pesymistycznym odbiory mogą potrwać nawet pół roku, i w tej sytuacji podziemna kolejka zawiezie nas dopiero późną jesienią, a może nawet na święta Bożego Narodzenia 2019.

Władze Warszawy podkreślają, że część odbiorów – m.in. prowadzonych przez Inspekcję Sanitarną oraz Straż Pożarną – została już przeprowadzona pod koniec budowy. Zawiadomienie o zakończeniu prac zostało złożone także do Inspektora Ochrony Środowiska, a pierwsze wnioski związane z uruchomieniem linii M2 na naszym odcinku trafiły też do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Plotki głoszą, że wpływ na otwacie metra na Targówku mogą mieć jesienne wybory parlamentarne w Polsce – niektórym partiom podobno może się opłacać otwarcie metra tuż przed wyborami jesienią 2019 roku, innym zaś może pasować bardziej rzucanie kłód pod nogi tej inwesycji i opóźnianie je do granic możliwości…

***

Budowa wschodniego odcinka II linii metra w Warszawie – od torów za stacją Dworzec Wileński do komory odstawczej za stacją Trocka – trwała prawie 38 miesięcy. Kosztowała ona 1,066 miliarda złotych brutto. Inwestycja była współfinansowana przez Unię Europejską.

Nasz obecny odcinek metra to:
* dwa tunele o długości 3,1 km każdy;
* stacja C16 Szwedzka (na Pradze) o kubaturze 62 674 m3;
* stacja C17 Targówek Mieszkaniowy o kubaturze 105 553 m3;
* stacja C18 Trocka o kubaturze 227 372 m3;
* stacje i tunele są średnio zagłębione 14 metrów pod ziemią.

Ważne: Zarząd Transportu Miejskiego przygotował już projekt nowego układu komunikacyjnego po uruchomieniu tego odcinka linii M2. Propozycje jakimi trasami mogłyby jeździć autobusy Warszawskiego Transportu Publicznego zaprezentowano w marcu (szczegóły są tutaj) a teraz trwają konsultacje społeczne. Uwagi na temat planowanych zmian można zgłaszać do 23 czerwca również drogą elektroniczną, na adres konsultacje@ztm.waw.pl.

 

 

zdjęcie na górze: wpis z dziennika budowy potwierdzający zakończenie budowy metra na Targówku Mieszkaniowym / fot. Urząd Miasta Warszawa

22
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx