W sobotę skończy się budowa metra na Targówku?

31
Share

Zgodnie z umową inwestycja ma zostać zakończona 11 maja 2019 roku. Czyli już pojutrze!

Nie ma najmniejszej wątpliwości: po trzech latach od rozpoczęcia uciążliwej inwestycji, koniec budowy II linii metra na Targówku (Mieszkaniowym) jest tuż tuż. Możemy to zobaczyć na własne oczy na powierzchni, a także na zdjęciach spod ziemi. Wszędzie trwają ostatnie prace – najczęściej już nie wykończeniowe, ale porządkowe.

Kontrakt zawarty przez miasto z firmą Astaldi precyzuje, że zakończenie budowy (czego jednak nie należy mylić z otwarciem metra dla pasażerów!) ma nastapić do 11 maja 2019 roku, a więc do najbliższej soboty.

Portal Transport-publiczny.pl zapytał Jerzego Lejka, prezesa Metra Warszawskiego, czy to naprawdę jest realne. „Wszystko wskazuje na to, że generalny wykonawca dotrzyma założonego terminu. Zapis kontraktowy brzmi, że 11 maja to zakończenie robót budowlanych. Skwitowanie tego faktu powinno nastąpić poprzez odpowiedni wpis do dziennika budowy” – odpowiedział Jerzy Lejk.

Gdy to się stanie, Metro wystąpi z wnioskami o udzielenie pozwolenia na użytkowanie metra. Tych pozwoleń będzie musiało być sześć – oddzielnie dla trzech nowych stacji (dwóch na Targówku i jednej na Pradze) oraz dla trzech wentylatorni.

Dopiero po otrzymaniu tych wszystkich pozwoleń nasz odcinek II linii metra zostanie otwarty dla pasażerów. Początkowo mówiono, że stanie się to latem, teraz urzędnicy sugerują już raczej jesień 2019 roku (dla porównania: uzyskanie pozwoleń na użytkowanie centralnego odcinka II linii metra trwało ponad 5 miesięcy).

Transport-publiczny zapytał także o to prezesa Lejka. „Nie mamy wpływu na proces podejmowania decyzji przez organy administracji państwowej” – odpowiedział szef warszawskiego metra, dodając że ma nadzieję, że odbiory na Pradze i Targówku potrwają jednak krócej niż na centralnej części tej linii.

Nasz odcinek podziemnej kolejki został już przyłączony do funkcjonującego systemu II linii metra. Układ torowy, bieżąca pozycja pociągów i widok z kamer są już widoczne w centralnej dyspozytorni na Kabatach. Targówek widziany z Ursynowa wygląda teraz tak:

Na niedzielę 19 maja Metro Warszawskie planuje dni otwarte na nowowybudowanych stacjach Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka. Gdy tylko będą znane szczegóły tego wydarzenia, podamy je na targowek.info.

Zobacz raport z budowy metra na Targówku

zdjęcie na górze: mat.prasowe/montaż

31
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx