Najciekawsze (i najdziwniejsze) projekty budżetu obywatelskiego 2019

20
Share

Butelkomaty, odkryty basen, wieża dla rowerów, a może stół do sportu, którego nie znacie?

 

Wszyscy (łącznie z nami) mówią o kryzysie budżety partycypacyjnego – ale kilka projektów zgłoszonych na Targówku daje nadzieję tej akcji.

6. edycja budżetu partycypacyjnego – który teraz nazywa się budżetem obywatelskim – ruszyła z wielkim opóźnieniem dopiero kilka tygodni temu. Zmiana nazwy to tylko jedna z nowości. Są też nowe zasady przeprowadzania konkursu.

Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy decydują o tym, na co przeznaczyć małą część budżetu Warszawy. Każdy mieszkaniec stolicy może zgłosić projekt lub zagłosować. Niestety, co zraziło wielu uczestników akcji, wiele projektów jest blokowanych przez urzędników już na etapie składania wniosków, a te, które przejdą sito selecji, nie zawsze są realizowane tak, jak to planowali wnioskodawcy.

W 2019 roku do dyspozycji mieszkańców Warszawy jest jednak rekordowa kwota – ponad 83 mln zł – w tym dzielnica Targówek ma do wydania 4 mln złotych – to jeden z największych dzielnicówych budżetów w tym roku. Oprócz tego po raz pierwszy będzie można złożyć projekty ogólnomiejskie, dotyczące kilku dzielnic lub całej Warszawy – na to przeznaczono aż 25 mln zł. Może więc warto zagłosować w budżecie obywatelskim w tym roku?

W tej chwili jesteśmy na etapie oceniania przez urzędników zgłoszonych projektów. Więc, o czym napisaliśmy powyżej, jest ryzyko, że wiele pomysłowych propozycji zostanie „utopionych” właśnie na tym etapie. Ale  mamy nadzieję, że tak się nie stanie i ostateczną decyzję – czy realizować projekt, czy nie – będą mogli podjąć sami mieszkańcy.

Przyjrzeliśmy się propozycjom złożonym dla dzielnicy Targówek. Oprócz „standardowych” – i mocno męczących – projektów pikników, świetlic czy filmów na świeżym powietrzu, mamy też parę naprawdę ciekawych postulatów. Oto sześć najciekawszych i najbardziej oryginalnych, naszym zdaniem, z nich.

Butelkomaty na Targówku

Projekt ,,Butelkomaty na Targówku ” zakłada kupno czterech butelkomatów i postawienie ich w dzielnicy Targówek w Warszawie. Same butelkomaty zostaną postawione w najbardziej ruchliwych miejscach aby jak najbardziej były użyteczne, będą one działały każdego dnia przez 24 godziny a każda osoba będzie mogła je używać. Butelkomaty będą wzorowane jak te w Krakowie (za każdą wrzuconą butelkę mieszkańcy otrzymają od 5 do 10 groszy około. Butelki nie mogą być zgniecione, muszą mieć kod kreskowy ).

Szacunkowy koszt realizacji projektu: 120 000,00 zł

 

Zgniatarki do puszek/butelek PET dla szkół i urzędów

Urządzenie jest proste w użyciu i zabezpieczone przed możliwością wykorzystania w innym celu. Nie da się przygnieść nim części ciała, nie ma możliwości zastosować go w innym celu poza przewidzianym. Zgniatarki byłyby zamontowane na ścianie w otoczeniu pojemników na segregowane odpady. Są to urządzenia bezpieczne i sprawdzone. Korzystanie z nich nie stanowi zagrożenia dla dzieci. Każda z 14 szkół podstawowych na Targówku zostałaby wyposażona po 3 urządzenia, zgodnie z ustaleniami z dyrekcją każdej z placówek. Urząd dzielnicy zostałby wyposażony w 1 urządzenie. 1 urządzenie znalazło by się w Domu Kultury Świt.

Szacunkowy koszt realizacji projektu: 12 500,00 zł
 

Nowoczesne i wielofunkcyjne stoły sportowe Teqball na Targówku

Stół do Teqball jest wielofunkcyjny i pozwala na uprawianie aż 5 różnych dyscyplin sportowych w jednym miejscu. Sporty jakie można uprawiać na stole Teqball to:
– Teqball (siatkonoga)
– Teqvoly (siatkówka)
– Qatch (piłka ręczna)
– Teqpong (tenis stołowy)
– Teqis (odmiana tenisa stołowego)

Wszyscy mieszkańcy Targówka będą mieli korzystać ze stołów w 4 różnych lokalizacjach w dzielnicy. Teqball poprzez swój nowoczesny wygląd przyciąga nie tylko dzieci i młodzież, ale również dorosłych. Jest to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Stoły Teqball znalazłyby się w czterech lokalizacjach: ul. Blokowa 3 (w okolicy boiska), ul. Łabiszyńska 20 (w okolicy boiska), Park Wiecha, Park Bródnowski.

Szacunkowy koszt realizacji projektu: 64 000,00 zł
 

Letni basen odkryty na Targówku

Projekt polega na wybudowaniu, i utrzymywaniu w Parku im. Stefana Wiecheckiego „Wiecha” odkrytego basenu, w którym mieszkańcy będą mogli nieodpłatnie, w godzinach największych upałów (przynajmniej od 11:00 do 19:30, a w weekendy od 9:00 do 20:00 ) cieszyć się wypoczynkiem w gronie najbliższych i sąsiadów. Z basenu najbardziej ucieszą się dzieci z okolicznych szkół, które do tej pory nie miały możliwości doskonalenia pływania w swojej okolicy, oraz seniorzy, ale możliwość zrelaksowania się w wodzie po pracy na pewno sprawi też dużą przyjemność osobom pracującym.

Basen będzie odkryty, czynny tylko w sezonie letnim, ale za to bardzo tani w wybudowaniu i eksploatacji. Podobne projekty powstają ostatnio w całej Polsce, choćby w Toruniu, ale też w wielu regionach wiejskich, na przykład w podlaskiej Płonce Kościelnej, gdzie całkowity koszt wraz z gruntem, przebieralniami, łazienkami nie przekroczył 690 tys. zł. Na Targówku kosztu mogą być nieznacznie wyższe, ale nadal będą mieścić się w budżecie, jaki dzielnica jest w stanie wydelegować na działania mające na celu poprawienie atrakcyjności obiektów sportowych

Szacunkowy koszt realizacji projektu: 800 000,00 zł
 

Samoobsługowa Wieża Rowerowa w rejonie PKP Toruńska

Przedmiotem projektu jest budowa pilotażowego parkingu rowerowego w postaci Samoobsługowej Wieży Rowerowej (SWR) w rejonie węzła przesiadkowego PKP Toruńska, tzn. przystanku kolejowego Warszawa Toruńska oraz przystanków autobusowych PKP Toruńska, Pelcowizna i Bazyliańska. Inspiracją dla tego pomysłu jest system „Bike Tower” funkcjonujący w kilku czeskich miastach. Automatyczne wieże rowerowe są tam zlokalizowane w pobliżu dworców kolejowych i autobusowych, umożliwiając podróżnym transportu publicznego bezpłatne (lub bardzo tanie) oraz bezpieczne przechowanie swojego roweru na czas podróży.

Projekt, jako dotyczący co najmniej dwóch dzielnic (Praga Północ i Targówek), ma charakter ogólnomiejski.

Szacunkowy koszt realizacji projektu: 1 200 000,00 zł

 

Skocznia narciarska na górce przy Ogińskiego

Górka saneczkowa przy ulicy Ogińskiego na Bródnie to wspaniałe miejsce do zimowych zabaw. Projekt ma na celu wykonanie na jednym z jej stoków niewielkiej skoczni narciarskie (K-5) o niedługim rozbiegu i niewysokim zeskoku, tak by w bezpiecznej zabawie dzieci mogły poczuć emocje pierwszych skoków narciarskich.
Projekt zakłada wykonanie niewielkiego progu ziemnego u podnóża górki w niewysokim zeskokiem. Wykonanie specjalnie przygotowanego najazdu nie jest konieczne.

Szacunkowy koszt realizacji projektu: 10 000,00 zł

 

Harmonogram 6. edycji budżetu obywatelskiego (partycypacyjnego) 2019/2020:

  • Zgłaszanie projektów – 20 maja – 10 czerwca 2019 r.
  • Ocena zgłoszonych projektów – 11 czerwca – 8 sierpnia 2019 r.
  • Odwołania od niedopuszczenia projektów do głosowania i ewentualna ponowna ocena – 9 – 26 sierpnia 2019 r. 
  • Głosowanie na projekty – 6 września – 23 września 2019 r.
  • Ogłoszenie wyników głosowania – 3 października 2019 r.
  • Realizacja zwycięskich pomysłów – rok 2020.

 

opisy projektów na podstawie zgłoszeń pomysłodawców; zdjęcie na górze: mat. UM Warszawa/ Letni basen odkryty na Targówku, miejsce na wypoczynek i sport dla wszystkich mieszkańców.

20
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx