Tak będzie wyglądał nowy Dom Kultury Zacisze (mniej więcej)

7
Share

Zwycięski projekt z konkursu posłuży jako podstawa dla projektu budowlanego.

 

Dom kultury na Zaciszu czeka wielka rozbudowa. Budynek zostanie znacznie powiększony – powstanie sala widowiskowa na około 200 miejsc z zapleczem dla artystów – zmieni się też jego wygląd zewnętrzny, a także przesunięte zostanie główne wejście.

Wiemy to po ogłoszeniu wyników konkursu na opracowanie koncepcji projektowej placówki.

DK Zacisze zostanie rozbudowany „od tyłu” obecnie istniejącej siedziby domu kultury przy ul. Blokowej za 8 mln zł, które przyznała Rada Warszawy w zeszłym roku. Zajmie miejsce obecnej „górki”, lubianej szczególnie zimą przez najmłodszych saneczkarzy.

Zwycięską pracę prozbudowy DK Zacisze przygotowali architekci z firmy  LWS Architekci SP. z o.o.

Jak czytamy z uzasadnieniu werdyktu: Praca bardzo dobrze wkomponowana w istniejący obiekt o ciekawych rozwiązaniach materiałowych na elewacji. Realizacja obiektu nie wymaga ingerencji w istniejący budynek Domu Kultury. Bardzo funkcjonalne rozwiązanie hallu wejściowego z obsługą podstawowych funkcji i czytelną komunikacją na górne kondygnacje oraz wejściem do sali widowiskowej. Obiekt powiązany z terenem zielonym i jednocześnie otwierający się w kierunku ul. Radzymińskiej. Dobrze rozwiązana ewakuacja i obsługa sceny w nowej sali widowiskowej, chociaż scenę należałoby rozbudować o boczne kieszenie. Obiekt zapewnia powstanie dużej ilości sal edukacyjnych nie ingerując zbyt mocno w budynek istniejący. Ciekawą propozycją jest taras od strony terenów sportowych OSiR dostępny z poziomu drugiego piętra.

Elementem rozbudowy Domu kultury na ul. Blokowej będzie też obiecywana od kilku lat „Szklana góra” –  czyli przestrzeń na spotkania mieszkańców otwarta niezależnie od działań placówki.

Rozstrzygnięcie konkursu na projekt to dopiero pierwszy krok w stronę rozbudowy DK Zacisze. Koncepcja architektoniczna musi teraz zostać przełożona na projekt budowlany – w projekcie mogą się więc jeszcze pojawić zmiany. Samych prac budowlanych możemy się spodziewać najwcześniej w 2020-2021 roku.

Na aktualnych wizualizacjach nowy DK Zacisze wygląda tak:

wszystkie zdjęcia: wizualizacje DK Zacisze po rozbudowie/mat. LWS Architekci

7
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx