75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - obchody na Targówku | targowek.info

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – obchody na Targówku

Co będzie się działo w naszej dzielnicy w okolicy 1 sierpnia?

 

1 sierpnia o godzinie 17:00 minie równo 75 lat od rozpoczęcia najkrwawszej i najstraszliwszej bitwy w historii Warszawy. Główne obchody wybuchu Powstania Warszawskiego 1944 roku odbędą się oczywiście po lewej stronie Wisły – ale na Targówku też toczyły się walki i też tę rocznicę wspominamy.

Już 31 lipca (w środę) o godz. 18 w Parku Bródnowskim odbędzie się koncert pt. „Targówek śpiewa Warszawę” – wspólne śpiewanie piosenek powstańczych.

1 sierpnia (czwartek) o godz. 10 urzędnicy, radni i targóweccy kombatanci z 6/XXVI obwodu Praga złożą kwiaty i wieńce przy pomniku „Reduta Bródnowska” przy skrzyżowaniu ul. Wysockiego i Bartniczej.

1 sierpnia (czwartek) o godz. 17, czyli dokładnie w „godzinę W” w całej Warszawie i oczywiście także na Targówku zawyją syreny. Przystanąć i uczcić powstańców można oraz należy w każdym miejscu. Środowiska kibicowsko-nacjonalistyczne z Targówka zrobią to na rondzie Żaba z flagami, odpalonymi racami i grupowym wstrzymaniem ruchu.

4 sierpnia (niedziela) o godz. 10 msza święta w Kościele Drewnianym na Cmentarzu Bródnowskim, Apel Poległych i złożenie kwiatów na kwaterze 22 A. Uroczystości odbędą się z asystą wojskową.

 

Wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że 1 sierpnia 1944 roku Powstanie Warszawskie wybuchło także na Targówku. Zobaczcie powstańcze miejsca na Targówku i Bródnie.

 

zdjęcie na górze: nie zachowały się żadne zdjęcia z powstania na Targówku. Na zdjęciu powstańcy na niedalekiej ul. Białostockiej na Pradze / fotografia pochodzi z książki: Poland’s bid for freedom, Osprey Publishing, London
PRZECZYTAJ TEŻ:

17 komentarzy na temat “75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – obchody na Targówku

 • 29 lipca 2019 o godz. 07:37

  PODJĘCIE DECYZJI O POWSTANIU WARSZAWSKIM BYŁO NAJGŁUPSZĄ DECYZJĄ W DZIEJACH POLSKI!
  TO BYŁ MORD WARSZAWIAKÓW A SZCZEGÓLNIE MŁODZIEŻY WARSZAWSKIEJ! TAK ZAWSZE TRAKTUJE NAS ZACHÓD! DLA ZACHODU NIGDY NIE LICZYŁA SIĘ DOBROĆ DLA NAS, TYLKO ICH INTERESY!

 • 29 lipca 2019 o godz. 08:08

  To był Plan i zmowa USA – Alianci z Stalinem – Jak Powstanie mogło się udać jak Polska już była sprzedana dla Ruskich – Innej opcji nie było – Jedyna Warszawa mogła się przeciwstawić Ruskim – To był jedyny sposób dla nich na wymordowanie Kwiatu Warszawy – Tak samo Ci sami zamordowali gen. Sikorskiego – Przeciwstawiał się oddania Polski Ruskim

 • 29 lipca 2019 o godz. 08:20

  Ci którzy gloryfikują Powstanie niech wybiorą się na spacer np na warszawską Wolę.Na ul.Wolskiej co krok mozna natknąć sie na miejsca pamięci, tablice poświęcone zmordowanym warszawiakom.Tu 1 tysiąc, tam 6000 itd Boże Drogi !!!

 • 29 lipca 2019 o godz. 08:24

  Dzięki powstaniu nie staliśmy się republiką radziecką, bo ten śmieć Stalin zrozumiał, że nie będzie z nami spokoju.

 • 29 lipca 2019 o godz. 08:27

  Tak. Pięknie jest świętować , ale póki co nie dokonano rozrachunku z przeszłoscią . 93-letnia kombatantka Żołnierz PW44 do dziś nie mozże doczekac się decyzji o odszkodowaniu za zabrany grunt jej rodziców na warszawskim Targówku. Dokumenty złożone , postępowania spadkowe przeprowadzone, a UM ciągle doszukuje się przeszkód. Nie o taką Polskę walczyła. Miało być inaczej a jest nadal tak samo. Nic po medlach laurkach odznaczeniach skoro scheda rodzinna przepada. Czyżby władze miasta czekały na „zejście”

 • 29 lipca 2019 o godz. 08:34

  każdego roku trzeba w rocznicę powstania trzeba płakać i odprawiać msze żałobne a nie świętować. Obrócono w gruzy miasto, zginęło ponad 200 tyś mieszkańców Warszawy. Ludzi młodych wykształconych ,których zabrakło Polsce po wojnie .

 • 29 lipca 2019 o godz. 08:45

  I po co to powstanie skoro i tak przegraliśmy II wojnę? W polskich szkołach rusyfikacja, na polskich ulicach Armia Czerwona, na ścianach portrety Lenina, Stalina, Marksa, narzucona przewodnia rola Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, która była na smyczy Rosji Radzieckiej, okradanie naszego przemysłu przez Rosję Radziecką – za bezwartościowe ruble transferowe musieliśmy „sprzedawać” ruskim nasze produkty przemysłowe. I my nie byliśmy kolejną republiką ZSRR… Byliśmy takim krajem, według takiego modelu, jaki był dla ZSRR wygodny.

 • 29 lipca 2019 o godz. 09:42

  Pozwolono wymordować Polaków na Wołyniu, żołnierz bez wystrzału musiał się poddać (gdzie jego honor) Rosjanom, w Warszawie zginęło tysiące ludzi przez powstanie, to wszystko decyzje rządzących i dowodzących.
  Niektórzy gloryfikują ich, świętują tę hańbę narodu Polskiego – wstyd, trochę pokory i samooceny.

 • 29 lipca 2019 o godz. 09:44

  A co z resztą uczestników akcji ,,Burza,, ? Gdzie pamięć o tych akowcach wywiezionych na sybir. Powstanie warszawkie to nie całe AK.

 • 29 lipca 2019 o godz. 09:51

  Teraz jesteśmy mądrzy, wtedy ludzie nie wiedzieli co się działo na Zachodzie za naszymi plecami. Polacy byli zawsze honorowi i wierzyli w honor sojuszników. Skończyło się jak skończyło. Ale może dzięki temu teraz będziemy bardziej ostrożni we wszelkich sojuszach, zachwycaniu się Ameryką i Unią Europejską. I będziemy odrzucać bzdurne roszczenia wobec naszego kraju ze strony tych, co sami powinni nam płacić odszkodowania.

 • 29 lipca 2019 o godz. 10:04

  Powstanie było w mojej ocenie prezentem dla Stalina. Osoby odpowiedzialne za wywołanie Powstania powinny zostać osądzone i skazane. W moim odczuciu nadal Polska nie może liczyć na sojuszników, tak jak miało to miejsce w 1939. Polski przemysł został sprzedany. W zasadzie Polska została podbita bez jednego wystrzału PRZEZ ZACHODNIE KORPORACJE, a plan Hitlera czy |Bismarka spełnił się w 100%. Polska jest tanią siłą roboczą europy. Niemieccy prezesi korporacji przyjeżdzają do polskich oddziałów i zachowują się, jak Panowie za czasów niewolnictwa. Nie mamy dostepu do profesjonalnej służby zdrowia. Edukacja jest prowadzona w starym systemie, przez co dzieci wychodzą na rynek pracy praktycznie bez żadnego przygotowania. Rząd zadłuża kraj na potęgę, żebyśmy nigdy nie wyszli z bardzo poważnego kryzysu.
  LUDZIE OTWÓRZCIE OCZY!!!!

 • 29 lipca 2019 o godz. 10:06

  „Środowiska kibicowsko-nacjonalistyczne zrobią to na Rondzie Żaba…” To istotna informacja dla warszawiaków, żeby rondo w tym dniu omijać. Doczekaliśmy czasów, gdy ważna rocznica jest pretekstem do zadym i lepiej w takie miejsca nie chodzić, bo ” w ramach obchodów” można zostać pobitym przez sebixów z tatuażem Polski Walczącej na łydce.

 • 29 lipca 2019 o godz. 11:57

  A ja już wolę dresiarzy czy kiboli świętujących rocznicę powstania niż „młodych, wykształconych”, którzy siedzą całe dnie w biurach i hejtują patriotów.

 • 29 lipca 2019 o godz. 12:00

  Wszystkie powstania (poza Wielkopolskim) były nieudane ale czy bez nich Polska byłaby lepsza? Niemcy czy Rosjanie i tak i tak by nas mordowali i grabili. Żal tych 200 000 poległych, przez całą okupację ubyło 800 000 warszawiaków (z 1,3 mln do 500 tyś) a my zostaliśmy i musimy patrzeć jak nasze miasto jest traktowane.

 • 29 lipca 2019 o godz. 12:33

  Miasto zniszczyli Niemcy paląc i wysadzajac przez wiele tygodni budynki juz po Powstaniu, przy biernej postawie przygladajacej się temu z praskiego brzegu Armii Czerwonej. A jednym z powodów wybuchu było wydane przez władze niemieckie wezwanie do stawienia się 100000 mężczyzn do budowy umocnien obwarowane kara śmierci. Polecam zapoznac sie np. z wypowiedziami powstanca prof. Kiezuna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.