Pierwszy przypadek „Lex deweloper” w dzielnicy

44
Share

Czy nowe prawo umożliwi budowę bloku na Bródnie wbrew lokalnym przepisom?

 

„Lex deweloper” to potoczna nazwa ustawy „o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących”, która weszła w życie przed rokiem. W maksymalnym skrócie: ustawa ta umożliwia, po spełnieniu pewnych warunków, budowę bloków mieszkalnych niezależnie od planów zagospodarowania przestrzennego i innych lokalnych przepisów.

Rząd traktuje tę ustawę jako instrument do przełamywania biurokratycznych procedur hamujących budowę rządowych osiedli Mieszkanie Plus. Jej przeciwnicy uważają, że demontuje ona system planowania miast, który i bez tej ustawy ma wiele luk, oraz umożliwia deweloperom budowanie jeszcze większej liczby jeszcze większych bloków.

Właśnie doczekaliśmy się pierwszego przypadku zastosowania „lex deweloper” w dzielnicy Targówek.

Wniosek złożyła, o dziwo, firma Warszawska Giełda Elektroniczna Z. Świątek A.Świątek s.j., która najwyraźniej rozszerza działalność i planuje budowę bloku na kupionej przez siebie małej działce (730 m2) przy ul. Syrokomli, na odcinku w którym ta uliczka zachowała niską, jednopiętrową zabudowę szeregową (w okolicy przedszkola).

Działka jest mała, ale jej właściciel chce „wycisnąć” z niej możliwie jak najwięcej – chciałby w tym miejscu postawić pięciokondygnacyjny blok z 25 mieszkaniami oraz garażem podziemnym na 25 samochodów (plus 2 miejsca postojowe na powierzchni).

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwala w tym miejscu na budynek o maks. wysokości 12 metrów – zaś planowany blok ma mieć 16 metrów wysokości, a także m.in. przekraczać wyrysowaną w planie „nieprzekraczalną” linię zabudowy.

Szczegóły dotyczące projektu z ul. Syrokomli znajdują się na stronie internetowej urzędu miasta (tutaj). Zgodnie z procedurami, każdy może zgłosić uwagi do tego projektu na trzy sposoby: pisemnie w siedzibie Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy (ul. Marszałkowska 77/79), przez ePUAP lub w formie poświadczonej podpisem elektronicznym, albo e-mailem na adres sekretariat.BAIPP@um.warszawa.pl

Termin zgłaszania uwag właśnie się kończy – można to zrobić jeszcze tylko dzisiaj i jutro (23 lipca). Ostateczną decyzję w sprawie wniosku z ustawy „o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych” podejmie jednak Rada Warszawy. I tu można się spodziewać kłopotów inwestora – jak wiadomo władze stolicy zajmują zupełnie inną opcję polityczną niż rząd i głośno sprzeciwiają się „lex deweloper”. To może zakończyć krótkie życie projektu nowego bloku na ul. Syrokomli – ale nie musi.

 

 

zdjęcie na górze: wizualizacja bloku na ul. Syrokomli / fot. materiały inwestora/bip.warszawa.pl

44
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx