Pratulińska (wreszcie) otwarta | targowek.info

Pratulińska (wreszcie) otwarta

Po dwóch miesiącach od zakończenia budowy ulicy urzędnicy w końcu zgodzili się otworzyć ją dla ruchu. Ważne: znów zmieniają się trasy autobusów na Targówku Mieszkaniowym!

 

Pytania o otwarcie ulicy Pratulińskiej powtarzały się równie często jak pytania o otwarcie stacji metra Targówku. Z wypowiedzi stołecznych urzędników wynikało, że otwarcie tej ulicy jest uzależnione od odbiorów metra – a więc, że poczekamy na nią najpewniej do połowy września, jeśli nie dłużej.

Ostatecznie jednak udało się przełamać biurokratycznie procedury. Ulica Pratulińska (pomiędzy ul. Handlową i Trocką, oraz krótki odcinek dalej – od Trockiej do osiedlowych parkingów przy Askenazego i Zamiejskiej) zostanie otwarta dla ruchu dzisiaj 30 lipca 2019 r. około południa.

Dzisiejszej nocy od ok. godz. 23 pojadą nią pierwsze autobusy nocne, zaś od jutra od samego rana na Pratulińską wjadą autobusy dzienne, które do tej pory jeździły objazdami przez Borzymowską, Wincentego i Kołową. Choć – nie wszystkie z tych autobusów.

Zarząd Transportu Miejskiego podaje, że autobusy linii nocnych N02, N12 i N62, od nocy z 30 na 31 lipca, a dziennych 156, 160, 162, 212, 256 i 517 od środowego poranka 31 lipca, będą jeździły trasami:

156: DW. WSCHODNI /KIJOWSKA/ – … – gen. T. Rozwadowskiego – Radzymińska – Gorzykowska – Myszkowska – Barkocińska – M. Ossowskiego – Handlowa – Pratulińska – Trocka – Borzymowska – św. Wincentego – Matki Teresy z Kalkuty – … – METRO MŁOCINY;

160: DW. CENTRALNY – … – Radzymińska – Gorzykowska – Myszkowska – Barkocińska – M. Ossowskiego – Handlowa – Pratulińska – Trocka – TARGÓWEK;

162: EC SIEKIERKI – … – Radzymińska – Gorzykowska – Myszkowska – Barkocińska – M. Ossowskiego – Handlowa – Pratulińska – Trocka – TARGÓWEK;

212: PL. HALLERA – … – św. Wincentego – Kołowa – M. Ossowskiego – Barkocińska – Myszkowska – Handlowa – Pratulińska – Trocka – TARGÓWEK;

256: PKP ZACISZE – WILNO – … – gen. T. Rozwadowskiego – Radzymińska – Gorzykowska – Myszkowska – Barkocińska – M. Ossowskiego – Handlowa – Pratulińska – Trocka – Borzymowska – św. Wincentego – Matki Teresy z Kalkuty – Chodecka – BRÓDNO-PODGRODZIE;

517: URSUS-NIEDŹWIADEK – … – Radzymińska – Gorzykowska – Myszkowska – Barkocińska – M. Ossowskiego – Handlowa – Pratulińska – Trocka – TARGÓWEK;

N02: MARYSIN – … – al. „Solidarności” – Radzymińska – Gorzykowska – M. Ossowskiego – Barkocińska – Myszkowska – Handlowa – Pratulińska – Trocka – Borzymowska – św. Wincentego – Matki Teresy z Kalkuty – … – METRO MŁOCINY;

N12: DW. CENTRALNY – … – rondo Żaba – św. Wincentego – Kołowa – M. Ossowskiego – Barkocińska – Myszkowska – Handlowa – Pratulińska – Trocka – Radzymińska – Z. Jórskiego – Samarytanka – Gilarska – św. Wincentego – ŚW. WINCENTEGO;

N62: DW. CENTRALNY – … – rondo Żaba – św. Wincentego – Kołowa – M. Ossowskiego – Barkocińska – Myszkowska – Handlowa – Pratulińska – Trocka – Radzymińska – Łodygowa – … – WOŁOMIN /LASKOWA/.

Uwaga: jednocześnie od środy ZTM likwiduję jeżdżącą między ul. Trocką i Placem Wileńskim szybką linię 262.

 

 

Po tych zmianach, trasy autobusów na Targówku Mieszkaniowym naprawdę przypominają te sprzed rozpoczęcia budowy metra w 2016 roku – ale przypadkiem się do nich nie przyzwyczajajcie. 

Po otwarciu stacji metra „Targówek” i „Trocka” (prawdopodobnie w okolicach połowy września), Targówek Mieszkaniowy czeka bowiem komunikacyjne trzęsienie ziemi i pożegnanie z większością z wymienionych autobusów.

Na ostatni odcinek Pratulińskiej – od wjazdów na parkingi przy Askenazego i Zamiejskiej do ul. Łokietka na Zaciszu – poczekamy jeszcze długo. Na wciąż zamkniętym końcowym odcinku ulicy powstanie szyb wydobywczy dla tarcz TBM, które wydrążą tunele z Bródna.

To potrwa zapewne cały rok 2020 – dopiero po wydobyciu dwóch bródnowskich tarcz Pratulińska zostanie za stałe połączona z ulicami Łokietka i Gilarską.

 

Nowa Pratulińska w całej okazałości /fot. UM Warszawa

 

zdjęcie na górze: ulica Pratulińska przed otwarciem / fot. targowek.info

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

40 komentarzy na temat “Pratulińska (wreszcie) otwarta

 • 30 lipca 2019 o godz. 07:42

  cuda panie, cuda.
  już otworzyli kawałek ulicy!!!

 • 30 lipca 2019 o godz. 07:55

  Ale dlaczego zabierają linię 262 najszybsze połączenie z Dworcem Wileńskim

 • 30 lipca 2019 o godz. 08:21

  Czy to oznacza włączenie sygnalizacji na skrzyżowaniu Trocka/Pratulińska? Bo jeśli nie, to będzie masakra :(

 • 30 lipca 2019 o godz. 08:21

  Cyt.: „Na ostatni odcinek Pratulińskiej – od wjazdów na parkingi przy Askenazego i Zamiejskiej do ul. Łokietka na Zaciszu – poczekamy jeszcze długo. Na wciąż zamkniętym końcowym odcinku ulicy powstanie szyb wydobywczy dla tarcz TBM, które wydrążą tunele z Bródna.”

  Gdzie będzie ten szyb wydobywczy? Bo wydaje się, że cała ulica Pratulińska na odc. Gilarska – Trocka (a może to już ul. Łokietka – to tylko kwestia nazw) jest wyasfaltowana. Jeśli tak, to po co wybudowano ulicę żeby ją zaraz burzyć?

 • 30 lipca 2019 o godz. 08:24

  W zasadzie ten ostatni odcinek Pratulińskiej do Łokietka też mogliby otworzyć. Tarcze ruszą dopiero w przyszłym roku kiedy bródnowskie stacje będą już w pewnym stopniu zaawansowania bo je się przez stacje przetacza a jeszcze nawet budowy stropów nie zaczęli. Na Pratulińskiej będzie szyb wydobywczy, bo szyb startowy będzie na Kondratowicza, zatem ten na Pratulińskiej będzie potrzebny dopiero jak tarcze wydrążą już wszystkie tunele aby wyciągnąć te tarcze, czyli nastąpi to zapewne pod koniec przyszłego roku, a ulica będzie czekała sobie spokojnie z rok bo dopiero wówczas będzie potrzeba budowy tego szybu, no chyba że go wybudują teraz aby sobie przez rok bezużytecznie czekał na tarcze.

 • 30 lipca 2019 o godz. 08:36

  Pratulinska na „ostatnim nie otwartym kawałku” mogłaby byc gotowa i pomoc Zaciszu wydostawać sie w stronę pętli Targowek.
  Nie ma to nic wspólnego z budowa metra na Ulicy Łokietka bo to 500 metrów dalej (to inna ulica i inny rejon)
  Jeśli zamknięcie tego małego odcinka (gotowego – jedynie bez warstwy ściernej na 20 metrach! By blokować drogę) ma czekać do 2020 roku to jest to kolejny odcinek Farsy na Targowku!

 • 30 lipca 2019 o godz. 08:40

  Beton..beton ..beton…wszędzie beton….czemu tak mało zieleni? Potem nie ma woda gdzie wsiąkać i zalewa…..

 • 30 lipca 2019 o godz. 08:42

  A szyb wydobywczy będzie zaraz za stacją tam gdzie kończy się teren budowy gdzieś na styku Łokietka i Pratulińskiej dokładnie pod ulicą. Rzeczywiście nie wiem po co ją wyasfaltowali bo myślałem że na pewien czas tą ulicę otworzą, ale ktoś pisał gdzieś wcześniej że tam ostatniej warstwy asfaltu nie położyli czyli jednak nie zamierzali już jej otwierać, a może niedawno o tym zdecydowali, tylko nie wiem po co ta ulica ma czekać zamknięta rok na te tarcze.

 • 30 lipca 2019 o godz. 08:47

  Adam czyli jednak tam warstwy ścieralnej nie położyli? Pewnie zdecydowano, że szkoda wyrzucać kasy na tą warstwę i woleli już tej ulicy nie otwierać.

 • 30 lipca 2019 o godz. 09:01

  Adam

  Racja

  Mam nawet zdjęcia jak to wyglada – od 3 miesięcy nic sie nie dzieje – tylko latarnie niepotrzebnie codziennie prąd konsumują

 • 30 lipca 2019 o godz. 09:02

  Borys

  Położyli 600 metrów warstwy ściernej i na ostatnich 20 metrach jej nie dodali by miec powód by nie otwierać ulicy

  Rozumiesz?
  Maszyny były, ludzie byli, materiał był

  POlityczna decyzja

 • 30 lipca 2019 o godz. 09:05

  Czyli ten szyb ma wyjsc bezpośrednio na ten nowy asfalt?
  Kolejna głupota

  To po co ta ulice zrobili ?
  600 metrów asfaltu by potem to wszystko rozwalac… wariaci

 • 30 lipca 2019 o godz. 09:39

  Czy z Zacisza nawet piechotą przez zamknięty odcinek Pratulińska/Łokietka nie będzie połączenia?
  Nadal nadkładanie drogi szlakiem pomiędzy parkanami?
  Przecież, po otwarciu metra niesforni piesi i tak wejdą tam gdzie ich nie chcą .

 • 30 lipca 2019 o godz. 09:40

  Szkoda, że kasują 262 i szkoda, że Borzymowską i Kołową już nic nie będzie jeździło prócz osiedlowego busika.

 • 30 lipca 2019 o godz. 09:42

  HAHA, to są właśnie efekty istnienia czegoś takiego jak przetarg, gdzie wyłania się firmę na podstawie nie jakości świadczonych usług, ale na podstawie ceny. Zapraszam na ul. Spójni/Rolanda/Matyldy, gdzie na potrzeby budowy metra przerabiana jest lokalna kanalizacja – uliczkę długości 200 metrów, na której stoi 6 domów przerabiają już 2,5 miesiąca i końca nie widać (jest całkowicie zablokowany ruch kołowy, nie ma dostępu do posesji dla służb). Zatrudnieni są tu niewykwalifikowani podpieracze łopat zza wschodniej granicy, których specjalizacją jest palenie papierochów i udawanie, że się coś robi. Poczekajcie jeszcze trochę aż roboty Metra wejdą w bardziej zaawansowaną fazę – wtedy nie będzie niczego …

 • 30 lipca 2019 o godz. 09:51

  Lara ale tu na Targówku jest zupełnie inna sytuacja, tu już wszystko jest, roboty się skończyły tylko czeka się na otwarcie.

 • 30 lipca 2019 o godz. 10:32

  @Lara G
  „efekty istnienia czegoś takiego jak przetarg, gdzie wyłania się firmę na podstawie nie jakości świadczonych usług, ale na podstawie ceny”. Wiedza nieaktualna.

  Abstrahuję tutaj od jakości wykonywanych usług, ale już nie wyłania się wykonawcy tylko wg kryterium najniższej ceny, bo:
  – gdy cena ofertowa jest niższa niż kosztorys inwestorski, potencjalny wykonawca musi się „wytłumaczyć” dlaczego dał niską lub rażąco niską cenę, w efekcie wygrywają firmy np. z piątego miejsca,
  – potencjalny wykonawca musi wykazać – udokumentować, że ma wyspecjalizowaną kadrę (np. udokumentowane wykonane projekty czy realizacje – konkretni ludzie).

  Tutaj generalny wykonawca wystartował do przetargu sam – nie było konkurencji, bo nie spełniałaby wymagań albo musiałaby dać cenę o wiele wyższą. A przygotowanie oferty dużo kosztuje.

 • 30 lipca 2019 o godz. 10:34

  Blagam nie zabierają linie 262

 • 30 lipca 2019 o godz. 12:10

  To jest właśnie nie liczenie się z mieszkańcami. Z dnia na dzień ktoś sobie wymyślił, że po co mają mieszkańcy szybko dotrzeć do DW. Skasować dobra linię i tyle. Reorganizacja miała wejść dopiero po otwarciu metra. Żadnych informacji wcześniejszych tylko kartka w autobusie. 262 musi zostać do otwarcia metra

 • 30 lipca 2019 o godz. 12:52

  Przeklinam po raz kolejny tą całą budowę i tych co tam robią, którzy co chwila coś uszkadzają, a teraz gaz, ciekawe czy robol który wczoraj koparką uszkodził rurę z gazem wyleciał już na zbity pysk? Czy wiesz gnoju ile narobiłeś szkody? Ile ludzi jest bez gazu drugą dobę? Gdzie byli przełożeni? Kto ten burdel nadzoruje?

 • 30 lipca 2019 o godz. 14:26

  Fajnie, tylko czemu od razu tak drastyczne zmiany? ;/ Jak więc dojechać od Kołowej do Lusińskiej, autobus 162 świetnie tu się sprawdzał, ale nie … Trzeba było zmienić, choć autobusów jeżdżących już tą trasą jest więcej, czy ktoś myśli, kiedy organizuje zmiany? Czy tak „aby szybciej”?

 • 30 lipca 2019 o godz. 14:31

  Szyb będzie na końcówce torów odstawczych, jak tak płaczecie nad kilkoma metrami asfaltu, to zastanówcie się, że trzeba znów odkopać strop i w nim zrobić dziurę (ciąć beton i zbrojenie). ;)

  Na Targowej było tak samo, tylko tam ze względu na dziurę w czasie przed kolejnym przetargiem ruch został na ulicy wznowiony.

 • 30 lipca 2019 o godz. 17:05

  Marek to po co to zasypywali a nie od razu zrobili tą dziurę? A jak zrobili już ulicę to mogli puścić tu ruch bo przez najbliższy rok ten szyb na pewno nie będzie potrzebny, tarcze tu dotrą najwcześniej pod koniec przyszłego roku.

 • 30 lipca 2019 o godz. 17:28

  Zasypywali, bo mieli w kontrakcie otworzenie terenu taki jaki był – tam biedaparking. Tam nigdy nie było jezdni, tylko płyty pod rurę. To jest miejsce na Nowotrocką. Droga utwardzona przyda się w przyszłej budowie, ale realizować go będzie inna firma (bo na Targówek budowało Astaldi samo, a na Bródno Gulermak jako główny podmiot konsorcjum). Co więcej WINB stwierdził, że nie ma potrzeby odbioru komory demontażowej tarczy, więc i drogi nad nią nie da się uruchomić. Ten odcinek powstanie albo przy budowie Łokietka/Pratulińska, albo przy Nowotrockiej.

 • 30 lipca 2019 o godz. 17:50

  Ale kombinujecie… odcinek Pratulińskiej w strone Zacisza ma być otwarty wraz z nową organizacją komunikacji po otwarciu metra – przecież pokazuje to wstępna organizacja ruchu komunikacji miejskiej pokazana pare miesięcy temu – ma tamtędy jechać autobus 262, myślicie że po co przystanek autobusowy na tym odcinku Pratulińskiej?dla ozdoby?

 • 30 lipca 2019 o godz. 18:20

  ” L”
  – czy masz na myśli ten wpis- „262 pojedzie niemal zupełnie inną trasą. Proponowany przebieg: METRO TROCKA – Trocka – Pratulińska – Łokietka – Krośniewicka – Kościeliska – Tarnogórska – Tużycka – Potulicka – Łodygowa – LEWINÓW”

  Póki co odcinek Łokietka/Krośniewicka zamknięty dla ruchu z powodu budowy wentylatorowni i jak sądzę długo jeszcze będzie nieprzejezdny. Projektujący komunikację dla Targówka nie zapoznał się wcześniej z ograniczeniami i wyłączeniem ulic związanych z budową .
  Pomysł z autobusem 262 dobry, ale nie sądzę aby w najbliższym czasie został zrealizowany. Podejrzewam, że autobus puszczą dopiero po otwarciu metra na Zaciszu :-(

 • 30 lipca 2019 o godz. 18:21

  No i za 3 lata będzie tam jeździł.

 • 30 lipca 2019 o godz. 18:32

  A ja jestem mega zadowolony. Przez ponad 3 lata oglądałem codziennie budowę. Wreszcie się skończyła i mam ładny widok na nową ulice parkingi i odrobinę zieleni. Wszystko zrobione schludnie i estetycznie. W porównaniu z bazarkiem i całym tym bałaganem, teraz jest mega ładnie ;) Pozdrowienia dla wszystkich malkontentów :)

 • 30 lipca 2019 o godz. 18:57

  Ja wam mówie że odcinek Pratulinskiej w strone Zacisza będzie otwarte wraz z otwarciem metra a wy piszecie ze za 3 lata bo ma tamtedy wyjechac tarcza z Bródna i że ktoś kto układał nowy schemat komunikacji się z tym nie zapoznał… ok! niech każdy zostanie przy swoim, pozyjemy zobaczymy, jak zwykle jesteście mądrzejsi i wiecie więcej niż inwestor, podziwiam wasz upór.

 • 30 lipca 2019 o godz. 19:11

  Mam nadzieje ze „L” ma racje
  Jego wizja to wiara i zdrowy rozsądek
  Inne wizje niestety opierają sie na doświadczeniu zycia w naszym mieście… :-)

  Głosuje na „L”!

 • 30 lipca 2019 o godz. 19:40

  Na dzień dzisiejszy linia 262 została zlikwidowana, a jest to napisane w bieżącym artykule. :) A docelową organizację po otwarciu metra mamy poznać w sierpniu, wcześniej to była propozycja do konsultacji.

 • 30 lipca 2019 o godz. 21:01

  Przed budową metra nie było 262 i jakoś żyliście. Od początku było wiadomo, że 262 jest linią tymczasową. Ale wiem dlaczego jęczycie! Bo tam było GWARANTOWANE miejsce siedzące. Pasażerstwo powoli nie dość, że stało się upośledzone umysłowo, to teraz staje się inwalidami, którzy nie są w stanie stać. Wiem, że w tym momencie porównanie do osób, które rzeczywiście są inwalidami jest nie na miejscu, ale naprawde nie ma innych słów opisujące nasze społeczeństwo, gdzie zdrowe ludki robią z siebie ofiary losu.

 • 30 lipca 2019 o godz. 22:35

  Po 20-tej było niebezpieczni cały czas było zielone światło dla jadących prosto Trocką – był problem zarówno dla skręcających w lewo na Trockiej jak i wyjeżdżających z Pratulińskiej a także piesi i rowerzyści którzy chcieli przejść – przejechać przez Trocką

 • 31 lipca 2019 o godz. 07:20

  L jak napisane jest w artykule na nowy odcinek Pratulińskiej w stronę Zacisza poczekamy jeszcze długo. Nie wstrzymywaliby niepotrzebnie tego odcinka jeżeliby mieli otworzyć jeszcze przed budową szybu. Skoro tego nie zrobili tzn., że już tego nie otworzą bo nie było innego powodu aby wstrzymywać ukończenie i oddanie tego odcinka jak właśnie budowa szybu. Nikt tu nie kombinuje tylko to wyraźnie jest oficjalnie stwierdzone w tym artykule, trzeba tylko dokładnie przeczytać.

 • 31 lipca 2019 o godz. 07:57

  Szkoda że nikt nie pomyślał żeby na czas aż metro nie będzie oddane zostawić linię 262 – najszybsze połączenie do metra na dworcu wileńskim. Taką samą głupotą jest to że 160, 162 i 517 jadą tą samą trasą do dworca wileński. Nie można było zostawić 162 na tej trasie co jeździł? Komu przeszkadzało 262?

 • 31 lipca 2019 o godz. 09:35

  Masakra :(:(:( Oddajcie 162 na dotychczasową trasę. Jak ktoś nie jeździ tędy, naprawdę nie rozumie… Jak można od Kołowej zostawić 1 autobus??? To się nazywa BEZMYŚLNOŚĆ

 • 31 lipca 2019 o godz. 15:20

  Przestańcie płakać. Za chailw i tak nie będzie tych autobusów. Ruszyć tyłka 10 minut na przyatanek się nie chce.

 • 31 lipca 2019 o godz. 17:11

  I wyjaśniło się odnośnie tego kawałka Pratulińskiej, został on zajęty już przez wykonawcę ostatniego odcinka metra. Płoty są oznaczone „Metro Bródno Gulermak Astaldi”. Zatem ulica już na pewno nie zostanie wykończona tylko niedługo pewnie zostanie wybudowany szyb aby sobie spokojnie czekał na tarcze. Narazie jeszcze jest przejście dla pieszych ale jak zacznie się budowa szybu znowu trzeba będzie chodzić naokoło.

 • 2 sierpnia 2019 o godz. 01:42

  tak czytam to widać, że nie byli przedmówcy na konsultacjach z ZTM/WTP, ZDM, BPMiT.
  Otóż na schematach jest docelowy plan i linie autobusowe przez Zacisze nie zostaną teraz uruchomione bo:
  – rzeczywiście tarcza będzie przed Gilarską/Łokietka kończyć drążenie tunelu
  – na skrzyżowaniu Łokietka, Samarytanki, Krośniewickiej trwa budowa wentylatorni do września 2021
  – potrzeba przebudowy ulic na Zaciszu w biegu linii autobusowej bo zwyczajnie tam autobusy ledwo się zmieszczą jak po obi stronach Łokietka parkują pojazdy i konieczna jest zmiana organizacji ruchu.

  Te trzy punkty były poruszane na konsultacjach przez pracowników ZTM/WTP, ZDM i BPMiT.

 • 5 sierpnia 2019 o godz. 10:55

  Ten remont to jedna wielka porażka! Puścili autobusy trasa przez Witebska gdzie robotnicy nadal coś robią! Przejazdy pozweżane, autobusy muszą się przecisnąć jadąc 5 km/ h i jeszcze te mikro ronda na których też autobusiarze muszą nieźle się namęczyć żeby sie wyrobić i zmieścić! Masakra jest gorzej niż było i pomyśleć że tyle pieniędzy na to poszło i tyle czasu było wszystko pozamykane!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.