Drewniak na Praskiej, który doszczętnie spłonął, był zabytkiem

29
Share

Dom był wpisany do gminnej ewidencji zabytków. To duża strata dla Targówka i całej Warszawy.

 

Pożar na ul. Praskiej 1, tuż przy rondzie Żaba, wybuchł dziś w nocy (16 sierpnia) o godz. 2. Zapalił się około 100-letni drewniany dom stojący na tyłach dawnego budynku nastawni tramwajowej, w którym niedawno po długim remoncie otworzyła się kebabowa restauracja Efes.

Parterowy drewniak był niezamieszkały, lecz zabezpieczony i w dobrym stanie. Pisaliśmy o nim dwa lata temu na targowek.info: W 1952 roku została do niego przesiedlona rodzina, która po kilkudziesięciu latach wystąpiła do sądu o stwierdzenie zasiedzenia domu. Sąd jednak sprawę oddalił. A w rezultacie drewniakiem zainteresował się Zakład Gospodarowania Nieruchomościami, który przejął dom i doprowadził do wyprowadzki mieszkańców.

Gdy drewniak był już pusty, ZGN nie zrobił nic, poza zabiciem okien deskami. Pomimo, że drewniany dom na ul. Praskiej 1 był wpisany do gminnej ewidencji zabytków na Targówku.

Wprawdzie w dalekich planach groziła mu rozbiórka, bo w tym miejscu zaplanowano trasę obwodnicy Śródmieścia, jednak po pierwsze obwodnica znów oddaliła się „na świętego nigdy”, zaś po drugie, budynek można było próbować np. przenieść – jest bowiem jednym z ostatnich świadectw, jak wyglądał stary Targówek, zanim wybudowano na nim wielkie osiedla bloków.

Teraz nie ma na to szans. W dzisiejszym pożarze nikt nie ucierpiał, lecz ze stuletniego drewniaka na ul. Praskiej zostały tylko zgliszcza i murowany komin.

Tak wyglądał drewniak na Praskiej przed pożarem (zdjęcie z 2016 r., fot. archiwum targowek.info)

A tak po dzisiejszym pożarze (fot. targowek.info)

 

Zdjęcia z akcji gaśniczej autorstwa Straży Pożarnej:

Poniżej możecie porównać dom z ul. Praskiej – sprzed pożaru i po nim (fot. targowek.info)

Jakie budynki są wpisane na listę zabytków na Targówku – czytaj tutaj

O najsłynniejszym drewniaku przy rondzie Żaba – czytaj tutaj

 

29
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx