Przedwojenny bruk z ul. Ossowskiego: archeolodzy zakończyli pracę

16
Share

Jest oficjalną przyczyną opóźnienia remontu „obwodnicy”, ale też bardzo ciekawym znaleziskiem. Przeczytajcie, co dokładnie odkryli archeolodzy na Targówku i do jakiej fabryki prowadziła dawna droga.

 

Zarząd Dróg Miejskich poinfomował, że zakończyły się badania archeologiczne w rejonie ul. Ossowskiego niedaleko Tykocińskiej. Blisko rok temu podczas przebudowy tej ulicy robotnicy natknęli się na przedwojenny bruk.

Kocie łby pochodzą z czasów, gdy na Targówku stały głównie drewniane domy i małe kamieniczki. Gdy w latach 70. XX wieku zastąpiono je wielkimi blokami, starą brukowaną ulicę zalano asfaltowym chodnikiem. I o bruku zapomniano.

W lecie 2018 roku spękany asfalt zerwali robotnicy remontujący „obwodnicę Targówka” (czyli ciąg ulic Ossowskiego, Handlowej, Barkocińskiej i Myszkowskiej), odsłaniając przedwojenną nawierzchnię – wciąż równą, z zachowanym rynsztokiem i ogólnie w dobrym stanie.

Znaleziskiem zainteresował się konserwator zabytków, który nakazał zachowanie i wyeksponowanie części odsłoniętego bruku. To spowodowało opóźnienie remotu obwodnicy w tej okolicy – choć nie jesteśmy przekonani, że aż tak wielkie, jak próbują to nam wmówić urzędnicy.

Co dokładnie odkryto pod zerwanym asflatowym chodnikiem przy Ossowskiego?

Jak potwierdzili archeolodzy, którzy przebadali łącznie teren ok. 2 tys. mkw, pozostałości nawierzchni brukowej stanowią część drogi z okresu 20-lecia międzywojennego. Ich zdaniem droga ta prowadziła do fabryki amunicji, która została wybudowana na Targówku w 1926 roku.

Podczas badań archeolodzy udokumentowali dwie fazy budowy drogi. Pierwsza wykonana została z naturalnego kamienia, tzw. otoczaków, natomiast druga z kostki kamiennej o kształcie prostokąta otrzymywanej w drodze obróbki (kostki ciosanej).

Prawdopodobnie z otoczaków wykonany był bezpośredni wjazd do fabryki, zaś kostka kamienna najpewniej prowadziła do budynków mieszkalnych i to właśnie po niej odbywał się ogólny ruch pojazdów.

Przedwojenny bruk nie był jedynym znaleziskiem podczas pracy archeologów na Targówku. Oprócz licznych spłonek od naboi, fragmentów ceramiki oraz szkła, miejscowo zachowały się rynsztoki i chodniki wykonane z kwadratowych płyt betonowych. Archeolodzy odnaleźli również pozostałości po starej kanalizacji, która najprawdopodobniej służyła odwodnieniu fabryki amunicji i jej okolicy.

Archeolodzy już zakończyli pracę, ale wciąż nie ustalono, w jaki sposób wykorzystać przedwojenny bruk. ZDM sugeruje, że prawdopodobnie zostanie on wbudowany w dwóch miejscach na terenie obecnie prowadzonej przebudowy „obwodnicy Targówka”.

Kilka świeżych zdjęć archologicznego odkrycia przy Ossowskiego (fot. ZDM):

Warszawska Fabryka Amunicji znajdowała się na działce, na której potem stanęła Kanwa vel Goldbox, a teraz kończy się budowa bloku Spółdzielni Praga. Tak wyglądało wnętrze fabryki przed wojną (zdjęcie za magazynem „Strzał”):

Na poniższym zdjęciu na niebiesko zaznaczyliśmy ul. Piotra Skargi, która przed wojną miała o wiele większe znaczenie niż dziś (fot. Google Earth):

 

Przeczytaj więcej o przedwojennej Warszawskiej Fabryce Amunicji na Targówku

Przeczytaj, jaki jest najnowszy termin zakończenia ciągnącego się remontu „obwodnicy Targówka”

 

16
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx