Nie pojedziecie 162 na Legię! Koniec dwóch legendarnych autobusów na Targówku

37
Share

Od soboty autobusy 162 i 517 przestaną dojeżdżać do naszej dzielnicy. Obie linie były nierozerwalnie związane z Targówkiem przez kilkadziesiąt lat.

 

Kibice Legii Warszawa z Targówka i Bródna, chcący dostać się na mecz Legii z Lechią Gdańsk, mogą jutro być w szoku. Na przystankach na Targówku Mieszkaniowym nie wsiądą bowiem do swojego ulubionego środka transportu, od kilku pokoleń dowożącego ich na stadion przy Łazienkowskiej 3 – czyli autobusu 162.

Dokładnie w sobotę 28 września 2019 r. trasa legendarnego autobusu 162 zostaje skrócona i wycofana na zawsze z naszej dzielnicy. Tak samo jak druga historyczna linia autobusowa z Targówka: 517.

Od świtu 28 września 162 będzie zaczynało swoją trasę na placu Hallera na Pradze (i stamtąd jechało obok Legii na Siekierki), zaś 517 zostanie całkowicie wycofane z prawego brzegu Wisły i będzie kursowało tylko między centrum Warszawy (ulicą Marszałkowską) a Ursusem. Obie te zmiany były zapowiadane od dawna i są związane, oczywiście, z uruchomieniem II linii metra na Targówku Mieszkaniowym.

W ostatni dzień obecności autobusów 162 i 517 w naszej dzielnicy przypomnijmy sobie historię tych linii.

162

Linia 162 powstała w 1965 roku i na początku łączyła Pragę (ulicę Szwedzką) z Czerniakowem. Stopniowo linię z obu stron wydłużano i w 1978 roku dotarła na Targówek Mieszkaniowy.

Przez następne 41 lat trasę linii zmieniano sporo razy (np. przez Wisłę autobusy jeździły i trasą W-Z i mostem Syreny i mostem Świętokrzyskim), jednak zawsze 162 łączyło Targówek ze stadionem Legii – stając się kultową linią wśród zagorzałych kibiców, którzy w dni meczowe potrafili rozśpiewać i rozbujać cały autobus, nie przejmując się eskortującymi ich radiowozami.

Choć, fakt, w tym czasie inni pasażerowie, szczególnie podróżujący z dziećmi, powinni szukać innego środka transportu…

162 będzie dalej jeździł na Siekierki – ale już omijając Targówek / fot. archiwum targowek.info

 

517

Linia 517 była z kolei związana z Targówkiem tam mocno, że zawdzięczała mu swoją pierwotną nazwę: „T”.

Linia autobusowa T miała nawet dwa życia: przed II wojną światową autobusy z taką literką kursowały z Radzymińskiej na Targówek Fabryczny. Potem T wróciły na Targówek (już Mieszkaniowy) w 1991 roku, łącząc dzielnicę z Ursusem.

W 1993 roku literkę T przemianowano na cyferki 517, ale poza tym wiele się nie zmieniło – przez 28 lat autobusy dzielnie przebijały się przez całą zakorkowaną Warszawę pomiędzy Targówkiem i Ursusem, często niemiłosiernie zatłoczone, niemal zawsze spóźnione, ale wciąż lubiane przez mieszkańców obu tych dzielnic.

Zdjęcie podwójnie historyczne: 517 nie pojedzie więcej na Targówek – i takich zim już nie ma / fot. archiwum targowek.info

 

Wszystko to zmieni się w sobotę 28 września 2019 r. Tego dnia 162 i 517 już nie przyjadą na Targówek Mieszkaniowy.

Kibice Legii mogą przesiąść się w swój ulubiony autobus na placu Wileńskim albo przy Centrum Nauki Kopernik (do których podjadą II linią metra) – ale to już nie będzie to samo, co kiedyś.

 

Inne wielkie zmiany w autobusach na Targówku nastąpią dwa dni później: w poniedziałek 30 września 2019! Tutaj są wszystkie szczegóły.

 

37
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx