No to Targówek ma metro. Jak wasze wrażenia?

120
Share

Pierwszy prawdziwy test wydłużonego metra nastąpi dzisiaj – w porannym i popołudniowym szczycie.

Pierwszy regularny pociąg II linii metra z pasażerami ruszył ze stacji Trocka w stronę centrum Warszawy w niedzielę 15 września 2019 r. dokładnie o godzinie 12:01. I był niemiłosiernie zatłoczony – na otwarcie metra na Targówku przybyły prawdziwe tłumy, na czele z władzami miasta i przedstawicielami rządu (którzy, jak na poziom wzajemnych relacji, byli wczoraj dla siebie nawzajem zaskakująco mili).

Najważniejsze: metro na Targówku jest i działa jak należy. Jeżdżą nie tylko pociągi, ale też schody ruchome i windy. Utrzymane w szarym kolorze stacje Trocka i Targówek Mieszkaniowy są stonowane, ale eleganckie. Dobrze wyglądają i w środku, i z zewnątrz.

Perony w środkowej części są szerokie i wygodne (ze słupami po środku), jednak bliżej krańców obu stacji, tam gdzie są schody, robi się wąsko i pomiędzy ścianą a skrajem peronu zostaje dla ludzi mało miejsca – feler regularnie powtarzający się na chyba wszystkich stacjach II linii metra.

Wczorajszego otwarcia nie wytrzymała duża szyba na stacji Trocka – czas jej wymiany będzie pierwszym testem sprawności służb technicznych metra na Targówku.

Obawy mogą budzić ławki z metalowych prętów, na których długo nie da się wysiedzieć – ale z drugiej strony po co na nich przesiadywać, skoro pociągi jeżdżą w szczycie co 3 minuty, a nawet w nocy co 15 min?

Cieszą za to umieszczone w podłodze udogodnienia dla niepełnosprawnych – nie metalowe, jak niemal w całej Warszawie, ale z tworzywa sztucznego. Dzięki temu nie powinny być takie śliskie, jak „starsze modele”.

Na razie na targóweckich stacjach nie działają jeszcze żadne sklepy czy punkty usługowe, nie zauważyliśmy też bankomatów, ale za to stoją równe rzędy czerwonych automatów do sprzedaży biletów ZTM, więc przynajmniej z ich zakupem nie ma problemów.

Za to na całej trasie, także w tunelach pomiędzy stacjami, działają sieci komórkowe.

Reasumując – nawet jeśli z metrem na Targówku nie jest idealnie, to jest bardzo dobrze!

Lecz prawdziwy test podziemnej kolei dopiero przed nami: gdy w porannym szczycie zaczną się zjeżdżać samochody chętnych do jazdy metrem, którzy nie znajdą wielu parkingów, oraz gdy za tydzień-dwa zmienią się trasy autobusów miejskich, z których wiele zniknie z Targówka na zawsze.

A jakie są Wasze wrażenia po pierwszych przejazdach metrem z Targówka (wczorajszych i dzisiejszych)? Zapraszamy do komentowania.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Wjazd pociągu na stację kolejową. Film koloryzowany ?? #dzień #pierwszy #targówek #warszawa #proszeodsunacsieodkrawedziperonu

Post udostępniony przez targowek.info (@targowek.info)

Nowe trasy autobusów na Targówku po otwarciu metra.

Rozkład jazdy metra M2: stacje Trocka, Targówek Mieszkaniowy

Raporty z budowy metra – jak powstawało metro na Targówku miesiąc po miesiącu

zdjęcie: targowek.info

120
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx