Problem z windykacją? Radca prawny radzi, co robić | targowek.info

Problem z windykacją? Radca prawny radzi, co robić

Jeden z mieszkańców Targówka od dłuższego czasu nie mógł poradzić się z uporczywym nękaniem ze strony firmy windykacyjnej. Co robić w takiej sytuacji, podpowiada radca prawny Joanna Regent-Cendrowska.

 

Osoby dotknięte problemami związanymi z długami za niespłacone kredyty i pożyczki, dotyka ten sam schemat działania firm windykacyjnych. W pierwszej kolejności otrzymujemy liczne wiadomości tekstowe z żądaniem do natychmiastowej spłaty zadłużenia, w drugiej kolejności wykonywane są połączenia telefoniczne (nawet do kilku razy dziennie), zdarza się również, że otrzymujemy wezwania do zapłaty wraz z projektem ugody pozasądowej, która może sprawiać wrażenie bardzo korzystnej. Z praktyki bywa różnie, czasami taka ugoda faktycznie jest korzystna i warto podjąć negocjację, a czasami jej warunki nie są do przyjęcia. Kiedy powyższe działania okażą się nieskuteczne, w niektórych przypadkach dołącza windykator terenowy.

Z bezprawnymi zachowaniami spotkał się jeden z mieszkańców Targówka, który od dłuższego czasu nie mógł poradzić się z uporczywym nękaniem po stronie jednej z firm windykacyjnych. Dopiero aktywność procesowa po stronie dłużnika spowodowała, że ostatecznie skierowano zawiadomienie do prokuratury, udało się również wykreślić wpisy o zadłużeniu z Krajowego Rejestru Dłużników.

Ten schemat potarza się za każdym razem, i to jest ten etap ostateczny, ale nie beznadziejny. Sytuacje są emocjonalne i trudne bo dotyczą nas samych. Trzeba wiedzieć o pewnych zasadach, których nie wolno pomijać:
* Zasada naczelna – to odbierać listy polecone od sądu, a gdy w tej kopercie jest nakaz zapłaty natychmiast skonsultować z prawnikiem – mamy dwa tygodnie do złożenia sprzeciwu.
* Druga zasada – nie podajemy żadnych danych osobowych pracownikom windykacji, my nie wiemy kto do nas dzwoni, tu chodzi o nasze bezpieczeństwo.
* Trzecia zasada – nie podpisujemy żadnych ugód i nie wpłacamy żadnych pieniędzy takim firmom bez rzetelnej konsultacji.

Jeżeli zapamiętamy te trzy zasady, całkiem możliwie że uda się wyjść z każdego długu obronną ręką. Pamiętajmy też, że każda bezprawna windykacja powinna zakończyć się zawiadomieniem do prokuratury


Joanna Regent-Cendrowska
Radca prawny
W razie pytań, kontakt z autorką do artykułu: tel. 669-134-666

 

zdjęcie: fot. Flickr/Hans Splinter

PRZECZYTAJ TEŻ:

31 komentarzy na temat “Problem z windykacją? Radca prawny radzi, co robić

 • 11 września 2019 o godz. 07:11

  Faktycznie …. pomocny artykuł :(
  A może to tylko autopromocja.

 • 11 września 2019 o godz. 07:46

  A wystarczy spłacać dlugi na czas. A najlepiej… Dobry zwyczaj nie pozyczaj

 • 11 września 2019 o godz. 08:07

  Brakuje informacji że to artykuł sponsorowany.Nieładnie.

 • 11 września 2019 o godz. 08:50

  Odwróćmy sprawę. Kiedyś zamówiłem przez internet w sklepie internetowym towar. Firma nawet miała jakiś certyfikat „Rzetelna firma”. Okazało się, że to oszuści. Potem prokuratura, z mojej strony powództwo cywilne do sądu o nakaz zapłaty. Otrzymałem ten nakaz po pół roku. Pewnie niewielki użytek mógłbym zrobić z tego nakazu, bo firma słup, chociaż wciąż nie jest w stanie upadłości. Dziwne. Wydzwaniałem do różnych firm windykacyjnych, mówiłem że mam prawomocny nakaz sądowy z klauzulą wykonalności, że podzielę się odzyskanymi pieniędzmi. ŻADNA firma windykacyjna nie była zainteresowana. Wprost mi mówiono, że ich interesuje raczej wywieranie psychologicznej presji na dłużnikach indywidualnych – osobach fizycznych, od których można wydrzeć ostatni grosz lub podpisać umowę na ratalną spłatę długu. Egzekucje komornicze to dla nich ostateczność albo wręcz się tym nie zajmują. Po prostu łatwiej zarabia się na naiwnych i nie zorientowanych. Dlatego – jak w artykule – nie wchodzić w żadne ugody z windykatorami bez konsultacji ze prawnikiem.

 • 11 września 2019 o godz. 08:53

  Artykuł do bani, nie mówi jak rozwiązać problem a jak próbować unikać spłaty. Jak się zaciąga kredyt to trzeba się liczyć z jego spłatą !!! Jak się spłaca kredyt zgodnie z harmonogramem to nie ma się problemów z windykacją. Sam brałem nie raz kredyt i nigdy nikt nawet do mnie nie zadzwonił gdy spłacałem regularnie. A jak ktoś jest oszustem bierze kredyty i ich później nie spłaca to powinien iść do pierdla a windykator powinien siedzieć pod jego drzwiami 24/h !!! Przestańmy chronić oszustów którzy biorą kredyt i z założenia wiedzą że nie będą ich spłacać !!!! Skoro Sąd wydaje nakaz zapłaty to ma do tego powody !!!

 • 11 września 2019 o godz. 08:54

  Jak się zaciąga kredyt to trzeba się liczyć z jego spłatą !!! Jak się spłaca kredyt zgodnie z harmonogramem to nie ma się problemów z windykacją. Sam brałem nie raz kredyt i nigdy nikt nawet do mnie nie zadzwonił gdy spłacałem regularnie. A jak ktoś jest oszustem bierze kredyty i ich później nie spłaca to powinien iść do pierdla a windykator powinien siedzieć pod jego drzwiami 24/h !!! Przestańmy chronić oszustów którzy biorą kredyt i z założenia wiedzą że nie będą ich spłacać !!!! Skoro Sąd wydaje nakaz zapłaty to ma do tego powody !!!

 • 11 września 2019 o godz. 08:54

  Jak się zaciąga kredyt to trzeba się liczyć z jego spłatą !!! Jak się spłaca kredyt zgodnie z harmonogramem to nie ma się problemów z windykacją A jak ktoś jest oszustem bierze kredyty i ich później nie spłaca to powinien iść do pierdla a windykator powinien siedzieć pod jego drzwiami 24/h !!! Przestańmy chronić oszustów którzy biorą kredyt i z założenia wiedzą że nie będą ich spłacać !!!! Skoro Sąd wydaje nakaz zapłaty to ma do tego powody !!!

 • 11 września 2019 o godz. 08:56

  Skoro Sąd wydaje nakaz zapłaty to ma do tego powody !! Pan mecenas robi sobie reklamę

 • 11 września 2019 o godz. 08:57

  Strona ogranicza dodawanie opinii . Pan mecenas robi sobie reklamę

 • 11 września 2019 o godz. 08:57

  Strona ogranicza dodawanie opinii

 • 11 września 2019 o godz. 09:39

  fajna reklama :D żałosne

 • 11 września 2019 o godz. 09:50

  długi sie płaci a nie unika płacenia kopa w dupe jeszcze dać takiemu co nie płaci

 • 11 września 2019 o godz. 10:15

  A co jeśli nie mam żadnych długów, nigdy żadnych kredytów a wydzwaniają do mnie firmy windykacyjne – nieznane mi numery sprawdzam w internecie – kto dzwoni. O co chodzi?

 • 11 września 2019 o godz. 10:19

  A może jakaś porada – Jak odzyskać kasę od nierzetelnego dłużnika? Sąd już był, wyrok – był, komornik -był. A gość się śmieje bo każdy mu może naskoczyć. Ale takich właśnie broni te chore Państwo. Warto wspomnieć np. o nierzetelnych najemcach lokali, którzy bezprawnie je zajmują do czasu sądowej eksmisji (2-3 lat)

 • 11 września 2019 o godz. 11:44

  Bywa, że firma domaga się zwrotu kredytu, którego my nie zaciagnelismy. Wykorzystano nasze dane, albo naciagacz podał tylko nasz adres. Windykatorowi jest wszystko jedno od kogo ściąganie pieniądze.

 • 11 września 2019 o godz. 16:34

  Racja. I mnie zdarzyła się firma windykacyjna , która usiłowała ściągnąć ze mnie nieistniejący dług.
  Walka z takimi kanaliami jest długa i sporo przy tym nerwówki. Hiena windykacyjna nawet wiedząc, że działa nieprawnie potrafi nieźle dać się we znaki. Winię za to ponosi opieszały i niewydolny system sądowy.

 • 12 września 2019 o godz. 10:37

  Wezwanie do zapłaty, pozew o zapłatę, wyrok, komornik, giełda wierzytelności. Nie ma po co rozmawiać z dłużnikiem, jak on nie chce.

 • 12 września 2019 o godz. 10:51

  Uczenie cwaniaków jak unikać wierzycieli jest nieetyczne. Tacy ludzie śmieja się w twarz uczciwym ludziom ktorym są winni pieniadze. Jesteśmy doroslymi ludzmi. Jak zaciągam dług, biorę towar na który mnie nie stać to jest w porządku wg pana radcy. Ale wierzyciel próbujacy odzyskać swoje pieniądze to wróg którego mozna straszyć prokuratorem? Świat stanął na głowie.

 • 12 września 2019 o godz. 20:44

  To prawda, jak się będzie trzymać tych zasad to nic windykacja nie zrobi

 • 16 września 2019 o godz. 10:34

  Pierwsza zasada to kto do mnie dzwoni, skąd ma mój numer i zgłoszenie na policję.

 • 30 września 2019 o godz. 20:01

  jak do mnie dzwonili i okazało sie ze sprzedano moj dlug do kruka to sie z nimi dogadałem nie potrzebowałem radcy

 • 8 października 2019 o godz. 12:50

  nie miałem żadnych stresów gdy byłem windykowany, po prostu kruk podchodzi po ludzku, i da się z nim dogadać i na spokojnie spłacać

 • 29 października 2019 o godz. 06:41

  Mi dług w tej chwili(bo to aktualna sprawa) osługuje firma eos ksi i rzetelnie załatwia sprawy bez tych praktyk o których tutaj, szanowna Pani Joanna pisze ;) Swoją drogą utwory sponsorowane bez zaznaczenia tego, że są sponsorowane wyraźnie w widocznym miejscu – jest niezgodne z prawem, nielegalne ;)

 • 10 lutego 2020 o godz. 01:15

  Polecam eos ksi, są w KPF, takiej instytucji w której się zrzeszają banki i inne tego typu podobne instytucje. Instytucje te, są zobowiązane do przestrzegania Zasad dobrych praktyk, dokumentu który wymusza dobre traktowanie klienta.

 • 24 lutego 2020 o godz. 00:16

  KPF?? To bardzo dobrze, uspokaja mnie ten fakt bo to sprawdzona instytucja.

 • 29 lutego 2020 o godz. 12:43

  Długi trzeba spłacać, a jak się trafi na porządną firmę, nie jest to aż tak traumatyczne. Np. ja współpracowałem z eos ksi i jakoś udało mi się wyjść z długów

 • 4 marca 2020 o godz. 16:33

  Przeraża mnie to, że część ludzi nie potrafi wziąć na klatę tego, że ma jakieś długi i powoli je spłacić. Wiecie jak to odciąża psychicznie? Sam miałem zadłużenie, które na szczęście udało mi się skończyć spłacać w tym miesiącu. Jakoś nie żałuję tego, że podpisałem ugodę z eos ksi. Wiem, że wydałbym więcej na prawnika i sprawy w sądach.

 • 25 marca 2020 o godz. 14:03

  No nie wiem, przecież są firmy windykacyjne z sensownym podejściem jak np kruk który mnie windykuje – żadnych nękań czy coś

 • 25 marca 2020 o godz. 14:32

  nie wiem jak inne firmy, ale akurat kruk działa odpowiednio w stosunku do swoich dłużników, od tego są

 • 25 marca 2020 o godz. 17:04

  wolę nie ryzykować i omijam dłużników szerokim łukiem i to dzięki erifu, bardzo przydatny rejestr.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.