Kamery w damskiej szatni na basenie Polonez

8
Share

Dyrekcja OSiR-u Targówek wycofuje się z niefortunnego pomysłu instalacji monitoringu w basenowych przebieralniach. Choć nie całkowicie.

 

W ostatnich dniach października osoby korzystające z pływalni Polonez (OSiR Targówek) przy ul. Łabiszyńskiej czekało spore zaskoczenie. W basenowych szatniach, w których mieszkańcy przebierają się przed i po wejściu do wody, pojawiły się… kamery.

Kamery monitoringu zawisły pod sufitami we wszystkich trzech szatniach: męskiej, damskiej oraz rodzinnej. I natychmiast spowodowały oburzenie – szczególnie kobiet.

„Jak to możliwe, że w tak intymnym miejscu, jakim jest przebieralnia na basenie, publiczna placówka zamontowała kamery?” – zaalarmowała targowek.info jedna z naszych czytelniczek.

Monitoring w damskiej i męskiej szatni

Sprawdziliśmy – i rzeczywiście. Kamery monitoringu zostały wycelowane w wejścia do szatni oraz w zamykane szafki depozytowe, z daleka od kabin przeznaczonych do przebierania. Jak się dowiedzieliśmy, chodziło o zabezpieczenie przed złodziejami. W ostatnim czasie odnotowano bowiem na Polonezie serię włamań do zamykanych cyfrowo szafek, w których użytkownicy basenu zostawiają ubrania, ale też portfele czy smartfony. Skradzione rzeczy były warte tysiące złotych.

Jednak w basenowych realiach roznegliżowane osoby często chodzą po całej szatni – szczególnie, że w damskich i męskich szatniach na Polonezie zbyt wielu zamykanych kabin do przebierania nie ma. Kamery mogły więc takie rozebrane osoby przypadkowo nagrać.

Oburzone głosy szybko dotarły do dyrekcji OSiR-u, która po kilkudniowym zastanowieniu zareagowała najlepiej, jak powinna – w połowie tego tygodnia kamery w damskiej i męskiej szatni zostały zdemontowane. Jak się dowiadujemy: na zawsze.

Kamery nigdy nie zostały uruchomione

Jacek Pużuk, dyrektor OSiR Targówek, zapewnia nas, że kamery na Polonezie nie działały ani przez sekundę i nigdy nikogo nie nagrały.

– Ani w szatni damskiej, ani męskiej, już nie ma kamer. Zostały zamontowane, ale dwa dni później zdemontowane. Były tak ustawione aby monitorować tylko i wyłącznie szafki depozytowe i nie obserwowały kabin przeznaczonych do przebierania. Te kamery nigdy nie zostały uruchomione i na pewno w tych szatniach nie będą działać – mówi w rozmowie z portalem targowek.info Jacek Pużuk.

Dyrektor targóweckiego OSiR-u podkreśla, że nie było celem ośrodka podglądanie kogokolwiek, a w przypadku uruchomieniu monitoringu, dostęp do nagrań miałby mieć tylko kierownik obiektu, informatyk oraz upoważnione organy (np. Policja).

Monitoring w szatni rodzinnej

Już po pierwszych informacjach,  że kamery w szatniach budzą kontrowersje, kierownictwo ośrodka zmieniło zdanie i wycofało się z projektu. Kamery zniknęły – lecz nie ze wszystkich szatni. Dalej wiszą (choć jeszcze nieczynne) w zbudowanych roku temu szatnich rodzinnych, w których rodzice obu płci przebierają się razem ze swoimi dziećmi.

– Wziąż zastanawiamy się nad uruchomieniem kamer w szatniach rodzinnych. W tych koedukacyjnych szatniach z założenia nikt nie chodzi rozebrany i jest tam kilkanaście przebieralni, w których można się dyskretnie przebrać. Decyzje w sprawie uruchomienia kamer w szatni rodzinnej podejmiemy w ciągu najbliższych dni – informuje nas Jacek Pużuk.

Kamery na złodziei

A skąd w ogóle pomysł, żeby w szatniach basenu Polonez instalować monitoring? Dyrektor OSiR Targówek tłumaczy, że świetnie sprawdził się w innych miejscach i sytuacjach.

– Jakiś czas temu zainstalowaliśmy kamery na zewnątrz pływalni, przed wejściem do budynku. Nagrały kradzież roweru. Zdjęcie złodzieja zostało opublicznione, dzięki temu został on szybko złapany przez policję i więcej kradzieży rowerów już u nas nie było – podkreśla dyrektor Pużuk.

Jednak z włamaniami do basenowych szafek na Polonezie, po oburzeniu pań korzystających z damskich szatni, ośrodek będzie musiał poradzić sobie w inny sposób.

 

zdjęcie na górze: pływalnia Polonez w OSiR Targówek przy ul. Łabiszyńskiej / fot. archiwum targowek.info

 

Basen Polonez nawet stał się „dziełem sztuki” – czytaj tutaj.

 

8
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx