Nowy sezon grzewczy, stare problemy. Spółdzielnia Bródno zawyża opłaty? | | targowek.info

Nowy sezon grzewczy, stare problemy. Spółdzielnia Bródno zawyża opłaty?

Mieszkańcy wszechwładnej Spółdzielni Mieszkaniowej Bródno nie wierzą w wyliczenia na fakturach i uważają, że są oszukani przez spółdzielnię.

 

Radio „Kolor” wróciło do tematu, który regularnie oburza mieszkańców Bródna (z których większość mieszka w blokach władanych przez SM Bródno): oszałamiająco wysokich rachunków za ogrzewanie.

Dziennikarze rozmawiali z panią Edytą, mieszkanką ulicy Krasiczyńskiej. Za ogrzewanie mieszkania o powierzchni 38 m2 w sezonie grzewczym 2018/2019 Spółdzielnia Bródno nakazała jej zapłacić aż 4526 złotych. Co więcej, sąsiedzi pani Edyty dostają rachunki na jeszcze wyższe kwoty.

„Ludzie nie są w stanie zużyć ciepła w tak małym mieszkaniu za 4,5 czy nawet 8 tysięcy złotych! To jest jawne oszustwo i nie możemy pozwolić na to, żeby takie sytuacje miały miejsce” – mówi pani Edyta w radiu „Kolor”.

Wspiera ją Jakub Żaczek z Komitetu Obrony Praw Lokatorów, który uważa, że kwoty nie wydają się realistyczne. Jego zdaniem wygląda na to, że spółdzielnia próbuje przerzucić jakieś inne dodatkowe koszty na mieszkańców.

Mimo próśb, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Bródno” nie znalazła czasu na skomentowanie sprawy. I nie znajduje go od lat. Problem bowiem nie jest nowy. Co roku mieszkańcy spółdzielni narzekają na horrendalne stawki za ogrzewanie niewielkich mieszkań – i co roku na narzekaniu się kończy.

Później, gdy są wybory – czy to rady osiedla, czy do rady nadzorczej spółdzielni, czy też samorządowe w dzielnicy – narzekanie nigdy nie zmienia się w aktywne działanie, a władze spółdzielni już od dekad pozostają bez zmian.

 

Czytaj też:

Nic się nie zmieniło: burmistrzem ponownie Sławomir Antonik, Platforma znów w koalicji ze Spółdzielnią Bródno.

Podrabianie dokumentów w Spółdzielni Bródno?

Spółdzielnia zaczyna budowę osiedla „Centrum Bródno” 

 

zdjęcie na górze: „Różopol-Bródno” – jeden z najsłynniejszych bloków zbudowanych przez SM Bródno / fot. archiwum targowek.info

PRZECZYTAJ TEŻ:

36 komentarzy na temat “Nowy sezon grzewczy, stare problemy. Spółdzielnia Bródno zawyża opłaty?

 • 12 listopada 2019 o godz. 06:11

  Byłem pierwszy

 • 12 listopada 2019 o godz. 07:22

  W RSM Praga 1100 zł (za rok) przy 60 m2. Jak są podzielniki, to może lubi rozkręcić na full kaloryfer i otworzyć okno?

 • 12 listopada 2019 o godz. 10:24

  Spółdzielnia Bródno to złodziejska klika,dziwne że przez tyle lat mają się świetnie i nikt że zwierzchnich władz nie ukróci ich samowoli i wyzysku spółdzielców.Nie wierzę że np.Ratusz nic o tym nie wie-bo nieraz było głośno o Sp.Bródno.Może są nietykalni,tylko dlaczego? Może ktoś siedzi im w kieszeni? Może znajdzie się odważny i kompetentny urzędnik który dobierze się im do d..y?

 • 12 listopada 2019 o godz. 10:55

  Zażądajcie zdjęcia podzielników i przejścia na ryczałt. Rachunki będą o połowę mniejsze a może i jeszcze lepiej tylko musicie pilnować aby ryczałtowa stawka była logiczna i przeciętną jak w uczciwych spółdzielniach. Zdjęcia podzielników nie mogą odmówić. Jeśli robią problemy to do sądu. W necie jest setki przykładów wygranych spraw przez lokatorów. Można sie tym posiłkować. Pani o nicku „oszukana” niech wreszcie wejdzie w rzeczywistość i nie wygłasza truizmów rodem sprzed 1990 roku. To se ne wrati, jak mawiają czescy i słowaccy przyjaciele.

 • 12 listopada 2019 o godz. 11:02

  Też mieszkam w budynku SM”BRÓDNO” i zawsze mam nadpłatę, moi sąsiedzi też. Wystarczy pilnować, żeby przy włączonych grzejnikach nie otwierać okien. Ci którzy tego nie przestrzegają-płacą. Zamiast się pienić, trzeba włączyć myślenie. Znam jedną z osób, która tak wiecznie narzeka, ale okna ciągle otwarte-(bo się pali papierosy), a grzejniki włączone-(bo zimno)-podwyższanie temperatury na zewnątrz kosztuje!!! Duże straty ciepła są poprzez zostawianie (często na całą noc) okien na klatkach i przy windach, a przecież za to płacimy wszyscy!.

 • 12 listopada 2019 o godz. 11:57

  4.5tyś niezła bajka może pomyliła wezwanie za niepłacenie czynszu przez rok?

 • 12 listopada 2019 o godz. 13:47

  Zlikwidować Spółdzielnię Co Bawią się za Nasze Pieniadze…PASIBRZUCHY

 • 12 listopada 2019 o godz. 14:41

  Każdego roku mam nadpłatę w wysokości jednego czynszu ( utrzymuję temperaturę 21 – 22) Sąsiad przy tym samym metrażu ma niedopłatę o podobnej wysokości ( temperatura 25 -26 ) . Przy rozliczeniu z metra będę częściowo sponsorować jego ciepło. Wielkie dzięki za taką sprawiedliwość.

 • 12 listopada 2019 o godz. 15:21

  wystarczy w nowych kaloryferach zdjąć pokrętło i zmienić czujność [rada hydraulkia z administracji]. Ciągniesz do siebie i przekrecasz takie małe złote [kolor :)] pokrętło i wtedy nawet jak odkręcisz na 5 to się grzejnik nie załączy.
  Dopóki ratusz z SM Bródno będą rządzić na zmianę to się nic nie zmieni. Szkoda, że nie pkazują faktur z elektrociepłowni.

 • 12 listopada 2019 o godz. 17:27

  Od lat ich tam nieźle ru*? Wystarczy wejść na forum Bródno i poczytać,ja mieszkam w bloku kwaterunkowym ale mieszkanie własnościowe rocznie wychodzi mi około 1300zł z czego np w tym roku za zeszły miałam 900zl nadpłaty ,oni w tych spółdzielniach płacą po parę tysięcy

 • 12 listopada 2019 o godz. 17:47

  Jak można dyktować czy mam wietrzyć mieszkanie,kiedy przy zakręconych kaloryferach i uchylonym oknie włącza się ogrzewanie, a na 3 nie grzeje tylko 5 może spotkajmy się i pozeiemy SM do odpowiedzialności przed sądem też mam dużą dopłatę.

 • 12 listopada 2019 o godz. 17:49

  Ciekawe dlaczego nikt mądry nie poruszy tematu UREGULOWANUA Gruntów na których stoją nasze bloki.
  Płacimy 3000% więcej po podwyżkach z początku roku za dzierżawę gruntów od Miasta Stołecznego Warszawy (podobno) za grunt, który nie jest Nasz. Spółdzielni Bródno nie zależy na tym by to uregulować z obawy przed tym by ludzie nie zakładali wspólnot mieszkaniowych, by krany z kasą nie zakrecili. Poza tym podwójnie płacimy, gdyż mając grunty w użytkowaniu wieczystym moglibyśmy w tym roku wystąpić o 98% bonifikatę na ich wykup co oznacza, że rocznie zapłaciliśmy pięć razy mniej za własność gruntu nabywając ja na własność. Aktualnie płacimy chore pieniądze za coś co nie jest i nie może być nasze, gdyż Prezes SM BRÓDNO nie robi nic by ten stan rzeczy zmienić. Tylko Prokuratura może uzdrowić Naszą Spółdzielnie.

 • 12 listopada 2019 o godz. 18:02

  Podzielniki ciepła to najlepsze co mogło nas spotkać ( Rembielińska 14 ) – mam co roku nadpłatę rzędu 800-1000 zł.
  Jak Seba z Karyną nie ogarniają zasady działania zaworu z głowicą termostatyczną to ja im tego nie będę objaśniał ( lub zimą muszą chodzić jak latem w samych gaciach a temp. w mieszkaniu 28*C ) Każdy miał w swoim życiu czas na naukę i poznawanie świata – ja pewnie będę uczył się do śmierci – są też tacy co mają to w d* a później pretensje do całego świata, lament płacz do białego misia i lizanie łapy.
  Życie, życie jest nowelą raz przyjazną a raz wrogą ;-)

 • 12 listopada 2019 o godz. 18:51

  Muszę zgodzić się że ta spółdzielnia jest wyjątkowa w negatywnym znaczeniu tego słowa. Ludzie mówią że czemu ich nie zmienicie przecież są wybory, problem tkwi w tym że zebrania są organizowane w takich dniach i godzinach że mało kto może dojechać bo ludzie pracują a realia są takie że trzeba być w pracy, głównie chodzą ludzie starsi i emeryci, na to znaleźli sposób, wynajmują lokal na takie zebranie oddalony bardzo daleko od osiedla i emeryci nie maja jak dojechać i koło się zamyka. Ja osobiście spotkałem się tam z takim rzeczami że głowa boi, włączając w to nakłanianie do wręczenia łapówki komuś na samej gorze. Kwestia pomierników jest znana od lat i to faktycznie oszustwo na całej linii. Urządzenia te służą do mierzenia przepuszczalności cieplnej w murach a nie do badania zużycia. Ja wiary w sprawiedliwość i prawo już nie mam. Kto ma kasę ten ustala zasady i gnębi tych na dole, tak zawsze było, jest i niestety chyba będzie.

 • 12 listopada 2019 o godz. 19:32

  Rzeczywiście zastanawiające jest to, że problem z wysokimi niedopłatami występuję tylko w Spółdzielni Bródno. W innych blokach, które mają takie podzielniki ciepła ale nie należą do tej spółdzielni, podobne problemy już nie występują. Przypadek? Jak widać nie jest to więc problem otwierania okien bo wówczas podobne problemy występowałyby wszędzie.

 • 12 listopada 2019 o godz. 19:56

  Dziwnym trafem ja nigdy nie miałam z tym problemu, a mam podzielniki. Zawsze mam nadpłatę. Może po prostu nie potrafią Państwo obsługiwać grzejników… Wystarczy nie rozkręcać na 5, nigdy! I nie otwierać okien gdy grzejniki są włączone. Jestem przekonana, że wynika to tylko z niewłaściwej eksploatacji – bo niby dlaczego sąsiad w tym samym bloku dopłaca, a ja nie? Uwzięli się na niego? Bardzo proszę włączyć myślenie.

 • 12 listopada 2019 o godz. 20:28

  Ktoś musi pokrywać koszty rozbudowy osiedli do mega rozmiarów,przecież nie zarząd.

 • 12 listopada 2019 o godz. 20:38

  Zdziwiona, tylko dlaczego te problemy występują tylko w Spółdzielni Bródno? Czyżbyś chciała powiedzieć że ich członków w większości charakteryzuje brak myślenia? Tylko tam mieszkają niemyślący ludzie? Znaczy się w tej spółdzielni są zarówno myślący jak i niemyślący a w blokach nie należących do tej spółdzielni mieszkają już wyłącznie tylko myślący, bo tam nie ma problemów z niewłaściwą eksploatacją? Nie dziwne?

 • 12 listopada 2019 o godz. 20:55

  Może trzeba się zebrać i w końcu odwołać prezesa i cały ten zarząd, to oni i ich cała spółdzielnia nas tyle kosztuje.

 • 12 listopada 2019 o godz. 21:28

  I tak w kółko od 3 lat ta sama śpiewka artykuł kopiuj wklej.

 • 12 listopada 2019 o godz. 23:43

  NaucZcie sie w koncu barany korzystac z ogrzewania czyli wychodzisz do pracy zakrecasz grzejnik a nie roz* na full.a potem.lamenty ze was okradaja jakos ja mam co roku zwrot !!!

 • 13 listopada 2019 o godz. 06:36

  Mieszkałem w zasobach SM Bródno kilka lat temu i zawsze na c.o. miałem zwroty rzędu 800 zł :)
  Teraz mieszkam w bloku bez podzielników i płacę jak za zboże za wszystkich „mądrych”, którzy uważają że c.o. jest „za darmo”.

 • 13 listopada 2019 o godz. 08:14

  „Zwrot rzędu 800” nie jest miarą wysokości opłat za ogrzewanie. Zawsze można ustalić miesięczne zaliczki na ogrzewanie tak, żeby wszyscy mieli zwroty. Miarą jest roczny koszt ogrzewania w odniesieniu do metrażu.

 • 13 listopada 2019 o godz. 09:00

  Jaki mamy dowód na to, że takie problemy występują tylko na Brodnie? Jeżeli rzeczywiście tak jest, to jakie są statystyki? Hm? Moim zdaniem prawda leży pośrodku. Dobrze, że już tu nie mieszkam.

 • 13 listopada 2019 o godz. 16:57

  Oczywiście, że „zwrot rządu 800” nie jest miarą, ważne są zaliczki, ale jak mieszkałem na Bródnie, to wszscy miali taką samą zaliczkę na c.o. x m2, a później było roliczenie, więc w tej sytuacji gdzie takie biadolenie jest nad dopłatami, to „zwrot rzędu 800” nabiera miarodajności. Największym problemem bloków na Bródnie nie jest Spółdzielnia, tylko niestety sami mieszkańcy… przynajmniej w moim bloku na Podgrodziu, było pełno meneli, posiadówki na klatce schodowej, bałagan w korytarzach tworzony przez mieszkańców itd.

 • 13 listopada 2019 o godz. 18:51

  Tak dobrze że już tu nie mieszkasz. Bardzo dobrze. Płakał po tobie nikt nie będzie.

 • 13 listopada 2019 o godz. 20:22

  Ci co sobie chwalą podzielniki zapominają ze suma dla dostarczyciela ciepła musi się zgadzać. Szczególnie łatwo o niesprawiedliwość gdy jedni mają mieszkania w srodku bloku a drudzy mieszkania szczytowe na ostatnich piętrach. Efekt jest taki że ten co ma w środku w ogóle nie musi grzać i zgarnia ciepło oraz kasę za zwrot od tego co ma krańcowe mieszkanie i grzac musi bo bez tego grzyb i wilgoć wmieszkaniu.
  Mieszkałem wiele lat w takim bloku i zawsze było tak samo. Ja na ostatnim pietrze grzejniki rozkręcone żeby grzyba nie było a sąsiad przy zakręconych miał taką samą temperaturę. To niby ma być sprawiedliwe?

 • 14 listopada 2019 o godz. 07:00

  Ja prawie w ogóle cały sezon grzewczy nie odkręcam kaloryferów ( zaznaczam, że nie mam pootwieranych okien ) Jak przychodzi rozliczenie to mam 80 zł nadpłaty . Chyba coś jest nie tak.

 • 14 listopada 2019 o godz. 16:48

  poza tematem, czy otrzymał juz ktoś pimo z informacją i wielkością opłat przekształceniowych z użytkowania wieczystego we własność ??

 • 15 listopada 2019 o godz. 03:47

  Tak ale minęło dawno 14 dni a nie odsyłają info o wielkości zapłaty.

 • 15 listopada 2019 o godz. 09:01

  Czy to tak trudno wyliczyć sobie tą 98% – ową bonifikatę? Ale macie problem. Problem to mają Ci (większość na Bródnie) ci mają nieuregulowane grunty pod budynkami bo Prezes i Zarząd SM Bródno ma gdzieś swoich mieszkańców i nic w tym względzie nie robi aby ten stan prawny zmienić! Ludzie obudźcie się! Przez to placicie horendalne stawki za dzierżawę gruntów zamiast zapłacić grosze 98% bonifikaty za przekształcenie na własność.

 • 15 listopada 2019 o godz. 14:43

  Sobie się nie wylicza musi przyjść urzędowe pismo z wyliczeniem i mają ma to 14dni a nie przychodzi. A co tak trudno sobie grunty uregulować se ureguluj.

 • 16 listopada 2019 o godz. 19:41

  @Bombastyk, ile już czekasz ? Ja wiedziałem, że w 14 dni się nie wyrobią już w momencie kolejki przy składaniu wniosku o wyliczenie. Realnie liczyłem, że w miesiąc może ogarną.

 • 17 listopada 2019 o godz. 09:46

  Przyszło w piątek po 29dniach 150do zapłaty zamiast 8tyś.

 • 17 listopada 2019 o godz. 17:03

  @Bombastyk, to jeszcze 250 zł za wykreślenie w Księdze Wieczystej roszczenia jak przyjdzie za kolejny miesiąc zaświadczenie o wniesieniu opłaty jednorazowej.

 • 24 listopada 2019 o godz. 02:10

  Wprowadzilem sie w 2014 i po pierwszym roku kazano mi doplacic 2000zl, pytalem o zdjecie podzielnikow, ale odmowiono. Od tego czasu nie grzeje w ogole, przy mieszkaniu 38m przedplata jest cos ponad 800zl, za koszty wspolne sciagaja ponad 300zl, zostaje nieco ponad 450zl zwrotu. Żeby dostać 1000zł zwrotu jak niektórzy piszą chyba trzeba mieć mieszkanie ze 100m… W każdym razie ja nie wiem jak to działa, że bez podzielników wszędzie wcześniej, niezależnie, czy z dużej miejskiej kotłowni, czy własnej blokowej kotłowni wspólnoty, zawsze było taniej i jednocześnie u wszystkich ciepło. I pomimo, że nie grzeję zwracam uwagę na to co już ktoś napisał – nie wszystkie mieszkania są tak samo ciepłe i część mieszkańców może oszczędzać jednocześnie zwiększając koszta pozostałych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.