Obwodnica Śródmieścia odłożona "na świętego nigdy" | | targowek.info

Obwodnica Śródmieścia odłożona „na świętego nigdy”

Miasto nie ma pieniędzy, więc pierwsze co robi, to tnie inwestycje w naszej części Warszawy.

 

Szybko to poszło. Jeszcze rok temu w samorządowej kampanii wyborczej Rafał Trzaskowski (PO) przekonywał, że budowa obwodnicy śródmiejskiej, mającej połączyć Targówek z Grochowem, jest jednym z jego priorytetów. Już trzy miesiące po wyborach nowy prezydent Warszawy przesunął tę inwestycję o 2 lata. A wczoraj dokończył dzieła: władze miasta ogłosiły, że w związku z cięciami budżetowymi obwodnica śródmiejska zostanie (cytujemy) „zawieszona na kołku”. Możemy o tej trasie zapomnieć już nie na lata, ale zapewne na dekady.

Cięcia w budżecie miasta są konieczne – i to nie z winy władz Warszawy. W ostatnich miesiącach, realizując własne obietnice wyborcze, rząd PiS znacznie ograniczył dochody samorządów, równocześnie nakładając na nie kosztowne zobowiązania. To samorządy pokryły m.in. koszty podwójnego rocznika w szkołach i finansują lwią część podwyżek pensji nauczycieli.

Jak podliczyły władze Warszawy, w budżecie na 2020 rok miasto straciło z tych powodów łącznie 1 mld 312 mln zł.

Stolica nie ma więc wyjścia i musi zaciskać pasa. Ale nie zaciska go równomiernie. Spośród czterech największych inwestycji, które zostały odłożone beztermonowo (dokończenie budowy obwodnicy śródmiejskiej między Targówkiem i Pragą Płd, dokończenie budowy Trasy Świętokrzyskiej na Pradze, budowa siedziby Sinfonia Varsovia na Pradze Płd, budowa siedziby Teatru TR w centrum) aż trzy znajdują się po prawej stronie Wisły. Z tego dwie bezpośrednio dotyczą Targówka.

I jak jest zawsze: kiedy w Warszawie brakuje pieniędzy, albo potrzebne są na coś innego po lewej stronie Wisły, to tnie się inwestycje u nas

 

zdjęcie na górze: wizualizacja obwodnicy Śródmieścia na Targówku / mat. UM Warszawa

PRZECZYTAJ TEŻ:

52 komentarzy na temat “Obwodnica Śródmieścia odłożona „na świętego nigdy”

 • 14 listopada 2019 o godz. 06:39

  Ok, ale mnie by interesowały liczby, czyli ile wynosi budżet Warszawy w 2018, 2019 i planowany na 2020. Wtedy widać by było że te mniejsze wpływy to bajki bo co roku ostatnio radykalnie wpływy miast rosną. Jeżeli przykładowo miasto na obniżce podatków do 17% i wynagrodzeniach nauczycieli „traci” miliard a i tak ma więcej w budżecie o 4 miliardy to gdzie tu strata?

 • 14 listopada 2019 o godz. 06:58

  Ok, ministerstwo propagandy zostało w rękach szefa ZZ więc zaczynamy na nowo działalność.
  Tradycyjnie szef ZZ dla początkujących zapewnia stałe przychody w kopiejkach, ale dla takich starych propagandowych wyjadaczy jak ja wypłaty idą w rublach, więc do dzieła niczym Holecka o 19:30 w reżimówce.

 • 14 listopada 2019 o godz. 07:55

  Szkoda że kolejne inwestycje dla tej części Warszawy zostają mrożone konsekwentnie od lat. Gdzie nasi radni vs z Ursynowa i Wilanowa?

 • 14 listopada 2019 o godz. 08:01

  Jeżeli na taśmę papierową wystarczy to będę spał spokojnie.

 • 14 listopada 2019 o godz. 08:31

  Może redakcja spyta się naszych radnych miejskich o to stałe cięcie inwestycji zamiast tylko to relacjonować?
  Po co dodatkowe dwie stacje metra w śródmieściu (wiem, że nie w tym roku, ale), skoro nie ma na podstawowe inwestycje ogólnomiejskie, które mają powstać na Pradze (w tym na Targówku)?

 • 14 listopada 2019 o godz. 08:51

  wiem, że uprawiam propagandę podając liczby i zadając pytania, przecież tego zwykły leming nie robi. Znalazłem dane z wczorajszej konferencji prezydenta Warszawy:”Planowane dochody Warszawy w przyszłym roku to 18,191 mld zł (wobec 17,196 mld w br.), a wydatki 19,928 mld zł (wobec 19,218 mld w br.). Dług Warszawy wzrośnie o 1,737 mld zł.” Czyli dochody wzrosną o około miliard a wydatki o około 700 milionów. Czyli 300 milionów lepiej niż w poprzednim budżecie, więc w jaki sposób sytuacja się pogorszyła ktoś może mi wytłumaczyć?
  Po drugie: 3 z 4 zawieszonych inwestycji dotyczy prawobrzeżnej Warszawy. Czy prawobrzeżna Warszawa to 75% mieszkańców? Powierzchnia to 75% Czy co?

 • 14 listopada 2019 o godz. 09:06

  to teraz czekamy jeszcze na „tradycyjne” obcięcie Nowotrockiej! ;)

 • 14 listopada 2019 o godz. 09:22

  A czy ktoś zauważył, że ceny dwa lata temu były znacznie niższe niż obecnie ? Pytanie , a co ma to do rzeczy? A no ma. To, że dwa lata temu za 100 milionów można było zrealizować jakąś inwestycję , to nie oznacza , że dziś również, a wręcz z powodu wzrostu kosztów pracy i inflacji , takiej samej inwestycji nie można zrealizować za 100 milionów , ale za odpowiednio więcej. A przy zmniejszonym budżecie jest oczywiste wykreślanie niektórych inwestycji , bo budżet się nie domyka . To normalne jak ktoś majstruje przy minimalnym wynagrodzeniu płaconym nie ze swojej kieszeni.

 • 14 listopada 2019 o godz. 09:43

  Niestety faktem jest, że budżet miast jak Warszawa będzie z roku na rok się kurczył i konsekwencją będzie rezygnacja z kolejnych inwestycji. Ale władze Warszawy widać zdecydowały że jak tu się buduje metro to już więcej nic tu nie potrzeba. I konsekwencją tego, że kolejny budżet jest mniejszy od poprzedniego będą cięcia tylko w prawobrzeżnej Warszawie.

 • 14 listopada 2019 o godz. 10:11

  Zawsze były cięte inwestycje po tej stronie Wisły, tu się nic nie zmieniło.
  A co do obwodnicy, to i tak miała się kończyć na Radzymińskiej, bo nie było projektu na przebudowę Żaby.
  Na szczęście jest metro i w miarę szybko z Targówka można wyjechać komunikacją. :)

 • 14 listopada 2019 o godz. 10:27

  Trasy Świętokrzyskiej dawno nie ma. Są tylko popłuczyny z powodu niechlujstwa projektantów. Brak obwodnicy dla Grochowa i okolic to dalsze istnienie grochowskiej bariery kolejowej 6,5 km i deformacja miasta, bo przecież za torami są ważne tereny. Jeszcze raz się sprawdza przysłowie: zrób dziś co jutro zrobić masz. Jutro może się nie dać. Niniejszy machamy Targówkowi przez tory… @Grochow.Praga

 • 14 listopada 2019 o godz. 10:53

  Myślę że powinnismy oczekiwać od radnych i Ratusza wsparcia dla tej części miasta na równi z innymi dzielnicami. Szkoda że jako mieszkańcy sami tłumaczymy ich słabą efektywność dla naszej części miasta, zwalniajac ich z obowiązku poszukiwania rozwiązań. Widać jak to dobrze działa w innych dzielnicach i o tym mowa.

 • 14 listopada 2019 o godz. 11:23

  Kiedy Warszawiacy się obudzą??? Ta ekipa już zawsze będzie ściemniać, a już napewno za nic mają prawostronną część… Wincent mówił ” piniędzy nie ma i nie będzie „….. Haha

 • 14 listopada 2019 o godz. 11:26

  nazwijmy tą obwodnicą imieniem jaśnie panującego w stolicy to może zmieni zdanie.
  Po zakończeniu sprawy śmierdzącej czajki niech miasto ogłosi wysokość kar nałożonych.
  A czy ta awaria Czajki to nie jest wynikiem zaniedbań i braku nadzoru?
  Jeśli tak to wrzućmy te kwoty jako obciążające budżet Warszawy.
  A może się mylę i koszty tych kar zostaną pokryte z podwyżek 100% za wywóz nieczystości.
  Widać wyraźnie, że obecny zarząd pod przewodnictwem prezydenta nie ogrania w dalszym ciągu sprawy zarządzania tak dużym miastem.

  Proszę niech przedstawi prezydent jedną-dwie-trzy sprawy, które po roku czasu zrealizował. Niech się pochwali

 • 14 listopada 2019 o godz. 12:08

  Niestety co do śmieci, podwyżki za Nowa Firmę Partner to skandal. Zmniejszają sukcesywnie ilość wywozów , bo nikt tego z Ratusza nie monitoruje ponieważ kalendarz wywozu działała tylko na 3 miesiace do przodu. Partner na tym korzysta, zmienia terminy wywozów . Liczyliśmy z sąsiadami że mamy mniej wywozów plastikow w tym kwartale o 33% vs to co w teorii,
  a szkła o 20%. Czysty zysk dla Partnera plus ogłoszone podwyżki. Szkoda że Ratusz nie kontroluje i operuje ogolnikami

 • 14 listopada 2019 o godz. 12:18

  Ssak ale jak to obciąży budżet Warszawy to w konsekwencji tak samo dotknie nas wszystkich płacących tu podatki. Więc nie tędy droga.

 • 14 listopada 2019 o godz. 14:16

  K…. Jednak trzeba zawsze głosować za czymś a nie przeciwko. Jak wychodzi z sondaży, że fanboje platformy tak naprawdę tak głosują, bo nienawidzą PIS, to taki R. Trzaskowski może robić co chce i tak PO ma kolejną kadencję w ręku. I co wówczas PO musi. Nic nie musi.

 • 14 listopada 2019 o godz. 17:03

  Takich mamy radnych, którzy nie potrafią walczyć o swoją dzielnicę. Widać, źe im zwisa byle kasa była. W innych dzielnicach ludzie lepiej wybierają swoich radnych.

 • 14 listopada 2019 o godz. 17:17

  D.. nie prezydent, nadaje się co najwyżej na sołtysa Pcimia Dolnego, a nie prezydenta stolicy. Jak można brać jako zakładników połowę swojego miasta? Tu też mieszkają twoi wyborcy!!!
  Jest na niego sposób – Panie Marku Borowski, ma Pan biuro po naszej stronie Wisły, wybierano Pana z naszego okręgu – może warto zawalczyć o to miejsce? Obecnie w senacie każdy głos się liczy, więc chyba jest łatwy sposób by przemówić temu panu do rozsądku – wystarczy poważnie porozmawiać z jego szefem.

 • 14 listopada 2019 o godz. 17:22

  Takiemu Prezydentowi już dziękujemy!
  Ileż osób pluje sobie w brodę, że na niego głosowało! HGW wróć!

 • 14 listopada 2019 o godz. 17:53

  Trzeba było myśleć i właściwie głosować!!!!!!!!

 • 14 listopada 2019 o godz. 18:31

  Szanowni Państwo, proszę mi wytłumaczyć bo pomimo że mieszkam na Targówku mieszkaniowym od dziecka nie bardzo sobie wyobrażam którędy ta obwodnica ma iść. Przecież połączenie okolic obecnego Kauflanda z rondem żaba ma po drodze bloki, szkołę, stację BP. Którędy to ma iść? Przecież nawet jak zrobią jakąś uliczkę którą ostatecznie połączą z jakimś jednym pasem na Oszmianskiej lub w okolicy torów, też nie widzę miejsca na szeroką ulicę to powstanie korek od Grochowa aż do ronda Żaba.

 • 14 listopada 2019 o godz. 18:43

  Niech zmienią projekt na tańszy, i przy okazji bardziej przyjazny mieszkańcom. Prezentowana wersja z ogromnym węzłem przy Radzymińskiej to porażka.

 • 14 listopada 2019 o godz. 19:15

  Czy nikt mi nie odpowie? Duża dyskusja i ubolewanie nad brakiem obwodnicy a ona tylko może sparaliżować naszą okolicę. Przecież fizycznie nie ma którędy przeprowadzić tam 2-3 pasmowej jezdni.

 • 14 listopada 2019 o godz. 19:59

  Żenada. Dalej głosujcie na tego „pana”. Bez słów.

 • 14 listopada 2019 o godz. 20:04

  Tej trasy nie ma co rozpatrywać w sensie paraliżu naszej okolicy, bo okolica i tak jest sparaliżowana, patrząc na to co się dzieje na rondzie Żaba. Trasa miła być alternatywą dla Targowej w połączeniu Pragi Północ i Południe. Na dzień dzisiejszy obwodnicą Pragi jest Wisłostrada. Trzeba pamiętać, że kolejarze od lat przygotowują się do remontu trasy średnicowej i przebudowy wiaduktów nad Targową (będzie ona długo zamknięta).
  A co do wątków politycznych cały praski brzeg traktowany jest jako ten gorszy i przez wszystkie partie polityczne, wszystkie ekipy w ratuszu traktowany jako rezerwuar cięć budżetowych. Jak nie ma pieniędzy, to zawsze coś można po tej stronie Wisły odłożyć na później. I niech o tym pamiętają osoby sprowadzające się do naszej dzielnicy – nie ma co liczyć na poprawę komunikacji i na inwestycje. :)

 • 14 listopada 2019 o godz. 20:22

  Moim zdaniem jak powstanie trasa to będzie korek od samej radzyminskiej do wschodniego. No będzie szybciej niż teraz jest.

 • 15 listopada 2019 o godz. 07:43

  Obwodnica ma być do Wiatracznej, a nie do Wschodniego. Tam to Trasa Tysiąclecia, która już raczej została dawno zaniechana – choć jeden budynek przy niej stoi.
  Trzeba też pamiętać, że przejazd na Naczelnikowskiej jest do zamknięcia.

 • 15 listopada 2019 o godz. 08:02

  Skąd ta informacja, że przejazd przy Naczelnikowskiej zostanie zamknięty.

 • 15 listopada 2019 o godz. 08:15

  Od czasu wybudowania wiaduktu przy Obi wiadomo, że ze względu na przepisy przejazd jest zbyt blisko tego wiaduktu – jest do zamknięcia. Odwlekanie zamknięcia było związane z przygotowywaniem obwodnicy. Ale kiedy go PKP zamknie to nie wiadomo.

 • 15 listopada 2019 o godz. 09:20

  NAWET SZKODA O TYM PISAC .. TYLKO PODBURZACIE LUDZI JESZCZE BARDZIEJ

 • 15 listopada 2019 o godz. 11:44

  DWA RAZY OBIECAĆ TO JAK RAZ ZREALIZOWAĆ? już Hanka przekładała łącznik Pragi południe z Targowkiem a teraz robi to Rafcio golibroda ? nie chce być gorszy! A co z durnym pomysłem tramwaj na Wilanów? Jeden się psuje pozostałe stoją na torach i czekają! Nie lepiej BUS pas na środku .

 • 15 listopada 2019 o godz. 19:44

  Nie rozumiem jednej rzeczy. Są pieniadze na budowę jakiegoś muzeum sztuki nowoczesnej czy coś takiego… Z którego będzie korzystac 2% mieszkańców a z obwodnicy pewnie ok 20% mieszkańców… Panie Prezydencie gdzie jest logika….???

 • 16 listopada 2019 o godz. 13:10

  Trasa ma iść wzdłuż nasypu kolejowego, co logiczne bo taka jest jest jego trasa. Wszystko jest dostępne w internecie, włącznie z wizualizacją.

 • 16 listopada 2019 o godz. 14:49

  A ja nie rozumiem, po jakiego wybudowali ten przeszklony bunkro-pomnik ze schodkami na Placu Piłsudskiego . Po co to komu ? I po jakiego było za to płacić? Na lepiej było zbudować jakieś przedszkole czy żłobek? Pewnie by starczył i na dwa .

 • 16 listopada 2019 o godz. 16:22

  Ludzie , czy wy rozumu nie macie, jak rozmawiacie ze sobą? Tylko przezwiska i kłamstwa! Szkoda słów!

 • 16 listopada 2019 o godz. 17:07

  Miało być a nie będzie. A my możemy im skoczyć gdyż nie ma ,,nas” a są dwa wrogie plemiona.

 • 16 listopada 2019 o godz. 18:42

  A ja uważam, że dobrze iż zrezygnowano z tej obwodnicy. W Warszawie jest już za dużo samochodów. Parkują gdzie się da. Chodnik czy trawnik robi za dziki parking. Miasto powinno zainwestować w komunikację miejską. Więcej autobusów i tramwajów, buspasy. Dość terroryzmu samochodziarzy, którzy nawet chodniki traktują jako drogę.

 • 16 listopada 2019 o godz. 23:42

  Powinno zainwestować …. ale nie zaiwestuje ,bo nie musi. I tak zagłosują.

 • 17 listopada 2019 o godz. 07:02

  no tak, na propagowanie lgbt znalazlo sie 40 mln zlotych,na badziewna strefe relaksu z palet euro-znalazl sie 1 milion ale zeby zalatac kilka dziur w asfalcie na Targówku to juz ciezko znalezc te 2-3 tysiace zlotych,a co dopiero znalezc kilkadziesiat milionów na obwodnice.Dla urzednikow Rafala Lajkonika jest to rzecz niemozliwa.PO=Puste Obietnice

 • 17 listopada 2019 o godz. 07:58

  @Hate. Bo mamy poj…ane spoleczeństwo z wielkimi kompleksami.Sam prezydent Trzaskowski podał (tu nie jestem pewien ale w tych okolicach), ze na 1000 mieszkańcow w Berlinie jest ok. 350 samochodów, w Warszawie ok. 800. Po co? Tam na zachodzie kursowanie komunikacją nie jest wstydem tylko normą. U nas synonim komunikacji to biedota. A samochodami jeżdzi głównie jedna osoba. Bo musi pokazać, że ją stać. I jest leniwa, bo nie może przejść od autobusu czy tramwaju tych 300m, tylko musi pod same drzwi docelowego miejsca. Tylko jak ma ten samochód to żydzi na parking, parkuje na chodniku że pieszy nie może przejść, rozjeżdża trawnik, bo on ma w nosie zieleń. I jeszcze ma pretensje, że dostaje mandat od policji, straży miejskiej za złe parkowanie, a od ZDM za brak opłaty w strefie parkowania.

 • 17 listopada 2019 o godz. 08:02

  Kontynuując. Kierowcy mają także w nosie inne przepisy. Czyli prędkość. Zasuwa po ulicy nierzadko +80 km/h. Przejścia dla pieszych to dla nich nie istnieją. Napisze to wprost. Wiele kierowców tak jeżdżących to potencjalni MORDERCY. Tak, mordercy. Takich to powinno się karać mandatami powyżej 1500 zł. Bo obecne max 500 to tak jakby 2 zł na tacę w kościele. Ale mandatów nie podwyższą nasze władze (niezależnie od szyldu partyjnego) bo się boją to raz. A dwa są takimi samymi kierowcami jak reszta, czyli ma w nosie przepisy. Zresztą były poseł Artur Zawisza, daje idealny przykład jak ma sie w nosie przepisy RD. Zabrali mi prawo jazdy? I tak będę jeździł.

 • 17 listopada 2019 o godz. 17:46

  MIREK ZJEDZ SNICERSA BO Gwiazdorzysz

 • 18 listopada 2019 o godz. 16:22

  Ciemny lud głosuje na POpaprancow którzy od 12 lat obiecują a potem zabierają środki! To samo było z mostem , w błoto wydali parę mln zł z naszej kieszeni.

 • 20 listopada 2019 o godz. 12:29

  Wystarczy żeby Targówek nie brał 500 plus od rządu to będą pieniądze na inne „potrzebne” na Targówku rzeczy.

 • 21 listopada 2019 o godz. 19:56

  Oj tam jakaś obwodnica. Ważne, że Rafalek z Totalnej Obstrukcji bawi się w rządzenie miastem.

 • 23 listopada 2019 o godz. 21:10

  Były pieniądze nie budowali, nie ma pieniędzy nie robią dla nas to bez zmian. Widać gdzie władze PO, czy KO czy jak tam ich będą nazywać mają mieszkańców warszawy. PO prezydenta warszawy Rafał Trzaskowski ma transparentny stosunek do naszej dzielnicy.

 • 24 listopada 2019 o godz. 19:08

  Oj tam oj tam
  nie do świętego nigdy, a do najbliższej kampanii samorządowej.
  Już moglibyście się przestać kompromitować, udając, że wierzycie w obietnice duopolu rządzącego Warszawą od 30 lat: wszelka Lewica + PO.

 • 24 listopada 2019 o godz. 21:09

  ale nie chowaj L Kaczyńskiego pod wszelką Lewicą. :)

 • 1 grudnia 2019 o godz. 13:31

  Jak zwykle PO z PiSem zabiera pieniądze na potrzebne inwestycje. No ale ostatecznie i tak ciemny lud na nich głosuję, to co mają się starać? Rozdają wszystko klechom.

 • 26 lipca 2020 o godz. 11:05

  to podziekujmy trzaskowskiemu i platformie obywatelskiej w kolejnych wyborach!

 • 26 lipca 2020 o godz. 11:06

  a wybierany od lat do senatu borowski cos zrobil w tym kierunku?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.