Syndyk organizuje przetarg na osiedle-widmo

15
Share

Jest nadzieja dla niedokończonego od 10 lat bloku przy ul. Borzymowskiej?

 

Blok na 164 mieszkania przy ul. Borzymowskiej 34/36, niedaleko św. Wincentego, miał był oddany do użytku w 2009 roku – jednak przed 10 laty budowa zamarła. Deweloper, firma Edbud (swego czasu gigant na rynku nieruchomości) zbankrutowała, a potem okazało się, że nie miała nawet praw do działki, na której zdążyła postawić wielki budynek w stanie surowym.

Szacuje się, że niedoszli mieszkańcy bloku (do dziś walczący o swoje prawa w sądach) zapłacili Edbudowi łącznie ok. 22 mln zł. Teraz wartość rynkowa niedokończonej, niszczejącej od lat nieruchomości została oszacowana na 10-12 mln zł. I można ją za zbliżoną kwotę właśnie kupić – a właściwie wydzierżawić od Skarbu Państwa.

Przetarg ogłosił Syndyk Tycjan Saltarski w postępowaniu upadłościowym firmy Euro-Ring Development (która przed plajtą dysponowała prawem do działki przy Borzymowskiej). Cena wywoławcza to 12,67 mln zł z VAT.

Czy sprzedaż opuszczonej inwestycji oznacza, że blok może zostać dokończony i oddany do użytku, a ludzie, którzy przed laty zapłacili za mieszkania teraz wreszcie je dostaną? Niekoniecznie.

Przedmiotem przetragu są bowiem tylko prawa i obowiązki wynikające z podpisanej przed dwudziestu laty umowy dzierżawy działki przy Borzymowskiej. A więc nawet nie własność tego terenu. Co więcej, Syndyk wyraźnie zastrzega, że ewentualnemu zwycięzcy przetargu nie dostarczy żadnej dokumentacji bloku, ba, w żadnym zakresie nie gwarantuje, że zakończenie budowy w ogóle jest możliwe.

Czy przy takich warunkach znajdzie się chętny, który wyłoży ponad 12 milionów zł za dzierżawę działki z niedokończonym blokiem o tak niepewnej sytuacji?

Przekonamy się o tym na początku lutego 2020 roku – wtedy właśnie przetarg na osiedle-widmo przy Borzymowskiej ma zostać rozstrzygnięty.

 

zdjęcie na górze: niedokończony blok przy ul. Borzymowskiej / fot. archiwum targowek.info

 

15
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx