Tak działa propaganda. Czego NIE przeczytaliście o klinice Budzik

23
Share

Obok szpitala Bródnowskiego uroczyście rozpoczęła się budowa kliniki, w której pacjenci będą wybudzani ze śpiączki. To wspaniała wiadomość! Ale przyjrzyjmy się, jak to wydarzenie opisali najważniejsi uczestnicy uroczystości…

 

O tym, że obok szpitala Bródnowskiego przy ul. Kondratowicza zostanie wybudowana klinika zajmująca się wybudzaniem ze śpiączki dorosłych, pisaliśmy w ciągu ostatniego roku na targowek.info kilkukrotnie.

Co bardzo ciekawe, ten projekt, oprócz szczytnego celu ratowania ludzi, jest też zaskakującym przykładem na udaną współpracę nieszczególnie się lubiących środowisk politycznych.

Klinikę „Budzik” prowadzi bowiem fundacja „Akogo?”, założona przez znaną aktorkę Ewę Błaszczyk. Lecz działkę na budowę bródnowskiego ośrodka użyczył samorząd Mazowsza (w którym władzę trzyma koalicja PO-PSL z niezniszczalnym marszałkiem Adamem Struzikiem na czele). Zaś pieniądze na budowę placówki wyłożył Fundusz Sprawiedliwości kierowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości (PiS, w którym rządzi twardą ręką Zbigniew Ziobro).

Jak by nie patrzeć, to wspólnemu działaniu PO, PiS i PSL zawdzięczamy, że w pierwszej połowie 2022 roku na Bródnie zacznie działać trzypiętrowy budynek o powierzchni 3800 m², wyposażony w 16 łóżek oraz specjalistyczny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny.

Ale… nie dowiecie się tego z oficjalnych komunikatów polityków. Gdyby wierzyć ich informacjom, to 26 listopada 2019 r. pod szpitalem na Kondratowicza odbyły się dwie oddzielne uroczystości związane z dwoma różnymi „Budzikami”.

Wszystko dzięki samorządowi

„Fundacja „Akogo?” rozpoczyna budowę Kliniki „Budzik” dla dorosłych. Obiekt powstanie tuż obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego na działce, która jest własnością samorządu Mazowsza” – to pierwsze zdania oficjalnego komunikatu Urzędu Marszałkowskiego.

To, że działkę na której powstanie klinika, użyczył Samorząd Województwa Mazowieckiego, jest powtórzone w informacji dwukrotnie. Pada też koszt budowy kliniki (39,2 mln zł), ale już o tym, skąd się wzięły te pieniądze nie ma informacji. Komunikat ilustrują trzy zdjęcia z uroczystości rozpoczęcia budowy, na których w ciasnych kadrach są kolejno pokazani marszałek Struzik, Ewa Błaszczyk i szefowa Szpitala Bródnowskiego Teresa Bogiel.

O Funduszu Sprawiedliwości, Ministerstwie Sprawiedliwości, Zbigniewie Ziobrze nie ma w komunikacie samorządu Mazowsza ani słowa.

 

Ale jeśli kręcicie teraz z niedowierzaniem głową, to zajrzyjcie do oficjalnej informacji prasowej Ministerstwa Sprawiedliwości

Wszystko dzięki ministerstwu

„Minister Zbigniew Ziobro na uroczystości rozpoczęcia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych” –  już tytuł komunikatu nie pozostawia wątpliwości, kto zdaniem urzędników ministerstwa jest najważniejszy.

W całej informacji prasowej nazwa sponsorującego inwestycję Funduszu Sprawiedliwości powtórzona jest aż sześciokrotnie. O tym skąd wzięła się działka pod budowę napomknięto jeden raz – lecz tylko w kontekście „terenu Szpitala Bródnowskiego”. O samorządzie Mazowsza czy Adamie Struziku nie ma ani słowa.

Do swojego komunikatu Ministerstwo Sprawiedliwości dołączyło aż pięć zdjęć z uroczystości rozpoczęcia budowy Budzika. Na wszystkich jest Zbigniew Ziobro w towarzystwie Ewy Błaszczyk. Marszałek Mazowsza pojawia się na jednym zdjęciu w tle, ale nie jest podpisany.

 

Paradoksalnie pełną informację o tym, kto dał ziemię, a kto dał pieniądze, oraz że na uroczystym rozpoczęciu budowy byli i marszałek Struzik i minister Ziobro, ba, że stali obok siebie, przeczytamy i zobaczymy w… komunikacie Urzędu Dzielnicy Targówek.

Prawda o Targówku

W targóweckiej informacji prasowej wszystkie zaangażowane w budowę Budzika instytucje i osoby są starannie wymienione oraz pokazane na zdjęciach. Dodatkowo ważną rolę w informacji o inwestycji odgrywa, całkowicie pominięty w „konkurencyjnych” komunikatach, burmistrz Targówka Sławomir Antonik.

Wygląda więc na to, że w zalewie propagandy różnych obozów politycznych, nasz urząd wyróżnia się wyjątkowym obiektywizmem… Cieszymy się? Oczywiście.

Lecz też pamiętamy, że burmistrz Antonik, choć od lat rządzi dzielnicą Targówek w koalicji z PO, to jeśli tylko widzi dla siebie odpowiednio wymierne korzyści, potrafi gładko zawrzeć koalicję z PiS. I zagadka jego „obiektywizmu” jest już rozwiązana.

Jedyne zdjęcie, na którym można zobaczyć wszystkich głównych uczestników uroczystości rozpoczęcia budowy kliniki Budzik – od lewej: Adam Struzik, Zbigniew Ziobro, Ewa Błaszczyk, Sławomir Antonik (zdjęcie: Urząd Dzielnicy Targówek)

 

Dodajmy na koniec, że idąc za politycznymi sympatiami, podobną selekcję informacji zaserwowały nam ogólnopolskie media. Np. w poświęconym „Budzikowi” artykule w Gazecie Wyborczej nie ma ani słowa o finansowym wsparciu ministerstwa PiS. Zaś w materiale telewizyjnych Wiadomości na ten sam temat nie ma oczywiście najmniejszego śladu po wkładzie samorządu PO-PSL.

W zaistniałych okolicznościach, jeśli szukacie naprawdę obiektywnych informacji z Targówka, polecamy wam jednak targowek.info…

 

23
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx