Tunel metra na Bródno już powstaje

6
Share

Na razie „na sucho” – nie pod ziemią, ale w tymczasowej fabryce na Marywilskiej.

 

Budowa ostatniego odcinka II linii metra w naszej dzielnicy toczy się bez większych zgrzytów. Warszawskie Metro poinformowało, że rozpoczęła się produkcja „tubingów”, czyli betonowych obudów tunelu metra, które zostaną zainstalowane pod ziemią na Zaciszu i Bródnie.

Produkcja odbywa się niedaleko – w specjalnie przystosowanych halach przy ul. Marywilskiej na Białołęce. Pierścień obudowy tunelu to potężna konstrukcja o średnicy ok. 6,5 m, składająca się z pięciu elementów podstawowych oraz szóstego klucza (elementu w formie trapezu, który zamyka pierścień). Do jego wykonania potrzebnych jest 8 m3 mieszanki betonu, włókien polipropylenowych i ok. 600 kg stalowej konstrukcji zbrojenia. Każdy taki pierścień waży aż 20 ton.

Jak sumiennie podliczyli budowniczowie metra, łącznie do powstania tuneli odcinka bródnowskiego potrzebnych będzie 3900 pierścieni, a że każdy składa się z sześciu elementów, łącznie trzeba wyprodukować ich aż 23 400 sztuk.

Linia produkcyjna żelbetonowych pierścieni nie szokuje prędkością: tworzony jest 1 element na godzinę, więc w ciągu doby można wyprodukować maksymalnie 24 elementy. Produkcja na Marywilskiej trwa od października i obecnie, jak chwali się metro, jest już gotowych 500 tubingów.

Drążenie tuneli metra na Zaciszu i Bródnie ruszy wiosną 2020 r.

A produkcja tubingów, które znajdą się pod ziemią w naszej dzielnicy, wygląda tak:

wszystkie zdjęcia i fim: Metro Warszawskie
6
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx