Zabytek na Radzymińskiej jest teraz piękny! Ale obok wyrasta coś wielkiego | | targowek.info

Zabytek na Radzymińskiej jest teraz piękny! Ale obok wyrasta coś wielkiego

Wielka – choć tajemnicza – przemiana opuszczonego domu kolejowego z XIX wieku.

 

Jeśli przez parę miesięcy nie byliście na ul. Radzymińskiej w okolicy stacji benzynowej Circle-K (d. Statoil), teraz będziecie przecierali oczy ze zdumienia.

Przemiana rudery na Radzymińskiej

Zapuszczona kolejowa rudera z czerwonej cegły, w której przez ostatnie lata na przemian pomieszkiwali podpalający ją bezdomni oraz działał punkt skupu złomu, zniknęła. Lecz nie została zburzona! Przeciwnie – została pieczołowicie odrestaurowana. Ponad 120-letnie ściany z cegieł starannie umyto z graffiti i oczyszczono, tak że teraz lśnią jakby były nowe. Całkowicie nowy jest dwuspadowy dach, który położono na także nowej, drewnianej więźbie ze zdobieniami.

Remont budynku dalej trwa, jeszcze nie ma okien ani drzwi, niewykończone są dalej wnętrza – ale wzniesiony z czerwonej cegły pomiędzy 1875 a 1900 rokiem kolejowy dom, jeden z najstarszych na Targówku, już olśniewa odzyskaną urodą. 

Co powstanie w zabytku na Targówku

Lecz na działce przy ul. Radzymińskiej 94 nie jest już sam… Tuż obok XIX-wiecznego zabytku, w odległości dosłownie dwóch metrów, wyrósł nowoczesny betonowy pawilon, obecnie w stanie surowym. Nowy budynek jest piętrowy i choć na obu kondygnacjach będzie miał duże przeszkolne ściany, które dodają mu lekkości, to już przytłacza swoim rozmiarem sąsiadujący zabytek. Kilkanaście metrów dalej na tej samej działce budowany jest jeszcze trzeci, jeszcze większy budynek.

Co tam powstaje? Niestety, inwestor i wykonawca w jednej osobie, firma ZBR Budrem z Ostrowa Wielkopolskiego, nie jest skory do udzielania takich informacji. Wciąż nie ujawnia też wizualizacji całej inwestycji.

Restauracja na ul. Radzymińskiej

Dlatego jedyne, co obecnie wiemy na pewno, to że w wyremontowanym zabytku i sąsiadującym nowym piętrowym budynku (które będą ze sobą połączone szklanym łącznikiem) będzie się mieścić „lokal handlowo-usługowy”, czyli po prostu restauracja. Inwestycja planowo ma się zakończyć do 31 stycznia 2020 roku.

W czerwcu, gdy opisywaliśmy początek remontu XIX-wiecznego domu kolejowego, napisaliśmy na targowek.info: „To mógłby być jeden z najpiękniejszych historycznych budynków Targówka. I może jeszcze będzie…”. Wszystko wskazuje na to, że nasze nadzieje się spełną – o ile pozytywnego efektu nie zniszczy doklejona do niego nowoczesna zabudowa.

 

AKTUALIZACJA (8.11.2019): Już nie ma wątpliwości – dzisiaj rano na remontownym zabytku rozpoczął się montaż szyldów. W remontowanym zabytku przy ulicy Radzymińskiej 94 oraz w dobudowanym do niego piętrowym budynku będzie restauracja/fast food McDonald’s. W drugim nowym budynku (w głębi działki) ulokuje się sklep/market Biedronka.

 

Kilka zdjęć remontowanego zabytku i nowego budynku obok niego (fot. z 5.11.2019):

A tak wyglądał on jeszcze w lecie 2019 r….

wszystkie zdjęcia: targowek.info

PRZECZYTAJ TEŻ:

22 komentarzy na temat “Zabytek na Radzymińskiej jest teraz piękny! Ale obok wyrasta coś wielkiego

 • 6 listopada 2019 o godz. 08:24

  Czy to jest koło przystanku Piotra Skargi?

 • 6 listopada 2019 o godz. 08:41

  Tak :)

 • 6 listopada 2019 o godz. 09:41

  Lepszy rydz niż nic. Fajnie że będzie nowa knajpka

 • 6 listopada 2019 o godz. 09:48

  Z tego co słyszałem od osób które coś tam działają (wszak budynki pod sieciówki muszą spełniać konkretne wymagania) ma tam być KFC. I na chłodno pomyśleć to jest to chyba prawdopodobne. Mak odpada, jest na Młodzieńczej a KFC dopiero w M1, Wileński i CH Targówek.

 • 6 listopada 2019 o godz. 10:28

  Niestety bedzie to McDonald. Nie KFC.
  Jest ich za duzo na samym Targówku Ale cóż zrobić.

 • 6 listopada 2019 o godz. 11:41

  No to jak będzie Mac, to będzie smród olejów w promieniu 100 metrów. Tak jak w lasku Bródnowskim w pobliżu CH na Głębockiej.

 • 6 listopada 2019 o godz. 13:50

  Z pewnych źrodel, będzie Biedronka

 • 6 listopada 2019 o godz. 14:51

  Napiszcie co się dzieje w „galerii Dolcan” na Łodygowej. Bo trwają prace a nic nigdzie nie jest opisane na co tam Się teraz zanosi że będzie.

 • 6 listopada 2019 o godz. 17:24

  Zdecydujcie się czy Mac czy KFC… bo wolałbym KFC, McDonald’sy są dosłownie wszędzie!!

 • 6 listopada 2019 o godz. 18:57

  Bedzie Mc Drive.Jak wyjedziesz z pobliskiej stacji benzynowej na ktorej wlasnie skonczyly sie hot-dogi nie bedziesz sie musial nawet rozpedzac.Tu dostaniesz ten sam asortyment.

 • 6 listopada 2019 o godz. 21:33

  Będzie Biedronka i McDonald’s.

 • 7 listopada 2019 o godz. 08:25

  Biedronka super!!!!!! :)))

 • 7 listopada 2019 o godz. 09:20

  a to mnie zmartwiliście, myślałem, że będzie to prawdziwa restauracja.

 • 7 listopada 2019 o godz. 16:14

  Bedzie KFC, zobaczcie ze bryla taka sama jak w KFC w Trium.

 • 7 listopada 2019 o godz. 18:05

  Szkoda, źe nie prawdziwa restauracja np.włoska albo meksykańska. Ktoś kto pisze, źe KFC czy McDonald’s to restauracja jest w błędzie i to duźym.

 • 7 listopada 2019 o godz. 21:57

  panowie z budowy mówią że McD’s

 • 7 listopada 2019 o godz. 23:56

  McD’s i Biedronka. Podobno wzorcowa Biedronka cokolwiek to oznacza

 • 8 listopada 2019 o godz. 15:20

  Elo mordeczki. Rozwiej wasze wątpliwości i ukruce temat. Właśnie zawiesili logo MC i Biedry. Wiex jest kombo :D za jednym susem skoczy się po parówki i zje czisa.
  Z fartem

 • 8 listopada 2019 o godz. 16:23

  Potwierdzam , wlasnie przechodzilem obok

 • 9 listopada 2019 o godz. 01:35

  Śmieciówka (McDonald) i śmieciówka (Biedronka), czyli na poziomie aspiracji przeciętnego Targówczanina / przeciętnej Targówczanki.

  W innej dzielnicy taka lokalizacja byłaby ryzykowna, bo po tej stronie Radzymińskiej de facto niczego nie ma a przejście z zamieszkanej strony przez wielopasmówkę, to wyzwanie. Tu jednak być może się sprawdzi.

  Dokąd ta strona Radzymińskiej nie przestanie mieć przemysłowego charakteru (pozostałości zakładów, tory kolejowe, stacje), nigdy nie będzie to przestrzeń dla normalnej restauracji. Normalnej a a nie fast foodu czy przydrożnej karczmy serwującej mega porcje za 20 zł gotowane przez cały dzień z dodatkiem sody i innych konserwantów.

  Ale OK. Lepiej coś tam zbudować, niż zburzyć zabytek.

 • 10 listopada 2019 o godz. 14:45

  Hurraa , kolejna biedra i macdonald, super ????

 • 10 listopada 2019 o godz. 15:24

  Jest dobrze. Coś na ośce będzie siedziało. Nie mogę się doczekać :)
  Pozostaje jedno pytanie : czerwona cegła restauracja, budynek obok dyskont a co będzie w trzecim największym budynku?
  Sam nie mam pojęcia hmmm może mini galeria? Jak myślicie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.