Najlepszy blok Warszawy stoi na Targówku!

44
Share

Blok z ulicy Witebskiej dostał Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy.

 

Wczoraj wieczorem (12 grudnia 2019 r.) na uroczystej gali w Pałacu Kultury i Nauki przyznano najbardziej prestiżowe nagrody dla stołecznej architektury: Nagrody Architektoniczne Prezydenta m.st. Warszawy.

To piąta edycja tych nagród, co roku wygrywa po kilka obiektów w różnych kategoriach, ale jeszcze żaden budynek z naszej dzielnicy nigdy niczego nie zdobył. Aż do teraz.

W tegorocznej edycji konkursu w kategorii „najlepszy obiekt mieszkalny” zwyciężył kameralny blok przy ulicy Witebskiej 6 (na wysokości skrzyżowania z Poleską) na Targówku Mieszkaniowym.

To pięciopiętrowy blok, w którym znajduje się tylko 26 mieszkań. Jury konkursu uzasadnia, że „wyróżnia się jakością wśród peerelowskich mrówkowców i punktowców w tej części Targówka”. Z pewnością wyróżnia się jego elewacja – urozmaicona nieregularnie rozrzuconymi oknami i loggiami różnej wielkości, ozdobionych detalami i obramieniami z cegieł.

Jurorom spodobała się też minimalistyczna architektura klatek schodowych bloku na Witebskiej 6. Ich ściany wykonano z betonu architektonicznego, posadzki z lastriko, zaś balustrady z pomalowanej stali.

„Najlepszy obiekt mieszkalny” Warszawy zaprojektowali architekci z pracowni TZA, a zbudowała firma Agena Inwestycje (Agena Development). Ten deweloper specjalizuje się w oryginalnej architekturze – ich drugi blok w naszej dzielnicy, na Turmonckiej 9 na Bródnie, też wyróżnia się z otoczenia.

Na marginesie, do Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy nominowana w tym roku była też inna inwestycja z Targówka. W kategorii „najlepsza rewitalizacja” o zwycięstwo walczyło Centrum Kultury i Aktywności z ulicy Siarczanej. Ten obiekt musiał jednak uznać wyższość rewitalizacji praskiego Konesera.

Twórcom i mieszkańcom najlepszego bloku z Witebskiej gratulujemy! A wszystkim przypominamy, że choć to pierwsza nagroda architektoniczna dla Targówka od Prezydenta Warszawy, to nie pierwsza w ogóle.

Kilka lat temu blok z ul. Goworowskiej zdobył nagrodę „Inwestycji przyjaznej środowisku”. Zaś dom jednorodzinny z ul. Horodelskiej zwyciężył w superprestiżowym plebiscycie „Życie w Architekturze”, w którym nagrodę wręczał nie prezydent Warszawy – ale prezydent RP.

 

Kilka zdjęć zdobywcy Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy z Targówka (wszystkie zdjęcia – Miasto Stołeczne Warszawa/Piotr Krajewski):

44
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx