Jak zmienił się Targówek przez 25 lat?

23
Share

Podobno jest nas mniej (?), za to rodzimy więcej dzieci. Choć zawieramy mniej ślubów i mamy mniejsze mieszkania. Urząd Statystyczny podsumował 25 lat istnienia dzielnicy Targówek.

 

W tym roku minęło 25 lat od zmiany ustroju Warszawy, w którym administracyjnie narodziła się nasza dzielnica, jaką znamy dziś. W roku 1994 Sejm RP specjalną ustawą podzielił stolicę Polski na 11 gmin. Wśród nich była też gmina Warszawa-Targówek, której wyznaczono wciąż aktualne (z malutkim wyjątkiem) granice.

Tamten ustrój utrzymał się tylko 8 lat – już w 2002 roku gminy zostały zlikwidowane. Od tamtej pory stolica podzielona jest na 18 dzielnic. Także gmina Warszawa-Targówek zmieniła się wtedy w regularną stołeczną dzielnicę (o czym wielu mieszkańców dziwnie zapomina, wciąż mówiąc np. o „urzędzie gminy na Kondratowicza”…).

Dlaczego w ogóle o tym piszemy? Gdyż z okazji jubileuszu 25-lecia Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował okolicznościowy zestaw informacji, pokazujący jak zmieniła się nasza dzielnica (konkretnie jej „charakterystyka społeczno-gospodarcza”) przez ostatnie ćwierć wieku. 

Ilu mieszkańców ma Targówek?

Choć już na samym początku informacji US wyczuwamy mały zgrzyt. Wg danych statystycznych między 1994 a 2019 rokiem liczba mieszkańców dzielnicy Targówek zmniejszyła się o 4,1%, czyli ponad 5 tysięcy ludzi (1994: 129,2 tys. osób, obecnie 124 tys. osób).

Tyle jest nas oficjalnie, lecz liczba nowozbudowanych bloków podpowiada intuicyjnie, że jest inaczej. Zaś analiza “big data” z sieci telefonii komórkowych namacalnie potwierdza, że tak naprawdę na Targówku mieszka obecnie około 145 tys. ludzi (więcej na ten temat: czytaj tutaj).

Śluby i narodziny na Targówku

Ale wróćmy do danych warszawskiego Urzędu Statystycznego. Przez 25 lat, co w sumie nie dziwi, zestarzeliśmy się. W 1994 roku tylko 14,5% mieszkańców dzielnicy Targówek miało ponad 60 lat. Dziś jest to już 28,6%.

Chociaż się starzejemy, to dzielnie się rozmnażamy. W ubiegłym roku w dzielnicy urodziło się 1357 dzieci, aż o 417 więcej niż w 1994 r. Za to ich rodzice rzadziej są małżeństwem. 25 lat temu na Targówku udzielono 612 ślubów, teraz tylko 570.

Nowe mieszkania na Targówku

Wspomnieliśmy przed chwilą o wielkiej liczbie nowych bloków – i warszawski Urząd Statystyczny to potwierdza. W 2018 roku w dzielnicy Targówek oddano do użytkowania aż 1803 mieszkania. Natomiast w 1994 roku nowych mieszkań było zaledwie 207.

Za to zmniejszyła się ich powierzchnia. Ćwierć wieku temu nowe mieszkanie na Targówku miało średnio 68,6 m2, w kolejnych latach bywało nawet, że ta powierzchnia przekraczała 70 m2, ale obecnie przeciętnie nowe mieszkanie w dzielnicy ma zaledwie 56,3 m2.

To tylko niektóre z jubileuszowych danych opublikowanych przez Urząd Statystyczny w Warszawie. Więcej możecie wyczytać na poniższej infografice.

A jaka według was zaszła największa zmiana na Targówku przez te 25 lat?

 

Pamiętajcie też: Bródno to nie Targówek (ani nie Zacisze)!

 

23
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx