Może być jeszcze lepiej! Odkrycie na Bródnie to nie tur a… prażubr?! | | targowek.info

Może być jeszcze lepiej! Odkrycie na Bródnie to nie tur a… prażubr?!

Nie, to nie jest ukryta reklama pewnego piwa. To nowe ustalenia archeologów.

 

O ciekawym odkryciu na budowie II linii metra na Bródnie pisaliśmy wczoraj. U zbiegu ulic Kondratowicza i Rembielińskiej koparka wykopała kości pradawnego zwierzęcia: fragmenty czaszki z rogiem oraz oczodołem i część górnej szczęki z dwoma zębami.

„Na pierwszy rzut oka” archeolodzy oszacowali, że mogą to być to szczątki tura sprzed około 8-9 tysięcy lat. Ale potem znaleziono nowe kości, przyjrzano się dokładnie wszystkim i teraz naukowcy rozważają, że to może nie być tur, tylko… prażubr!

Informację o tym przekazało Radio Kolor, które rozmawiało z Wojciechem Borkowskim, wicedyrektorem Państwowego Muzeum Archeologicznego.

„Zatarliśmy ręce, bo to byłoby jeszcze wspanialsze odkrycie. Może mieć około 12 do 14 tysięcy lat co najmniej – powiedział w Radiu Kolor dyrektor Borkowski.

Eksperci zauważyli np. że rogi tura są lekko skręcone spiralnie – a róg odnaleziony na Bródnie jest prosty. Jak u prażubrów. Jeśli ta hipoteza się potwierdzi, znalezisko okaże się na pewno starsze, gdyż gatunek ten wymarł około 10 tysięcy lat temu.

Żeby mieć całkowitą pewność co do gatunku i wieku zwierzęcia odkrytego na budowie metra na Bródnie, próbki znaleziska zbadają wkrótce najlepsi w Polsce eksperci od żubrów, prażubrów i turów – czyli naukowcy z Białowieży.

Prażubr (Bison priscus, żubr pierwotny) osiągał 2,5 m wysokości, 4,5 m długości i ważył 2,5 tony. Uważa się, że współczesne żubry pojawiły się w wyniku skrzyżowania prażubra i tura.

 

Archeolodzy i róg tura/prażubra na budowie metra na Bródnie / fot. Metro Warszawskie

 

zdjęcie na górze: fragment reklamy „Prażubr – Jego legendarność”/YouTube / UM Warszawa

PRZECZYTAJ TEŻ:

10 komentarzy na temat “Może być jeszcze lepiej! Odkrycie na Bródnie to nie tur a… prażubr?!

 • 20 grudnia 2019 o godz. 16:06

  Jak dla mnie to jest to taki miś na miarę naszych czasów

 • 20 grudnia 2019 o godz. 16:44

  Teraz pytanie: czy wstrzymano budowę i na jak długo?

 • 21 grudnia 2019 o godz. 05:58

  Maskotka PiSu???

 • 21 grudnia 2019 o godz. 08:24

  Najlepsi na Bródnie eksperci od żubrów i prażubrów (0,5 l w puszce) są pod Biedrą!!!

 • 21 grudnia 2019 o godz. 08:30

  Komentarze pod artykułem – klasyka netu. Artykuł traktuje o sprawach naukowych, a 75% użytecznych id**tów sprowadza zagadnienia do polityki. No niestety na innych portalach też tak jest.

 • 22 grudnia 2019 o godz. 02:17

  To niezwykle ciekawe, po czym my jeszcze stąpamy. Teraz części tego się dowiadujemy. A co tam jest jeszcze? Na pewno dużo wojny. W zeszłym roku na Żelaznej znaleziono dwa pociski moździerzowe. Gdy saperzy odjechali znaleziono kolejne. W sumie było ich 46. Na googlach znalazłem zdjęcie z 45 roku i wydaje mi się, że tam było stanowisko ogniowe. Lata temu (70-te XX wieku) czytałem w Perspektywach (ktoś jeszcze pamięta to wydawnictwo?), relację świadka, który widział, jak na teren dzisiejszych ogródków przy Radzymińskiej/tory kolejowe (to w pobliżu stacji Targówek Mieszkaniowy) spadł pocisk z Karla (kaliber 600 mm) i nie eksplodował. Ciekawe czy po nas też ktoś będzie „chodził” za 10 000 lat? Oczywiście jeżeli coś po nas zostanie.

 • 22 grudnia 2019 o godz. 21:19

  @GreG: Józef Szwejk wysnuł teorię, że po wiekach badacze odkryją epokę nocników cynowych. Ci, co będą chodzić po nas, odkryją epokę plastikowych wiaderek ?.

 • 24 grudnia 2019 o godz. 00:41

  Pewnie Prakopacz rzucała cały miesiącami w tego biednego prażubra aż zdechł i spowodowała wyginięcie całego gatunku.

 • 24 grudnia 2019 o godz. 10:32

  Prażubra teraz trzeba umieścić w herbie!

 • 26 grudnia 2019 o godz. 01:56

  @HerbarZ:
  Koniecznie z ogonem ryby !!! :o)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.