Rusza budowa przystanku PKP Warszawa Targówek (eks-Stalowa)

19
Share

Na razie to tylko przebudowa torów, główne roboty zaczną się po nowym roku. Uwaga, pociągi SKM linii S3 zmieniają trasę!

 

Stacja Warszawa Targówek będzie się znajdowała na linii kolejowej nr 2/E20, tuż przy markecie Tesco (wkrótce Kaufland) i wiadukcie kolejowym nad Radzymińską/al. Solidarności.

Według planów ta inwestycja powinna się właśnie kończyć. Jak to zwykle w PKP, jest potężne opóźnienie, ale w końcu kolejarze naprawdę zaczynają budowę przystanku na granicy Targówka i Pragi.

Pociągi SKM S3 zmieniają trasę

Właściwe roboty ruszą na początku 2020 roku, ale pierwsze poważne utrudnienia pojawią się już 15 grudnia. Jak informuje ZTM, od tego dnia do odwołania (na około pół roku) pociągi linii S3 zostaną wycofane z torów nad Radzymińską. W związku z tym ominą stacje Warszawa Wschodnia i Warszawa Centralna.

Od 15 grudnia 2019 pociągi SKM linii S3 pojadą tak: Warszawa Lotnisko Chopina – (…) – Warszawa Al. Jerozolimskie – Warszawa Zachodnia p. 8 – Warszawa Wola – Warszawa Młynów – Warszawa Koło – Warszawa Powązki – Warszawa Gdańska – Warszawa ZOO – Warszawa Praga – Warszawa Toruńska (…) – Legionowo/Legionowo Piaski/Wieliszew.

Powstanie też kadłubkowa linia S30, kursująca dotychczasową trasą S3 przez Warszawę Centralną – ale tylko jeden raz dziennie. O której godzinie pojedzie ten jedyny pociąg, jeszcze nie podano. Wciąż przez Wschodnią i Centralną będą jeździły pociągi Kolei Mazowieckich.

Poważne ograniczenie ruchu pociągów pozwoli kolejarzom rozkręcić prace na torach, np. przy wymianie rozjazdów czy urządzeń sterowania ruchem. Większe roboty budowlane zaczną się w 2020 roku i potrwają około roku. Otwarcia stacji PKP Warszawa Targówek możemy się więc realnie spodziewać w pierwszej połowie roku 2021.

Powrót stacji Warszawa Targówek

Jak jednak pisaliśmy na targowek.info, tak naprawdę mieszkańcy Targówka będą mieli z tej inwestycji niewielki pożytek. Przystanek został odsunięty od ul. Radzymińskiej (będzie między nimi chodnik). A w przyszłości (fakt, znów kosmicznie odległej) pomiędzy torami a blokami Targówka Mieszkaniowego powstanie Obwodnica Śródmiejska.

„Na pocieszenie” kolejarze zdecydowali się zmienić nazwę tego przystanku z „Warszawa-Stalowa” na „Warszawa-Targówek”. Dzięki temu po blisko pół wieku nazwa naszej dzielnicy wróci do rozkładów kolejowych. Do 1974 roku nazywał się tak jeden z przystanków wąskotorowej Kolejki Mareckiej, która „zaiwaniała” wzdłuż ulicy Radzymińskiej.

 

Zdjęcie na górze: tak wyglądają nowe przystanki budowane przez PKP – Warszawa Stalowa/Szwedzka zapewne będzie wyglądała podobnie / fot. PKP PLK

19
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx