Rusza budowa przystanku PKP Warszawa Targówek (eks-Stalowa) | | targowek.info

Rusza budowa przystanku PKP Warszawa Targówek (eks-Stalowa)

Na razie to tylko przebudowa torów, główne roboty zaczną się po nowym roku. Uwaga, pociągi SKM linii S3 zmieniają trasę!

 

Stacja Warszawa Targówek będzie się znajdowała na linii kolejowej nr 2/E20, tuż przy markecie Tesco (wkrótce Kaufland) i wiadukcie kolejowym nad Radzymińską/al. Solidarności.

Według planów ta inwestycja powinna się właśnie kończyć. Jak to zwykle w PKP, jest potężne opóźnienie, ale w końcu kolejarze naprawdę zaczynają budowę przystanku na granicy Targówka i Pragi.

Pociągi SKM S3 zmieniają trasę

Właściwe roboty ruszą na początku 2020 roku, ale pierwsze poważne utrudnienia pojawią się już 15 grudnia. Jak informuje ZTM, od tego dnia do odwołania (na około pół roku) pociągi linii S3 zostaną wycofane z torów nad Radzymińską. W związku z tym ominą stacje Warszawa Wschodnia i Warszawa Centralna.

Od 15 grudnia 2019 pociągi SKM linii S3 pojadą tak: Warszawa Lotnisko Chopina – (…) – Warszawa Al. Jerozolimskie – Warszawa Zachodnia p. 8 – Warszawa Wola – Warszawa Młynów – Warszawa Koło – Warszawa Powązki – Warszawa Gdańska – Warszawa ZOO – Warszawa Praga – Warszawa Toruńska (…) – Legionowo/Legionowo Piaski/Wieliszew.

Powstanie też kadłubkowa linia S30, kursująca dotychczasową trasą S3 przez Warszawę Centralną – ale tylko jeden raz dziennie. O której godzinie pojedzie ten jedyny pociąg, jeszcze nie podano. Wciąż przez Wschodnią i Centralną będą jeździły pociągi Kolei Mazowieckich.

Poważne ograniczenie ruchu pociągów pozwoli kolejarzom rozkręcić prace na torach, np. przy wymianie rozjazdów czy urządzeń sterowania ruchem. Większe roboty budowlane zaczną się w 2020 roku i potrwają około roku. Otwarcia stacji PKP Warszawa Targówek możemy się więc realnie spodziewać w pierwszej połowie roku 2021.

Powrót stacji Warszawa Targówek

Jak jednak pisaliśmy na targowek.info, tak naprawdę mieszkańcy Targówka będą mieli z tej inwestycji niewielki pożytek. Przystanek został odsunięty od ul. Radzymińskiej (będzie między nimi chodnik). A w przyszłości (fakt, znów kosmicznie odległej) pomiędzy torami a blokami Targówka Mieszkaniowego powstanie Obwodnica Śródmiejska.

„Na pocieszenie” kolejarze zdecydowali się zmienić nazwę tego przystanku z „Warszawa-Stalowa” na „Warszawa-Targówek”. Dzięki temu po blisko pół wieku nazwa naszej dzielnicy wróci do rozkładów kolejowych. Do 1974 roku nazywał się tak jeden z przystanków wąskotorowej Kolejki Mareckiej, która „zaiwaniała” wzdłuż ulicy Radzymińskiej.

 

Zdjęcie na górze: tak wyglądają nowe przystanki budowane przez PKP – Warszawa Stalowa/Szwedzka zapewne będzie wyglądała podobnie / fot. PKP PLK

PRZECZYTAJ TEŻ:

19 komentarzy na temat “Rusza budowa przystanku PKP Warszawa Targówek (eks-Stalowa)

 • 5 grudnia 2019 o godz. 08:55

  Dlaczego nikt z forumowiczow nie prousza tematu drogi wzdluz dzialek przy Korzona… tam sie zrobila autostrada… dzisiaj jeden taki cwaniak prawie by dostal w kly… jechal ponad 70 km/h!!!!0

 • 5 grudnia 2019 o godz. 10:01

  I w przyszłości najpierw jadąc od centrum będzie sekwencja stacji PKP: Targówek, Praga, Toruńska. Dziwne.

 • 5 grudnia 2019 o godz. 10:46

  Przecież to jest bez sensu, nazwać stację tak samo jak stacja metra oddalona o kawał drogi. O budowaniu stacji w środku pustkowia nie wspomnę ?.

 • 5 grudnia 2019 o godz. 10:59

  Oni wszedzie pchają nazwe Targówek. Na Brodnie też bedzie stacja metra Targówek-Ratusz zamiast Kondratowicza, dlatego na Targówku zrobili nazwe Targówek Mieszkaniowy. Lokalne nazwy osiedli są niszczone.

 • 5 grudnia 2019 o godz. 11:04

  Roboty maja potrwać około roku? To jest jakiś żart? Tam będzie parking na – 10 czy co?

 • 5 grudnia 2019 o godz. 11:59

  Dlaczego nie PKP Warszawa Targówek Mieszkaniowy? Targówek to duża dzielnica, ludzie nie będą wiedzieli gdzie wysiadają!

 • 5 grudnia 2019 o godz. 14:54

  Proponuję jasną nazwę Targówek – Kaufland.

 • 5 grudnia 2019 o godz. 21:27

  JA PROPONUJE NAZWE PRZYSTANEK KOLEJOWY WARSZAWA TARGÓWEK PRZY ZAJEZDNI AUTOBUSOWEJ STALOWA NIEDALEKO RADZYMIŃSKIEJ BLISKO METRA I BYM JESZCZE DODAŁ PALIWA ORLEN

 • 6 grudnia 2019 o godz. 09:24

  Ciekawe ile będzie trwał dojazd na Okęcie :) ale fajnie ze bedzie bepośrednie połączenie z targówka na lotnisko, super pytanie tylko jak dojechac do tej stacji z „centrum targówka”

 • 6 grudnia 2019 o godz. 18:09

  Niech pani radna Wujastyk znowu walczy o nazwę Targówek Mieszkaniowy jak w metrze

 • 7 grudnia 2019 o godz. 17:56

  Jeszcze tylko zapewnić postoje Pendolino i gitara :-)

 • 8 grudnia 2019 o godz. 10:33

  To ja będzie można dotrzeć od strony Legionowa na Dworzec Wschodni?

 • 8 grudnia 2019 o godz. 11:56

  Lotniskowym RL co 60 minut

 • 11 grudnia 2019 o godz. 11:25

  Jaka będzie odległośc od metra?

 • 17 grudnia 2019 o godz. 21:14

  Jak tylko powstanie stacja,to deweloper & spólka zrownajà z ziemià ogrodki dzialkowe i postawià tam piekne dizajnerskie bloki wiec nikt juz nie bedzie gadal o ,,stacji w szczerym polu”.

 • 22 grudnia 2019 o godz. 11:01

  Oby

 • 9 stycznia 2020 o godz. 15:48

  Jestem mieszkańcem Targówka i mam mieszkanie ale nie na Targówku-Mieszkaniowym.[ ale to kretyńska nazwa] tylko na Targówku.

 • 20 marca 2020 o godz. 23:48

  Liczne słoiczki spod Siedlec powinny się dowiedzieć, że linia kolejowa i przyszły przystanek leżą na terenie części dzielnicy Praga, konkretnie na terenie tzw. Nowej Pragi, wydzielonej z Pragi właściwej jeszcze w XIX. wieku. A więc nazwa przystanku powinna brzmieć: Warszawa Nowa Praga. I wszystko.

 • 8 września 2020 o godz. 16:16

  piwna mordeczka @/: Obyś nie wykrakał

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.