Domy kultury „Świt” i „Zacisze” mają być połączone!

29
Share

Działają na różnym obszarze, mają różną ofertę, charakter i historię. Mimo to rządzący Targówkiem chcą połączyć bródnowski Dom Kultury „Świt” i zaciszański „Zacisze” w jedną całość.

 

Podobno ten pomysł krążył po targóweckim ratuszu od dawna – ale wcześniej nikt nie traktował go na serio. Aż do teraz. Na najbliższej sesji rady dzielnicy Targówek (w czwartek, 30 stycznia 2020) ma zostać przegłosowane „Stanowisko w sprawie połączenia samorządowych instytucji kultury: Domu Kultury „Świt” i Domu Kultury „Zacisze” w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy”.

DK Świt i DK Zacisze należą do najpopularniejszych domów kultury w całej Warszawie. Ten pierwszy znajduje się obok wielkich bloków na Bródnie, ten drugi obok domków jednorodzinnych na Zaciszu. (A pomiędzy nimi straszy „kulturalna pustynia” na Targówku Mieszkaniowym). Instytucje mają różnych odbiorców i różną ofertę. Świt ma salę kinową, Zacisze wkrótce będzie poważnie rozbudowane. Dzieli je bardzo wiele. Dlaczego mają więc być połączone?

Połączenie domów kultury – czyj to pomysł

Projekt intensywnie promują (na sali obrad, ale też w topornej „kampanii pr-owej” na Facebooku) współrządzący dzielnicą Targówek radni Platformy Obywatelskiej.

Tak uzasadniają połączenie dwóch zupełnie różnych instytucji kultury w projekcie uchwały:

„Połączenie umożliwi lepsze planowanie budżetu i efektywniejsze gospodarowanie środkami publicznymi”. (…) „Nie ulegnie obniżeniu jakość i liczba świadczonych usług, przeciwnie, pozwoli to na zwiększenie dostępu do bezpłatnej oferty dla mieszkańców i elastyczne reagowanie na lokalne potrzeby w obszarze organizowania przedsięwzięć kulturalnych na terenie dzielnicy”. (…) „Dotychczasowe instytucje kultury nadal będą funkcjonowały w obszarze komunikacji jako „Świt” i „Zacisze”, zachowując wypracowane latami stałe formaty dla lokalnych społeczności” – zapewniają pomysłodawcy w uzasadnieniu stanowiska.

Dyrektorzy DK Świt i DK Zacisze

Przy wszystkich różnicach, do niedawna „Świt” i „Zacisze” łączyło jedno: dyrektorzy obu tych placówek zasiadali na swoich stanowiskach od dziesięcioleci. Jacek Białek w „Świcie” od 1985 roku, Bożenna Dydek na „Zaciszu” od 1997 roku. Oboje z sukcesem przeobrazili swoje instytucje z zapyziałych PRL-owskich klubików w nowoczesne ośrodki kulturalne. A z racji swojego stażu i doświadczenia, przez długi czas byli też odporni na mniejsze i większe naciski lokalnych polityków.

Jednak w połowie 2019 roku Jacek Białek został odwołany w nietypowych okolicznościach. Zastąpiła go bez konkursu – jako pełniąca obowiązki dyrektora – Lidia Krawczyk, związana z szefem targóweckiej PO Krzysztofem Miszewskim. Zaś w grudniu 2019 roku do dymisji podała się Bożenna Dydek. „Jest to moja przemyślana i niewymuszona decyzja” – zapewnia w oświadczeniu pani dyrektor, która na stanowisku pozostanie do końca marca 2020 r.

Te dwie zmiany kadrowe otworzyły „wolne pole” do połączenia obu placówek.

Świt i Zacisze razem – mieszkańcy oburzeni

Formalny pomysł połączenia „Świtu” i „Zacisza” ujrzał światlo dzienne przed weekendem i przez te kilka dni wzburzył mieszkańców. Ich zasadniczy zarzut można streścić w jednym zdaniu: „Jeśli coś dobrze działa, to po co to zmieniać?”. Mieszkańcy obawiają się m.in. utraty wyjątkowości obu ośrodków, ujednolicenia ich oferty i tego, że jeden dyrektor nie da rady zapanować nad dwoma tak odrębnymi placówkami.

Jedno mnie martwi. Moja decyzja o rezygnacji spowodowała „ruchy” wokół mojego kochanego Domu Kultury Zacisze. Zawsze byłam i jestem za samodzielnością placówek kultury. Łączenie nie dodaje skrzydeł” – uważa dyrektor Bożenna Dydek.

Radni PO z Targówka w licznych dyskusjach i postach w internecie zapewniają, że połączenie domów kultury na Targówku m.in. pozwoli lepiej wydawać pieniądze z budżetu. Ma to powiększyć ofertę placówek (także, co obiecują radni, o bezpłatne zajęcia) i pozwoli na otworzenie ich filli na Bródnie i Zaciszu.

Rządzący dzielnicą nie poruszają na razie tematu, kto miałby kierować nowym, połączonym domem kultury na Targówku. Czy osoba związana z kulturą, wyłoniona w konkursie, czy raczej osoba związana z lokalną polityką, tak jak w niedawano otwartym Centrum Kultury i Aktywności na Targówku Fabrycznym?

O połączeniu zadecyduje ratusz

Ostateczna decyzja w sprawie połączenia domów kultury „Świt” i „Zacisze” zapadnie jednak nie na Targówku, ale w warszawskim ratuszu na placu Bankowym.

Doświadczenie pokazuje, że w sprawach, które mieszkańcy naszej dzielnicy masowo popierają (np. budowy dróg) głos radnych z Targówka kompletnie tam się nie liczy. A jak będzie w sprawach, w których mieszkańcy są przeciw? 

 

29
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx