Ranking liceów 2020. Które liceum jest najlepsze na Targówku? | | targowek.info

Ranking liceów 2020. Które liceum jest najlepsze na Targówku?

Fundacja „Perspektywy” po raz 29. oceniła warszawskie licea ogólnokształcące. Na Targówku… bez zmian.

 

Wiadomo, każdy ranking ma wady i zalety, i żaden nie przedstawia obiektywnej prawdy. Ale jednak ranking prowadzony od niemal trzech dekad przez „Perspektywy” porządkuje licealną rzeczywistość Warszawy i pokazuje znaczenie poszczególnych szkół i dzielnic w mieście. Na przykład znaczenie Targówka.

Ogólniaki „jak zwykle” prześwietlono za pomocą trzech kryteriów: sukcesów szkoły w olimpiadach, wyników matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyników matury z przedmiotów dodatkowych (wszystko na podstawie olimpiad i matur z roku ubiegłego).

W 2020 roku oceniono równo 100 szkół średnich z całej Warszawy – w tej setce znalazły się trzy licea z dzielnicy Targówek.

W porównaniu do poprzedniego roku nic się u nas nie zmieniło: najlepszym liceum na Targówku w 2020 roku ponownie jest liceum im. Schumana z ul. Olgierda. Drugie miejsce w dzielnicy zajmuje liceum im. Lisa-Kuli z ul. Oszmiańskiej, zaś trzecie jest liceum im. Czarnieckiego z ul. Żuromińskiej.

W skali Warszawy wygląda to mniej imponująco. Wszystkie trzy targóweckie licea sklasyfikowano w dolnej połówce rankingu.

 • CXXXVII LO im. Schumana – 55 miejsce w Warszawie (awans z 56. miejsca) 46.04 pkt na 100 możliwych
 • XIII LO im. L. Lisa-Kuli – 61 miejsce w Warszawie (awans z 66. miejsca) 43.39 pkt
 • XLVI LO im. Czarnieckiego – 94 miejsce w Warszawie (spadek z 80. miejsca) 32.33 pkt

Pozostałe licea ogólnokształcące z Targówka nie zmieściły się w pierwszej setce w Warszawie i nie zostały sklasyfikowane. Najlepszą szkołą średnią w całej stolicy zostało uznane ponownie XIV LO im. Staszica z Ochoty.

Cały ranking znajduje sie tutaj.

 

zdjęcie ilustracyjne – maturzyści z Targówka tańczą poloneza w Parku Wiecha / fot. archiwum/UD Targówek

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

4 komentarzy na temat “Ranking liceów 2020. Które liceum jest najlepsze na Targówku?

 • 13 stycznia 2020 o godz. 09:26

  To działa chyba na zasadzie sprężenia zwrotnego:
  Do najlepszych liceów uczęszczają po prostu najzdolniejsi uczniowie. Reklama szkoły przyciąga tych najlepszych i jest duży odsiew. Im coraz zdolniejsi uczniowie – tym liceum coraz wyżej w rankingu i jeszcze większa moc przyciągania przyszłych „Nobli”. Nie bez znaczenia zapewne jest też fakt, że w tych topowych liceach po prostu chcą pracować najambitniejsi nauczyciele. No bo chyba nie mają tam wyższych stawek – raczej kwestie ambicjonalne.

 • 13 stycznia 2020 o godz. 11:59

  Nie dziwi mnie dobry wynik Schumana, wróżę tej szkole kolejne awanse. Kilkanaście lat temu liceum Lisa-Kuli było chyba na 35 miejscu i była to najlepsza szkoła po praskiej stronie po Władysławie IV i Powstańcach Warszawy. Od lat szkoła traciła punkty, dobrze, że w tym roku wreszcie awansowała bo to całkiem niezła placówka. Wszyscy zdają matury, może gorzej z błyskotliwymi wynikami. Pamiętajmy, że w Warszawie jest bodajże 300 liceów, większość jest poza rankingami, to jaki tam jest poziom! Szkoda, że autor tekstu nie pisze o pseudoliceum na Bartniczej, gdzie w tym roku 2/3 nie zdało matury z matematyki a 1/3 z angielskiego. Niestety w renomowanych szkołach jest inne podejście do nauki, presja na olimpiady, rozwój osobisty co procentuje na studiach i w ogóle w życiu. Tego trochę brakuje na Oszmiańskiej.

 • 13 stycznia 2020 o godz. 15:55

  Okazuje się , że byłem w prawie elitarnym LO. Ech młodość.

 • 14 stycznia 2020 o godz. 08:47

  No cóż, rzetelność przekazywanych informacji w takich rankingach, oraz rzetelność naszych mediów nigdy nie stała na najwyższym poziomie porównywanie placówek oświatowych tylko w stosunku procentowym nie jest miernikiem poziomu szkoły. Jak można porównywać Schumana do np. Lisa-Kuli w stosunku 1:1 skoro liczba oddziałów i liczba uczniów są tak różne . I oczywiście wysokość punktowanego miejsca to liczba punktów na maturze im mniej uczniów z wyższą punktacją tym teoretycznie wyższy wynik ale to tylko teoria. Więc drodzy autorzy tekstu może zaszczycicie swoją obecnością najpierw placówkę o której piszecie, a potem napiszecie rzetelny artykuł. Olimpiady i matury obowiązkowe to nie wykładnik poziomu szkoły , olimpiada to dwóch trzech uczniów, a szkoła to ok. 1000 uczniów i jednak w tym rankingu XIII jest na pierwszym miejscu nie chodzi o jednostkę chodzi o wszystkich uczniów którym stwarza się możliwości rozwoju , edukacji oraz realizacji własnych pasji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.