Pracownicy DK Zacisze sprzeciwiają się łączeniu domów kultury

13
Share

„Decyzja polityczna o zmianie kształtu naszego domu kultury została podjęta poza społecznością Zacisza oraz zespołu Domu Kultury Zacisze”.

 

Protest przeciwko zadziwiającym, nie konsultowanym z nikim planom połączenia dwóch targóweckich domów kultury – „Świtu” z Bródna i „Zacisza” z Zacisza – zatacza coraz większe kręgi. Wczoraj (w środę) głos w tej sprawie zabrali pracownicy DK Zacisze. Poniżej przekazujemy ich oświadczenie, opublikowane na oficjalnej stronie internetowej placówki:

 

Stanowisko Zespołu Domu Kultury Zacisze w sprawie połączenia instytucji

50 lat temu Dom Kultury Zacisze zbudowali mieszkańcy, bo wierzyli, że kultura i miejsce spotkań są ważne.

Przez wszystkie lata zespół domu kultury z sukcesami odpowiadał na potrzeby społeczności lokalnej. Potwierdzeniem tego są wyniki ostatniego badania odbiorców oferty kulturalnej, którzy bardzo wysoko ocenili działania merytoryczne – wydarzenia, warsztaty i zajęcia.

Instytucje podlegające łączeniu zostają wykreślone z rejestru instytucji kultury i konsekwencją jest zakończenie ich bytu prawnego. Oznacza to również, że przestaje istnieć Dom Kultury Zacisze z tradycją ponad 50 letnią.

Największą wartością, którą należy zachować jest różnorodność dwóch domów kultury. To stanowi o ich atrakcyjności, konkurencyjności, bardzo dobrym dopasowaniu lokalnym, identyfikacji grup odbiorców z tymi miejscami, wpływie mieszkańców na program i podejmowane działania.

Argumentem przedstawianym za połączeniem są m.in. finanse np. wygospodarowanie środków na bezpłatne warsztaty. Chcielibyśmy poznać analizę finansową i plan finansowy tego projektu. W obecnych budżetach domów kultury dotacja podmiotowa jest zbyt niska i nawet po dodaniu wypracowanych środków domy kultury nie mogą sobie pozwolić na prowadzenie bezpłatnej edukacji artystycznej.

Tematem bardzo ważnym dla Domu Kultury Zacisze jest rozbudowa – obiecana, zaplanowana, z koncepcją zapłaconą z pieniędzy mieszkańców w ramach budżetu partycypacyjnego. Ważne jest zachowanie samodzielności Domu Kultury Zacisze z dyrektorem, który tu, na miejscu dopilnuje gromadzenia dokumentacji i procesu rozbudowy.

Mamy nadzieję, że rozbudowa w związku z rozlicznymi planami tworzenia filii nie jest zagrożona. Byłaby to ogromna strata dla Zacisza. Jest to od wielu lat bardzo oczekiwana inwestycja przez mieszkańców, która już raz w 2012 roku była odłożona.

Reasumując:

Dom Kultury Zacisze to prężnie działająca instytucja kultury, którą cechuje lokalność, bliskość człowieka, dialog z mieszkańcami, bogata oferta na wysokim poziomie, profesjonalna kadra, rozpoznawalność. Mamy dobrą markę i dobre oceny naszej działalności.

Zastanawia fakt, jak ma się koncepcja połączenia domów kultury w kontekście celów zawartych w nowej strategii Warszawy 2030, dla przykładu:

Punkt 1,2 odpowiedzialna wspólnota – czyli wspólnie decydujemy o naszym mieście. Nic o nas bez nas jako podstawa działania. Pytanie: gdzie narodził się pomysł połączenia instytucji? Jak szerokie konsultacje społeczne zostały przeprowadzone? Czy mieszkańcy Zacisza mogli wypowiedzieć się na ten temat?

Odpowiadając: mieszkańcy Zacisza nie znali planu połączenia, nie zostali zapytani o zdanie. Są pozbawieni wpływu na kształt ich otoczenia.

Nawiązując dalej do strategii Warszawy. Punkt 4,1. Rozwijamy nasz twórczy potencjał – czyli wspomniana wcześniej różnorodność dająca mieszkańcom Targówka wybór.

Decyzja polityczna o zmianie kształtu naszego domu kultury została podjęta poza społecznością Zacisza oraz zespołu Domu Kultury Zacisze.

Zespół Domu Kultury Zacisze

 

Przypomnijmy – szerzej pisaliśmy o tym na targowek.info w zeszłym tygodniu – że do połącznia dwóch domów kultury prą współrządzący dzielnicą Targówek lokalni radni Platformy Obywatelskiej i Spółdzielni Bródno. Ci sami, którzy obsadzili swoimi ludźmi już dwie inne duże instytucje w dzielnicy.

Przykładowo w Centrum Kultury i Aktywności na Targówku Fabrycznym dyrektorem jest była wiceburmistrz Targówka Agnieszka Szmulewicz (Spółdzielnia), zaś organizacją imprez zajmuje się inna eks-wiceburmistrz Dorota Kozielska (PO). Z kolei bródnowskim „Świtem” obecnie rządzi bez konkursu – jako pełniąca obowiązki dyrektora – Lidia Krawczyk, związana z szefem targóweckiej PO Krzysztofem Miszewskim. Natomiast imprezy organizuje Aneta Wyczółkowska, aktualna radna Targówka (PO).

Ale być może to oczywiście tylko zbieg okoliczności. Ostateczną decyzję w sprawie połączenia domów kultury „Świt” i „Zacisze” podejmie Rada Warszawy.

 

13
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx