Skok na domy kultury. PO bierze wszystko | | targowek.info

Skok na domy kultury. PO bierze wszystko

W cieniu ważnych ogólnopolskich wydarzeń, w tym samym czasie gdy PiS dewastuje prawo i niszczy niezależność sądów w Polsce, Platforma Obywatelska robi własny skok na władzę. Malutki w skali kraju, ale wielki w skali warszawskiej dzielnicy Targówek.

 

W ostatni piątek (7 lutego 2020) prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nadał dwa stanowiska dyrektorskie na Targówku – w Domu Kultury „Świt” oraz Domu Kultury „Zacisze” – osobom nieszczególnie znanym ze związków z kulturą, ale za to dobrze znanym ze związków z PO.

Nowa dyrektor DK Świt

Oficjalnie i bez konkursu dyrektorem DK „Świt” została Lidia Krawczyk.  Pani Krawczyk rządziła „Świtem” jako „pełniąca obowiązki” już od lata 2019 roku, gdy zastąpiła odwołanego z zaskakujących okolicznościach zasłużonego, wieloletniego dyrektora tej placówki Jacka Białka. Teraz została formalnie dyrektorem, od razu na 7-letnią kadencję.

Oficjalny biogram Lidii Krawczyk nigdzie nie jest dostępny. Jedyne co wiadomo, to że przez wiele lat pracowała w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych – niesławnej samorządowej firmie, będącej „przechowalnią” dla dziesiątków działaczy PO. Do dziś pracuje w niej m.in. szef targóweckiej Platformy Krzysztof Miszewski. O MJWPU jeszcze za chwilę napiszemy.

Nowy dyrektor DK Zacisze

O ile oficjalnego powołania Lidii Krawczyk można się było spodziewać, to nowy dyrektor domu kultury „Zacisze” jest zaskoczeniem. Od ostatniego piątku „pełniącym obowiązki” dyrektora w tej placówce jest Rafał Dworacki, który zastąpił zasłużoną, wieloletnią dyrektor Bożennę Dydek. Pani Dydek w grudniu podała się do dymisji, ale miała kierować „Zaciszem” jeszcze do końca marca 2020 r.

O Rafale Dworackim wiemy ciut więcej. To prominentny działacz PO w dzielnicy, który nawet przez chwilę (od grudnia 2017 r. do listopada 2018 r.) był wiceburmistrzem Targówka. Wcześniej pracował we wspomnianej Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych, a ostatnie miesiące „przezimował” w innej samorządowej instytucji: Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy na stanowisku zastępcy dyrektora. O targóweckiej Bibliotece jeszcze za chwilę napiszemy.

Dyrektor Centrum Kultury i Aktywności

Warszawska dzielnica Targówek prowadzi trzy samorządowe domy kultury. Ten trzeci, najnowszy, to „Centrum Kultury i Aktywności” na Targówku Fabrycznym. Tutaj nie było problemów z pozbywaniem się zasłużonych dyrektorów – od początku (czyli od niewiele ponad roku) dyrektorem CKiA jest Agnieszka Szmulewicz, była wiceburmistrz Targówka z ramienia koalicji PO i Spółdzielni Bródno.

Co ciekawe, pani Szmulewicz została odwołana ze stanowiska wiceburmistrza w grudniu 2017 roku, żeby zrobić miejsce w zarządzie dzielnicy właśnie dla Rafała Dworackiego. Parę miesięcy pomiędzy tym wydarzeniem, a zajęciem stołka w CKiA, przeczekała na posadzie… zastępcy dyrektora Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy.

Aha, ponieważ Agnieszka Szmulewicz nawet bardziej niż z PO jest związana ze Sławomirem Antonikiem, burmistrzem Targówka i prominentnym działaczem Spółdzielni Bródno, w targóweckim Centrum Kultury i Aktywności znajdziemy jeszcze jedną eks-wiceburmistrz, tym razem już bezpośrednio związaną z PO Dorotę Kozielską.

Połączenie domów kultury Świt i Zacisze

Jak dyrektorskie decyzje Rafała Trzaskowskiego wpłyną na inny pomysł Platformy Obywatelskiej na Targówku dotyczący domów kultury w naszej dzielnicy: połączenia „Świtu” i „Zacisza” w jedną instytucję?

Prą do tego na siłę targóweccy radni PO, budząc cichy sprzeciw pracowników DK Świt i głośny protest pracowników DK Zacisze. Przeciwko jest też coraz więcej mieszkańców. Jeden z nich napisał petycję, którą podpisało już blisko 400 osób.

„My niżej podpisani nie zgadzamy się na połączenie Domu Kultury Zacisze z Domem Kultury Świt.

Pomysł ten został opracowany w wąskim gronie radnych Dzielnicy Targówek i zgłoszony przez nich niespodziewanie. Nie był wcześniej konsultowany ani z lokalną społecznością, ani z korzystającymi z zajęć, ani z pracownikami Domu Kultury Zacisze.

Za pomysłem nie stoją ani analizy społeczne, ani ekonomiczne. Radni-pomysłodawcy – w toku dyskusji internetowych oraz w czasie obrad w Radzie Dzielnicy – nie byli w stanie odpowiedzieć, jakie skutki przyniesie połączenie Domów Kultury” – czytamy w internetowej petycji, którą można podpisać tutaj.

Decyzję o połączeniu domów kultury, podobnie jak o nominacjach na ich dyrektorów, nie zapadają jednak bezpośrednio na Targówku. O tym decydują prezydent miasta oraz radni całej Warszawy. Czyli warszawska Platforma Obywatelska.

 

Agnieszka Szmulewicz i Rafał Dworacki
Agnieszka Szmulewicz i Rafał Dworacki (pierwsi z prawej) – wierni współpracownicy PO na Targówku, którzy świetnie odnaleźli się w kulturze / fot. archiwum/Facebook/Platforma Obywatelska Koło Targówek

 

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

30 komentarzy na temat “Skok na domy kultury. PO bierze wszystko

 • 10 lutego 2020 o godz. 06:22

  PiS dewastuje prawo i niszczy sądy w tym samym czasie ?

 • 10 lutego 2020 o godz. 06:38

  PiS robi to co należało zrobić w 1989r. Lepiej późno niż wcale.

 • 10 lutego 2020 o godz. 07:05

  Nic tylko honorowo bojkotować te domy kultury.

  Co do dewastacji sądów: były, są i będą wolne. Moja sprawa o nakaz zapłaty, najprostsza z najprostszych, w 2012 roku trwała 6 miesięcy. Wypisanie przez sąd 2 kartek A4. To już SOR-y są szybsze.

 • 10 lutego 2020 o godz. 08:35

  „W cieniu ważnych ogólnopolskich wydarzeń, w tym samym czasie gdy PiS dewastuje prawo i niszczy niezależność sądów w Polsce” – a co to ma być za ocena? Czy szanowny redaktor/ka może zostawić swoje prywatne osądy w toalecie? Sądy są zdewastowane przez komunizm i należy je oczyścić jak najszybciej!

 • 10 lutego 2020 o godz. 08:44

  Pis dewastuje- skończymy jak Wenezuela- soon i pis-dy będą chyba zadowolone. a co do tekst rozumiem, że teksty Bernarda już są ok?

 • 10 lutego 2020 o godz. 08:47

  Dewastuje. Sądy mają działać zgodnie z prawem – a prawo stanowią politycy. Tak samo dzielą pieniądze. A PO powinno być wstyd. Robią to samo, co krytykują.
  Niech uzasadnią swoje decyzje, a nie tak cichcem, po kryjomu :-(

 • 10 lutego 2020 o godz. 09:48

  Bo PiS to pyta wyborców co robić i liczy się z ich głosem. Nie wybielajcie rzeczywistości w której żyjemy. Wójt zostaje prezesem największego koncernu w tej części Europy. To wygląda normalnie? Aha, zapomniałem że pewnie był konkurs…

 • 10 lutego 2020 o godz. 11:28

  Jedni drugich są warci – kasa, kasa, kasa. I nawet światopoglad nie bardzo ich różnicuje bo w partii prawicowej, antykomunistycznej i odwołujacej się do chrześcijanstwa mamy rozwodników, członkow PZPR i lewicowy program, podobnie jak w partii liberalnej mamy lewicowy program, i skrajnych, nieliberalnych katolików. Tylko kogo to obchodzi jak ludzie dzis instrukcji do pralki nie potrafią przeczytać ze zrozumieniem, jak wierzą bezgranicznie w każdą głupotę podaną przez Fakt, TVP czy rządzacych, bo cos takiego jak myślenie krytyczne dawno w społeczeństwie wyginęło, bo coraz wiecej ludzi prezentuje typowo murzyńską postawę roszczeniową – nam się po prostu należy i co by tu zrobic by mieć a sie nie narobić, bo przecież najechali nas kiedyś krzyżacy, bo druga wojna, bo ci co sie dorobili to zlodzieje… na koniec – jak ma byc lepiej jak poziom zaangażowania spolecznego bliski jest dna a tych ktorzy probuja coś robić z przekąsem nazywa się ” społeczniakami” a nie ” społecznikami”. I tak życie będzie sie toczyc dalej a kraj lub lokalna społecznośc bedzie dymana raz z lewej raz z prawej.

 • 10 lutego 2020 o godz. 12:59

  te przechowalnie są super, bardzo mi się to podoba, tylko dla wtajemniczonych

 • 10 lutego 2020 o godz. 14:32

  Skandaliczna ocena autora wpisu zarówno jeśli chodzi o działania PiS, jak i PO. Ktoś u was trochę popłynął. Taki pogląd, że PiS niszczy Polskę może wygłaszać tylko skończony dureń, albo osoba, która nigdy z wymiarem „sprawiedliwości” nie miała najmniejszej styczności. Chyba czas pożegnać się z czytaniem tej propagandowej, lewicowej stronki Targówek.info… juszczyszyn.info

  Radzę następnym razem takie prywatne opinie zostawić dla siebie, panie/pani autorze. Sądy należy zreformować, bo to, co tam się obecnie dzieje nadaje się wyłącznie na scenariusz filmu kryminalnego.

 • 10 lutego 2020 o godz. 15:01

  qBA a może zdradzisz jakieś konkrety to się dzieje ?
  takie pustosłowie nie uczyni cię wiarygodnym

 • 10 lutego 2020 o godz. 15:48

  Skandaliczna ocena komentatora qBA. Spostrzeżenia jak najbardziej adekwatne do obecnej sytuacji na poziomie państwowym i lokalnym. Chyba żeś pan trochę popłynął w tym swoim poście. Taki pogląd że PiS nie niszczy Polski może wygłaszać tylko skończony dureń, albo osoba która na prawo ma spojrzenie przez pryzmat moralności Kalego (jak inni kradną to źle a jak moi kradną to dobrze i można ich ułaskawić). panie qBA – czas chyba pożegnać się z czytaniem partyjnych periodyków i oglądaniem reżimowej Tuby Jarosława, bo do zlasowanym mózgu już blisko.

  Radzę Następnym razem tak prywatne opinie zostawić sobie panie komentatorze. Tak się składa, że – w przeciwieństwie do tego co próbuje osiągnąć PIS – żyjemy jeszcze w państwie w którym wartością jest pluralizm poglądów i media mogą przekazywać różne opinie, niekoniecznie zgodne z linią KC PIS. To władze trzeba zreformować, bo to co się dzieje przypomina obecnie czasy głębokiego PRLu. A co do sądów – ta reforma niczego nie zmieni w aspekcie którego oczekujesz. Chodzi tylko o podporzadkowanie sędziów władzy tak jak podporządkowano już media. A to że wierzysz w bajki o sprawiedliwy h sądach PIS pokazuje tylko że jesteś podatny na propagandę.

  PS twoja nieudolność poraża. Chciałeś pokazać obiektywizm wrzucając w pierwsze zdanie PIS i PO ale potem przepuściłeś już całkowicie jednostronną propagandowa tyradę.

  Mniej zacietrzewienia, więcej samodzielnego myślenia.

 • 10 lutego 2020 o godz. 16:34

  Jest oczywistą oczywistością że PiS niszczy Polskę!

 • 10 lutego 2020 o godz. 16:44

  W państwach autorytarnych rządzący chcą całkowicie podporządkować sobie sądownictwo aby więcej bezkarnie kraść. Jak nie masz nad głową organu kontroli kradniesz ile dusza zapragnie – proste. Równia pochyła……………PiS wprowadza nam PRLpis.

  Ale się nie damy, przeczekamy, znajdziemy, rozliczymy…..

 • 10 lutego 2020 o godz. 17:22

  Warszawa to nie miasto stan umysłu.

 • 10 lutego 2020 o godz. 17:23

  Forum zaatakowały pisowskie trole, dla których reforma sądownictwa polega na zawłaszczeniu tych sądów przez miernoty, posłuszne Ziobrze. PO robi to samo. Też wsadza miernoty na dyrektorskie stanowiska.

 • 10 lutego 2020 o godz. 17:42

  Oj Edku – chyba Freudowskie przejezyczenie ci się przytrafiło kiedy pisałeś o pisowskich trolach… Tak, tak dużo pisowskich troli gloryfikujacych obecny rząd, „darmowe” pieniadze i wszelkie reformy zawłaszczajace państwo się tu przewija.

  Ale masz rację, zreszta ktos powyżej już o tym pisał – jedni i drudzy robią to samo, bo tak naprawdę dziś dla PiS i PO władza to nie służba a zwykla praca, więc chodzi o to by jak najwiecej zarobić i dać swoim jak najwiecej zarobić, czy w rządzie czy w samorządzie.

 • 10 lutego 2020 o godz. 17:55

  Na takie stanowiska powinny być rozpisane konkursy a nie wybory partyjne. Szkoda tych Domów Kultury, bo ci co przyszli wszystko zniszczą, nie maja pasji, co więcej nie znają się na tym. Pani Dydek, Pan Białek to była klasa sama w sobie ludzie na poziomie znający sie na rzeczy a teraz partyjni pionierzy będą rządzić. Przykre to bardzo.

 • 10 lutego 2020 o godz. 18:17

  Oczyszczać sądy z komunistycznych pomioteł i Targówek z sięgających bruku mediów made by gimbaza.

 • 10 lutego 2020 o godz. 19:22

  Zbigniew – ale z ciebie gimbaza. Jak by chodzilo o czyszczenie sądów z komuchów to rząd w pierwszej kolejnosci wyczysciłby się z Piotrowicza a tak to tylko bajki wciskane ciemnocie, żeby przykryć rzeczywisty cel jakim jest przejecie trzeciej władzy by wprowadzić model sowiecki gdzie jeden guru jest wladzą ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, realizowaną za pośrednictwem marionetek.

 • 11 lutego 2020 o godz. 10:11

  PiS robi to co powinno być zrobione 30 lat temu, a PO ulewa się Polakom wszystkimi dziurkami. PO to partia wroga Polsce i Polakom, przychylna Niemcom ich interesom.

 • 11 lutego 2020 o godz. 10:12

  Świetnie i wspaniale. Wybraliście takich gnomów to nie narzekajcie. Wybierajcie tak dalej to zobaczycie czym to się skończy ale nie zazdroszczę.

 • 11 lutego 2020 o godz. 10:32

  PiS jest dobry sędziów pozwalniać tych co za PRL-u robiła a prokuratorów zostawić takich jak Stanisław Piotrowicz ba zróbmy go sędzia TK a co my możemy wszystko. W takim razie 30 lat temu Piotrowicz powinien zakaczyc swoją karierę.

 • 11 lutego 2020 o godz. 11:01

  I to była moja ostatnia wizyta na tym lewicowym portalu.
  Żegnam

 • 11 lutego 2020 o godz. 12:10

  Ha, ha, ha… Aleś dal do pieca panie zniesmaczony. Caly artykuł jest o niewłasciwych dzialanuach PO a tylko jedno zdanie krytykuje PIS a ty już czujesz sie urażony. Typowo arabskie myslenie – ja mogę robić co chcę i wytykać wszystkim wszystko ale jak ktos mi wytknie to juz obraza majestatu. Masz rację – uciekaj i sie nie wypowiadaj bo miernot tu nie potrzeba.

 • 11 lutego 2020 o godz. 19:08

  Czytając powyższe komentarze nasuwa się pytanie – kto wam naopowiadał o kradzieżach PIS-u? Skąd wy macie takie wiadomości? Kto wam tak lasuje mózgi? Co do poprzedniej władzy (PO) nie będę przypominał bo oni już nigdy nie będą rządzić a niektórzy, mam nadzieję , staną prze Trybunałem Stanu za konkrety i całokształt.

 • 12 lutego 2020 o godz. 12:55

  @kater – po co zaklinasz rzeczywistość i robisz robotę w stylu propagandy TVP. Tak tylko z ostatnich dni:

  PiS-owskie AmberGold, czyli brak skutecznego działania instytucji państwowych kierowanych przez PiS w ostatnich trzech latach w sprawie piramidy finansowej GetBack. Doprowadziło do utraty przez Polaków ok 2,5 mld złotych. A instytucje Państwowe były wielokrotnie informowane o zagrożeniu.

  Zarzuty prokuratorskie wobec kilkunastu ówczesnych funkcjonariuszy (w tym posłów) PiS odnośnie defraudacji ponad 3 mln. złotych z PCK i przeznaczeniu ich na potrzeby kampanii wyborczej.

  A jeśli chodzi o odpowiedzialność poprzedników to jakoś przez ponad pięć lat rządów PiS nikogo z poprzedniej władzy nie spróbowano nawet postawić przed trybunałem stanu czy posadzić, więc dowody muszą raczej należeć do wątłych. Natomiast w drugą stronę mam nadzieję, że wspomniane mechanizmy wkrótce zadziałają.

 • 12 lutego 2020 o godz. 20:34

  Jak popatrzeć na kariery opisanych ludzi to chyba nie da się ich odciąć od ,,państwowego”. Zawsze będą z nami.

 • 13 lutego 2020 o godz. 21:28

  W centrum kultury i aktywności pracują jeszcze radne PO np Pani Wyczółkowska. Domy kultury to nie są domy kultury tylko kliki propagandowe które skupione są przez kolesiostwo platformiane.
  Mam nadzieję że jak PiS upora się z sądami weźmie się za takie klany w dzielnicach i wywiesic na urzędach zarobki tych fachowców z pelo

 • 14 lutego 2020 o godz. 01:02

  Mieszkaniec – ale że niby co – że PiS ma wyrzucić tych z PO i co dalej… przeprowadzić konkursy i przekazać kierowanie tymi domami kultury i bibliotekami, najlepszym, niezależnym specjalistom? Bo o to walczą mieszkańcy…

  Bo jeśli ma tylko zmienić tych z nadania PO na tych z nadania PiS, to za taką zmianę dziękujemy. Nie ma sensu wydawać na nią pieniędzy, bo to tylko dodatkowe koszt odpraw.

  Patrząc przez pryzmat tego jak PiS obsadza instytucje i spółki na poziome centralnym, na otwarte i sprawiedliwe konkursy bym nie liczył. Wiec już lepiej niczego nie zmieniają, o nie takiej zmiany oczekują mieszkańcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.