Macie puste butelki po piwie? Możecie oddać je do sklepu bez paragonu. Nie tylko wesprzecie środowisko, ale też zarobicie parę groszy.
W Polsce trwa akcja „Daj butelce drugie życie” organizowana przez Grupę Żywiec. Zaledwie połowa konsumentów oddaje butelki zwrotne do sklepów. Dlaczego? Zazwyczaj przeszkodą był brak paragonu, który pozwalał na zwrot. W ramach akcji do 31 sierpnia możemy oddawać butelki zwrotne bez paragonów. Ponad 7 tysięcy sklepów dołączyło do wspierania środowiska.
Jak to wygląda w praktyce?
W Warszawie i okolicach jest 635 sklepów, do których możemy udać się z butelką bez paragonu i odzyskać 35 gr. Wystarczy znaleźć na etykiecie napis „Butelka zwrotna” lub ŻGB wytłoczone od spodu. Wszystkie zwrotne mają pojemność 0,5 litra i brązowy kolor szkła. Po oddaniu butelka trafia do browaru, gdzie jest myta w wysokiej temperaturze i sprawdzona pod względem jakości. Taka trafia do ponownego użytku.
Cel akcji
Oprócz odzyskania drobnej sumy, oddając szkło mamy realny wpływ na środowisko. Zwrotne butelki mogą krążyć nawet 25 razy w ciągu 5 lat, bez potrzeby przetworzenia, a potem trafiają do recyklingu. Akcja ma przede wszystkim na celu ograniczenie śmieci i emisji dwutlenku węgla.
Zwrot butelek na Targówku
Na terenie Targówka, Bródna i Zacisza już 12 sklepów wspiera akcję. Znajdziemy je na ulicach: Kondratowicza, Łabiszyńskiej, Wyszogrodzkiej, św. Wincentego, Krasnobrodzkiej, Rembrandta, Trockiej, Radzymińskiej, Zamkowej, Szmaragdowej, Codziennej i Korzystnej. Zapytaliśmy w jednym ze sklepów: Jak często mieszkańcy zwracają butelki na Targówku? Ekspedientka odpowiedziała, że niestety zdarza się to bardzo rzadko.
Zdjęcie: pixabay.com
Przeczytaj też: Na Targówku będą butelkomaty, skatepark i tężnia
Hola hola zwrot 35 groszy? Na butelce jak wół jest napisane 50 groszy intyle jest doliczane przy kasie. Za baranów wszystkich mają czy jak?
No to najwięcej zarobią na Wyszogrodzkiej zbierając codziennie setki butelek wokół tych blaszanych bud z alkoholem 24h zwłaszcza przy przystanku autobusowym obok Wyszogrodzkiej 2. Dobra akcja, może zrobią porządek z tym walajacym się wszędzie szkłem. Przydałaby się podobna śmieciowa.
Żywiec musi dać sklepikarzom zarobić te 15 groszy od sztuki aby akcja zadziałała.
Sklepikarz woli sprzedać piwo z kaucją i mieć te 50 groszy kaucji w kieszeni i robi sceny że brak paragonu. Hurtownia albo się upomni i zwrot kaucji, albo i nie. Najwyżej zmniejszy się sklepikarzowi limit zadłużenia, a kasa z kaucji zostaje w kieszeni.
W tym kraju od zawsze był problem z odbiorem kaucji za butelki zwrotne, no ale sklepikarze mniejsi i więksi, włączając duże hipermarkety, wolą mieć gotówkę w kieszeni niż oddać kaucję klientowi.
Sklepikarze od Ekologii. Jeżeli to taki super-interes, to po porostu chodźcie po śmietnikach i zbierajcie puste butelki. Tak jak dżentelmeni z wózkami zbierają puszki. No to jazda! 50 gr kaucji, 35 gr za zwrot. Brak kontenerów?
To jest klasyczny przykład greenwashingu. Oto koncern zachęca do oddawania butelek, oferując za nie mniej niż trzeba zapłacić kupując. I to wszystko opatrzone hasełkami o ekologii. Nie oni jedni. Lidl oferuje torebki ekologiczne po 2,99 na owoce i warzywa, przerzucając koszt tej ekologii na kupujących-oczywiście kupujący są zachwyceni, biją brawo, proszą o więcej. Lidl robi za super, hiper ekologiczną firmę więc może już bez żenady pakować towary w kilometry plastiku bo wie że wychował sobie grupę ekologicznych fanów-obrońców. I tak jest wszędzie i ze wszystkim, Wy, hołoto macie za ekologię płacić i być z tego dumni a koncerny na ekologii… Czytaj więcej »
Sami producenci napojów nie dbają o ekologię. Wiele koncernów sprzedaje piwo w bezzwrotnych butelkach z kapslem hermetycznym. (W sklepach taka pusta butelka kosztuje 3-5 zł.) Jeżeli wyrzuci się ją do kosza na odpadki szklane jest problem – kapsel jest metalowy/plastikowy – a gdzie prawidłowa segregacja śmieci?
@Anonim
Mylisz się co do rzekomego problemu z kapslem metalowym (stalowym) na butelce szklanej. Zanim taka butelka z recyclingu trafi do producenta butelek jest przerabiana na tzw. stłuczkę szklaną i w tym procesie pokruszone szkło przechodzi przez taśmy elektromagnetyczne które skutecznie wyłapują elementy stalowe. Dla pewności przed podaniem do pieca hut szkła ponownie włącza magnesy i naprawdę nie jest to problem.
Opakowania szklane są najzdrowsze dla człowieka, ponieważ szkło jest całkowicie obojętne chemicznie i nie reaguje z produktem. Co innego aluminium czy plastik…
Dlaczego nie można umyć butelki z kapslem i użyć jej ponownie, zamiast tłuc i przetapiać?
No nieprawdopodobne… Szklane butelki są zwrotne !!! Odkrycie na miarę Kopernika.
W Czechach, na Słowacji, w Niemczech i w Austrii od 10-20 lat są automaty w każdym supermarkecie/dyskoncie do których wrzucasz butelki po piwie albo całą ich skrzynkę i dostajesz paragon do odliczenia przy kasie.
I nikt nikogo nie pyta gdzie to było kupowane, dostajesz normalną cenę butelki.
BRAWO, wyważyliśmy otwarte drzwi i doszliśmy do wniosku że butelki po piwie mogą być zwrotne.
@Anonim Zgadzam się z Tobą, że najlepszym rozwiązaniem jest butelka zwrotna, która można umyć i ponownie użyć przynajmniej 10 razy. Jednak obsługa butelki zwrotnej też generuje koszty dla producenta piwa: trzeba te zwrotne butelki zebrać z rynku, posortować, przewieźć do browaru, dokładniej niż nową butelkę umyć. Mówiąc krótko: spore wyzwanie logistyczne. I dlatego praktycznie wszyscy duzi i mali producenci piwa, np. marki P.rła, Ł.mża, D.sp.rados, C.Berg, H..neken używają butelek jednorazowych, których koszt jest po zwyczajnie wliczony w cenę piwa. Poza tym duże sieci typu B..dronka, L.dl wymuszają na producentach dostawy piwa w opakowaniach jednorazowych, bo ze względów na swoje koszty… Czytaj więcej »
Zlikwidować dowolność kształtu wprowadzić uniwersalne wtedy wszystkim będzie opłacał się Recycling teraz gdy jest w kilkadziesiąt rodzajów butelek Nikomu się to nie opłaca bo nikt nie ma w sklepie 50 koszy na każdy typ butelki koloru
A żuleria spod Ropucha na Mokrej też będzie oddawać butelki po 35gr.?
Mnie wczoraj nie chcieli przyjąc butelek, bio nie miałam paragonu….
A gdzie ta ustawa według której sklep ma obowiązek przyjąć każdą ilość butelek zwrotnych.
Kochani. Odpowiadam jako sprzedawca. Ogólnie jest problem taki, że hurtownie odbierają od nas tyle opakowań ile przywiozą. Reszta kisi się na zapleczu i czeka na lepszy humor odbiorcy. Już nie mówie o tym że po jakimś czasie zapach z tych butelek bije po oczach. Poza tym butelki muszą być posegregowane więc każdą muszę wrzucić do odpowiedniej skrzynki. Niekiedy są takie brudne i śmierdzące…że szkoda gadać. I tu przy okazji apel aby oddawać czyste i puste( bo w niektórych niedopite piwo) butelki. Pozdrawiam sprzedawca skupujący dziennie nawet po 300-400 szt. butelek dziennie. Miłego.
Przepraszam , ale nie spotkałam się nigdzie z ceną 36 gr. U nas wszyscy skupują po 30 gr . Chyba mają w tym interes , bo przy zakupie płaci się dodatkowe 50 gr.