Bródno ma prażubra – a Zacisze słonia leśnego!

10
Share

Kolejne odkrycie na budowie metra w naszej dzielnicy. 

 

Z powodu epidemii koronawirusa budowa II linii metra na Targówku nieco spowolniła – ale na szczęście zupełnie nie stanęła. Dzisiaj warszawski ratusz poinformował o ciekawym odkryciu, jakiego dokonano na budowie stacji „Zacisze”.

Tuż przed Wielkanocą podczas prac na poziomie -2 przyszłej stacji, pod ulicą Figara, wykonawca natrafił na fragmenty kości wielkiego, prehistorycznego zwierzęcia.
Prawdopodobnie jest to młody osobnik słonia leśnego sprzed 20 tys. lat  – mówi dr Wojciech Borkowski, wicedyrektor Muzeum Archeologicznego w Warszawie, które prowadzi nadzór archeologiczny nad budową II linii metra.

Słoń leśny na Zaciszu

Słoń leśny (Palaeoloxodon antiquus) to wymarły gatunek słonia, który przez dziesiątki tysięcy lat zasiedlał Europę. Był nawet dwa razy większy od dzisiejszych słoni – samiec osiągał nawet 4,1 metra wysokości i ważył około 10 ton.

Czy znalezione za Zaciszu szczątki to naprawdę słoń leśny (podobny do tego, jaki znaleziono dwa lata temu na Woli) będzie wiadomo na 100 procent po badaniach laboratoryjnych. Ponieważ na kości zachował się ząb trzonowy, być może uda się także ustalić, czym zaciszański słoń się odżywiał.

Prażubr na Bródnie

Przypomnijmy, że to szczątki kolejnego prehistorycznego zwierzęcia odnalezione na budowie naszego odcinka metra. W grudniu koparka przy ul. Kondratowicza na Bródnie wykopała kości należące, najprawdopodobniej, do prażubra.

Słoń leśny z Zacisza w swoim życiu raczej nie spotkał prażubra z Bródna. Zaciszański „zwierzak” najpewniej jest o kilka tysięcy lat starszy.

 

Fragment kości żuchwy wykopany na budowie metra na Zaciszu / fot. UM Warszawa

Pomnik słonia leśnego (Palaeoloxodon antiquus) w Hiszpanii / fot. Wikimedia.org/PePeEfe

 

Zobacz raport z budowy metra na Bródnie i Zaciszu

 

10
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx