Zmiana warty w SM Bródno. Burmistrz Targówka został prezesem Spółdzielni

31
Share

Sławomir Antonik musi zrezygnować z funkcji burmistrza naszej dzielnicy. Co dalej z koalicją Spółdzielni Bródno i PO?

 

Epokowa zmiana w Spółdzielni Mieszkaniowej Bródno (największej spółdzielni w Warszawie i jednej z największych w Polsce) odbyła się po cichu i kompletnie niezauważenie. 

Najpierw 24 lutego 2020 roku Rada Nadzorcza SM Bródno podjęła uchwałę o rozwiązaniu umowy o pracę z „niezatapialnym” dotychczasowym prezesem Krzysztofem Szczurowskim. Następnie 24 marca ta sama rada zadecydowała o wyborze Sławomira Antonika, burmistrza Targówka, na prezesa Spółdzielni.

O obu decyzjach nigdzie oficjalnie nie poinformowano. Podała je dopiero na początku kwietnia drobnym drukiem spółdzielcza gazetka „Nasze Bródno”.

Krzysztof Szczurowski, który władał SM Bródno nieprzerwanie od 1995 roku, odchodzi na emeryturę 30 kwietnia, dwa lata przed końcem kadencji. Sławomir Antonik obejmie więc stanowisko prezesa 1 maja 2020 roku – i najpóźniej tego dnia musi też zgodnie z prawem przestać być burmistrzem dzielnicy Targówek

Łączenia tych funkcji zabrania ustawa „o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne”. Pozwala ona burmistrzom być członkami rad nadzorczych spółdzielni mieszkaniowych (z czego Sławomir Antonik ochoczo korzystał przez lata), ale wyraźnie zabrania im być członkami zarządów. W szczególności prezesami.

To oznacza, że najpóźniej 1 maja 2020 roku Sławomir Antonik nie będzie już burmistrzem Targówka. Oznacza to także przetasowania w trwającej od wielu lat koalicji rządzącej naszą dzielnicą. Czy bez Antonika układ Spółdzielni Bródno i Platformy Obywatelskiej się utrzyma – i kto zostanie nowym burmistrzem dzielnicy – przekonamy się w najbliższych tygodniach.

 

Przeczytaj też:

Nic się nie zmieniło: Platforma znów w koalicji ze Spółdzielnią

„Świadomi mieszkańcy” przejmują Rady Osiedli w Spółdzielni Bródno

Spółdzielnia Bródno zawyża opłaty?

 

zdjęcie: Sławomir Antonik /fot. KW Bezpartyjni Samorzoądowcy www.bezpartyjni.warszawa.pl

 

31
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx