Wiemy kiedy wróci Toguna

18
Share

Afrykańska rzeźba zniknęła z Parku Bródnowskiego na dłużej niż się wszyscy spodziewali. Udało nam się dowiedzieć, kiedy popularna Toguna do nas wróci.

 

Mogłaby stać w skansenie gdzieś w Afryce, a stoi – od 2011 roku – na rogu ulic Chodeckiej i Kondratowicza w naszej dzielnicy. W takich togunach spotyka się starszyzna malijskiego plemienia Dogonów, a w Parku Bródnowskim zbudował ją malijski artysta Youssouf Dara.

Choć w zasadzie powinniśmy napisać nie „stoi”, lecz „stała”. Toguna z Parku Rzeźby w Parku Bródnowskim już wcześniej miała „przygody” (np. pięć lat temu straciła swój słomiany dach), ale pod koniec 2019 roku zniknęła całkowicie.

Powód jej zniknięcia był prozaiczny i chwalebny: drewniany, blisko dziesięcioletni obiekt trafił do konserwacji, prowadzonej przez specjalistów z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Planowo Toguna miała wrócić na swoje miejsce na wiosnę 2020 roku, ale oczywiście epidemia koronawirusa pokrzyżowała plany konserwatorów i opóźniła prace. Jednak – wkrótce afrykańska rzeźba wróci. Choć będzie to już początek lata.

– Rzeczywiście Covid pozmieniał dużo planów Muzeum i Parku Rzeźby. Mam jednak informacje, że Toguna wróci najprawdopodobniej w drugim tygodniu czerwca – mówi nam Paweł Brylski z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Wszystko więc na to wskazuje, że już za około dwa tygodnie ponownie będziemy mieli na Bródnie nasz własny kawałek Afryki.

 

Czytaj też: Złoty Anioł znów potrzebuje remontu 

 

zdjęcie na górze: Toguna w Parku Bródnowskim – przed renowacją / fot. archiwum targowek.info

 

18
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx