Targówek Fabryczny dołączy do Pragi-Północ? Mieszkańcy Osiedla Wilno mają dość | | targowek.info

Targówek Fabryczny dołączy do Pragi-Północ? Mieszkańcy Osiedla Wilno mają dość

„Nasz głos jest ignorowany. Większość radnych wykazuje aktywność dopiero przed wyborami”. Zrezygnowany sytuacją w naszej dzielnicy mieszkaniec Osiedla Wilno chce odłączyć swój rejon od Targówka.

 

Po drugiej stronie torów – czyli w odciętej przez tory kolejowe części naszej dzielnicy, na Targówku Fabrycznym i Elsnerowie, od kilku dni trwa burza.

Jeden z najbardziej aktywnych mieszkańców tamtej części Warszawy, Rafał Suchocki, do niedawna wiceprzewodniczący Rady Osiedla Targówek Fabryczny (zrezygnował z tej funkcji w proteście przeciwko „konsekwentnej polityce pomijania strony społecznej i wybranej przez mieszkańców Rady Osiedla w działaniach i decyzjach podejmowanych przez rządzącą Targówkiem koalicję PO + Spółdzielnia Mieszkaniowa Bródno”) rzucił radykalny pomysł – który jednak trafił na podatny grunt.

Jaki to pomysł?

Rozpoczęcie konsultacji w sprawie odłączenia Targówka Fabrycznego, Elsnerowa i Utraty od dzielnicy Targówek i przyłączenie tych terenów do dzielnicy Praga-Północ.

„Jak wiecie, z inwestycjami na naszym terenie nie jest za dobrze. Przetargi ciągną się latami, większość radnych wykazuje aktywność dopiero przed wyborami. Nasz głos jest ignorowany. (…) Historycznie sytuacja przypomina kolonię zamorską z XVII wieku” – argumentuje Rafał Suchocki.

„Argumenty za: dajemy czytelny sygnał radnym i zarządowi Targówka, zainteresowanie mediów naszymi sprawami, to na obszar Pragi przypada większość pieniędzy na rewitalizację, potencjalnie zyskujemy sprawniejszą dzielnicę jeśli chodzi o realizację inwestycji, komunikacyjnie zyskujemy: łatwiej dojechać nam na Kłopotowskiego czy Wileńskiego niż do Urzędu Dzielnicy Targówek” – dodaje pomysłodawca.

W uruchomionej na Facebooku ankiecie w ciągu kilku godzin zagłosowało ponad pół tysiąca osób – w miażdżącej większości popierających konsultacje w sprawie odłączenia rejonu od Targówka.

Jak trafnie zauważa Rafał Suchocki – precedens już jest. Kilka lat temu mały kawałek Pragi został przyłączony do Targówka. Był to jednak niezamieszkały teren, na którym dopiero teraz powstaje osiedle mieszkaniowe. Natomiast na Targówku Fabrycznym i Elsnerowie (w tym na Osiedlu Wilno) mieszka kilkanaście tysięcy osób.

Pomysł odłączenia Targówka Fabrycznego, Elsnerowa i Utraty od dzielnicy Targówek i przyłączenia ich do Pragi-Północ jest w praktyce nierealany.

I wydaje się, że wie o tym nawet sam pomysłodawca, któremu zależy przede wszystkim na daniu szansy wypowiedzenia się o obecnej sytuacji ignorowanym mieszkańcom dzielnicy.

Na razie urząd dzielnicy Targówek oficjalnie nie skomentował popularnej inicjatywy mieszkańca. Zaś nieoficjalnie jeden z wiceburmistrzów już zajął się, na założonej przez siebie grupie na Facebooku, wyśmiewaniem tej propozycji.

 

zdjęcie na górze: Osiedle Wilno / fot. archiwum/mat. prasowe

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

64 komentarzy na temat “Targówek Fabryczny dołączy do Pragi-Północ? Mieszkańcy Osiedla Wilno mają dość

 • 2 czerwca 2020 o godz. 07:25

  do Ursynowa powinni dołączyć blisko im do nich mentalnie

 • 2 czerwca 2020 o godz. 08:01

  Mieszkaniec Zacisza: patrząc na to jaki Kolochoz mam w urzędzie gminy na Kondratowicza sam bym sie chętnie odłączył ale to juz chyba kompletnie nie realne.
  Kilka absurdów:
  Tablica informacyjna jest na 2 pietrze i ochroniarz reglamentuje dostęp do niej
  Oczekiwanie do rejestracji samochodu liczymy w MIESICACH
  urzędnicy jawnie – na moich oczach – rozmawiają o tym ze „skoro sie nie zgłosił x.y w tym przetargu to trzeba anulować”
  W urzędzie skarbowym pani która popełniła błąd prosiła bym to ja przyjął winę za nia to ona mi nie będzie robiła problemow

  Przecież to jest BAREJA XXI wieku

  Aaa jeszcze dostaje kary za to ze nie wiem jakiej wielkości mam płacić podatek od nieruchomosci (dzielnica informuje o tym tylko jak sie udam do urzędu)

  Mam wrażenie ze urzędnicy targowka NIGDY nie byli w innej dzielnicy na konsultacjach

 • 2 czerwca 2020 o godz. 08:09

  Spółdzielnia Bródno ma licznych członków i jest to siła, jak widać po ostatnich wynikach wyborów gminnych. PO dołączy się do każdej formacji, byleby nie odpaść od żłobu. Nie pozostaje wam więc nic innego, niż przekonać mieszkańców waszej wspólnoty, aby głosowali na Partię WILNO. Będziecie mieli większość w gminie, będziecie decydować i rządzić. Jesteście liczną grupą wyborców . W was nadzieja ,że rządy” Spółdzielni Bródno” wreszcie się skończą.

 • 2 czerwca 2020 o godz. 08:20

  Targówek Fabryczny, a zwłaszcza Osiedle Wilno (któremu marzy się być drugim miasteczkiem Wilanów) niczego nie zyskają przyłączając się do Pragi Północ, bo nie zmieni to ich statusu peryferyjnej części dzielnicy.

  Dziwi mnie sposób rozumowania ludzi, którzy najpierw kupują mieszkania na obrzeżach miasta, za 2/3 normalnej ceny a potem dziwią się, że inwestowanie w te tereny nie jest priorytetem dzielnicy, bo przecież oni chcieliby mieć, nowe drogi, równe chodniki a do tego może tramwaj i metro. Zupełnie normalne też, że dzielnica w pierwszej kolejności inwestuje w tereny od dawien dawna zamieszkałe, a nie te gdzie jeszcze 10 lat temu zawracały ptaki. Budżet nie jest z gumy i czy się to komuś podoba czy nie priorytety są gdzie indziej.

 • 2 czerwca 2020 o godz. 08:54

  TGK – jest (jeszcze?) demokracja
  Każdy ma prawo do własnego zdania
  Każdy ma prawo do Prawa własności
  Każdy ma prawo do organizacji referendum
  Jeśli będzie kworum i mieszkańcy tej części Warszawy zdecydują sie na zmianę barw dzielnicowych a Praga Północ ich przyjmie to wszystko gra.
  Targowek straci jedynie sporo przychodu z PIT Ale faktem jest ze przejada nasze pieniądze i taki zimny prysznic i zaciśnięcie pasa na kondratowicza sie przyda.

 • 2 czerwca 2020 o godz. 08:56

  TGK – skoro tak. To nie szkoda ich stracić, niech sie przenoszą.

 • 2 czerwca 2020 o godz. 09:02

  Mentalność tego osiedla się nie zmieni. Szukanie tylko dej i dej. Dla 5 zł taniej wyprawa za Wisłę, a niby z takiego zachowania wielu się śmieje ze starszych ludzi.
  Dobitnie pokazuje to upadła Żabka! (tak wiem, dwa miesiące temu otworzyła się nowa w innej lokalizacji) Jak może upaść Żabka? To wrecz nierealne. Inne biznesy często też się zwijaja, pojawiają nowe i nowe padają. I tak w koło macieja. Ciężko będzie zrobić z tego obszaru prawdziwe miasto.

 • 2 czerwca 2020 o godz. 09:21

  Ale żeby nie było trzymam kciuki za to że to się tam zmieni. My nie daliśmy rady żyć w takiej atmosferze (plus ciągłe wtykanie nosa innych w nie swoje sprawy). Wypowiedzieliśmy lokatorom wynajem naszego starego mieszkania i wróciliśmy na Rembielińską, a na Wilnie sprzedaliśmy.

 • 2 czerwca 2020 o godz. 10:39

  „Dziwi mnie sposób rozumowania ludzi, którzy najpierw kupują mieszkania na obrzeżach miasta, za 2/3 normalnej ceny”
  HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA, co za łom

 • 2 czerwca 2020 o godz. 11:04

  Te komentarze to chyba piszą osoby całkowicie nie mające pojęcia o osiedlu Wilno! 2/3 normalnej ceny?? Dobre sobie. Pełna cywilizacja a nie obrzeża jak kiedyś.

 • 2 czerwca 2020 o godz. 11:11

  @Adam – czytasz chyba to co chciałbyś przeczytać a nie to co jest napisane. Nigdzie nie napisałem, że nie macie prawa do własnego zdania, że nie macie prawa do decydowania, nie macie prawa do odłączenia się od Targówka.

  Napisałem tylko, że to nie zmieni waszej sytuacji, bo czy dla Targówka, czy dla Pragi Północ, czy dla Ząbek, ten obszar przez długi czas będzie stanowił peryferia i nie będzie priorytetem inwestycyjnym. Też mam prawo do własnego zdania w tej sprawie – nieprawdaż?

  Co do utraty wpływów z PIT nikt nie powinien stracić, bo to pieniądze budżetu Warszawy, a te dystrybuowane z powrotem do dzielnic, niekoniecznie proporcjonalnie z wpływami. Zresztą podstawowe pytanie ilu z mieszkańców faktycznie płaci PIT w Warszawie. W przypadku wielu takich osiedli, nastawionych na przyjezdnych, niestety patriotyzm lokalny kończy się na mieszkaniu i korzystaniu ze wspólnej infrastruktury. Podatki płyną natomiast do miasta pochodzenia.

  @TBZ łomem byłby ktoś, kto by kupił mieszkanie w takiej lub podobnej lokalizacji za średnią cenę metra w Warszawie i to jeszcze od Dom Development. No chyba, że kupując mieszkanie uwierzył Developerowi, piszącemu, że to miasto perspektyw, oraz że atutem tej lokalizacji jest przystanek Zacisze-Wilno i (sic!) stacja metro dworzec wileński, centrum handlowe wileńska i (drugie sic!) bliskość starego miasta.

 • 2 czerwca 2020 o godz. 11:52

  @do dumnej mieszkanki – tak pełna cywilizacja z witajacym na wjeździe znakiem STREFA 2. Wszystko w temacie.

 • 2 czerwca 2020 o godz. 12:03

  Mieszkam na osiedlu Wilno od 1,5 roku i jestem bardzo zadowolony z tej lokalizacji, ale oczywiście rozumiem, że nie każdemu to miejsce może się podobać. Nie rozumiem tylko ludzi z poza osiedla którzy plują jadem w komentarzach. Co was boli? że musieliście wydać więcej na mieszkanie? że komuś podoba się coś co wam nie koniecznie?

 • 2 czerwca 2020 o godz. 12:21

  @Kamil Chyba nie przeczytałeś całości dokładnie. Boli to chyba (część) mieszkańców Osiedla Wilno, że kupując mieszkanie w zdegradowanej i peryferyjnej części dzielnicy nagle nie stali się jej pępkiem i głównym beneficjentem dzielnicowych inwestycji.

  Oczywiście każdy wybiera co mu się podoba i na co go stać. Mam znajomych na osiedlu i wiem, że ulice są schludne, architektura ładnie zaplanowana a do tego (jak się ma odpowiednio usytuowane okna) widoki mogą być sielskie.

  Tylko trzeba pamiętać, że na Zaciszu (znacznie bliżej urzędu dzielnicy), nadal są nieutwardzone i nieskanalizowane ulice, czekające na swoją kolej dziesiątki lat, nadal znacznie bliżej urzędu można znaleźć ulice i chodniki przypominające standardem ulicę Swojską, a budynki komunalne, mała architektura czy zieleń wymagają dużo nakładów by doprowadzić je do współczesnych standardów miejskich. Priorytety są więc na razie gdzieindziej i to chyba całkiem logiczne.

  Ursynów też czekał na swoją kolej i przez wiele lat (zanim powstało metro), wyglądał jak żywcem wyjęty z filmu Alternatywy 4.

 • 2 czerwca 2020 o godz. 12:36

  Na osiedlu Wilno kupowałem w 2018 mieszkanie za 7600 z metra, obok dzielnicy Targówek w 2016 za 6700. I jak z tymi tanimi mieszkaniami na obrzeżach? Z Wilna szybciej dojedziesz czymkolwiek na śródmieście niż stamtąd.

 • 2 czerwca 2020 o godz. 13:12

  Dziękuję za wszystkie wypowiedzi – te za i te przeciw.
  Po pierwsze szkoda, że sprawa rozlała się tak szybko. Najpierw zamierzałem zrobić ankietę na Osiedlu Wilno, potem zorganizować spotkanie dla szerszej społeczności obszaru a na końcu wreszcie wyjść z pomysłem dalej.
  Wspomniane na końcu w artykule, wyśmiewanie przez burmistrza na największej grupie Targówek, Zacisze, Bródno – Tebezet jednak pokrzyżowało te plany. :)
  To tyle jeśli chodzi o wsparcie naszego dzielnicowego Zarządu.

  Najbardziej zaś w dyskusji pod tym postem fascynują mnie te głosy, które budują narracje, że tu w tej dzielnicy tak musi być. Że priorytety są gdzie indziej. Przypomina mi to ten ( pewnie fejkowy) eksperyment Stepehensona z małpami i bananem. ( tu mozecie przeczytać o nim więcej: https://michalpasterski.pl/2012/11/malpy-drabina-i-banany/

  Inna sprawa, że zasada napuszczania jednych grup na drugą, dosyć dobrze się na Targówku sprawdza. Niestety :(
  I to jest fałszywa narracja, że jeśli jakaś inwestycja zostanie zrealizowana na Targówku Fabrycznym, to odbędzie się to kosztem tej na Zaciszu. W dużej mierze chodzi o inwestycje, na które są już (lub były) zabudżetowane pieniądze a Urząd Dzielnicy nie radzi sobie z Ich przeprowadzeniem. Jak choćby ulica Przecławska na którą przetarg jest realizowany od trzech lat.
  Czy oczekiwanie, że to się uda to naprawdę tak dużo?
  Albo o środki na dostosowanie pomieszczeń w SP 58, po wyprowadzce zawodówki.
  Czy to naprawdę są luksusy?

  I tu zakończę pozdrawiając wszystkich komentujących.

  PS.
  Co do Żabki, która zbankrutowała na osiedlu Wilno, to właściciel okazał się prostakiem i bucem parkującym na chodniku i ludzie przestali u niego kupować. Bo są rzeczy ważniejsze, niż marchewka.
  Za to druga Żabka z miłym i zaangażowanym właścicielem kwitnie.

 • 2 czerwca 2020 o godz. 13:13

  @TBZ Potwierdzasz tylko że słono przepłaciłeś. Faktycznie z okolic UDT zabrali ostatnio 527 z którym żadna komunikacja z Wilna (częstotliwość połączeń i czas dojazdu) przez Młodzieńczą i Radzymińską nawet nie próbowała konkurować. Za 1,5 roku pod UDT będzie jednak metro i wtedy ponownie pogadamy. PS pisze się „do Śródmieścia” a nie „na Śródmieście”.

 • 2 czerwca 2020 o godz. 13:58

  ja akurat jestem za tym, aby moje osiedle „wilno” zostało przyłączone do ząbek

 • 2 czerwca 2020 o godz. 14:31

  A ja w pewnym sensie rozumiem roszczenia mieszkańców nowych osiedli. Płacisz ciezkie pieniądze za określony standard. Potem płacisz podatki czesto znacznie wyższe niż mieszkańcy starych bloków którzy często w ogóle nie płacą. Potem okazuje się że cała kasa idzie gdzieś ale nie tam gdzie jest pozyskiwana.
  Wystarczy zobaczyć jak spolaryzowana jest dzielnica Targówek. Gdzie całą kasa idzie na Bródno a sam Targówek mieszkaniowy to jakieś slumsy. Porównajcie jak wyglada ładnie i jak doinwestowany jest Park Bródnowski a jak zapuszczony i zabiedzony Park WIecha na Targówku. Prosze porównać sieć ścieżek rowerowych Bródna do Targówka mieszkaniowego po którym nie da sie jeździć bo ścieżek nie ma wcale. Ja mam szczęście bo na moim nowym osiedlu buduje się szkoła ale już bez sali gimantycznej, boisk i drogi dojazdowej.

 • 2 czerwca 2020 o godz. 14:50

  Bródno powinno być oddzielną dzielnicą, reszta by wtedy odżyła, bo to prawda co pisze Buncol, wszystko dzieje się na Bródnie i cała kasa idzie tam. Reszta dzielnicy jest przez to zaniedbana. A jak już są inwestycje to za jakieś kosmiczne kwoty, więc łatwo wydedukować co dzieje się z tymi pieniędzmi.

  Targówek ostatnio trochę skorzystał tylko dlatego, że zbudowali nam metro i prywatne biznesy otwierają lokale gastronomiczne i usługowe, ale też dzieje się to zbyt wolno i często trzeba gdzieś jeździć poza osiedle, albo na drugi jego koniec (co też jest mniej wygodne, niż kiedyś, bo autobusy rzadziej jeżdżą i często szybciej jest piechotą, niż czekać na autobus). Akurat zarząd dzielnicy z tymi zmianami nic wspólnego nie ma…

 • 2 czerwca 2020 o godz. 15:09

  „PS pisze się „do Śródmieścia” a nie „na Śródmieście”.”
  typowo polaczkowe. Nie mam racji to przyp*ę się o pisaownię. Miłego dnia.
  P.S Wolałbym 10000 razy bardziej mieszkać na Wilnie niz zaszczurzałych blokach z płyty na Bródnie z menelami na klatkach.

 • 2 czerwca 2020 o godz. 16:10

  @Buncol – akurat PGR-owcy nie mogą za bardzo narzekać. Rzadko się zdarza (a właściwie prawie nigdy się nie zdarza) że inwestycja w szczerym polu dostaje w bonusie nowoczesną szkołę podstawową w kilka lat po wbiciu pierwszej łopaty w budowę osiedla.

  Do tego ma urządzony przez miasto sympatyczny skwerek z fontanną, placem, zabaw i siłownią plenerową oraz toaletą.

  Mało tego, również w kilka lat po wbiciu pierwszej łopaty przez dewelopera, powstaje wyjazd ze światłami.

  Inne nowe osiedla tyle szczęścia nie mają. Park Leśny czeka ponad 15 lat na bezpieczny wyjazd w Młodzieńczą, który od początku był zaplanowany i nawet tragiczne wypadki tego nie zmieniają. Pobliski APM tylko na czas prac przy metrze dostał możliwość wjazdu i wyjazdu z osiedla w dwie strony. Wcześniej można było wjechać tylko od lasu a wyjechać w stronę ratusza. Moderna również nie ma zbudowanego jednego wyjazdu z osiedla i połowy drogi od jakichś 5 lat. I deweloper oraz miasto nic sobie z tego nie robią, chociaż budowa tej drogi była elementem pozwolenia na budowę osiedla.

 • 2 czerwca 2020 o godz. 18:46

  Osiedle Wilno można przyłączyć do Ząbek. Tam władza Pis dba o ludzi.

 • 2 czerwca 2020 o godz. 19:49

  W następnym kroku osiedle Wilno zostanie przyłączone do Litwy. Pozdrawiam serdecznie

 • 3 czerwca 2020 o godz. 11:32

  @Jan
  Co to tego bezpiecznego wyjazdu wraz z przystankiem to powstał tylko dlatego ze zbudował go deweloper całkowicie na swój koszt. Rolą miast było tylko przyjąć gotową inwestycję.
  Skwerek faktycznie jest przyjemny ale po 4 latach od oddania wymaga już remontu na który się nie zanosi. Droga do nowej szkoły miała być oddana razem ze szkoła ale już widać że od Św Wincentego nie bedzie dojazdu bo żadne prace sie nie zaczęły. Sama szkoła mimo ze piękna to bedzie bez żadnego boiska więc małe dzieciaki będą nawet w gorące letnie dni siedziały wewnątrz budynku.
  W okolicy zaplanowane dodatkowe skwery choćby przy Rembanta ale znajac życie nie to chaszcze będą tam rosły jeszcze kilka lat.

 • 3 czerwca 2020 o godz. 14:41

  @Buncol – skrzyżowanie ze światłami przy wyjeździe z Parku Leśnego również miał wybudować deweloper za pieniądze mieszkańców, bo taka była uzgodniona organizacja ruchu przy wydawaniu pozwolenia na budowę. Podobnie zbudowanie drugiego wyjazdu z Moderny w stronę Malborskiej, było zadaniem dewelopera, bo pozwolenie na budowę zostało wydane przy organizacji ruchu zakładającej dwa wjazdy. Niestety w obydwu przypadkach deweloper się nie wywiązał a miasto nie dopilnowało.

  I przy obydwu osiedlach nie ma skwerów, fontann, czy nowych szkół, nawet bez boisk, zbudowanych w pakiecie przez miasto…

  Tak więc PGR-owcy naprawdę nie mają najgorzej. Ale jak widać, nie dogodzisz.

 • 3 czerwca 2020 o godz. 17:57

  Do @Buncol
  Wypraszam sobie nazywanie Targówka slamsami.
  Wypraszam sobie
  insynuacje, źe mieszkańcy bloków nie płacą podatków.
  Płacą i to więcej niź mieszkańcy nowych osiedli. Nie masz pojęcia o czym piszesz. Jesteś juź znany na tym portalu z ciągłego chwalenia się nowym mieszkaniem na polu PGR. To chyba twoje największe osiągnięcie źycia teraz i w przyszłości. Kupno mieszkania w kredycie na 40 lat.
  Czujesz się lepszy bo kupiłeś nowe mieszkanie, nie z drugiej ręki? Dlatego nas obraźasz? Ty chyba z jakiegoś powodu nienawidzisz Targówka, bo to nie pierwszy raz źle piszesz o tej dzielnicy. Może ktoś tu dał ci po gębie? A publikowanie na Facebooku zdjęcia Putina zamiast swojego to juź dno dna. To twój idol?

 • 4 czerwca 2020 o godz. 11:07

  @Ja tu mieszkam

  Idę grać z dzieckiem w tenisa na betonowe korty przy Trockiej. Wszystkie ławeczki obstawione od wczesnych godzin rannych przez pijących piwko. Okolice sklepików parterowych w sąsiedztwie metra Trocka obszczane przez lokalną społeczność żuli. Smród w ciepłe dni okropny. Tak tak na pewno oni płaca wysokie podatki.
  Mam złe zdanie o Targówku bo w porównaniu do Bródna na którym mieszkałem ostatnie 15 lat wyglada zdecydowanie gorzej. Nie byłem tego świadomy póki nie przeniosłem się w te okolice. Przykro mi że czujesz się obrażony/obrażaona z powodu moich szczerych słów. Jednak ja uważam że lepiej mówić jak jest niż kolorować rzeczywistość i malować trawę na zielono. Wolę krytykę która mzoę wyzwoli jakieś działanie niż pisanie jak tu cudownie. Targówek to teraz moja dzielnica ale mimo to nie widze powodu żeby pisać jak tu jest pięknie skoro tak nie jest.
  Mam nadzieję że z czasem dzięki presji społecznej okolica się zmieni ale żeby była presja to muszą być głosy niezadowolonych

 • 4 czerwca 2020 o godz. 11:16

  Ludzie, skąd w was tyle jadu? Czy nie można spokojnie dyskutować o tym, co jest ważne dla mieszkańców? Obowiązkiem władz jakiejkolwiek dzielnicy, czy to Targówka, czy innych jest dbanie o wszystkie zarządzane obszary w równym stopniu. Tak, by nikt nie czuł się pokrzywdzony lub pominięty. Nie może być tak, że jeden obszar (osiedle, część dzielnicy) jest faworyzowana i idą na nią nieporównywalnie większe środki. Wiadomo, że worek z pieniędzmi nie jest z gumy, ale głosy mieszkańców powinny być wysłuchane. Argumenty typu „spadajcie na drzewo, bo bliżej wam mentalnie do Ursynowa”, albo „my jesteśmy lepsi, bo mieszkamy na Targówku już 40 lat” są smutne. Tu nie chodzi o to, by nagle na os. Wilno zaczął płynąć strumień pieniędzy, ale żeby zacząć też słuchać głosu mieszkańców tego osiedla, którzy są częścią Targówka i płacą podatki do wspólnej kasy. „Starzy” mieszkańcy Targówka powinni zwrócić uwagę, że osiedle to jest też część ich dzielnicy…

 • 4 czerwca 2020 o godz. 12:37

  Na Bródnie gdzie mieszkałeś ostatnie 15 lat to nie było pijaczków i źuli tylko sama inteligencja i celebryci , dlatego taki szok przeźywasz teraz? Trzeba było kupić mieszkanie w Wilanowie a nie na Targówku. Zawsze moźesz zmienić dzielnicę. Na twoim nowym osiedlu teź nie ma pijaczków? Sama elita tam mieszka?

 • 4 czerwca 2020 o godz. 12:40

  To było do @Buncol

 • 4 czerwca 2020 o godz. 12:45

  powinni się przyłączyć do miast, z których przyjechali, bo chyba nie mieszka tam żaden Warszawiak, który widział co tam było wcześniej i co to jest za za…d* :) i do Szmulek blisko, klima to tam jest.

 • 4 czerwca 2020 o godz. 13:30

  @Buncol – chyba raz patrzysz zbyt wnikliwie a innym razem zamykasz oczy. Obszar Bródna zaśmiecony jest chyba największą liczbą sklepów „alkohole24” na kilometr. Przy każdym takim punkcie żuli co nie miara. Wielokrotnie wzywano do ograniczenia liczby tych miejsc ale bez rezultatu. Do tego hołota pijąca, paląca ogniska i śmiecące w lesie. Wymieniając dalej systematyczne kradzieże kół (najpierw bliżej Toruńskiej a obecnie już nawet na Malborskiej) i podpalenia samochodów, to Rzeczywistość Bródna a nie Targówka. No i jeszcze bieda parkingi na każdym skrawku zieleni czy chodniku. Naprawdę tego nie zauważasz?

 • 4 czerwca 2020 o godz. 13:36

  Panie rafale suchocki. To że tam mieszkasz nie oznacza pępka świata. Lubisz wybetonowane okolice a wokół butelki od jaboli? I ok. Ale demokracja polega na zdaniu większości. Bo to że weźmiecie więcej Ukraińców, którzy w d* mają lokalny interes mało nas z Targówka obchodzi.
  A idźcie sobie do Pragi północ – będzie spokój, ot zmienicie po prostu forum.
  Popieram!

 • 4 czerwca 2020 o godz. 13:37

  sory, ale osiedle Wilno w zimę to jeden wielki SMOG z Ząbek ! ponadto obok są Szmulki co w porównaniu z innymi dzielnicami jakiś slams. Dodatkowo blisko Zacisza, gdzie [nie mam żadnych uprzedzeń] bardzo duża ilość domów jest wynajęta Ukraińcom lub innym nacjom. /jedyna atrakcja tego osiedla to tylko stacja PKP i nic więcej. Mam wrażenie że Administrator tego portalu tam mieszka, ponieważ każdy problemik tego osiedla jest roztrząsany ! Na Bródnie jest najlepiej, autobusy, tramwaje i wkrótce metro. Mieszkam na Różopolu i nie narzekam, tanio kupiłem i super lokalizacja, okna nie są na ulicę, POLECAM

 • 4 czerwca 2020 o godz. 15:55

  Buncol, na Trockiej nie ma kortów tenisowych. Miejsce o którym mówisz to tylko betonowa ściana od której odbijasz piłeczkę ale to nie ma nic wspólnego z tenisem. No chyba, źe dla elyty z nowego osiedla odbijanie piłeczki o ścianę to się nazywa tenis. A pijaczków znajdziesz na kaźdym osiedlu, czasami nawet na elitarnym.

 • 4 czerwca 2020 o godz. 17:50

  Jakiś czas temu pojawił się artykuł o tym, że ul. Przeclawska nie doczeka się remontu… zgadzam się z Panem Rafalem, o tym, że jesteśmy mieszkańcami gorszego sportu dla Władz Targowka.

 • 4 czerwca 2020 o godz. 18:09

  Gram w tenisa na siatkach i sam je ostatnio naciągałem więc można te betonowe korty nazwać kortami. Ścianka jest obok też na niej grywam w towarzystwie żuli. Na Bródnie masa syfu? Zgadzam się ale dla równowagi jest masa ładnych miejsc gdzie można pospaceorwac lub jeździć rowerem. Bardzo bym chciał żeby na Targówku też były ładne miejsca po których można spacerować. Poki co jeden skwerek na PGR z oczkiem wodnym to trochę mało jak na kilkudziesięcio tysięczne osiedle. I jeszcze apropos mojego narzekania. W pewnej podwarszawskiej gminie powstała z mojej inicjatywy ścieżka rowerowa na którą podobno nie było sznas. Widzac wasze samozadowolenie z tego miejsca może się okazać że będę jedynym który cokolwiek będzie chciał zmienić w tym zapomianym kawalku miasta

 • 4 czerwca 2020 o godz. 19:01

  Buncol, zamiast działać w podwarszawskiej gminie zacznij działać na Targówku, tu gdzie mieszkasz. To Twoja dzielnica, tu źyjesz. Zostań samorządowcem a moźe uda Ci się ze slamsów zrobić kwitnącą, piękną dzielnicę.

 • 4 czerwca 2020 o godz. 19:06

  Targówek to slamsy a kupił tu mieszkanie? Dziwne.

 • 5 czerwca 2020 o godz. 15:10

  prawie każdy tu narzeka na Bródno, ale mieszkańcy ze Słoika z Gór lub innego Wilna chętnie zajeżdża w weekend swoim wozem i dumnie spaceruje po parku Bródnowskim. U siebie mają dwie huśtawki i pisakownicę 1m2 i jedyna zieleń to ta zasadzona przez dewelopera !

 • 5 czerwca 2020 o godz. 18:36

  A propos remontu Przecławskiej, to na pewno został oprotestowany przez jej mieszkańców. I to na pewno tych korzystających z siłowni plenerowej.

 • 5 czerwca 2020 o godz. 21:48

  Panie Rafale, rozumiem rozgoryczenie, ale modernizacja Św. Wincentego też od lat się nie odbywa, mimo, że raz po raz pojawia się w planach i ma nawet zapewnione jakieś finansowanie, podobnie połączenia Al. Solidarności z Rondem Żaba. Idąc dalej Nowotrocka nie powstała od lat, mimo, że również raz po raz pojawia się w planach, nie mówiąc już o Moście Krasińskiego.

 • 6 czerwca 2020 o godz. 14:27

  Przyłączenie Elsnerowa (aco za tym idzie Utraty i Targówka Fabrycznego) do Pragi Północ lub Ząbek jak najbardziej ma sens. Przeciętny mieszkaniec Elsnerowa nie ma żadnego, ale to żadnego interesu na Bródnie, natomiast udaje się często na Pragę Północ – choćby do Galerii na Wileńskiej. Podobnie zalew Bardowskiego – obecnie służy głównie mieszkańcom Wilna, Ząbek i Pragi Północ. Wreszcie Ząbki, Elsnerów, Targówek Fabryczny i Praga Północ mogłyby wspólnie powalczyć od tramwaj, który jest przez te cztery dzielnice planowany, albo o szkołę średnią, której nie ma ani w Ząbkach ani na Elsnerowie (sic)

 • 6 czerwca 2020 o godz. 14:37

  „prawie każdy tu narzeka na Bródno, ale mieszkańcy ze Słoika z Gór lub innego Wilna chętnie zajeżdża w weekend swoim wozem i dumnie spaceruje po parku Bródnowskim.” – no ja akurat urodziłem się na Madalińskiego,pochodzę z Górnego Mokotowa i to całe wywyższanie się mieszkańców Bródna na tym forum uważam za śmieszne. Gdybym był złośliwy, to bym powiedział wprost że z mojej perspektywy Bródno nie różni się wiele od Radomia, Sosnowca, Magnitogorska czy Czelabińska. Ot blokowisko. W porównaniu z Mokotowem, którego zwarta przedwojenna zabudowa mogłaby stać równie dobrze w Berlinie albo w Wiedniu, Bródno to z***ie. Tylko po co się tak obrzucać błotem?

 • 6 czerwca 2020 o godz. 18:13

  Zabawni są ci podwórkowi patrioci

 • 6 czerwca 2020 o godz. 21:43

  Remontu Przeclawskiej nie będzie niestety naprawdę jesteśmy mieszkańcami drugiego sortu dzielnicy Targówek

 • 6 czerwca 2020 o godz. 21:44

  Marceli_39 ośmieszasz się

 • 7 czerwca 2020 o godz. 18:15

  Wszystko jest dla Bródna a cała reszta Targówka to gorszy sort, chociaź Bródno formalnie to teź Targówek. Osobiście uwaźam, źe powinien być podział jak wiele lat temu, na Bródno i Targówek. Kto wymyślił ten podział?

 • 8 czerwca 2020 o godz. 15:27

  Kiedyś każda dzielnica była osobną gminą z własnym budżetem i prawdziwymi władzami. I to było sensownie. Obecnie mamy przerost biurokracji z pseudo-urzędami dzielnic i z rozmytą odpowiedzialnością.

 • 9 czerwca 2020 o godz. 18:38

  @Lo2367: Nigdy nie było takiego podziału, pod kątem administracyjnym / finansowym. No chyba że cofniemy się do czasów wsi Bródno i wsi Targówek. W ramach Warszawy Targówek i Bródno albo razem wchodziły jako osiedla w skład dzielnicy Praga Północ, albo Bródno było częścią gminy Targówek albo jak teraz dzielnicy Targówek.

 • 11 czerwca 2020 o godz. 21:28

  Główny problem to przecież traktowanie prawobrzeżnej Warszawy przez władze miasta. Już nieraz na tym portalu zwracano uwagę, że nasza dzielnica ma zawsze pod górkę przy okazji uchwalania budżetu Warszawy. W przypadku Pragi Północ jest podobnie. Dziwi mnie więc w tym wszystkim przekonanie, że jak się będzie w Pradze Północ to będzie lepiej. Nie, nie będzie, będzie podobnie. Nie ma żadnych sensownych argumentów za tym aby mogłoby to coś zmienić. Sensownym argumentem jest oczywiście to, że z Wilna jest bliżej do UD na Pragę i jeżeli dla mieszkańców ma to tak istotne znaczenie to niech zmieniają dzielnicę, dla innych mieszkańców jest to całkowicie bez znaczenia, więc nie ma czym się tu gorączkować.

 • 12 czerwca 2020 o godz. 15:36

  Lepszym rozwiązaniem jest przyłączenie Ząbek do Warszawy i wchłonięcie przez Ząbki terenów pomiędzy Pragą a Ząbkami. Osiedle Wilno to taki ogryzek którego nikt nie chce a szczególnie Targówek. Wilno i tak ciąży w kierunku Ząbek przecież to rzut beretem. Wilno i Ząbki mogą razem powalczyć o lepsza ofertę usług miejskich komunikację itd. A co do tanich mieszkań na Wilnie to musze kolegów rozczarować, są k.. drogie jak na taką dzielnicę.

 • 22 czerwca 2020 o godz. 17:51

  Tylko, że ząbki nie chcą do Warszawy, bo jako dzielnica mieliby znacznie mniej do powiedzenia. Po prostu nie opłaca się nikomu przyłączać do Warszawy.

 • 14 lipca 2020 o godz. 00:06

  Widzę, że każdy tu opisuje, jakie ma świetne osiedle, bo inne są be, a nikt nie zauważył, że w przypadku przyłączenia Targówka Fabrycznego do Pragi wasza dzielnica straciłaby olbrzymie dochody z terenów przemysłowych leżących przy ulicach Zabraniecka, Rzeczna, Ks. Ziemowita, Gwarków.

 • 18 lipca 2020 o godz. 02:21

  Czego się spodziewać jak nie należą do jedynej słusznej opcji – SM Bródno, a dodatkowo mają do niej daleko więc „przez przypadek” też nie zyskają.

 • 31 lipca 2020 o godz. 18:39

  „Widzę, że każdy tu opisuje, jakie ma świetne osiedle, bo inne są be, a nikt nie zauważył, że w przypadku przyłączenia Targówka Fabrycznego do Pragi wasza dzielnica straciłaby olbrzymie dochody z terenów przemysłowych leżących przy ulicach Zabraniecka, Rzeczna, Ks. Ziemowita, Gwarków.” – Targówek nie jest gminą, więc nie trafiają do niego dochody zebrane przez skarbówkę. Ta kasa idzie do magistratu, który rozdaje ją dzielnicą według własnego widzimisie.

 • 2 sierpnia 2020 o godz. 20:09

  Kilka osób z wsi próbuje się dołączyć do prawdziwej Warszawy, pseudo warszawa murg ojcowiz y nie obronili ??☹️????????????????????????????????????????????????Kolejna słomą z butów będzie wystawać

 • 6 sierpnia 2020 o godz. 23:10

  mersin kebab na pradze o tak

 • 15 września 2020 o godz. 09:21

  Osiedle Wilno mieszkańcy tego osiedla mają wygórowane ego i wysokie mniemanie o sobie 80 %znich to wieśniaki na kredytach takie chrabiostwo że beemkami po paczki na święta do proktera jadą bo mają zaproszenie i znajomość a ludzie zwykli nie dostają takich paczek 3 dzieci wezmą z biedniejszych rodzin dla zamknięcia języka a resztę znajomi miał być nowy plac zabaw dla dzieci z Targówka fabrycznego zrobili progi zwalniające na Wilnie

 • 17 września 2020 o godz. 23:38

  Kołchoz w Ratuszu na Targówku jest jak najbardziej uprawniony. Wieśniak sprzedaje krowę, traktor i świnię i kupuje dziecku mieszkanie w Warszawie. O panie! o panie! Me dziecko w mieście zamieszkało! To Warszawiak jest teraz. TieFałeN włączył, radia Maryja już nie słucha, w tęczowych stringach po ulicy biega i pracę w Ratuszu dostał – no miastowy pełną gębą i du…………………szą!

 • 17 września 2020 o godz. 23:41

  ha haha Bartek! Masz rację. Tak se miastowych wieśniaki wyobrażają. To i tak się zachowują. Nie dziwne, że Rafał miał najwiecej głosów na osiedlu wybudowanym na polu PGR-u „Bródno” ;-)

 • 18 września 2020 o godz. 03:18

  Tyle że czy Praga Północ czy Targówek nie ma większego znaczenia, mentalność podobna. Najwyżej wpadną z deszczu pod rynnę ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.