Te wybory chyba się odbędą. Jak głosować korespondencyjnie na Targówku?

21
Share

Przełożone z 10 maja wybory prezydenckie odbędą się w końcu 28 czerwca 2020 roku (ew. druga tura 12 lipca). Głosować będzie można tradycyjnie – w punktach wyborczych – lub korespondencyjnie. Jak zrobić to drugie?

 

Wybory korespondencyjne wymusiła panująca epidemia koronawirusa. Wyborcy z Targówka, którzy chcą głosować w taki sposób, muszą zgłosić swój zamiar do 16 czerwca przez internet lub bezpośrednio w urzędzie dzielnicy przy ul. Kondratowicza 20.

Zgłoszenie przez internet można przesłać za pośrednictwem platformy ePUAP. Elektroniczny dokument musi być podpisany podpisem użytkownika, posiadającego profil zaufany platformy ePUAP lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Wybory korespondencyjne. Zgłoszenie w urzędzie

Zgłoszenie osobiste trzeba dokonać w dzielnicy, w której figuruje się w spisie wyborców, czyli w naszym przypadku na Targówku. Do urzędu przy Kondratowicza 20 zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem.

Generalnie z powodu koronawirusa wrzystkie sprawy urzędowe załatwia się obecnie dopiero po uprzednim umówieniu wizyty telefonicznie lub przez internet. Ale akurat w przypadku wyborów prezydenta RP ta zasada nie obowiązuje i można wybrać się do urzędu bez umówienia się.

Wybory korespondencyjne. Co dalej?

Jak zapewniają urzędnicy, pakiet wyborczy do głosowania korespondecyjnego zostanie dostarczony pod wskazany adres najpóźniej do 23 czerwca 2020.

Wyborcy podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie lub izolacji, mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego po 16 czerwca, a pakiet wyborczy dostaną najpóźniej do 26 czerwca.

Co ważne, zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego dotyczy również ewentualnego głosowania w drugiej turze 12 lipca 2020 r. W takim przypadku głosowania pakiet wyborczy zostanie wysłany na adres wskazany w zgłoszeniu.

Wybory korespondencyjne. Pakiet przysienie listonosz

Pakiet wyborczy jest przesyłany za pośrednictwem Poczty Polskiej. Jest też jednak możliwość osobistego odbioru pakietu w urzędzie na ul. Kondratowicza – jeżeli zadeklarujemy to w zgłoszeniu zamiaru głosowania korespondencyjnego.

W pakiecie wyborczym znajdzie się: 1. koperta zwrotna, 2. karta do głosowania, 3. koperta na kartę do głosowania, 4. oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania, 5. instrukcja głosowania korespondencyjnego.

Po oddaniu głosu kopertę trzeba będzie do 26 czerwca 2020 r. wrzucić do skrzynki pocztowej Poczty Polskiej znajdującej się na terenie dzielnicy – lub zanieść do urzędu dzielnicy Targówek w godzinach pracy urzędu.

Szczegółowe informacje na temat wyborów na Targówku i w całej Warszawie znajdują się na stronie: www.wybory.um.warszawa.pl.

 

zdjęcie na górze: archiwum targowek.info

 

21
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx