Będzie mural Balcerka na Targówku? Jesteśmy na tak!

13
Share

Mieszkańcy Targówka Fabrycznego chcą upamiętnić „najsłynniejszego mieszkańca” swojej dzielnicy. Powstał projekt wielkiego muralu z Józefem Balcerkiem. Co o nim myślicie?

 

Kim jest Józef Bacerek, chyba nie musimy wyjaśniać. Odgrywany przez Witolda Pyrkosza legendarny bohater serialu „Alternatywy 4” rozsławił naszą dzielnicę na całą Polskę, narzekając że musi się wyprowadzić z miasta (Targówka) na wiochę (Ursynów).

Dla ścisłości, filmowy Balcerek – warszawiak z zasadami, znawca prawa karnego i hodowca gołębi – mieszkał w dwóch różnych częściach naszej dzielnicy… równocześnie. Według scenariusza wyprowadzał się z biednego domku przy ul. Mokrej 8 (to dzisiejszy Targówek Mieszkaniowy), jednak gdy kręcono serial, przy Mokrej stały już bloki, więc ulicę „zagrała” ul. Chemiczna na Targówku Fabrycznym.

Dziś tę legendarną dla Targówka postać chcą upamiętnić mieszkańcy Targówka Fabrycznego. Rada Osiedla planuje uwiecznić Józefa Balcerka na dobrze widocznym muralu, który ma powstać niejako na „wjeździe” do dzielnicy – na ścianie kamienicy przy ul. Naczelnikowskiej 50 (na rogu z ul. Birżańską).

Dzisiaj Rada przedstawiła projekt tego muralu. Widzimy na niej wysoką na dwa piętra twarz Józefa Balcerka (a właściwie aktora Witolda Pyrkosza) w charakterystycznej czapce i otoczeniu słynnych targóweckich gołębi.

Projekt muralu Józefa Balcerka na Targówku / fot. Facebook/Rada Osiedla Targówek Fabryczny

 

To jest propozycja, ale jeszcze nie ostateczny projekt. Rada osiedla wpierw chce poznać opinie mieszkańców na ten temat. Pierwsze komentarze są w zdecydowanej większości pozytywne, więc powstanie muralu Balcerka jest jak najbardziej realne.

My też – jako miłośnicy historii naszej dzielnicy i swego czasu inicjatorzy nazwania imieniem Balcerka ronda na Targówku – jesteśmy na tak:) Nie mamy też wątpliwości, że malunek na Naczelnikowskiej, choć przedstawia fikcyjnego bohatera komediowego serialu, będzie bardziej realistyczny i mocniej oparty na faktach niż niedawno powstały mural „Targówek 1970” na bloku przy ul. Trockiej.

 

13
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx