Budżet obywatelski na Targówku. Najciekawsze projekty | | targowek.info

Budżet obywatelski na Targówku. Najciekawsze projekty

Epidemia opóźniła edycję budżetu obywatelskiego (eks-partycypacyjnego) na lata 2020-2021. W końcu znamy jednak projekty, które trafią pod głosowanie mieszkańców.

Podobnie jak w zeszłym roku, w skali całej Warszawy na budżet obywatelski przeznaczone zostało nieco ponad 83 mln zł. Głosowanie nad projektami odbędzie odbędzie się między 1 a 15 września. Zwycięzców poznamy 30 września 2020 roku, a wybrane projekty będą realizowane w roku 2021.

Głosować będziemy na 90 projektów w dzielnicy Targówek i ponad 100 projektów ogólnowarszawskich, z których część także dotyczy naszej dzielnicy.

Wszystkie zgłoszone projekty możecie sprawdzić na stronie twojbudzet.um.warszawa.pl. Poniżej opisujemy kilka subiektywnie wybranych dzielnicowych propozycji – nieco bardziej oryginalnych od standardowej masy (czyli pikników, festynów, kursów i książek dla bibliotek publicznych), na jakie będziemy mogli w tym roku głosować na Targówku.

Budżet obywatelski. Projekty na Targówku

Nr 9 Rewitalizacja podwórka między blokami Majowa 5, Bazyliańska 8 i Wysockiego 20
W ramach projektu ma m.in. nastąpić  przebudowa „piwnego trójkąta” – ławek wokół trójkątnej „pseudo” piaskownicy, uniemożliwiająca konsumpcję w tym miejscu; poprawa ogrodzenia wokół boiska; budowa nowej piaskownicy z daszkiem; dodatkowe zabawki na placu zabaw (z likwidacją starych); nowe ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe itp.
Koszt pomysłu 277 600 zł

Nr 24 i nr 799 Wybieg dla psów w parku Wiecha
Dwa projekty proponujące tak właściwie ten sam pomysł w parku Wiecha na Targówku Mieszkaniowym. Pierwszy projekt nie przewiduje jednak typowego placu treningowego dla psów z wyposażeniem takim jak tuby, płotki, huśtawki – ma być to miejsce do swobodnego wybiegania się psów, zsocjalizowania ich i nauczenia przebywania w grupie. Drugi projekt uwzględnia usytuowanie kilku zabawek wykonanych z drewna (bądź imitujących drewno), w stonowanych kolorach.
Łączny koszt pomysłów 221 000 zł

Nr 64 Przebudowa boiska OSiR na ul. Blokowej
Projekt zakłada gruntowną modernizację asfaltowego boiska na terenie OSiR Blokowa. Zakłada on wymianę nawierzchni, bramki, ogrodzenia i oświetlenia. Boisko będzie dostępne dla każdego w godzinach pracy OSiR Targówek oraz wreszcie będzie spełniało podstawowe standardy do użytkowania, którego aktualnie brak.
Koszt pomysłu 800 000 zł  

Nr 202, nr 1422, nr 1969 i nr 2058 Świąteczne iluminacje na Radzymińskiej, w Parku Wiecha, Parku Bródnowskim oraz w całej dzielnicy
Aż cztery odrębne projekty zakładają rozmieszczenie na ulicach Targówka bożonarodzeniowych iluminacji. Pierwszy przewiduje 150 sztuk ozdób zimowej iluminacji na latarniach na ulicy Radzymińskiej (od skrzyżowania z Młodzieńczą w stronę starówki), drugi umieszczenie trójwymiarowych dekoracji świetlnych w parku Wiecha, trzeci rozstawienie pojedynczych, wolnostojących dekoracji po całej dzielnicy  (Park Bródnowski, rondo Żaba, DK Zacisze, Osiedle Wilno, DK Świt, Chodecka, Łodygowa), zaś czwarty „świąteczny, bajkowy ogród wykonany z iluminacji świetlnych” w Parku Bródnowskim.
Łączny koszt pomysłów 1 940 000 zł

Nr 274 Bezpłatne lodowisko pod chmurką 
Projekt przewiduje budowę i uruchomienie sezonowego lodowiska o wymiarach ok. 600 m2, zlokalizowanego przy istniejącym lodowisku zadaszonym przy ulicy Łabiszyńskiej (OSiR Targówek na Bródnie). Kompleks lodowisk ma być nieodpłatnie udostępniany w sezonie zimowym w następujących godzinach : poniedziałek – piątek 12-16, sobota – niedziela 9-12.
Koszt pomysłu 376 000 zł  

Nr 564 Garaż dla rowerów w hydroforni wraz z ogródkiem miododajnym
Projekt zakłada zrewitalizowanie starej, bezużytecznej hydrofornii umieszczonej pomiędzy blokami Smoleńska 70, Smoleńska 66 a jezdnią ulicy Piotra Skargi. Zrewitalizowana hydrofornia stałaby się garażem dla rowerów i ewentualnie innych jednośladów, a na jej dachu, przekształconym w miejsce bezpieczne, powstałaby strefa relaksu z mini-ogródkiem z roślinami miododajnymi. 
Koszt pomysłu 282 500 zł

Nr 662 Plac zabaw przy ul. Tokarza dla każdej grupy wiekowej dzieci
Projekt zakłada doposażenie placu zabaw m.in. w urządzenie wielofunkcyjne ze zjeżdżalniami, zadaszenie wciągarki do piasku oraz huśtawki (w tym zabezpieczone dla maluszków, pojedyncze bujaki). Niestety – takie urządzenia tam były, ale zostały usunięte w trakcie realizacji projektu z budżetu partycypacyjnego 2019. „Obecnie brakuje możliwości zabawy dla dzieci, które wyrosły (lub nie lubią) z piaskownicy a nie dorosły jeszcze do linarium i toru przeszkód” – uzasadnia swój naprawczy projekt autorka propozycji.
Koszt pomysłu 188 000 zł

Nr 1385 Rewitalizacja głównej alei Parku Wiecha
Projekt polega na modernizacji głównej alei parku Wiecha, zaczynając od strony teatru Rampa aż do okrągłej fontanny włącznie. Projekt zakłada opracowanie koncepcji rewitalizacji wskazanego terenu z zachowaniem charakteru architektonicznego spójnego z architekturą budynku teatru Rampa. „Z biegiem lat miejsce to poszarzało a instalacje znajdujące się na tym terenie wymagają modernizacji. Dlatego właśnie realizując ten projekt Park Wiecha ma szansę odzyskać swój prestiż oraz dawny blask” – uzasadnia autor koncepcji.
Koszt pomysłu 810 000 zł

Nr 1439 Szpaler drzew ozdobnych na dawnym polu PGR
Szpaler drzew ozdobnych na odc. ok. 80 m przy ścieżce rekreacyjnej na dawnym polu PGR będzie pełnił dwie funkcje: podniesie atrakcyjność ścieżki, ale co ważniejsze pozwoli na jej zacienienie, co w lecie nie sprzyja korzystaniu z niej. Zakłada się sadzenie drzew co ok. 4,5-5 metrów, ponieważ proponowane drzewa – grusze drobnoowocowe Pyrus calleryana ‚Chanticleer’ – dorastają do około 4-5 m szerokości.
Koszt pomysłu 38 000 zł

Nr 1774 Plac zabaw przy Szkole Podstawowej Nr 52 ul. Samarytanka
W związku z trwającą rozbudową SP 52 miejsce po wcześniej usytuowanym placu zabaw dla dzieci zostało opróżnione z urządzeń rekreacyjnych. Plac zabaw znajdzie inną dogodną lokalizację z wykorzystaniem dotychczasowych urządzeń. Projekt polega na poprawieniu standardu placu zabaw – przede wszystkim modernizacji nawierzchni oraz ogrodzenia.
Koszt pomysłu 150 000 zł

Nr 1927 Letnie kino plenerowe
W 2020 roku kino letnie na Targówku całkiem się udało, jest więc pomysł na powtórkę w przyszłym roku. Filmowe wakacje na Targówku mają oznaczać 10 wieczornych seansów w plenerze w okresie wakacyjnym 2021 roku w sześciu lokalizacjach. Łącznie ma to być więc 60 pokazów filmowych – w tym klasyczne filmy z lat 40. i 50. XX wieku, np. „Casablanca” czy „Obywatel Kane”.
Koszt pomysłu 330 000 zł

Nr 2172 Reaktywacja Domku Herbacianego w Parku Bródnowskim
Domek Herbaciany w Parku Bródnowskim jest dla wielu mieszkańców miejscem symbolicznym, cieszącym się dużą sympatią ze względu na wydarzenia i zajęcia artystyczne, które miały tam miejsce przed kilkoma laty. Projekt „Domek Herbaciany – reaktywacja działalności” zakłada odnowienie jego działalności od kwietnia do listopada 2021 roku.
Koszt pomysłu 80 000 zł

 

Teatr Rampa w Parku Wiecha na Targówku / fot. archiwum targowek.info
PRZECZYTAJ TEŻ:

25 komentarzy na temat “Budżet obywatelski na Targówku. Najciekawsze projekty

 • 19 sierpnia 2020 o godz. 18:04

  No i pięknie :-), pomysły jak się patrzy.
  Psi wybieg w parku, rowerowania i pszczelarnia, szpaler drzew ozdobnych (które będzie można potem uroczyście wyciąć, jak się sprzeda grunt deweloperowi), lodowisko otwarte w godzinach takich, że nie da się skorzystać i to w dodatku obok już istniejącego lodowiska /lol/ a na deser letnie kino plenerowe, gdzie na pokazy przyjdzie 25 osób (maksymalnie).

  Ciekawe kiedy zrealizują te z poprzedniego roku, np. skatepark w parku „Wiecha”?

 • 20 sierpnia 2020 o godz. 01:19

  No ja bym głosował na to:

  „Nr 202, nr 1422, nr 1969 i nr 2058 Świąteczne iluminacje na Radzymińskiej, w Parku Wiecha, Parku Bródnowskim oraz w całej dzielnicy
  Aż cztery odrębne projekty zakładają rozmieszczenie na ulicach Targówka bożonarodzeniowych iluminacji. Pierwszy przewiduje 150 sztuk ozdób zimowej iluminacji na latarniach na ulicy Radzymińskiej (od skrzyżowania z Młodzieńczą w stronę starówki), drugi umieszczenie trójwymiarowych dekoracji świetlnych w parku Wiecha, trzeci rozstawienie pojedynczych, wolnostojących dekoracji po całej dzielnicy (Park Bródnowski, rondo Żaba, DK Zacisze, DK Świt, Chodecka), zaś czwarty „świąteczny, bajkowy ogród wykonany z iluminacji świetlnych” w Parku Bródnowskim.
  Łączny koszt pomysłów 1 940 000 zł”

  Niski budżet, to i małe atrakcje dla mieszkańców. Ale jednak coś.

 • 20 sierpnia 2020 o godz. 09:05

  Ja bym głosował
  Nr 1385 Rewitalizacja głównej alei Parku Wiecha – park mocno podupadły i rewitalizacja mocno potrzebna
  Nr 1439 Szpaler drzew ozdobnych na dawnym polu PGR – drzew nigdy za mało szczególnie że tam sporo bloków będzie

 • 20 sierpnia 2020 o godz. 09:21

  Nr 1774 Plac zabaw przy Szkole Podstawowej Nr 52 ul. Samarytanka…. ” Plac zabaw znajdzie inną dogodną lokalizację z wykorzystaniem dotychczasowych urządzeń. ”
  Kasa przeznaczona ma być na wie wiadomo co i gdzie. Żadnych konkretów, poza przeznaczoną sumą.
  Trochę to nie tak, jeśli inwestor zlikwidował czynny plac zabaw, to powinien partycypować w odbudowie nowego. Miasto zlikwidowało, niech miasto odbuduje ale nie kosztem budżetu obywatelskiego.

 • 20 sierpnia 2020 o godz. 10:17

  Uważam, że powinno się odrestaurować przynajmniej główną aleję w Parku Wiecha. Wygląda tragicznie, fontanny działały jak powinny może miesiąc po otwarciu, teraz woda ledwo cieknie, jest brudno, psy się tam kąpią… Wielka fontanna jest zdemolowana… Wystarczyłoby naprawić fontanny, posadzić jakieś ładne kwiaty na klombach bo z roku na rok jest coraz gorzej. A Park bym ogrodził i zamykał po 22.

 • 20 sierpnia 2020 o godz. 10:49

  pomysł z iluminacjami jest fajny ale uwazam ze szkoda kasy, bydło wałesające sie przy parku wiecha dosyc szybko dało sobie z nimi radę, potem podziurawiona bombka i nieświecący renifer tylko straszyły… kolejny pomysł od wedona zeby ogrodzic park jest trafiony choć ta hołota tam przesiadująca i tak rozłazi sie na okolicę drąc mordy o 23-24 miedzy innymi na placu zabaw miedzy blokami pralatowskiej i pratulinskiej…jesli remont głownej alei Parku to intalacja kamer i przede wszytkim wiecej patroli chocby strazy miejskiej … inaczej nie ma sensu wydawac pieniedzy …

 • 20 sierpnia 2020 o godz. 14:24

  Co do skateparku w parku Wiecha to go nie będzie, zmieniono lokalizację bliżej szkoły na Trockiej. Szkoda, bo mam dość tych dzieciaków na schodach, jeżdżących nieraz bez opamiętania i stwarzających zagrożenie. A co do fontann to powinno powstać pluskawisko dla dzieci, które nie mają co robić w słoneczne dni. Wszystkie place zabaw w pobliżu są nasłonecznione w ciągu dnia.

 • 21 sierpnia 2020 o godz. 06:48

  Czy nie uważacie, że szkoły powinno same zadbać o swoje place zabaw i boiska?

  Poza tym. Dziś imieniny Balbiny. Nie zapomnijcie na Żoliborzu złożyć życzenia.

 • 21 sierpnia 2020 o godz. 11:28

  Na mapie jest kilka projektów z zielonymi skwerami i alejami. Niestety większość z nich została z jakiegoś powodu odrzucona. A szkoda ba na Targówku bardzo mało jest miejsc do wypoczynku i rekreacji. Jedyna zaakceptowane projekty to Remont Wiecha i Ten szpaler drzew na PGR. Z braku laku to też nie głupi pomysł. Stworzy taki ciąg rekreacyjny razem z ze Skwerem Dubieckiego przy Samarytanki.

  Fajnie jakby kiedyś ktoś złozył projekt remontu boisk przy Trockiej albo ścieżki rowerowej wzdłuż Wincentego

 • 21 sierpnia 2020 o godz. 16:16

  I ZNOWU BUDŻET I ZNOWU WYGRAJĄ ŚWIETNE POMYSŁU TYPU:
  BIBLIOTEKA W DRZEWIE, 3 KRZACZKI W PARKU BRÓDNOWSKI, WSPÓLNE BIEGANIE PO PARKU ZA 200.000 ZŁ, KRANIKI WODY ZA 250.000 ZŁ, KTÓRYCH CIĄGLE NIE MA,
  TĘCZOWE ŁAWKI ZA 70.000 ZŁ

  HAHAHA

 • 22 sierpnia 2020 o godz. 17:38

  Park Wiecha żeby coś tam w ogóle się utrzymało trzeba by było jak ktoś słusznie zauważył ogrodzić i zamykać po 22 to może to by miało sens w innym wypadku szkoda pieniędzy ponieważ obecna młodzież okupująca park i inne miejsca np placyki zabaw dla dzieci zdemoluje wszystko ,ponieważ oni sami się wychowują włóczą się całymi dniam i nocami a rodzice dostają 500zl i maja gdzies zajmowanie się swoimi latoroslami wystarczy ze wyposaża ich w telefon i zadzwonią od czasu do czasu ok 2 lat w stecz zdemolowali rowery pod Rampa wszystko uchodzi bez karnie nie ma straży policji ani rodziców wiec po co cokolwiek robić w parku albo innym miejscu na Targówku

 • 24 sierpnia 2020 o godz. 08:26

  Posadzenie szpaleru drzew? POSADZENIE, a nie WYCIĘCIE? Aż trudno uwierzyć. Łaskawcy. Posadzą i sobie pójdą, więcej się nimi nie zajmując, a drzewa niebawem uschną.

 • 24 sierpnia 2020 o godz. 10:43

  @Anonim
  Swoją drogą ciekawe że Park Wiecha jest notorycznie dewastowany a otwarty całą dobę niedaleki Park Bródnowski wygląda dobrze i nikt go nie niszczy. Czy aż taka różnica jest w społecznosci tych dwóch osiedli?

 • 24 sierpnia 2020 o godz. 10:53

  Te ceny są kompletnie z pupy. Tak, czy inaczej jestem za odnową skweru Wiecha.

 • 25 sierpnia 2020 o godz. 22:35

  Ten szpaler z grusz to nietrafiony pomysł. Owoce będą gnić i zalegać na chodniku. Przyciągnie to owady, i będzie wydzielało specyficzny zapach. Lepiej posadzić zwykłe drzewa.

 • 27 sierpnia 2020 o godz. 13:30

  @Ania
  Przeciez to odmiana ozdobna a nie owocowa. Owoców na nich nie bedzie

 • 27 sierpnia 2020 o godz. 20:09

  W opisie jest „grusza drobnoowocowa”.

 • 28 sierpnia 2020 o godz. 07:00

  Mieszkam na handlowej ale od dłuższego czasu przebywam za granicą w latach 2016-2019 wielokrotnie informowałem służby w czasie bytności o usuwających kostkach w chodniku o d handlowej do rampy uf w 2019 zaskoczenie w maju chodnik naprawiony.Budzet obywatelski zbyt rozdrobniony ,a iluminacje bożonarodzeniowe to dzielnica.

 • 30 sierpnia 2020 o godz. 23:08

  Wybieg dla psów za 221 tysięcy złotych ??????????????????????? To marnotrawstwo pieniędzy a koszt wzięty z nieba !! – dla porównania koszt nowych sprzętów do zabawy dla dzieci z pewnego przedszkola wyniósł 30 tysięcy zł wraz z demontażem starych i montażem nowych.
  Remont malutkiego odcinka Parku Wiecha za 800 tysięcy złotych ? Ktoś postradał zmysły albo napisał kosztorys pod firmę znajomego lecz na szczęście w razie czego przetarg będzie gdy ta propozycja wygra . Remont odcinaka podanego w propozycji do budżetu to nie więcej niż 300 tysięcy złotych a i to z ogromną ” górką ” bo instalacja wodna w fontannach jest sprawna i wymaga jedynie prac polegających na wyczyszczeniu z osadów z zastosowaniem chemikaliów a przymocowanie nowych płyt granitowych w miejsce starych to około 40 tysięcy zł z materiałem i robocizną włącznie . Renowacja itd. jednej starej ławki to około 800zł nie więcej a hmmm no tak nowe nasadzenia roślin to duży koszt tylko że potrzebny by był monitoring bo inaczej rośliny szybko by zmieniły właściciela tak jak to było po wcześniejszym remoncie .

 • 30 sierpnia 2020 o godz. 23:18

  Ktoś też chce aby na Targówku powstały butelkomaty za 700 tyś zł hahahahaha i tu ktoś chce aby jakaś firma miała łatwiejsze wejście na rynek z swoim produktem ale to podchodzi pod niedozwoloną pomoc publiczną !

 • 30 sierpnia 2020 o godz. 23:50

  Mieszkaniec Chodeckiej 1 lub Wyszogrodzkiej 16 (na tyłach parkingu strzeżonego) chce mieć parking za 126 tysięcy złotych z kostki ekologicznej dla 15 samochodów i zgaduję że ktoś nie chce ponosić kosztów parkowania na parkingu płatnym . Następnemu zamarzył się kort tenisowy singlowy z ścianką dwustronną za 381 tysięcy 700 zł ale co z tym będzie jak się panu gra znudzi ?

 • 31 sierpnia 2020 o godz. 00:19

  Wieczorne pływanie na Targówku, projekt zakłada udostępnienie pływalni Polonez w piątki w godzinach 20.00 – 22.00 (ostatnie wejście 21.30)
  Oferta ta jest skierowana do osób które nie mogą korzystać z pływalni w ciągu dnia. koszt 121 tyś 960 zł.
  Trzy panie za uczenie J. Angielskiego dzieci i dorosłych w pięciu lokalizacjach na terenie Targówka chcą 140 tysięcy zł za 32h nauki w każdej lokalizacji udostępnionej za darmo . Czyli 32h razy 5 wymienionych lokalizacji po 2 grupy to 320h razem . 140 tysięcy przez 320h daje 437zł i 50 gr za godzinę czyli trochę sporo biorąc pod uwagę że stawka godzinowa w prywatnej firmie to około 200złza godzinę.

 • 3 września 2020 o godz. 08:58

  Zwracam uwagę redakcji na realizację zeszłorocznego projektu skateparku w parku Wiecha – jakże celnego i naprawdę potrzebnego!
  W aktualizacji statusu projektu na stronie UM napisano, że po uzgodnieniu z wnioskodawcą projektu wyznaczono nową lokalizację skateparku – przy Gimnazjum nr 141, za bazarkiem na Trockiej.
  Chciałbym zauważyć, że umieszczenie jej całkiem daleko poza obrębem parku nie pozwoli na realizację PODSTAWOWEGO celu inwestycji, tj. powstrzymanie dosłownego rozjeżdżania przez młodzież schodów, chodników i innej infrastruktury w parku (fontanny) i przy teatrze. Na pewno nie wszyscy, jeśli ktokolwiek, będzie „dygał” z deskorolkami i hulajnogami za bazarek na Trockiej aby pojeździć i poskakać. Będą po prostu robić to tam, gdzie do tej pory. Problem pozostanie nierozwiązany.
  Oczywiście skatepark i tam, gdzie teraz ma być się przyda i będzie na pewno służył mieszkańcom okolicznych bloków i domów. Ale jednak problemu Parku Wiecha i okolic już nie rozwiąże.
  Dlaczego konserwator nie zgodził się na realizację?
  Czy nie można było znaleźć działki bliżej, np. nad metrem lub uzyskać kawałka działki np. od teatru, klubu sportowego tuż za nim lub spółdzielni mieszkaniowej, której tereny otaczają park? Np. tuż obok pierwotnie planowanej lokalizacji skateparku jest działka należąca/w użytkowaniu RSM Praga, w stronę bloku przy Prałatowskiej 2.

 • 20 września 2020 o godz. 12:17

  Witam, szkoda ze nikt nie pomyślal o tak przyziemnych pomyślach jak np. Teżnie solankowe ktorej sa bez obslugowe i na prawde przydaly by sie w parku bródnowskim do ktorego przychodzi mnustwo starszych osob. Koszt takiej inwestycji to 350 tys zł jest taka podobna na pl.hallera tez z funduszu obywatelskiego, a nie tylko myslec o kwiatkach czy kolejnym psim wybiegu. Czy nikt juz nie ma nowych pomyslow. Mieszkam tu od roku na Bródnie i juz bym mial 10 lepszych pomyslow niz te ktore widze sa zgloszone.

 • 21 września 2020 o godz. 15:40

  W dobie namawiania społeczeństwa do uprawiania sportu, niedawno zostały zlikwidowane jedyne korty tenisowe na Bródnie. Osobom korzystających z nich i dbających o nie za swoje pieniądze, obiecywano powstanie nowych w innym miejscu. Niestety projekt kortów tenisowych ogólnodostępnych nie został wzięty pod uwagę. „Brawo działacze”, sport i rekreacja z Wami przegrały.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.