Dziś decyzja w sprawie nazw stacji metra na Bródnie i Zaciszu. | targowek.info

Dziś decyzja w sprawie nazw stacji metra na Bródnie i Zaciszu. Jak zagłosują radni?

Na czwartkowej sesji Rada Warszawy zadecyduje, jak oficjalnie będą się nazywały nowe stacje metra w naszej dzielnicy. Dwie propozycje nie budzą wątpliwości. Przy trzeciej mogą być niespodzianki.

 

Dziś o godz. 10 zbiera się (w trybie zdalnym) Rada Warszawy. Radni będą mieli mnóstwo pracy – jednak wśród 85 zaplanowanych punktów obrad i głosowań dla nas szczególnie interesujące są trzy.

Każdy z tych trzech punktów dotyczy nadania nazwy obiektowi miejskiemu w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy„. Konkretnie chodzi o stacje II linii metra budowane w naszej dzielnicy: jedną zaciszańską (C19) oraz dwie bródnowskie (C20 i C21).

Projekty uchwał Rady Warszawy zakładają utrzymanie dla wszystkich tych stacji nazw roboczych: „Zacisze”, „Kondratowicza” i „Bródno”. Co nie dziwi, bo robocze nazwy zostały dobrane trafnie, są już dziś powszechnie używane przez mieszkańców i wszystkie mają poparcie Zespołu Nazewnictwa Miejskiego oraz Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego Rady Warszawy.

Czy to znaczy, że takie nazwy właśnie dziś zostaną uchwalone oficjalnie? Niekoniecznie.

Nazwy pierwszej oraz ostatniej z budowanych stacji w naszej dzielnicy nie budzą niczyich wątpliwości. W zasadzie możemy być pewni, że stacja pod ulicą Figara przy Codziennej otrzyma dzisiaj nazwę „Zacisze”, zaś stacja C21 przy skrzyżowaniu ul. Kondratowicza i Rembielińskiej będzie oficjalnie nazywała się „Bródno”. Inaczej jest jednak w przypadku położonej pomiędzy nimi stacji C20 w rejonie skrzyżowania Kondratowicza z Malborską i św. Wincentego. 

Niestety, radni Targówka, którzy wielokrotnie udowadniali już brak znajomości historii i topografii naszej dzielnicy, wymyślili sobie dla tej stacji inną nazwę. Chcieliby nie „Kondratowicza”, ale „Targówek-Ratusz”.

Poparta przez radę Targówka nazwa jest błędna i pozbawiona logiki. Owszem, przy Kondratowicza stoi urząd dzielnicy Targówek, ale geograficznie i historycznie jest on położony na Bródnie (a Bródno i Targówek to zdecydowanie nie to samo). Co więcej, na II linii jest już stacja „Targówek Mieszkaniowy”, za nią jest stacja „Trocka”, za nią będzie „Zacisze”… i w tym momencie kolejny „Targówek” w nazwie wprowadzi olbrzymie zamieszanie.

Ostateczną decyzję podejmą dzisiaj radni całej Warszawy – którzy rzadko przejmują się opiniami kolegów z rady dzielnicy Targówek i powinni głosować na zapisaną w projekcie uchwały nazwą „Kondratowicza”. Lecz stołeczni radni udowodnili, że też potrafią w ostatniej chwili zmieniać uchwały i podejmować irracjonalne decyzje (jak chociażby przy przemianowaniu stacji „Targówek” na „Targówek Mieszkaniowy” w chwili, gdy wisiały już tablice i drogowskazy z tą pierwszą nazwą).

Dlatego ostateczny wynik dzisiejszego głosowania nad nazwą stacji w rejonie Kondratowicza/Malborskiej/św. Wincentego do końca nie będzie pewny. A jak Wy chcielibyście, żeby ją nazwać?

 

Nam podoba się dla tej stacji także nazwa „Podgrodzie” – kliknij i przeczytaj dlaczego

 

Pociąg na stacji II linii metra w Warszawie – fot. Facebook/ Metro Warszawskie

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

18 komentarzy na temat “Dziś decyzja w sprawie nazw stacji metra na Bródnie i Zaciszu. Jak zagłosują radni?

 • 27 sierpnia 2020 o godz. 10:11

  Idealna sytuacja dla powstania kolejnej g*burzy o rzecz nieistotną.

 • 27 sierpnia 2020 o godz. 10:32

  Dla mnie Podgrodzie byłoby najbardziej zasadną nazwą (historycznie i lokalizacja). Kondratowicza byłaby myląca, bo to długa ulica z przystankami tramwajowymi i autobusowymi o tej nazwie przy planowanej stacji Bródno. Ratusz-Targówek brzmi śmiesznie (jak Targówek-Mieszkaniowy) i jest długie. Ośmieszamy pojęcie ‚ratusz’ nazywając siedzibę władz dzielnicy tą nazwą.

 • 27 sierpnia 2020 o godz. 11:06

  Urzędnicy lubią absurdy, zabawna nazwa Targówek-Ratusz ma duże szanse.

 • 27 sierpnia 2020 o godz. 11:51

  Po to przepychali nazwe Targówek-Mieszkaniowy pare lat temu aby dziś przepchnąć nazwe Targówek-Ratusz zamiast Kondratowicza to oczywiste. Oni od lat walczą z nazwą Bródno i nie zdziwie się jak i ta nazwa stacji końcowej zniknie.

 • 27 sierpnia 2020 o godz. 11:54

  To by było smieszne wpierw Targówek Mieszkaniowy potem Trocka i Zacisze i znowu Targówek tym razem ratusz. Bezsens ale tak będzie.

 • 27 sierpnia 2020 o godz. 14:58

  Jak chcą koniecznie mieć w nazwie stacji Ratusz to niech dodadzą do roboczej nazwy Kondratowicza słowo Ratusz i po kłopocie…

 • 27 sierpnia 2020 o godz. 15:19

  W pełni zgadzam się ze św. Wincentym. Nazwa Podgrodzie byłaby ładna, klimatyczna i próbowałaby chociaż trochę miejsce, gdzie (jak mawiają) „tu zaczęła się Warszawa”.

  Kondratowicza jest nazwą słabą bo w ciągu tej ulicy zlokalizowane są dwie stacje. Podobnie Św. Wincentego mało mówiłaby o lokalizacji stacji, choć jak dla mnie, z dwojga złego, byłaby to lepsza nazwa.

  Podobnie zamiast Bródno wolałbym Park Bródnowski.

  Całkiem niedawna zmiana zespołu przystankowego przy Wincentego na Targówek-Ratusz wskazuje jednak że najprawdopodobniej taka będzie propozycja nazwy dla środkowej stacji tego odcinka metra.

 • 27 sierpnia 2020 o godz. 17:46

  C21 powinno się nazywać Różopol Bródno. To oczywiste i dzisiaj tak na pewno będzie przegłosowane.

 • 27 sierpnia 2020 o godz. 18:07

  Ani to Targówek ani Ratusz

 • 27 sierpnia 2020 o godz. 18:08

  Ani to Targówek ani Ratusz więc na pewno to przegłosują

 • 27 sierpnia 2020 o godz. 19:32

  Bródno-Podgrodzie :)

 • 27 sierpnia 2020 o godz. 19:37

  Niech to nazwą jakkolwiek, byle nie miało to w sobie nazwy „Targówek”, Bródno to NIE JEST Targówek…

 • 27 sierpnia 2020 o godz. 19:47

  Niestety oni od lat walczą z lokalną nazwą Bródno na rzecz nazwy targówek i wciskają to gdzie się da.

 • 27 sierpnia 2020 o godz. 20:27

  No i przeglosowano Zacisze – Kondratowicza – Bródno.

 • 27 sierpnia 2020 o godz. 20:29

  Powinno być Kondratowicza-Ratusz

 • 27 sierpnia 2020 o godz. 22:10

  Stacja Malborska

 • 27 sierpnia 2020 o godz. 22:24

  Przy ratuszu powinno być Bródno Ratusz, a końcowa stacja powinna nazywać się Bródno Menelstwo.

 • 28 sierpnia 2020 o godz. 09:36

  @Llu – nie znam się, nie rozumiem, ale może tak wieczorkiem walnę coś na forum jak chory/a w kubeł. Czyż nie tak to wyglądało jak siadałeś/aś do klawiatury, żeby pokazać swój iloraz inteligencji?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.