Już jest! Mural Balcerka-Pyrkosza na Targówku. Jak wam się podoba?

23
Share

Inny niż w pierwszym projekcie, ale wciąż oryginalny i wpisujący się w charakter dzielnicy – mural Balcerka przy ul. Naczelnikowskiej na Targówku w Warszawie jest niemal gotowy.

 

Pisaliśmy o tym projekcie w lecie i pomysł muralu upamiętniającego Józefa Balcerka spotkał się z dużym entuzjazmem.

Teraz plany zostały zrealizowane – z przedwojennej kamienicy przy ul. Naczelnikowskiej 50 (na rogu z ul. Birżańską) już spogląda na nas twarz nierozerwalnie związanego z Targówkiem, najsprytniejszego bohatera kultowego serialu telewizyjnego „Alternatywy 4”.

Mural Józefa Balcerka na Targówku

Mural Józefa Balcerka na Targówku / fot. targowek.info

 

Gdyby ktoś młodszy nie pamiętał:  filmowy Józef Balcerek to warszawiak z zasadami, znawca prawa karnego oraz hodowca gołębi – i grany przez Witolda Pyrkosza jeden z kultowych bohaterów serialu „Alternatywy 4” w reż. Stanisława Barei (nakręconego w 1983 r.).

W filmie mieszkał… w dwóch różnych częściach naszej dzielnicy równocześnie. Według scenariusza wyprowadzał się z biednego domku przy ul. Mokrej 8 (to dzisiejszy Targówek Mieszkaniowy), jednak gdy kręcono serial, przy Mokrej stały już bloki, więc ulicę „zagrała” ul. Chemiczna na Targówku Fabrycznym. Przy okazji razem z żoną narzekał, że musi się wyprowadzić z miasta (Targówka) na wiochę (Ursynów). I za to Balcerków do dziś szanujemy.

Tę legendarną dla Targówka postać upamiętnili mieszkańcy Targówka Fabrycznego. Rada Osiedla przedstawiła w lecie projekt muralu, przedstawiający wysoką na dwa piętra twarz Balcerka w charakterystycznej czapce i otoczeniu słynnych targóweckich gołębi.

Ostatecznie wybrano inny portret, oparty na popularnym fotosie z „Alternatywy 4”. Lecz wiele się nie zmieniło – jest i Balcerek, i gołębie, brakuje tylko czapki. W chwili gdy robiliśmy zdjęcia, brakowało jeszcze tylko podpisu. W dolnej części malowidła ma się pojawić zarówno nazwisko Józefa Balcerka, jak i wcielającego się w jego postać Witolda Pyrkosza (1926-2017).

Mural Józefa Balcerka na Targówku

Mural Józefa Balcerka na Targówku / fot. targowek.info

 

Od teraz każdy przejeżdżający ul. Naczelnikowską na Targówku Fabrycznym może obserwować szlachetne oblicze Józefa Balcerka. A właściwie – każdy jest obserwowany przez niego. Jak wam się podoba najnowszy mural w Warszawie?

 

23
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx