Już jest! Mural Balcerka-Pyrkosza na Targówku | targowek.info

Już jest! Mural Balcerka-Pyrkosza na Targówku. Jak wam się podoba?

Inny niż w pierwszym projekcie, ale wciąż oryginalny i wpisujący się w charakter dzielnicy – mural Balcerka przy ul. Naczelnikowskiej na Targówku w Warszawie jest niemal gotowy.

 

Pisaliśmy o tym projekcie w lecie i pomysł muralu upamiętniającego Józefa Balcerka spotkał się z dużym entuzjazmem.

Teraz plany zostały zrealizowane – z przedwojennej kamienicy przy ul. Naczelnikowskiej 50 (na rogu z ul. Birżańską) już spogląda na nas twarz nierozerwalnie związanego z Targówkiem, najsprytniejszego bohatera kultowego serialu telewizyjnego „Alternatywy 4”.

Mural Józefa Balcerka na Targówku
Mural Józefa Balcerka na Targówku / fot. targowek.info

 

Gdyby ktoś młodszy nie pamiętał:  filmowy Józef Balcerek to warszawiak z zasadami, znawca prawa karnego oraz hodowca gołębi – i grany przez Witolda Pyrkosza jeden z kultowych bohaterów serialu „Alternatywy 4” w reż. Stanisława Barei (nakręconego w 1983 r.).

W filmie mieszkał… w dwóch różnych częściach naszej dzielnicy równocześnie. Według scenariusza wyprowadzał się z biednego domku przy ul. Mokrej 8 (to dzisiejszy Targówek Mieszkaniowy), jednak gdy kręcono serial, przy Mokrej stały już bloki, więc ulicę „zagrała” ul. Chemiczna na Targówku Fabrycznym. Przy okazji razem z żoną narzekał, że musi się wyprowadzić z miasta (Targówka) na wiochę (Ursynów). I za to Balcerków do dziś szanujemy.

Tę legendarną dla Targówka postać upamiętnili mieszkańcy Targówka Fabrycznego. Rada Osiedla przedstawiła w lecie projekt muralu, przedstawiający wysoką na dwa piętra twarz Balcerka w charakterystycznej czapce i otoczeniu słynnych targóweckich gołębi.

Ostatecznie wybrano inny portret, oparty na popularnym fotosie z „Alternatywy 4”. Lecz wiele się nie zmieniło – jest i Balcerek, i gołębie, brakuje tylko czapki. W chwili gdy robiliśmy zdjęcia, brakowało jeszcze tylko podpisu. W dolnej części malowidła ma się pojawić zarówno nazwisko Józefa Balcerka, jak i wcielającego się w jego postać Witolda Pyrkosza (1926-2017).

Mural Józefa Balcerka na Targówku
Mural Józefa Balcerka na Targówku / fot. targowek.info

 

Od teraz każdy przejeżdżający ul. Naczelnikowską na Targówku Fabrycznym może obserwować szlachetne oblicze Józefa Balcerka. A właściwie – każdy jest obserwowany przez niego. Jak wam się podoba najnowszy mural w Warszawie?

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

25 komentarzy na temat “Już jest! Mural Balcerka-Pyrkosza na Targówku. Jak wam się podoba?

 • 26 września 2020 o godz. 08:38

  Trochę tylko ładniejszy od rzeźby papieża przed Muzeum Narodowym.

 • 26 września 2020 o godz. 10:10

  Nie podoba

 • 26 września 2020 o godz. 12:16

  Lepszy byłby kolorowy. Na Ursynowie mural Stanisława Anioła jest przykładem jak może ładnie wyglądać.

 • 26 września 2020 o godz. 13:33

  No szkoda, że w liczącej ponad 100 tysięcy dzielnicy mamy tylko takie „inwestycje”. I to co kilka dni (miesięcy)? Co na co dzień robią pracownicy ratusza oprócz wydawania druczków i różnych dowodów z hologramami tudzież nakładania podatków za ich „pracę”?

  Co do menela Balcerka (cyt.):

  „JÓZEF BALCEREK (Ziutek – hodowca gołębia pocztowego)

  Witold Pyrkosz

  Chodząca książka z anegdotami, które serwuje stosownie do okoliczności, na każdym kroku. Chociaż menel z Targówka, co to i żonie umie przyłożyć i bimber pędzić fachowo, albo włamu jakiegoś dokonać, ma swoje niezłomne, można by rzec, przedwojenne zasady. Z charakterystycznym warszawskim akcentem i chrypką a la Himilsbach wszechobecny Balcerek znakomicie wpisuje się w nowe towarzystwo. To on największe kłopoty i najdłuższy opór stawia Aniołowi. Dopiero fortel z odwykiem alkoholowym łamie starego Warszawiaka. No cóż, wypić każdy lubi… Chociaż nie wino z m*rzynem z Harvardu. Balcerek hoduje gołębie, gra na akordeonie, zna się niebywale na prawie karnym, wie gdzie zakopany jest węgiel w stolicy i umie załatwić mięso ze Szczebrzeszyna. Jednym słowem: czym byłby dom bez takiej figury.

  W rolę Balcerka początkowo zgodnie z zamierzeniami reżysera miał wcielić się Ludwik Pak. Po wznowieniu zdjęć przerwanych stanem wojennym Bareja zmienił decyzję obsadową – istniejące sceny z tym bohaterem nakręcono na nowo, już z udziałem Witolda Pyrkosza. Powodem tej decyzji były obawy reżysera i partnerki w roli żony Balcerka, że Pak rolę zbytnio „strywializuje”.”

 • 26 września 2020 o godz. 15:34

  Takie inwestycje mnie się podobają i jak najbardziej są potrzebne.

 • 27 września 2020 o godz. 03:23

  Taki ni w pięć ni w oko

 • 27 września 2020 o godz. 11:52

  Bardzo fajny.
  Dobra idea.
  Jeszcze mogłoby wrócić rondo Balcerka na Targówku Mieszkaniowym.

 • 27 września 2020 o godz. 13:06

  Przecież Rondo Balcerka zostało już odbudowane.

 • 27 września 2020 o godz. 13:20

  Tak, jak być powinno. Z „fotoplastikonem” i gołębiami. Postać trochę kontrowersyjna, ale wszystko lepsze, niż kolejne „papieżyki”.

 • 28 września 2020 o godz. 11:20

  Najlepiej wygląda jak ściany nie są niczym pomazane

 • 28 września 2020 o godz. 17:09

  A ja się nie zgodzę z Alexem. Lepszy mural niź szara brudna ściana. Oby jak najwięcej murali.
  Szkoda tylko, źe Balcerek nie jest na Mokrej.

 • 29 września 2020 o godz. 20:26

  Większość komentujących to totalsi. Nic im sie nie podoba.

 • 30 września 2020 o godz. 15:51

  No tu się zgodzę. Większości lokalnej społeczności rozpasionej programami typu 500+ nie podoba się nic, no może z wyjątkiem parkingów na klepisku, byleby można było pod klatką zaparkować ze dwa TDI na rodzinę. Totalne państwo to i totalne społeczeństwo.

 • 10 października 2020 o godz. 17:51

  Mural fajny i ożywiający okolicę. Teraz by się przydało coś ładnego na sąsiadującej kamienicy przy kapliczce. Budynki są zbudowane w bardzo prostej formie, mają dość wolnego miejsca by namalować dekoracje. Proponuję motyw miasteczka z fabrykami ze sterczącymi kominami 🙂 – można go umieścić na tej samej kamienicy co Balcerka bo jest po drugiej stronie również duża powierzchnia gładkiej ściany.

 • 14 października 2020 o godz. 14:30

  Dlaczego nie ma żadnych nowych artykułów?

 • 14 października 2020 o godz. 19:15

  Pewnie koronka

 • 14 października 2020 o godz. 19:53

  Może zatrudnią kogoś kto umie pisać ;)

 • 15 października 2020 o godz. 23:29

  Portal jak widać padł. Nie wiadomo czy kiedykolwiek powstanie tu jeszcze jakiś artykuł.

 • 16 października 2020 o godz. 12:01

  Zapewne niedługo całkiem zniknie ta strona, a szkoda bo było można znaleźć tu ciekawe i istotne informacje z naszej dzielnicy.

 • 17 października 2020 o godz. 01:59

  Mam nadzieję że mini (mikro) redakcji nic się nie stało. Liczba newsów w ostatnich miesiącach wskazuje raczej na chęć porzucenia projektu. Zresztą podobnie jak utrzymywanie serwisu na niezabezpieczonej stronie. Mam jedynie nadzieje, że nastąpiła deradykalizacja pierwotnych postaw, bo to co serwuje duce wraz z ekipą lizodu..ów chyba najtwardszy beton już skruszyły.

 • 20 października 2020 o godz. 02:48

  + за пост
  _________________
  tjk derece

 • 20 października 2020 o godz. 21:30

  Zapewne wycofano się z prowadzenia targowek.info. Inaczej ktokolwiek z redakcji napisałby coś przynajmniej na facebooku.

 • 20 października 2020 o godz. 23:02

  No jest to co najmniej dziwne. Nawet na „pracy zdalnej” można dalej prowadzić portal. Jeśli nie wiadomo o co chodzi…? Ktoś to od początku jakoś fajnie finansował. Teraz dzieciaki piszące tu nieudolne newsy odeszły do innej roboty.

 • 21 października 2020 o godz. 21:30

  Tak bez słowa? Bez wyjaśnienia? Bez pożegnania? TAK SIĘ NIE ROBI :/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.