Zajezdnia Annopol – tuż obok Bródna tramwajarze szykują wielką inwestycję

27
Share

Na tramwaj przez ul. św. Wincentego na Białołękę poczekamy jeszcze długo. Za to wielkimi krokami zbliża się inna inwestycja Tramwajów Warszawskich, która wpłynie także na naszą dzielnicę.

 

Tramwaje Warszawskie poinformowały o podpisaniu umowy na zarządzanie budową zajezdni Annopol. Zarządca inwestycji będzie dbał o jakość dokumentacji technicznej oraz nadzorował budowę zajezdni, która powstanie tuż za granicą Bródna (niedaleko CH Factory Annopol).

Zespół ekspertów zweryfikuje m.in. czy wszystkie procedury UE, która współfinansuje budowę, będą stosowane np. podczas rozliczeń finansowych. Konsultant będzie wspierał TW w przetargu na roboty budowlane. Do jego zadań będzie należało m.in. sprawdzenie poprawności projektu.

Portal transport-publiczny.pl podaje, że tym wykonawcą, który jako jedyny wykazał spełnienie warunków udziału w postępowaniu przetargowym i nie został wykluczony, jest Spółka Egis Poland z ofertą w wysokości 12 mln 899 tys. zł netto.

Zajezdnia Annopol – gdzie się znajdzie?

Zajezdnia na Annopolu powstanie przy obecnie istniejącej trasie tramwajowej prowadzącej przez Bródno – przy ulicy Annopol (przedłużeniu Rembielińskiej), mniej więcej w połowie drogi między dzisiejszymi pętlami „Annopol” i „Żerań Wschodni” (z których obecnie wyruszają w trasy wszystkie tramwaje jadące przez Bródno).

Nowa Zajezdnia Annopol będzie zajmowała powierzchnię niemal 12 hektarów i stanie się bazą dla ponad 150 tramwajów. Długość wszystkich torów w zajezdni przekroczy 14 km (wliczając wjazdy na torach na ul. Annopol). Na terenie zakładu znajdzie się kryty tor do testowania hamulców w tramwajach. Będą też stanowiska do sprawdzania czy wagony są sprawne, lakiernia, myjnie oraz tokarka podtorowa. W zajezdni będą prowadzone również bardziej codzienne czynności – sprzątanie tramwajów, uzupełnianie piasku w mechanizmach hamulcowych czy codzienne przeglądy.

Zajezdnia Annopol ma być także przyjazna środowisku i „inteligentna”. W dużym stopniu będzie zasilana z odnawialnych źródeł energii (pompy ciepła i ogniwa słoneczne). Przewidywane jest też magazynowanie wody w zbiornikach i wykorzystywanie jej w zamkniętym obiegu do mycia placów, pojazdów, spłukiwania toalet i podlewania terenów zielonych. 

Zaś specjalny system informatyczny zastąpi pracę człowieka w wielu czynnościach podczas obsługi tramwajów. Np. po otrzymaniu danych związanych ze stanem technicznym tramwaju system sam wyznaczy trasy tramwajów do myjni, na sprzątanie albo do przeglądu, miejsca postojowe na torach lub na stanowisko. 

Tu powstanie zajezdnia Annopol / mat. prasowe/Tramwaje Warszawskie

Zajezdnia Annopol – jakie będzie miała znaczenie dla Bródna?

Nowa zajezdnia na Annopolu powstaje po to, aby obsłużyć ponad 100 nowych tramwajów, zakupionych przez Warszawę w Korei Płd.,  które będą jeździły także po nowych trasach, planowanych w mieście (ale raczej nie na Zieloną Białołękę – ta inwestycja na Bródnie odsuwa się w nieokreśloną przyszłość).

Nowe przyszłe trasy jeszcze nie są dokładnie podane – ponieważ jednak wszystkie tramwaje z Annopolu muszą jechać przez Bródno, możemy być pewni, że po otwarciu nowej zajezdni ilość tramwajów na Rembielińskiej, Matki Teresy, Odrowąża i Rondzie Żaba znacznie wzrośnie.

To oznacza większy ruch i hałas – ale też nowe trasy, które niewątpliwie się pojawią. Najpewniej z Bródna będziemy mogli bezpośrednio dojechać tramwajem m.in. do Dworca Zachodniego i do Wilanowa. Także zwiększy się ilość pozarozkładowych składów, wyjeżdżających na tory wcześnie rano oraz wracających do bazy po godzinach szczytu i późnym wieczorem – z których mieszkańcy Bródna też będą mogli korzystać.

Budowa zajezdni tramwajowej Annopol jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Koszt budowy to ponad 300 mln zł. Inwestycja, jak to w Warszawie, już jest opóźniona – jeszcze trzy lata temu jej otwarcie zapowiadano na końcówkę 2020 roku. Wg obecnych planów zajezdnia na Annopolu ma powstać w latach 2021 – 2023.

 

Wizualizacja zajezdni tramwajowej Annopol / mat. prasowe/Tramwaje Warszawskie

Tramwaj linii 1 na Bródnie, jadący w stronę Annopola /fot. archiwum targowek.info

 

Przeczytaj też: 28 września 1924 r. na Bródno pojechał pierwszy tramwaj 

 

27
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx