Na tramwaj przez ul. św. Wincentego na Białołękę poczekamy jeszcze długo. Za to wielkimi krokami zbliża się inna inwestycja Tramwajów Warszawskich, która wpłynie także na naszą dzielnicę.
Tramwaje Warszawskie poinformowały o podpisaniu umowy na zarządzanie budową zajezdni Annopol. Zarządca inwestycji będzie dbał o jakość dokumentacji technicznej oraz nadzorował budowę zajezdni, która powstanie tuż za granicą Bródna (niedaleko CH Factory Annopol).
Zespół ekspertów zweryfikuje m.in. czy wszystkie procedury UE, która współfinansuje budowę, będą stosowane np. podczas rozliczeń finansowych. Konsultant będzie wspierał TW w przetargu na roboty budowlane. Do jego zadań będzie należało m.in. sprawdzenie poprawności projektu.
Portal transport-publiczny.pl podaje, że tym wykonawcą, który jako jedyny wykazał spełnienie warunków udziału w postępowaniu przetargowym i nie został wykluczony, jest Spółka Egis Poland z ofertą w wysokości 12 mln 899 tys. zł netto.
Zajezdnia Annopol – gdzie się znajdzie?
Zajezdnia na Annopolu powstanie przy obecnie istniejącej trasie tramwajowej prowadzącej przez Bródno – przy ulicy Annopol (przedłużeniu Rembielińskiej), mniej więcej w połowie drogi między dzisiejszymi pętlami „Annopol” i „Żerań Wschodni” (z których obecnie wyruszają w trasy wszystkie tramwaje jadące przez Bródno).
Nowa Zajezdnia Annopol będzie zajmowała powierzchnię niemal 12 hektarów i stanie się bazą dla ponad 150 tramwajów. Długość wszystkich torów w zajezdni przekroczy 14 km (wliczając wjazdy na torach na ul. Annopol). Na terenie zakładu znajdzie się kryty tor do testowania hamulców w tramwajach. Będą też stanowiska do sprawdzania czy wagony są sprawne, lakiernia, myjnie oraz tokarka podtorowa. W zajezdni będą prowadzone również bardziej codzienne czynności – sprzątanie tramwajów, uzupełnianie piasku w mechanizmach hamulcowych czy codzienne przeglądy.
Zajezdnia Annopol ma być także przyjazna środowisku i „inteligentna”. W dużym stopniu będzie zasilana z odnawialnych źródeł energii (pompy ciepła i ogniwa słoneczne). Przewidywane jest też magazynowanie wody w zbiornikach i wykorzystywanie jej w zamkniętym obiegu do mycia placów, pojazdów, spłukiwania toalet i podlewania terenów zielonych.
Zaś specjalny system informatyczny zastąpi pracę człowieka w wielu czynnościach podczas obsługi tramwajów. Np. po otrzymaniu danych związanych ze stanem technicznym tramwaju system sam wyznaczy trasy tramwajów do myjni, na sprzątanie albo do przeglądu, miejsca postojowe na torach lub na stanowisko.
Zajezdnia Annopol – jakie będzie miała znaczenie dla Bródna?
Nowa zajezdnia na Annopolu powstaje po to, aby obsłużyć ponad 100 nowych tramwajów, zakupionych przez Warszawę w Korei Płd., które będą jeździły także po nowych trasach, planowanych w mieście (ale raczej nie na Zieloną Białołękę – ta inwestycja na Bródnie odsuwa się w nieokreśloną przyszłość).
Nowe przyszłe trasy jeszcze nie są dokładnie podane – ponieważ jednak wszystkie tramwaje z Annopolu muszą jechać przez Bródno, możemy być pewni, że po otwarciu nowej zajezdni ilość tramwajów na Rembielińskiej, Matki Teresy, Odrowąża i Rondzie Żaba znacznie wzrośnie.
To oznacza większy ruch i hałas – ale też nowe trasy, które niewątpliwie się pojawią. Najpewniej z Bródna będziemy mogli bezpośrednio dojechać tramwajem m.in. do Dworca Zachodniego i do Wilanowa. Także zwiększy się ilość pozarozkładowych składów, wyjeżdżających na tory wcześnie rano oraz wracających do bazy po godzinach szczytu i późnym wieczorem – z których mieszkańcy Bródna też będą mogli korzystać.
Budowa zajezdni tramwajowej Annopol jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Koszt budowy to ponad 300 mln zł. Inwestycja, jak to w Warszawie, już jest opóźniona – jeszcze trzy lata temu jej otwarcie zapowiadano na końcówkę 2020 roku. Wg obecnych planów zajezdnia na Annopolu ma powstać w latach 2021 – 2023.
Przeczytaj też: 28 września 1924 r. na Bródno pojechał pierwszy tramwaj
Ciekawe czy to oznacza zamknięcie zajezdni na Szmulkach i postawienie tam bloków.
Moim zdaniem idiotyczny pomysł, wystarczy że drzewo spadnie na trakcję i wszystkie tramwaje są uziemione, co innego gdyby do zajezdni można było dojechać też np. Głębocką wtedy miało by to sens.
Nie da się rozbudowywać sieci tramwajowej bez nowej zajezdni – obecne są już pełne. Więc niech budują.
Nareszcie co się ruszyło w kierunku rozbudowy sieci tramwajowych w naszej dzielnicy. Wybudowanie nowej zajezdni daje nadzieję na powstanie w przyszłości zapowiadanej już wcześniej linii tramwajowej : Budowlana- św.Wincentego -Centrum Handlowe .
skoro jest pętla Żerań Wschodni to po co budować coś nowego i tracić na to czas? Stara pętlę wyremontować a zabrać się za linię tramwajową Św. Wincentego z połączeniem Białołęki. Ludzie z Białołęki będą mieli problem z dostaniem się do metra. Będą parkować przy metrze gdzie sie da. Gmina pewnie zrobi płatny parking zeby tam nie stawiać samochodów. A miasto będzie budowało dubel pętli ???
Jaki dubel pętli? Przecież mowa o nowej zajezdni a bez tej nowe trasy jak ta na Białołękę nie powstaną.
@Pogodynka
Zajezdnia to nie to samo co pętla.
@Pogodynka
Pętle to masz w mózgu, zwoje ci się splątały jeśli nie rozumiesz po co jest ta zajezdnia to przeczytaj jeszcze raz artykuł trolu.
Póki PO rządzi Warszawą nie powstanie żadna linia tramwajowa na zieloną Białołękę.
Nadal sprawdza tu się metoda: lepiej jest obiecywać niż robić.
Szkoda słów.
No widzisz a zajezdnia jednak powstaje, czyli nie tylko obiecują tylko robią.
Super, niech budują. Kolejny teren zostanie uporządkowany bo teraz są tam chaszcze.
@L
A Ty wcale nie masz mózgu ?
Boly mnie jajko
PO CO w tym miejscu, jeśli tam nie ma żadnych gałęzi w innych kierunkach. Trmawaje będą jechać od Żaby, żeby zaparkować na Annopolu. chyba że połączą tramwaje z Tarchominem i Białołęką w oklichach Skarba z Gór itd.
Znajdź lepsze miejsce blisko obecnej sieci tramwajowej, na terenie przemysłowym.
@Znajdź lepsze miejsce blisko obecnej sieci tramwajowej, na terenie przemysłowym.
Proszę bardzo. Ul. Lelewela w Bydgoszczy.
Dobre miejsce? Dobre.
A nowa gałąź jak najbardziej powstanie, od Budowlanej w stronę Św. Wincentego i Głębockiej na Białołękę, może jeszcze nie w najbliższym czasie ale ta zajezdnia powstaje właśnie z myślą o przyszłości.
Dżizas – ale poziom. Sami lokalni eksperci od wszystkiego. Plus jak zwykle jacyś polityczni talibowie.
Mam tylko nadzieję, że zbudują na całej Rembielińskiej jakieś ekrany dzwiękochłonne. Tam linia tramwajowa idzie miedzy blokami, niektóre są prawie przy torach. Już teraz od 4 rano jest pobudka jak tramwaje zaczynają jeździć a co to będzie jak zaczną wyjeżdzać wszystkie???
Do Anonima – lepsze miejsce jest między dawnym FSO a torami kolejowymi koło mostu Grota. Na ogromnym placu stoją tylko kontenery, i linia tramwajowa jest blisko…
cieszcie się. mogli wam wybudować lotnisko między blokami. takie na wzór radomskiego. może być niewielkie. i tak z niego nic nie będzie latać
Taka powierzchnia to olbrzymie ilości wody opadowej.
Co zaplanowano z tym zrobić?
Do ścieków? To wstyd!
Więc co???
super ale trolejbusy są przyszłością komunikacji bo tańsze, ciche i awaria jednego nie blokuje trasy
Kolejny kretynizm władzy postepowych słoików. Wiesniaki wydaja decyzję w tym mieście i tyle.
To koleiny dowód. Zajezdnia tramwajów na Annopolu, w miejscu gdzie mogło by powstac osiedle mieszkaniowe. Zajezdnia tramwajów powinna byc na Berensona!
No to już nie pośpisz,tramwaje od świtu do nocy będą ježdzić,wielkie ilości tramwajów.Współczuję tysiącom mieszkańców.
NIE dla żoliborskich tramwajów. Nie ma mostu, to dziękujemy za zaplecze dla warszawy. Na Targówku jest tylko jedna trasa tramwajowa i cały pięciokilometrowy łańcuszek nowiutkich przecinaków będzie blokować jedyne torowisko w dzielnicy od żaby do Annopolu. Pomijając uciązliwość dla mieszkańców, to jet bez sensu żeby taki kawał do zajezdni się ciągnąć. Wystarczy już kumulowania na tej stronie miasta zlewni ścieków, spalarni i innego miejskiego syfu.
Jak dla mnie super, niech budują, będziemy mieli więcej tramwajów, tych które wyjeżdżają i zjeżdżają do zajezdni. Mieszkańcy na pewno będą z tego korzystać.
A nie można w Wilanowie?NIE bo tam mieszka jelita a tu robole co na tę jelitę pracują.