Targówek: najgorsza dzielnica w mieście? | | targowek.info

Targówek: najgorsza dzielnica w mieście?

My w żadnym wypadku tak nie twierdzimy – wręcz przeciwnie! Ale takie nieciekawe wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez stołeczny ratusz wśród… samych mieszkańców Targówka.

 

Badania przeprowadzono na zlecenie Urzędu m.st. Warszawy w 2011 roku, ale ujrzały światło dzienne dopiero teraz. Ankieterzy gruntownie przepytali tysiące mieszkańców stolicy (średnio po 500 osób z każdej z 18 dzielnic) na okoliczność wszystkich aspektów życia w naszym mieście. Na podstawie ich odpowiedzi powstał wielki raport pt. „Jakość życia mieszkańców dzielnic Warszawy”, do którego dotarł i publikuje jego fragmenty serwis dobraulica.pl

Z miejskiego raportu wynikają bardzo ciekawe obserwacje – choć niestety, nie wszystkie stawiają naszą dzielnicę w najlepszym świetle…

Najsmutniejsze dla nas jest chyba pytanie o zadowolenie z życia w swojej dzielnicy. Podczas gdy ponad 90 proc. mieszkańców Wilanowa, Mokotowa czy Ursynowa jest zachwyconych swoją okolicą, na Targówku podobną opinię ma 78 proc. mieszkańców. Niby też sporo, ale to zdecydowanie najgorszy wynik w całej Warszawie!

źródło: dobraulica.pl
źródło: dobraulica.pl

 

Jakie są największe wady mieszkania na Targówku? Raport Ameryki nie odkrywa – mieszkańcy naszej dzielnicy narzekają przede wszystkim na korki i wielki ruch samochodowy. Potem jest długa przerwa i wśród dalszych minusów pojawiają się m.in. nierówne chodniki, mała ilość miejsc parkingowych oraz, niestety, uzależnienia i przemoc. Uwagę na tej liście zwracają zanieczyszczone powietrze oraz kiepska służba zdrowia – choć naszym skromnym zdaniem to raczej problem całej Warszawy, a nie tylko naszego Targówka.

źródło: dobrulica.pl
źródło: dobraulica.pl

 

Na szczęście mieszkańcy Targówka zauważają też pozytywne strony życia w tej części stolicy. Na pierwszym miejscu jest dobra komunikacja (acz pamiętajmy, że badania przeprowadzano w 2011 roku – przed rozpoczęciem budowy metra na Pradze, które odcięło od centrum pół dzielnicy!). Inne zalety Targówka to m.in. dużo zieleni, bliskość sklepów, cisza i spokój. O dziwo, w gronie największych atutów dzielnicy znalazło się też bezpieczeństwo/brak awantur, co stoi w pewnej sprzeczności z przemocą wymienioną wśród największych wad. Naszym zdaniem da to się wytłumaczyć różnorodnością naszego kawałka miasta – inny pogląd na kwestie spokoju i bezpieczeństwa mają zapewne mieszkańcy Zacisza, a zupełnie inną mieszkańcy niektórych bloków z czasów PRL na Bródnie…

źródło: dobraulica.pl
źródło: dobraulica.pl

 

Ankieterzy pytali mieszkańców nie tylko o wady i zalety miejsc, w których żyją. Wiarę w Targówek przywraca pytanie o relacje z sąsiadami z bloku/domu. Okazuje się że aż 18 proc. mieszkańców dzielnicy mogłoby bez problemu pożyczyć od sąsiadów nawet kilka tysięcy złotych. Tylko na Bielanach, we Włochach i Białołęce miejscowi wyobrażali sobie taką pożyczkę częściej niż u nas (po ok. 20 proc. ludzi). Na marginesie, nie pukajcie do drzwi mieszkańców Ochoty – tam można liczyć tylko na 5 proc. sąsiadów.

Także motyw sąsiedzkich niepokojów (hałasy, łamanie ciszy nocnej, libacje) nie stawia nas wcale w takim złym świetle. Na takie zdarzenia narzeka 16 proc. mieszkańców Targówka, co plasuje nas dokładnie w połowie warszawskiej stawki. Nie jest w naszej dzielnicy tak spokojnie jak w Wilanowie czy Wesołej (mniej niż 10 proc.), ale też wielu innych ma gorzej – na awantury u sąsiadów bardziej niż u nas narzekają m.in. na Białołęce i w Śródmieściu (27 proc.), o Pradze Północ nawet nie wspominając (34 proc.)…

Wśród ciekawszych tematów badań jest też zaangażowanie mieszkańców w życie parafii i organizacji kościelnych. Na Targówku przyznaje się do tego 10 proc. mieszkańców, co daje nam drugie miejsce w całej Warszawie! Bardziej religijni od nas są tylko mieszkańcy Śródmieścia (14 proc.), za nami – pozostałe 16 dzielnic.

Targowek_tablica2Ale żeby nie było za dobrze, zerknijmy jeszcze na jedno pytanie z miejskiego raportu pt. „Jakość życia mieszkańców dzielnic Warszawy”, do którego dotarł serwis dobraulica.pl. Ankieterzy przepytali mieszkańców dzielnic o ogólne warunki ich życia. Zachwycona swoim życiem jest prawie połowa mieszkańców Ochoty i niewiele mniej osób z Ursusa czy Ursynowa. Na Targówku ten zachwyt podziela tylko 25 proc. mieszkańców. Jedynie w czterech dzielnicach stolicy (Włochy, Praga Płd., Wola, Bielany) zadowolonych jest jeszcze mniej.

Tyle opinii mieszkańców Targówka oraz reszty stolicy z 2011 roku. Czy zgadzacie się z nimi tu i teraz? A może jednak… Targówek to najlepsza dzielnica w Warszawie?

PRZECZYTAJ TEŻ:

26 komentarzy na temat “Targówek: najgorsza dzielnica w mieście?

 • 28 lutego 2013 o godz. 07:36

  Oszustwo! Mnie nikt o nic nie pytał!

 • 28 lutego 2013 o godz. 08:11

  Korki – bez przesady, chyba nie jest tak źle, Zbyt duży ruch samochodowy – zdecydowanie, powinno się wywalić ciężarówki na przykład z Trockiej, Nierówne chodniki – w porównaniu z innymi dzielnicami jest fatalnie, Mało miejsc parkingowych – a tu się nie zgodzę, samochody stoją wszędzie, Alkoholizm – no pod sklepami nieraz są chlory, Zły stan dróg – jest fatalnie, jak przy chodnikach, Brak ścieżek rowerowych – brak, zanieczyszczone powietrze – tak, bo jest za duży ruch samochodowy.

  Ja tam lubię Targówek, ale jest niedoinwestowany.

 • 28 lutego 2013 o godz. 08:37

  Wreszcie! Już nie muszę pisać, że na Targówku jest po prostu bryndza. Statystyki pokazują to najlepiej dla niedowiarków. Targówek jest zapomniany –> zaniedbany. Trochę jak dzielnica trzeciego świata. Brud wszędzie, ulice dziurawe, brak ścieżek rowerowych, wieczorem niebezpiecznie (np. pętla), policja podjeżdża, widzi grupkę 20 typków i odjeżdża :) Oprócz tego nic się nie buduje oprócz nowych centrów handlowych i osiedli dla nowobogackich z kredytem na 30 lat.
  Powiedźcie mi, jak mają nam zbudować metro jak nie potrafią dziur na jezdni załatać? Naprawdę się tak łudzicie? Przecież naszą dzielnicą olewają jak się da, zawsze ich argumentem jest, że protesty, że nie można bo jakiś papierek się nie zgadza, bo brzoza na środku drogi itp…. Nie jestem haterem, tylko żyję tutaj X lat i widzę :) PRzejedźcie się do innych dzielnice … Bemowo, Bielany … tam jest pięknie. Remonty, parki, miejsca do spędzania czasu przez młodych a u nas? Park Wiecha? No chyba, że idziesz z grupką kolegów. Na pewno zgodzicie się ze mną, że ludzi nie zmienimy, ale można zmienić ich podejście, stosunek do miejsca, w którym żyją. Ale trzeba coś robić!
  Na Targówku mieszka wiele młodych osób i proszę powiedźcie mi co oni mogą tutaj zrobić? Iść pograć w piłkę? A to ciekawe … ostatnio próbowaliśmy wejść na boisku przy orliku (był zajęty), ochroniarz wybiegł po minucie i kazał kategorycznie opuścić boisko (boisko wybudowane przy szkole podstawowej, nigdy nie widziałem, aby ktoś gram grał sick!), my argumentowaliśmy, że chcemy pograć, a nie zniszczyć … WEZWAŁ POLICJĘ, dziękuję do widzenia.

  Lubię Targówek, ale Targówek zmian, a nie zastoju … Mamy społęczeństwo informacyjne, to nie komuna i burmistrz i jego kompani, mogliby organizować spotkania, wysuwać propozycję zmian, ale nie ;) Lepiej siedzieć w ciepełku i sprawdzać konto bankowe. A emeryturka tuż tuż .

 • 28 lutego 2013 o godz. 08:40

  Jaki był dobór próby do tego badania? Badali 500 osób z każdej dzielnicy …, ale Warszawiaków? Bo w przypadku Środmieścia to kolosalna różnica.

 • 28 lutego 2013 o godz. 08:40

  Wnioski wyciągnięte z ankiety są śmieszne Przecierz ATUTY są najważniejsze a właśnie one są pozytywne !!!

 • 28 lutego 2013 o godz. 10:02

  Obwodnica Pragi i zakończenie budowy centralnego odcinka metra – wtedy będzie widać postęp. A poza tym – chamstwo to cecha ludzi a nie miejsc. Jest tam, gdzie je tolerujemy.

 • 28 lutego 2013 o godz. 10:19

  Czemu służą takie ankiety? Ktoś za to wziął pieniądze, ale jaki jest ich cel? Pozgadujmy. Aby w „opiniotwórczych” gazetach móc prać ludziom mózgi o wyższości pewnych dzielnic nad drugimi? Wiadomo, że na te „złe”, „chuligańskie” nie ma co inwestować, bo mało reprezentatywne, bo i tak to pieniądze w błoto. W konsekwencji ratusz prawie w ogóle na te dzielnice nie łoży, chociaż podatki z nich ściąga. Takie rankingi mają też niebagatelny wpływ na ceny nieruchomości w poszczególnych dzielnicach. W dobie zastoju na rynku budowlanym trzeba „na siłę” promować mieszkania w tych tzw. „lepszych” dzielnicach wmawiając ludziom, zwłaszcza niezorientowanym przyjezdnym, że 11.000zł/m2 w mokotowskim mrówkowcu z lat 70 ze zsypem to okazja, a 7000zł/m2 na Targówku, choćby nawet w najbardziej nowoczesnym budynku to stracone pieniądze. Tylko po co to się robi? Zachodni i bliskowschodni spekulanci zainwestowali dużo w nieruchomości po lewej stronie Wisły i nie mogą sprzedać swoich kamienic?

 • 28 lutego 2013 o godz. 10:29

  przyczyn jest wiele, ale zacznijmy od władzy. nasz burmistrz to płotka w światku warszawskim. to o co chodzi?

 • 28 lutego 2013 o godz. 11:10

  Jakby pomijając zagadnienie dla czyich potrzeb była ta ankieta to na Targówku tym Mieszkaniowym mnie się żyję tak sobie. Jest w miarę cicho, nie widać tabunow dresow ani pijackich darc. I to co na plus. Na minus: chodniki, drogi, opłakany stanę skweru wiecha wszedobylskie graffiti legii, Poye, wulgarny dominik Kornatka na plotach, brak wyboru kawiarni dobrze że chociaż Tortownia jest. Przeprowadzilem się tu 6 lat temu z Ursynowa, moja żona jest z Goclawia. Jak możemy tak jeździmy nawet ba spacery z dzieckiem z dala stąd nawet na Bródno gdzie przyjemniej. Niestety Targowek to smutna dzielnica.

 • 28 lutego 2013 o godz. 11:13

  Na Bródnie przyjemniej? Ciekawe pod jakim względem.

  A poye niezły bomber, jego kumpel Baks to niezły TOYuch

 • 28 lutego 2013 o godz. 11:35

  może zrobilibyście jakiś konkurs twórzy np. na hasła dla Targówka, albo pracę plastyczną z ciekawymi nagrodami. NUUUDa

 • 28 lutego 2013 o godz. 11:51

  Na bródnie poczyniono dużo inwestycji jak wymiana nawierzchni, chodników, jest gdzie usiąść i zjeść przy urzędzie i na Kondratowicza. Brodno pod tym względem jest ciekawsze i przyjemniejsze do życia. A nasz Targowek robi wrażenie podparyskiej dzielnicy dla kolorowych.

 • 28 lutego 2013 o godz. 12:32

  @ QWERTY ale przynajmniej nie podszywa się pod nikogo :P

 • 28 lutego 2013 o godz. 12:51

  Apeluję do władz portalu :D Wprowadźcie rejestrację dla forumowiczów. Ciągle ktoś się podszywa .

 • 28 lutego 2013 o godz. 23:26

  wladze portalu ? co to za nazewnictwo z platformy obywatelskie?

 • 28 lutego 2013 o godz. 23:30

  :D komuno wróć!!!!! Zróbcie jakiś konkurs!!!! Np. na hasła promujace TARGÓWEK!!!?!? jakieś fajne nagrody, bajery.

 • 1 marca 2013 o godz. 10:30

  Mi tu brakuje usług, np. kiepski wybór kablówki (jest tylko drogie UPC), paczkomat też jest daleko (dopiero przy Tesco i to nowy postawili), Telepizza nie ma opcji zamawiania online, na poczcie wiecznie kolejki (przydałaby się nowa lub więcej pracowników i więcej otwartych okienek), mało lokali gastronomicznych, itd. Jak trzeba coś załatwiać lub kupować, to zawsze jedzie się daleko na Bródno, albo na Pragę, bo tu u nas zawsze są pustki… Często widzę na mapie listę lokali danej usługi i na Targówku w większości przypadków nic nie ma.

 • 1 marca 2013 o godz. 12:27

  Do ….

  Gdzie Ty masz tylko UPC? Na Tgk jest aster i multimedia. Ale poza tym masz rację. Pustynia, wychodząc choćby na spacer nie ma gdzie po drodze na kawę przysiąść.

 • 2 marca 2013 o godz. 13:24

  U mnie w bloku Multimedia nie jest dostępne, a Aster jakiś czas temu połączyło się z UPC. Szkoda, że nie ma Vectry, bo mają fajne i tanie oferty…

 • 2 marca 2013 o godz. 14:06

  do iii..

  Aż ja bym tak nie przesadzał. Wybór kablówki jest dość duży, na Targówku sklepów tez jest pod dostatkiem …. Telepizza jest blisko a po drugie mozna telefonicznie ….

  Zgadzam się jedynie z pocztą. Szczególnie na wincentego. Od 9 do 20 kolejki … jedno okienko otwarte, a kobiet pracujących pałęta się z 5. Masakra. A po 15 na Radzymińskiej kolejka do Lukoila … ŻAL

 • 3 marca 2013 o godz. 10:17

  Chyba zależy w którym bloku, bo u mnie akurat nie ma dużego wyboru. Co do sklepów to tak, jest ich dużo (i to tych tanich, Biedronka i Lidl, Tesco 24h), ale sklepy to nie wszystko. Tam idziesz tylko kupić jedzenie, rozrywki ci to nie dostarczy. Gdzie niby można iść? Do parku, w którym nic ciekawego nie ma?

  O, jeszcze w okolicy Witebskiej powinni bankomat Euronetu postawić, bo ciągle muszę jeździć do jakiegoś, np. na bazarku non stop jest kolejka, więc chyba sporo osób z dzielnicy korzysta… a w kanwie tylko coś dziwnego jest. W innych miejscach jest ich pełno, a ja mam do wszystkich daleko :(.

 • 7 marca 2013 o godz. 23:33

  pan muwy *** was kto robi te ankiety

 • 1 kwietnia 2013 o godz. 17:26

  Co Wy cierpicie od Targówka. Powinniśmy się cieszyć, że jest jak jest. Niech rodowici mieszkańcy przypomną sobie, co się tutaj działo w latach 90. Teraz i tak „wyszliśmy na ludzi”. Poza wiecznie zakorkowaną pocztą, kilkoma stałymi menelami pod blaszakiem, którzy sikają gdzie popadnie (choć to możnaby załatwić kilkoma kamerami monitoringu) i małolatami palącymi to i owo na klatkach, jest super ! Pętla autobusowa i wiele innych połączeń autobusowych, sklepy, apteki, punkty usługowe, szkoły, przedszkola. Które nowoczesne siedla posiadają tak dużo zieleni i mieszkańcy nie zaglądają sobie w okna ? Mamy także duży i nowoczesny płac zabaw dla dzieciaków, darmowy kort i ścianę do tenisa oraz boisko.
  Ja zawsze i wszędzie będę chwalił Targówek !!! Choć znam dobrze jeszcze 2 inne dzielnice, to TGK wygrywa.

 • 8 grudnia 2013 o godz. 19:59

  zgadzam się że Targówek jest totalnie niedoinwestowany, brak ładnych chodników,ścieżek rowerowych,zadbanych dróg, kafejek, fajnych miejsc dla maluchów, żeby fajnie spędzić czas z dzieckiem muszę jechać do hulakula lub na mokotów. owszem jest salka w Ikei lub płatna na głębockiej ale daleko im do tych w woli czy mokotowa…kiedyś jeżdziłam do babci na Bieżuńską i chyba dam sobie rękę obciąć że ten chodnik wzdłuż Trockiej w kierunku bazarku, pamieta moje lata dziecięce… te pawilony handlowe przy radzymińskiej idąc w kierunku poczty wyglądaja slamsowato.. mało się zmieniło.. prócz paru nowych bloczków to faktycznie smutno i nudno..ta dzielnica ma niesowity potencjał, jest tu spokojnie, zielono, blisko lasu, dwóch ogromnych parków handlowych, szkół, przedszkoli itp.. brakuje tylko inwestycji, odświeżenia, pomysłu na rozwój…od dziesięcioleci wszystko jest ważniejsze od targówka,lewa strona wisły coraz bardziej kwitnie a tu stara bieda. to co sie dzieje to tylko pozorne ruchy w porównaniu z inwestycjami po lewej stronie wisły.

 • 30 grudnia 2015 o godz. 08:17

  Nie wiem dlaczego od Wigilii basena na Balkonowej jest zamknięty mimo że widać obsługa jest w obiekcie Nikt tam nie kontroluje godzin pracy ==samowola?

 • 28 lutego 2020 o godz. 22:18

  „Wśród ciekawszych tematów badań jest też zaangażowanie mieszkańców w życie parafii i organizacji kościelnych. Na Targówku przyznaje się do tego 10 proc. mieszkańców, co daje nam drugie miejsce w całej Warszawie!”

  Czyli oznacza to tępotę umysłową i zacofanie mieszkańców Targówka. Nie ma czym się chwalić. Tutaj nawet mało osób czyta książki, aż zlikwidowano Empik ! :( Dno i wodorosty !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.