Czy jest smog na Targówku? Sprawdź na targowek.info | targowek.info

Sprawdź jakość powietrza na Targówku. Nowy punkt pomiaru

Od niedawna mieszkańcy Osiedla Wilno mogą sprawdzić, jaki jest stan powietrza w ich okolicy. Takich punktów pomiaru będzie przybywać. Dane na żywo znajdziecie też w naszym serwisie! 

 

Nowy czujnik jakości powietrza działa od kilku dni przy ul. Zamkowej na Osiedlu Wilno. Nie jest to oficjalna stacja Inspektoratu Środowiska, tylko inicjatywa samych mieszkańców. Padł pomysł kupna, wystarczyło 11 godzin, żeby zebrać odpowiednią sumę.

Czujnik to produkt firmy LookO2. Monitoruje stężenie dwóch najważniejszych pyłów PM2,5 i PM10, a także najdrobniejszych cząstek PM1. Kosztuje ok. 500 zł. W założeniach pomysłodawców miasta mają być pokryte dużą liczbą takich czujników, co umożliwi w miarę dokładny monitoring powietrza i prezentowanie danych w chmurze.

Na razie w Warszawie nie ma ich za dużo, na Targówku tylko ten jeden, drugi blisko nas działa przy ul. Jagiellońskiej na Pradze.

Mamy oczywiście w dzielnicy oficjalną stację Inspektoratu Środowiska, znajduje się na terenie Szpitala Bródnowskiego. Specjaliści w temacie często krytykują, że stację umieszczone z dala od ulic i domów jednorodzinnych nie dają prawdziwego obrazu jakości powietrza. Na dowód wystarczy się przejść w mroźny wieczór po Zaciszu  i potem po Bródnie. Smród wśród domków jest zdecydowanie bardziej wyczuwalny.

A jak jest na Osiedlu Wilno? Teraz będziemy mogli to obserwować. Wczoraj wieczorem czujnik pokazywał gorsze powietrze, niż przy Kondratowicza. Obie stacje wskazywały przekroczenie norm, ale według tej z LookO2 było ono znacznie większe.

Powietrze na Targówku w poniedziałek wieczorem

Gdzie można to sprawdzać? Najlepiej na targowek.info. Poniżej macie baner udostępniany przez LookO2, który pokazuje aktualny stan powietrza wskazany przez czujnik na Osiedlu Wilno. Taką samą informację umieszczamy na stałe w prawej stronie naszego serwisu, zaraz pod prognozą pogody, dzięki czemu wystarczy rzut oka z poziomu strony głównej.

Szczegółowe wyniki pomiarów z Osiedla Wilno znajdziecie na stronie LookO2. Stację na Kondratowicza najlepiej sprawdzać na oficjalnej stronie GIOŚ. A jeśli chcecie widzieć obie stacje jednocześnie, to umożliwia to aplikacja Kanarek dostępna na razie tylko na smartfony z Androidem.

Na zdjęciu smog na Targówku . fot. targowek.info

PRZECZYTAJ TEŻ:

5 komentarzy na temat “Sprawdź jakość powietrza na Targówku. Nowy punkt pomiaru

 • 14 lutego 2017 o godz. 09:12

  Czasami we wpisach uaktywniają się radni czy wręcz sam burmistrz. Proszę państwa, co to jest 500 zł dla dzielnicy – z łatwością można założyć kilka stacji, w tym bezpośrednio na Zaciszu. Tylko intuicja podpowiada mi, że tym razem odzewu nie będzie. Państwo dziwnie rozmowni jesteście, kiedy aktywność może zaowocować punktami do kolejnej kadencji. A po co się ujawniać, że jest gorzej niż nawet w bardzo złych oficjalnych odczytach? Zacisze ma przecież szansę na bicie niechlubnych rekordów. I te tytyły windujące was na stołki: Targówek najbrudniejszą dzielnicą miasta, Targówek nie ma pomysłu na powietrze, które zabija itd. Nie chcesz mieć gorączki, nie kupuj termometru. Bo leczenie zaczyna się od świadomości – w Berlinie jest zdaje się kilkaset stacji, więcej niż w całej Polsce.

 • 14 lutego 2017 o godz. 10:06

  A po co kolejne stacje pomiarów? Co to da jakości powietrza? Jakaś reklama urządzenia, dystrybuowanego przez znajomych?

 • 14 lutego 2017 o godz. 12:30

  @Jórski – dobrze jest czytać tekst ze zrozumieniem. Wg. Ciebie wystarczy jedna centralna stacja badawcza w Warszawie z której odczyt będzie aktualny na terenie całego kraju. W tekście powyżej jest to bardzo dobrze wyjaśnione. Na Zaciszu wskazania są kilkukrotnie wyższe. Więc jeśli ktoś mieszka na Osiedlu Wilno, to wskazania stacji z Kondratowicza są dla niego tak samo miarodajne jak te z Niepodległości.

 • 21 lutego 2017 o godz. 14:17

  Na iOSa jak i na androida jest dostępna bezpłatna oficjalna aplikacja „jakość powietrza w Polsce” jak coś

 • 26 września 2019 o godz. 05:56

  Jeszcze się zima nie zaczęła ani okres grzewczy a tu już smród taki że nie ma czym oddychać!!! I dziwne bo niema tu budynków jednorodzinnych Łabiszyńskaףojewska a smród jakby palono plastikowe butelki !!! Czy to z Czajki tak wali ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.